Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Rozložení tempa běhů při trénincích i závodech

Rozložení tempa běhů při trénincích i závodech

Nalezené položky: 36 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 01.11.2009 20:40:52

Pánové, už to neřešte, v podstatě není co. Proč? Neexistují společná jednoduchá pravidla…Nechci statistikům komplikovat život přidáváním dalších proměnných. Už tak si to při svých malých zkušenostech o tom jak pracuje tělo (i třeba biomechanicky) jen ztěžují.

Mirek Kostlivý: „Takže bych přestal počítat procenta v kterých běhám aerobně nebo anaerobně, a klidně začal běhat podle pocitu.“

Jednoduché a až na dřeň, díky Mirku. Na Chřibský maraton jsem si půjčil od svého syna Garmina. Ukazoval od samého začátku tak vysoké tepy, že, pokud bych se řídil tím strojkem, tak běžím ještě teď. :D Takhle jsem si to skutečně užil, parádní závod.

My, co běháme pro radost a duševní svěžest rozložení tempa při trenincích neřešíme.

avatar

Slavkov u Brna

Celkem 48547 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:30 (2011)
půlmaraton: 1:19:55 (2013)
maraton: 2:47:31 (2012)

Ladaa muž 01.11.2009 20:52:52

[quote=milan]My, co běháme pro radost a duševní svěžest rozložení tempa při trenincích neřešíme.[/quote] Milane líp bych to nenapsal. moje řeč!

Motto: Když už nemůžeš, tak přidej...!
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 01.11.2009 21:02:42

OK, zmíněnému úspěšnému slovenskému závodníkovi a trénerovi jsem poslal odkaz na tuto diskusi a uvidím, zda bude mít chuť i sem napsat své názory (přinejmenším do středy ale na mé maily nebude reagovat, protože je nyní na ultra závodu). Já nadále budu své běhy zaznamenávat a jednou za několik mésíců provedu opět nějaký výpočet histogramu pro pobavení sebe i jiných s tím, že se ani nadále nechci dostávat do situace, kdy bych musel PŘESNĚ dodržovat nějaké tréninkové plány, přestože bych k tomu neměl chuť. Patří mezi to nejen rozložení rychlosti, ale i kilometráž, jejíž současná výše se mi jeví v zimních měsících jako pro mne zbytečně vysoká a neudržitelná. Příští rok pak uvidím, zda a jak se má výkonnost změní.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Brno

Celkem 11821 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:27 (2007)
půlmaraton: 1:35:43 (2010)
maraton: 3:29:54 (2007)

rk muž 02.11.2009 10:32:33

[quote=kanovsky]Pot­řeboval bych ale spíše data od těch, kteří už maraton uběhli a kteří přitom poměr mezi maratonem a desítkou nemají vyšší než 5 (jako optimální se uvádí kolem 4,7). Můj poměr je zatím 5,40, Forest má 5,09, Exploser má 4,70 (ale jeho tréninkové metody jsou pro mne nepoužitelné), Vlastik neuvádí rekordy v profilu a Evžen má 5,74, což se ale těžko porovnává, když rekord na 10 km je tolik let starý a i (ultra)maratonec a můj kamarád Sváťa má 5,11. Zůstává tedy z diskutujících v tomto vlákně Milan, který má 4,65, a Mirek Kostlivý s 4,85. Právě jejich rozložení kilometráže by mě tedy zajímalo nejvíce. :-)[/quote] Má běžecká osobní maxima jsou z roku 2007, kdy jsem se držel tréninkových plánů Pavla Baběráda pro ambiciózní hobíky za 3:30, zjednodušeně 2 intenzity týdně, intervaly a souvislé tempo. Poměr mi vychází na 4,94 s tím, že maraton byl ovlivněm o cca. 5´přehřátím ( kdyby ale neplatí, že? ). Maxima šla meziročně na desítce z 48´na 43´ a maraton z 4:17 na 3:30. Pak se zhoršovaly potíže s chodidly a kyčlem, vrátil jsem se k aerobnímu veteránskému modelu, pomalu a dlouho, více kola a cvičení, méně závodů, výkony šly o 7% dolů. Samotné běhy pod aerobním prahem, častěji nahrazované jinou pohybovou aktivitou, běžečkou formu nezlepší ani neudrží.

Když hledím na výše jmenované vzory, pokud si troufám hodně zdaleka posuzovat, Milan běhá tempově a profilově pestře, Exploser téměř ignoruje regenerační běhy a podobnou vatu, oba mají dětskou sportovní minulost a odolnost, které jim mohu trochu závidět. Kdo běhá krátké i dlouhé běhy, někdy pomalu, ale někdy rychle a občas i hodně intenzivně, zlepšuje se rychleji, při menším celkovém objemu. Z vyšší rychlosti plyne větší riziko zranění, ale větší zábava.

Když se v něčem zlepším, nebo předběhnu soupeře, je to radost, užívám si té chvíle, protože rychle pomine a zevšední. Nic se nezmění ani když odpářu ze svých časů 30%, zase je to dočasné a pomíjivé. V rámci možností daných a rozvíjených, radost z toho, že se vůbec můžu hýbat jak rychle a jak dlouho chci, zůstává i bez tabulek a soupeření.

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 02.11.2009 17:06:22

Vzpomínám si matně na obecnou debatu o běžcově výkonnosti na různých distancích v začátcích tohoto fora.

Matův názor byl, že vyrovnaný běžec bez výrazných slabin je schopen na tratích od 5km po maraton uběhnout dvojnásobnou vzdálenost v tempu pomalejším o 10 s na km. Pokud si to špatně pamatuji, tak mě opravte.

U mě to bylo v období 2007 zhruba takto: 5km 3:48/km 10km 3:49/km 21,1 km 3:57/km maraton 4:14/km Zřejmě jsem mírně zaostal ve vytrvalosti.

Dnes jsem již vyrovnaným běžcem, stačilo zpomalit na kratších tratích víc než na dlouhých…

avatar

Brno

Celkem 11821 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:27 (2007)
půlmaraton: 1:35:43 (2010)
maraton: 3:29:54 (2007)

rk muž 02.11.2009 17:56:23

Ano, o 10s/km pomaleji při dvojnásobné vzdálenosti u trénovaných běžců, u pomalejších to bude poměrově růst až na 20s/km.. Rostoucí věk zase to zpomalení zmenšuje, přesněji chybí zrychlení na kratší trati :) Z vlastní zkušenosti od cca. 2 hodin dále silně roste vliv občerstvování a to zkresluje teoretické výpočty založené na pouhém poklesu výkonu s časem.

Už jsem to tu na fóru dával, ale dobré věci je lépe připomenout. Kalkulačka porovnávající výkony a doporučená tempa: http://www.mcmillanrunning.com/…lculator.htm

4 kalkulačky různými metodami, zohledňující i věk ( t.j. mé nejoblíbenější ): http://www.runningforfitness.org/calc/rp.php

Ještě něco domácího: http://www.maraton.cz/trenink/

Nalezené položky: 36 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.