Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Tepova frekvence na 15 km

Tepova frekvence na 15 km

Nalezené položky: 36 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Praha

Celkem 5280 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:17 (2013)
půlmaraton: 1:27:15 (2014)
maraton: 3:10:06 (2010)

Tommo muž 10.03.2011 22:31:44

>> rudo, 10. 03. 2011 22:22:28

Dik za odpoved. Mel jsem ale za to, ze s nominalni hodnotou ANP nelze nic moc udelat, ze netrenovany i elitni atlet mohou mit ANP shodne napr. na 180 (napr. jsem si vsiml, ze Bauer se pri distancnich lyzarskych zavodech vyse zpravidla nedostal), rozdil je ten, ze ten elitak pri tom dosahne podstatne vyssi rychlosti. Z toho jsem usuzoval, ze pokud ma nekdo zmerenou ANP nominalne extremne vysoko (napr. na tech cca 190), tak pro nej „beh v nizkych tepech“ proste znamena neco jineho, nez pro cloveka, ktery ma ANP nominalne o mnoho nize. Z toho by potom logicky vyplyvalo, ze je lepsi orientovat se podle % z TF Max, spise nez podle nominalnich hodnot, ktere jsou pro kazdeho bezce individualni. Nevim, jestli jsem se vyjadril srozumitelne, snad jo… :-)

Motto: When the heart is ungoverned by reason, charlatans have powerful tools to deceive
avatar

Sloviensko

rudo muž 10.03.2011 22:56:38

>> Francis1981, 10. 03. 2011 22:31:44

vyjadril si sa zrozuminetlne viem co myslis, v debatach sa ten nazor casto vyskytuje, vychadza z toho ze exituje nieco ako HRmax, teda max bezecky tep a ze ANP je tep vypocitatleny z labakoveho merania alebo zmeratelny z laktatovej krivky. Pricom vsetko su to druhotne az tretotne (ak existuje taky pojem) parametre, ktore mali zjednodusovat meranie ANP a umoznit to merat laboratorne – teda vytvorit novu profesiu pracovne moznosti a zarobkovy druh priemyslu.

ANP v skutocnosti je tep ktory pri max rovnomernom usili je bezec (a iny sportovec) schopny udrazt presne pocas 60 minut a preto sa kedysi behavali preteky na 1H kedze vyzledok v metroch ti dal priamo tvoju ANP rychlost a ak si si meral tep tak si zobral priemernu hodnutu medzi 20 a 40 minutou, kedze v zavere uz prehriate telo ide do teplotneho driftu.

spickovy taleti toho nabehaju velmi vela pri nizkych tepoch, jednak kazdy tyzden pomedzi tazke treningy a zavody a jednak na zaciatku novej sezony.

Ide aj o to ze srdce je neefektivne ako vysoko-obratkova a malo-objemova pumpa, pri tepocj okolo 200 uz je casovanie otvarania a ztavarania chlopni problematicke a srdce niestiha naozaj cerpat krv efektivne.

namiesto toho aby som akceptoval slabu trenovanost, zapchate cievy, male srdce a slabe srdce a odovzdal sa „osudu“ tak zacnem behat velmi pomaly a necham cievy a srdce sa prisposobit, a prerobim malo-objemovu, nizkotalkovu vysoko-obratkovu neefektivnu pumpicku na pumpu efektivnu vysoko-objemovu , vysokotlakovu a nizsie obratkovu.

su na tom zalozene cele bezecke skoly, zname trenerske mena a mnohe zlate olympijske medaile.

samozrejme tesne pred zavodnou sezonu sa beha aj na krv a na vysoke tepy a zavodi sa naplno, ale to je az potom ked sa vsetko pripravi.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 14748,98 km
Minulý měsíc 0 km

pavlicek muž 12.03.2011 20:52:26

Dobrý večer. Potřebuji poradit ohledně maximální TF. Mohu dosadit za maximální TF hodnotu ze závodu po 3/4 hodinovém běhu? Ta hodnota je 210! Problém je v tom, že je mi 47 a hodnoty TF max jsou dle tabulek hluboko pod 180. Klidovou hodnotu změřenou nemám, ale někdy večer v ležmo na gauči dosáhnu cca 58. Mohu běhat pomalu okolo 140 ( rychlost tak od 6 – 6,5 min./km) a nemám problém běžet na 178 ( je to samozřejmě náročnější). Těch 210 bylo při jakémsi pokusu o finiš před cílem. Již tři roky se snažím snižovat tep, ale neúspěšně, mám pocit, že jsou hodnoty konstantní. Běhám tak 50 – 60 km týdně, 10 km tak okolo 47 min. Ten závod jsem běžel na průměrný tep 197. Je tedy maximální hodnota v hodinkách opravdu TF MAX ? Děkuji za odpovědi a rady.

avatar

Sloviensko

rudo muž 12.03.2011 21:30:15

>> pavlicek, 12. 03. 2011 20:52:26

z roznych technickych dovodov moze byt udaj nespravny, ovela vyssi, ale ak si mal priemer 197 tak to vyzera ze OK.

Vypocet HRmax podla tabuliek a vzorcov je absolutny nezmysel, najvacsi podvod je vzorec 220–

pokial neveris nameranym udajom, skus si to zmerat bezanim 400 alebo 800 naplno 2× udaj s druheho useku na konci by mal byt blizko max hodnoty, samozrejme po rozcviceni, je vhodnejsie bezat na max do kopca tak 2×2 minuty.

skus to niekde mimo civilizacie aby si mal istotu ze nemerias falosne signaly z mobil vezi, vlakovej a elektrickovej signalizacie a podobne.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 14748,98 km
Minulý měsíc 0 km

pavlicek muž 12.03.2011 22:18:31

>> rudo, 12. 03. 2011 21:30:15 Myslím, že těch 210 bylo správně. Dám ji do hodinek. Občas si zkusím zaběhnout maximum a budu korigovat. Uvidím. Děkuji

avatar

Sloviensko

rudo muž 12.03.2011 22:32:30

>> pavlicek, 12. 03. 2011 22:18:31

ako som predtym vysvetlil svoj nazor, neodporucam behat podla max podla % a podla zon

a rozhodne by som neodporucal trenovat pri 180–190 ani nad 170

na druhej strane pri pretekoch je lepsie tepy nemerat a nedat sa obmedzovat

Motto: you can't stop, what is coming !
Nalezené položky: 36 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.