Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Ostatní » Fotografování sportovních akcí a autorský (občanský) zákon

Fotografování sportovních akcí a autorský (občanský) zákon

Nalezené položky: 5 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Brno, (Kroměříž)

Celkem 312 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:41 (2013)
půlmaraton: 1:20:46 (2013)
maraton: 2:59:45 (2014)

Elvard muž 02.07.2011 23:55:14

Zdravím, ví někdo, jaká je legislativa kolem fotografováním a následným prodejem pořízených fotografií?

Podle občanského zákoníku (§12) musím mít souhlas fotografované osoby. Řeší se to pomocí model releasu.

Jenže mě se nikdy nikdo na nic neptal a stejně mě fotil (a nešlo o skupinová fota). Jsem samozřejmě vděčný za každý snímek, na kterém se objevím, ale teď jsem na straně fotografa a nerad bych měl problém:)

Motto: "Půjdu kamkoliv, pokud je to kupředu." - D. Livingstone | Moje strava
avatar

Praha

Celkem 144 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:14 (2011)
půlmaraton: 1:39:10 (2010)
maraton: 4:10:03 (2010)

Rico muž 03.07.2011 00:43:33

Když jsem víc fotíval a zajímal se o tohle, tak pokud si dobře pamatuju, v případě, že se jedná o reportáž, tak souhlas netřeba.. ..myslim.. ;)

avatar

Brno, (Kroměříž)

Celkem 312 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:41 (2013)
půlmaraton: 1:20:46 (2013)
maraton: 2:59:45 (2014)

Elvard muž 03.07.2011 09:12:23

Ano, tak to je. Pro vědecké a umělecké účely a tiskové, rozhlasové a televizní zpravodajství souhlas není třeba.

Mě teď jde spíš o ty ruzné firmy, které na závodech fotí a pak fotky prodávají. Co jsem se díval, tak při registraci na závod musím vždy akorát souhlasit se zpracováním osobních údajů, nenašel jsem tam nic o fotografování.

Motto: "Půjdu kamkoliv, pokud je to kupředu." - D. Livingstone | Moje strava
avatar

Zdenek Krchak muž 03.07.2011 10:58:54

Velmi obsáhlé vysvětlení této problematiky lze najít na tomto linku: http://digiarena.e15.cz/…-osobnosti_3

Jinak u některých závodů je součástí „Pravidel“ i souhlas s fotografováním. Pokud jsou fotofgrafie pořizovány firmou najatou pořadatelem a závodník má možnost si fotky koupit a tyto fotografie nejsou určeny k dalšímu komerčnímu využití pak „Model release“ není potřeba. Komerčně lze nabídnout vlastní fotografie i bez „Model release“ pouze v režimu „Editorial“ tj. reportážní fotografie s přesným uvedením místa, datumu a akce ze které jsou pořízeny.

avatar

Praha

Celkem 5280 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:17 (2013)
půlmaraton: 1:27:15 (2014)
maraton: 3:10:06 (2010)

Tommo muž 03.07.2011 13:14:38

Nemyslím, že kdo fotí běžecký závody a pak fotky umisťuje na běžecký web, by musel mít model release či nějaký specifický souhlas focených… Jednak platí už zmíněná zpravodajská licence (ta kryje pořízení i „použití přiměřeným způsobem“), jednak lze bezesporu dovozovat, že účastníci veřejného závodu udělují nevýslovný (konkludentní) souhlas s tím, že budou v průběhu závodu mj. fotografováni za účelem dokumentace a prezentace toho závodu. Jen obtížně by bylo možno rozumně tvrdit, že pořízení a nekomerční zveřejnění fotografie z veřejného závodu, by mohlo být v rozporu s oprávněnými zájmy fotografovaného (výjimky si dokáži představit, ale bude jich málo).

Například se stalo, že se moje fotka z maratonu ve Stromovce objevila tady na behej coby poutač na závod v kolíně :-) Určitě tím nebylo zasaženo do mých osobnostních práv :-§

Takže myslím, že můžeš v klidu fotit a publikovat.

Motto: When the heart is ungoverned by reason, charlatans have powerful tools to deceive
Nalezené položky: 5 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.