Kráčí OCR k ninja kláním? ME v Dánsku nasadilo laťku náročnosti hodně vysoko
Minulý víkend se v Dánsku uskutečnilo Mistrovství Evropy v OCR. Poměřit síly s ostatními evropskými závodníky se vydala i doposud nejpočetnější česká výprava. V Esbjergu se sešlo přes sto Čechů, a to počítáme jen závodníky bez jejich přátel a rodinných příslušníků, kteří také přispěli ke skvělé závodní atmosféře. Nechyběla přirozeně ani většina české OCR špičky, která opět nechala stopu na stupních vítězů!
Páteční Short Course o délce cca 4 km nastavil laťku velmi vysoko. Pro většinu závodníků až příliš. Z toho, co měl být původně pomyslný „sprint“, se stal pro mnohé několikahodinový boj o udržení náramku (symbol překonání všech překážek). Z přibližně 800 závodníků dokončilo závod s náramkem a v časovém limitu 2 hodin pouhých 53 mužů a 2 ženy. S náramkem ale za limitem závod v elitní kategorii dokončila jako druhá žena Tereza Schejbalová a třetí Slovenka Janka Pepová. S totožným výsledkem jako loni se na bronzové příčce v elitní kategorii umístil Pavel Krejčí. Za ním na šesté pozici závod dokončil Jiří Vacík. V kategorii 18–24 let se na šestém místě umístil Marek Kadrmas, v kategorii 25–29 let byl čtvrtým nejrychlejším závodníkem Lukáš Novák a šestým Lukáš Hanyk.
Závod Short se velmi významně podepsal na fyzickém i psychickém stavu mnoha soutěžících, a ti, kteří se v tento den raději šetřili, měli na sobotní trati významnou výhodu. Celkově páteční závod s náramkem a v časovém limitu dokončilo pouze 7 % závodníků. Pro zajímavost – např. několikanásobný šampion Jonathan Albon v pátek závod v polovině vzdal, protože zhodnotil, že by se příliš vyčerpal před hlavním závodem.
Ten odstartoval v sobotu ráno a organizátoři se přes noc postarali o zvýšení procentuální úspěšnosti soutěžících zmírněním náročnosti některých překážek či dokonce jejich zrušením. Na start se postavilo přes 1300 závodníků, které čekalo přibližně 15 kilometrů a 52 překážek. K vidění byl neuvěřitelný finiš dvou hlavních favoritů, Jona Albona a Thibaulta Debusschere, kteří cílovou pásku protnuli s na vteřinu totožným časem, Debusschere byl v cíli první, ale Albon měl čipový čas o 0,013 vteřin rychlejší, a tak se v rámci sportovní férovosti dohodli na sdílení prvního místa. Mistryní Evropy na dlouhé trati se stala slovenska závodnice Ester Hortobágyiová.
Z Čechů si v dlouhém závodě nejlépe vedl Pavel Hrdina, který se umístil na 13. příčce, na 15. místě jeho týmový kolega Jiří Vacík. V kategorii 40–44 let bral 10. místo Rostislav Fišer, 35–39 let na 11. místě Pavel Krejčí, 18–24 let na 10. místě Marek Kadrmas, 16–17 let skvělé 6. místo získal Vít Maliha. I v tento den jsme však měli českou vlajku na stupínku vítězů, a to díky výkonu Lukáše Nováka, který se ve věkové kategorii 24–29 let umístil na druhém místě! Pro ženskou část startovního pole byl závod citelně náročnější, zejména jedna z posledních překážek před cílem – Dominator, kde většina žen včetně loňské vicemistryně Zuzany Kocumové přišla o svůj náramek a závod jich dokončilo pouhých 20. Z celkové statistiky vyplývá, že úspěšnost závodníků na sobotní trati Standard se pohybovala za hranicí 30 %.
„ME Ninja warrior Dánsko. Teda hlásila jsem se na ME OCR, ale aniž by nám to řekli, změnili disciplínu,“ smutně se na svém FB dělila o dojmy ze sobotního závodu česká jednička Zuzka Kocumová. „Dopadlo to přesně tak, jak jsem předpokládala. Závod probíhal od startu do poslední části Dominator překážky, ta do OCR nepatří, aspoň u žen. Bylo to pohřebiště většiny žen a taky důvod, proč naše ruce vypadají, jak vypadají. Při druhém pokusu jsem si urvala mozoly i já a závod prostě skončil. Dala jsem asi 10 pokusů, ale věděla jsem, že to je marné. I slzy se prodraly do očí.“
Celý závodní víkend šampionátu ukončil nedělní závod štafet. Tříčlenné týmy se postupně řadily na start ve třech kategoriích – mix, muži, ženy. Do smíšených týmů OCRA CZ nasadila tým ve složení Zuzana Kocumová, Pavel Hrdina, Pavel Krejčí, který se umístil na druhém místě! Na čtvrté příčce ve stejné kategorii dokončil i další český tým ve složení Kristýna Hůrková, Martin Turek a Richard Hynek. Trumfu se dočkal i ženský tým, do kterého OCRA CZ dosadila závodnice Veroniku Vytinovou, Terezu Lomnickou a Terezu Schejbalovou. Dívky vybojovaly třetí místo!
Mužský tým ve složení Jiří Vacík, Lukáš Novák a Marek Kadrmas soutěžil v konkurenčně nejnabitější kategorii. Až do poslední překážky bojovali o třetí místo. Souboj s polským a španělským týmem byl však tak těsný, že je chyba na poslední překážce posunula na 5. místo, ale v konkurenci 70 týmů to je i tak skvělý výsledek! Nakonec si odpoledne trať proběhli ještě „hobíci“ v kategorii Open, kde si mohli v klidu a bez trestů vyzkoušet překážky šampionátu.
Letošní Mistrovství Evropy v OCR možná naznačilo směr, kterým se tento sport vydává. Půjde OCR postupně od závodů, kde byl kdysi nejtěžší překážkou šplh na laně, až k světoznámé soutěži Ninja Warrior? Uvidíme. Mezitím přijďte otestovat své schopnosti na druhé otevřené Mistrovství České republiky v OCR 2018 v Harrachově!
Výsledky ME v OCR najdete zde: https://www.sportstiming.dk/…4953/results
Komentáře (Celkem 0)
kmálková 05.07.2018 15:48:34
Minulý víkend se v Dánsku uskutečnilo Mistrovství Evropy v OCR.
Poměřit síly s ostatními evropskými závodníky se vydala i doposud
nejpočetnější česká výprava. V Esbjergu se sešlo přes sto Čechů, a
to počítáme jen závodníky bez jejich přátel a rodinných
příslušníků, kteří také přispěli ke skvělé závodní atmosféře.
Nechyběla přirozeně ani většina české OCR špičky, která opět nechala
stopu na stupních vítězů!
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.