Dobrodruh překonal závislost na alkoholu, nyní přednáší o mentální síle
Chcete posílit svou mentální odolnost? Přečtěte si příběh Ira Gavana Hennigana. V 16 letech propadl alkoholu a drogám a pět let marně hledal sílu se této závislosti zbavit. Až odvykací kúra jej nasměrovala na šťastnější dráhu životem. Dnes je mu 37 let a v mezidobí objel svět, holduje mnoha sportům a úspěšně si otestoval své nabyté mentální schopnosti v nejrůznějších extrémních závodech.
Jeho příběh je na jedné straně inspirující, ale zároveň i odstrašující. Během života bojoval s několika démony. Například s drogovou a alkoholovou závislostí. Odstrašující je tedy ve smyslu „jak nedopadnout“. Trpěl depresemi a pocity méněcennosti. Aby s těmito závislostmi mohl přestat, podstoupil odvykací léčbu. Podařilo se. Nad oběma démony úspěšně zvítězil. Dnes běhá ultramaratony, chodí po horách, vesluje na moři, plave, jezdí na kole, miluje snowboard. Na charitu získal přes 12 tisíc euro. Jako životní motto si dal „nejsilnější jsi v momentě, kdy jsi nejslabší.“
Jeho příběh se stal inspirací pro mnohé, kteří podobně jako on bojují se svými problémy. Jeho vlastní démoni jej naučili myslet jinak. Naučili jej vybudovat si neuvěřitelnou mentální a fyzickou odolnost.
Od té doby pravidelně podniká různé výpravy, účastní se extrémních závodů, a tím vším stále posouvá svou odolnost. Stal se ambasadorem Youth Mental Health Charity, anglické organizace podporující duševní zdraví mladých lidí, kteří se podobně jako Hennigan vypořádávají s různými překážkami.
Co Hennigan ve sportu dokázal? V roce 2015 dokončil jeden z nejdelších a nejtěžších zimních ultramaratonů – 6633 Artic Ultra. Což je nonstop závod napříč Yukonem, jehož délka je 563 km.
Je jedním z mála lidí, kteří dokázali přejít 700 km přes Bajkal během 17 dní. Denně to odpovídá maratonu. K tomu si připočtěte 60kg zavazadlo, které celou dobu táhnete za sebou.
Podařila se mu sólo plavba přes Atlantik v rámci Talisker Whiskey Atlantic Challenge. Čekalo na něj přes 5 000 kilometrů napříč Atlantikem. Jediným společníkem mu byla šestimetrová loď. Jeho cesta začala 14. prosince 2016, kdy vyplul z ostrova La Gomera na Kanárských ostrovech. Do cíle dorazil 1. února 2017, tedy za 49 dní! Vyhrál kategorii sólo plavců a skončil celkově na třetím místě, hned po čtyřčlenných týmech. Jeho čas patří k těm nejlepším v kategorii sólo.
Těžko si představit, jak náročné něco takového muselo být. Bez debat mu ale pomohla je psychická odolnost.
Jeho příběh je inspirací pro každého, kdo přemýšlí nad tím, jak zlepšit svou mentální odolnost a posunout své hranice. Přinášíme pár Gavanových postřehů, které mohou být inspirací a motivací.
- Zapracujte sami na sobě
„Některé závody a výzvy jsou velmi specifické. Sebelepší a dokonalejší trénink vás na ně nikdy plně nepřipraví. Po určité době si uvědomíte, že důležitější než dlouhodobý a kvalitní trénink je podstatnější být připraven mentálně a psychicky.“
- Neskrývejte své pravé já
„Když posouváte hranice svých možností, je podstatné, abyste to měli v hlavě srovnané. Když jsem měl kolem dvaceti, nevycházel jsem s otcem, který byl alkoholik a nezajímal se o mě, řešil jsem další osobní problémy. Ve chvíli, kdy jsem se někomu svěřil, souhlasil s pomocí, začal jsem si to v hlavě postupně srovnávat. Byl to začátek všech dobrodružství.“
- Poperte se s tím, co vám život připravil
„Pokud se naučíte žít s tím, co vám život připraví, s tím, kde momentálně jste, máte vyhráno. Když se mě lidé ptali, jak dlouho budu veslovat přes Atlantik, odpověděl jsem jim, že něco mezi 40 až 100 dny. Bylo to něco, co jsem nemohl ovlivnit. Pouze já, oceán a počasí, které diktovalo podmínky. Když tyto podmínky přijmete, máte vyhráno. Podmínky mohou být dobré, špatné nebo průměrné. Akceptujte to.“
- Abyste něco zažili, nemusíte být bohatí
„Když jsem se opustil léčebnu, bylo těžké nějak začít. Kamarád, který byl na léčení se mnou, mi řekl, že naškrábeme nějaké peníze a půjdeme surfovat kousek od Galway. Podařilo se nám, sehnali jsme prkno, neoprén a začali jsme. Když nad tím zpětně přemýšlím, moc jsme toho nepotřebovali. Když jsem takto skromně začal, uvědomil jsem si, že už nemám důvod dál utíkat před sebou samým.“
- Nestresujte se tím, jak dlouho, kolikrát
„Bez ohledu na to, co zrovna podnikáte, přirozeně se ptáte, kdy to skončí. Jenže takto se stresovat je duševně vyčerpávající. Je proto důležité vytěsnit tyto zbytečné stresy. Když jsem vesloval přes Atlantik, neřešil jsem, kolikrát se ještě budu muset ohnat veslem. Jednoduše jsem se snažil svou mysl a tělo udržovat v jedné rovině.“
- Pomoc nerovná se hanba
„Když jsem se pouštěl do velkého dobrodružství v podobě Atlantiku, uvědomil jsem si, že podpora přátel, známých a všech lidí, kteří mě sledovali mě motivovala jít dál.“
- Pokud se něco nepodaří, nevyšilujte
„V jakékoliv stresové situaci je klíčové zachovat chladnou hlavu. Vaše mysl, je váš nástroj. Buďte připraveni, že něco nemusí vyjít, pokud k tomu skutečně dojde, pokuste se zůstat klidní.“
- Užívejte si vzpomínek
„Když něco nejde podle plánu, přemýšlím nad tím, proč to vlastně dělám. Jednou během mé plavby jsem byl totálně hotový. Foukal šílený vítr, veslování bylo jako veslování v cementu. Najednou začalo vycházet slunce. Uvědomil jsem si, jak uklidňující to je. V dálce jsem viděl bouřkové mraky. Přestal jsem veslovat a snažil se uchovat tento pohled. Nemá smysl se pouštět do nějakého dobrodružství, pokud nemáte připravenou hlavu na to, abyste si to užili.“
- Mějte takové vybavení, které vás nebude omezovat
„Zaběhl jsem několik ultra maratonů na Yukonu, v Kanadě a 300mílových závodů, kdy průměrná denní teplota byla i –30 °C. Abyste něco takového mohli zvládnout, je potřeba mít kvalitní výbavu. Takovou, se kterou budete spokojení. Během takových extrémně nízkých teplot je nutné se vyvarovat převrstvení. Mnozí si neuvědomují jak hodně se potí, jestliže je vaše základní vrstva vlhká, a vy mrznete. Je potřeba tyto věci vyladit.“
- Nejste profíci? Nelamte si s tím hlavu
„Před Atlantikem jsem s veslováním neměl žádné zkušenosti. Když jsem se to teprve učil, vůbec mi to nešlo. Technika byla strašná, ale přesto jsem to zvládl. Proč? Proto, že jsem měl pozitivní přístup a využíval jsem pomoci druhých.“
- Nikdy se nevzdávejte
„Ti, kdo závodně veslují a účastní se různých akcí považují solo plavbu na takovou vzdálenost za šílenost. Na vlastní pěst je mnohem těžší. Musíte mít vše perfektně připravené. Nikdo kolem vás totiž není. Nenechte ostatní, aby vám vaše sny vzali. Můj čas patří k jedním z nejrychlejších sólo přeplavání Atlantiku. Nikdy se nevzdávejte!“
Komentáře (Celkem 0)
Radek Narovec 05.12.2018 15:47:42
Chcete posílit svou mentální odolnost? Přečtěte si příběh Ira Gavana
Hennigana. V 16 letech propadl alkoholu a drogám a pět let marně hledal
sílu se této závislosti zbavit. Až odvykací kúra jej nasměrovala na
šťastnější dráhu životem. Dnes je mu 37 let a v mezidobí objel svět,
holduje mnoha sportům a úspěšně si otestoval své nabyté mentální
schopnosti v nejrůznějších extrémních závodech.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.