ROZHOVOR: Sto šedesát tisíc Sokolů je slušným potenciálem Běhu republiky
Stál u zrodu RunTour a Běhej lesy, pomáhal rozhýbat Olympijský běh, posunul Jizerskou 50 do středu mediálního zájmu. Marek Tesař nyní s Českou obcí sokolskou přichází s myšlenkou sokolských běhů jako vzpomínky na vznik republiky a chce udělat ze Sokolského běhu republiky výhledově zajímavou akci pro více než deset tisíc běžců. Letos se 28. října poběží v prvních deseti místech, do pěti let by jich měla být stovka.
Kdo a kdy přišel s myšlenkou Běhů republiky?
„Tento nápad přišel v době, kdy jsme pracovali na strategii SOKOL 2030, která má jasně definovat cestu, hodnoty, které bude Česká obec sokolská reprezentovat v současnosti a blízké budoucnosti. Definovali jsme i poslání, které zní: Vedeme Čechy k pohybu a společné aktivitě. Když jsme následně přemýšleli o tom, jak ji naplnit, přišla na svět myšlenka oslavit vznik republiky, kde sehráli sokolové klíčovou roli, pohybem a hlavně po celé republice.“
Někdo by si mohl myslet, že éra masových běhů přišla až koncem minulého století, ale právě sokolové měli svůj tzv. Rozestavný běh už před sto lety. O co šlo?
„Když jsem projekt představoval sokolským vzdělavatelům a požádal je o historické fotografie sokolských běhů, vypátrali, že v roce 1919 proběhl běh, který měl za cíl oslavit první rok republiky. Běžci z celé republiky přiběhli do Prahy za prezidentem Masarykem s pozdravy z jejich jednot. Takže se dá říct, že navazujeme na dlouhou tradici.“
V roce 1919 se běhu zúčastnilo 8 500 běžců. Kolik byste rádi měli letos vy?
„Protože běžíme již za měsíc, dali jsme si pro první ročník za cíl jen deset míst a maximálně dva tisíce běžců. Do pěti let bychom ale chtěli mít sto závodů a více než deset tisíc běžců. Musíme zvládnout tento první ročník a pak to poběží snáz.“
Pro koho jsou běhy určeny? Mají délku od 5 do cca 10 km, budete nějak zacilovat jejich propagaci?
„Pro všechny, kteří mají rádi pohyb a jsou hrdí na zem, kde žijí. Spíše než závod říkáme, že je to běh, možná lépe řečeno oslava republiky během, pohybem. Chceme oslovit i veřejnost, která netouží běhat na čas, závodit, ale chce si nasadit číslo s trikolorou a trasu třeba jen projít. Proto mluvíme o oslavě pohybem. Smyslem je zúčastnit se a dát tím najevo vztah k České republice.“
Už nyní různé jednoty Sokola pořádají své běhy, někdy se dokonce jmenují podobně, ovšem v projektu Běh republiky nejsou. Počítáte do budoucna s jejich zapojením?
„Určitě. S řadou jsem mluvil, myšlenka se jim líbila, ale už nebyl čas vše realizovat, plnohodnotně se zapojit. Do budoucna ale počítají s tím, že se do této v podstatě tradiční akce zapojí.“
Letošní ročník má pevný seznam míst, nebo se ještě mohou města hlásit? Jak probíhá jejich výběr a začlenění do projektu?
„Chceme především, aby první rok vše dobře proběhlo, proto nechceme akci přehnaně nafukovat. Ovšem další jednoty se snaží zajistit podmínky, aby se přidat mohly, a my je nesmíme zklamat. Nechceme říkat, že to nejde, jsme otevřeni dalším běhům.“
Kde se vzal americký Portland v seznamu míst, kde se 28. října poběží?
„Je mnoho Čechů, i sokolů, kteří žijí po celém světě. Říkali jsem si, že by to bylo symbolické, kdyby se do prvního ročníku zapojil i závod mimo republiku. Nakonec se o této myšlence dozvěděl český pořadatel žijící v USA a rozhodl se do toho jít s námi.“
Projekt trochu připomíná Olympijský běh, u jehož rozvoje jsi také nějaký čas stál.
„Ano, koncept je stejný. Ale propojení na republiku, tedy největší akce k oslavě naší republiky, mi dávala jistotu, že to má smysl dělat. Když jsme rozjížděli Olympijský běh, první, co jsem udělal, bylo, že jsem šel za sokoly a prosil je o spolupráci. Dnes je polovina závodů organizovaná našimi jednotami.“
Čím se budou Běhy republiky odlišovat? Co od nich čekat, co rozhodně ne?
„Hlavním rozdílem bude to, že všechny chceme vyzvat k oslavám republiky. Na start s trikolorou a oblečením v národních barvách. Chceme hodně doprovodného programu týkajícího se historie republiky. Třeba v Praze chystáme velký doprovodný program a na trase několik zážitků, které by měly evokovat klíčové okamžiky naší historie. Vlastně si proběhneme celou historii. Také budeme s běhy multimediálně propojeni. Všichni uvidí start v Praze a věřím, že si i všichni spontánně zazpíváme naši hymnu.“
Sokola má řada lidí spojeného spíše s Miroslavem Tyršem a cviky v tělocvičně, ale to už dnes asi neplatí, že?
„To je věc, na kterou jsme hrdí, ale zároveň chceme ukázat, že Sokol je velmi současný – parkur, trampolíny, canicross. Víme, jak dobře cvičit s malými dětmi. Sokol stojí za největším projektem v republice: cvičení dětí v mateřských školkách. I podobnými projekty chceme ukázat, že Sokol může naplnit svoje poslání opravdu rozhýbat všechny Čechy.“
Máš odhad, kolik lidí je dnes nějak aktivních v Sokole?
„Sto šedesát tisíc. To je slušný potenciál na běžce v Běhu republiky, ne?“
Komentáře (Celkem 0)
Radek Narovec 19.09.2019 16:07:37
Stál u zrodu RunTour a Běhej lesy, pomáhal rozhýbat Běhy olympijského
dne, posunul Jizerskou 50 do středu mediálního zájmu. Marek Tesař coby
sekretář České obce sokolské před nedávnem přišel s myšlenkou obnovit
slávu sokolských běhů jako vzpomínku na vznik republiky a udělat ze Sokolského běhu republiky výhledově
zajímavou akci pro více než deset tisíc běžců. Letos se 28. října
poběží v prvních deseti místech, do pěti let by jich měla být
stovka.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.