Jak jsem potkal Borrelii aneb nářek hostitelův
Běžci a milovníci lesů, vod a strání, kochejte se dál naší nádhernou přírodou, květenou i zvířenou, ale bacha – jsou tu i nepřátelé. Ti nejhorší jsou přátelé našich nepřátel. Už asi tušíte o kom je řeč … jsou to nevymáchané, drzé a hlavně nevybíravé bestie. Pssst, nechci moc nahlas, aby se na mne nedomluvili a pak mě nesežrali po kouscích za živa.
Patřím již do kategorie veteránů, kteří nemusí mít všechno o čem slyší a už vůbec ne to, co vidí, neb to mnohdy ani nevidí. Jak říká Ivo Domanský – co nemám, to nepotřebuji. Jak ale teď naložit s tím co mám, když jsem to vůbec nechtěl a navíc nepotřeboval?
Potkal jsem v životě již mnoho zvířat, velkých i malých, natur i převlečených a přežil jsem, ale setkání s těmi nejmenšími byla, jsou a asi budou ta nejhorší. Že je parazit zákeřný, to bych mu asi odpustil, takový se již narodil a byl tu daleko dříve než já, ale že je ještě tak mstivý! Jednu Lymeskou borreliózu jsem již v mládí měl. Potrápila mě dost a až antibiotika jí otupila „chrup“. Té bestii, které říkají Borrelia bugdorferi. Díky, stačilo.
Malinko podlomený, obohacený o nové rozměry nemohoucnosti a bolesti, jsem pak nabyl přesvědčení, že jsem tedy již imunní a rezistentní vůči té chásce, ale kdepak! Ve zcela jiném převleku i těle a znovu. Žádné klíště, ale prachobyčejný komár lesní, rodu Aedes, který mne bodnul do lýtka, a pak to začalo – průnik vláknitých bakterií, spirochet Borrelia bugdorferi pod kůži, do škáry a mého krevního řečiště. Přes veškerý odpor leukocytů, fagocytů, makrofág a jiných zbrojnošů, jsem se náhle stal hostitelem nezvaného vetřelce – převlečené staré bestie v novém kabátě.
By mě jenom zajímalo, co dělají čerti, když mají takové pomocníky? Ani to nechci vědět. Ech, kdybych tak mohl, jako nemůžu a kdyby si zase ty zmije nevybraly moje „ojeté“ a bolavé klouby. Protože všechny klouby, co mám v těle, se mi najednou proměnily v bolavý chrup s otevřenými kazy až na nervíky. Co krok to exploze neskutečné bolesti až někam do hypotalamu, kde to ještě rezonovalo dlouho i v klidu. Na tu bolest jsem si mohl sáhnout a měla tvar hada nebo elektrického káblu bez izolace, ale „sichr“ s minimálním napětím 380 V.
No a protože v těchto chvílích věří člověk i na zázraky, vyhledal jsem lékaře, a ten mi po shlédnutí Erythema migrans, tj. dermatického zarudlého „mlýnského kola“ zvícího dobrých pět centimetrů, navíc s bílým středem po vpichu, naordinoval bystré, široké a daleké antibiotikum Duomox. Zázrak se konal, bolest ustupuje. Nevím sice jak Borrelia bugdorferi, ale začínám věřit v mocnou sílu farmaceutického průmyslu a zřejmě budu mít zase rád všechny doktorky i doktory nevyjímaje …
Tak běžci bacha, a ať Vám to lítá rychleji než infikovaným
komárům. A až budete nezvykle utahaní, mdlí, bez chuti a zápachu, stále
po Vás něco bude lézt a docent Chocholoušek vyloučí Delirium tremens,
prohlédněte se i ze zadu, jestli tam někde není Erythema migrans. Pak je
tam a máte ji … šestnáctset letošních „hostitelů“ Vás
pozdravuje atlet veterán
Komentáře (Celkem 1)
administrator 03.04.2010 13:32:33
Běžci a milovníci lesů, vod a strání, kochejte se dál naší nádhernou přírodou, květenou i zvířenou, ale bacha – jsou tu i nepřátelé. Ti nejhorší jsou přátelé našich nepřátel. Už asi tušíte o kom je řeč … jsou to nevymáchané, drzé a hlavně nevybíravé bestie. Pssst, nechci moc nahlas, aby se na mne nedomluvili a pak mě nesežrali po kouscích za živa.
Odkaz na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.