Regenerace: Masáže od Indie až po Havaj
Pokud jste si doposud mysleli, že cílem masáže je zničit tělo, „prokřupat“ záda, natáhnout zkrácené svaly na nohách a zlomit vás v oblasti krku, nedivím se, že jste možná již zanevřeli. Dnes vám představím masáže a terapie k tělu i duši jemnější.
Masáž horkými lávovými kameny, někdy zvaná „havajská“, mimořádně stimuluje krevní oběh a lymfatický systém, postupně prohřívá celé tělo, vyrovnává energii v těle a do hloubky relaxuje a harmonizuje. Pomáhá odstraňovat blokace na tzv. meridiánech – energetických drahách a posiluje proudění krve v těle. Lávové kameny se nahřívají ve vodní lázni a postupně se přikládají na vybrané body na těle, to vše ve spojení s jemným hnětením či prvky klasické masáže. Existuje i čínský typ, kdy se přikládají kameny na tzv. čakry (energetická centra), ty rozvádějí teplo až do konečků prstů, a tím se vyrovnává energie v těle. K zesílení účinku se používají aromatické oleje.
Tradiční čínská masáž, tuina, funguje na stejném principu jako akupunktura, kdy tlakem ruky, vibracemi či jinou technikou terapeut stimuluje proud energie v těchto bodech. Tato technika se provádí především pro ovlivnění celkového pohybového aparátu – kloubů, svalů a šlach. Pomáhá však i při bolestech hlavy, ale i při opakovaném natažení svalu, tenisovém loktu, nespavosti, omezené pohyblivosti krční páteře či vychýlení ploténky. Pokud se vám zatím zranění a bolesti vyhýbají, dejte si tuto masáž třeba jen k odstranění únavy z přepracování.
Z Havaje přes Čínu se dostávám k Indii,
odkud pochází ajurvédská masáž (abhyanga). Jedná se
o očistnou, detoxikační a revitalizující masáž celého těla pomocí
teplého herbálního oleje a někdy i hlavy, záleží na vybraném saloně.
Ajurvéda se dá volně přeložit jako „věda života“,
proto očekávejte od této masáže hlavně revitalizující a relaxující
účinek, pomůže vám však i s únavou, nespavostí, tělesnou výkonností
či ztuhlými svaly. Bude-li vám i toto málo, zkuste dva terapeuty naráz
k zesílení účinku.
Prastará japonská léčebná metoda, shiatsu, avšak s původem ve starověké Číně. Masér působí pomocí tlaku palců, prstů, dlaní,ale i kolen, loktů či chodidel na určité body tělesných meridiánů a uvolňuje tak energetické bloky v nich nahromaděné. Dochází k obnově energetické rovnováhy těla. Shiatsu podporuje proces uzdravování a osobního růstu prostřednictvím vyrovnání energie „Ki/Čchi“ v těle. Účinek masáže je hluboce relaxační, posilující a osvěžující. Můžete ji využít k prevenci onemocnění žil (křečové žíly), při bolestech zad či hlavy, regeneraci po závodě, k posílení krevního oběhu nebo i při únavě a stresu.
Masáž pomocí energie reiki, není klasickou masáží, možná spíše alternativní léčebnou metodou či meditací. Základem je energetické působení na čakry a metod, kterými s vámi terapeut pracuje, je nespočet. Působení energie můžete cítit jako teplé záření či mrazivé mravenčení. Cílem zákroku je odstranění bloků na energetických drahách, a tím vyladění jejich správné funkce, povzbuzení organismu k samoléčbě a spontánní regeneraci. Tato terapie pomáhá při uzdravení, harmonizaci a udržení optimálního zdravotního stavu. Navodí ve vás pocit klidu a harmonie.
Jak je vidět, nemusíte být zničeni po závodě
či výšlapu v horách, abyste zašli na masáž. Také záda vás nemusí
bolet od toho, že vám na ně táhlo v autě, ale příčinou může být
blok, který způsobil opakovaný stres či únava. Nečekejte až se ozve
bolest, psychická či fyzická, a začněte své tělo rozmazlovat dřív.
Naučte se regenerovat!
Komentáře (Celkem 1)
bezucho 18.08.2008 11:24:42
Terezo, pěkný článek :) Ale jako člověk, který se ve wellnessu pohybuje, musím říct, že většina z těchto masáží v provedení, v jakém se dělají v Evropě nemají regenerační, ale spíše relaxační účinnek. Vždyť třeba výchova léčitele, který se věnuje ayvrvede, reiki, shiatsu a mnoha dalších trvá několik let a tady je zvládnou kosmetičky a masérky během pár dnů. Neříkám, že tyto masáže nejsou kvalitní – jen jsou upravené a zjednodušené tak, že přináší úžasný relaxační zážitek, s tou regenerací a léčbou už je to většinou horší.
administrator 03.04.2010 13:32:33
Pokud jste si doposud mysleli, že cílem masáže je zničit tělo, „prokřupat“ záda, natáhnout zkrácené svaly na nohách a zlomit vás v oblasti krku, nedivím se, že jste možná již zanevřeli. Dnes vám představím masáže a terapie k tělu i duši jemnější.
Odkaz na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.