Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Může být běžec dárcem krve?

Může být běžec dárcem krve?
foto: archiv behej.com

Vanda Kadeřábková-Březinová | 27.02.2009 | přečteno: 24523×

Tento článek jsem se rozhodla napsat ve snaze pomoci jedné dobré věci. Možná sem na první pohled nezapadá, leč nikdy nikdo z nás neví, kdy se octne na straně potřebných. A zatraceně rychle. Řeč je totiž o dárcovství krve.

Každý člověk si jistě uvědomuje sílu životodárné tekutiny, která koluje v jeho žilách. Ne každý je však ochoten se jí vzdát. Navíc nejednoho z nás, běžců s ambicemi na co nejlepší výsledky v závodech, napadne: myšlenka je to pěkná, ale k vytrvalostnímu výkonu potřebujeme každou červenou krvinku!

Dobrovolných dárců krve je v dnešní době stále nedostatek. Ti, co tu jsou, se rekrutují ze starších osob. Každý dárce však jednou zestárne a musí skončit. Některým dárcům do života vstoupí nějaké onemocnění, které jim v tomto ušlechtilém konání nedovolí pokračovat. Mezi mladými lidmi noví dárci nepřibývají, a tak se již teď jejich celkový počet u nás zmenšuje. V české populaci jsou dárců pouhá 3,5 procenta. Podle Světové zdravotnické organizace by bylo ideální zvýšit počet dárců na pět procent. Stává se, že v dané nemocnici krev chybí, zvláště v případě vzácnějších krevních skupin. Pomoc pak přichází z nejbližšího transfúzního oddělení, avšak pozdržena možnostmi dopravy. Krev je tedy třeba stále a nových dárců skutečně není nikdy dost.

Věděli jste, že v průměru dostane každý občan za svůj život pětkrát transfúzi a 15× preparát vyrobený z krve? Právě proto nyní probíhá kampaň Českého červeného kříže s cílem získat co nejvíce bezplatných dárců krve z řad mladých mezi 18 a 35 lety. Jako vlajková loď se tvářemi této ušlechtilé akce stali dva mladí lidé – modelka a 1. česká vicemiss Eva Čerešňáková a zpěvák a lékař Ali Amiri (samozřejmě bez nároku na honorář). Mimochodem, Evu jsme mohli v minulém roce vidět jako finišmanku jedné ze štafet Pražského půlmaratonu.

Může běžec být dárcem krve? Samozřejmě ano. Díky našemu aktivnímu životnímu stylu je mezi námi daleko více zdravých lidí, než v ostatní populaci. Navíc fyzicky aktivní lidé mívají i vyšší počet červených krvinek. Jsou mezi námi také již pravidelní dárci, jen houšť.

Co však dělat, potřebujeme-li každý erytrocyt pro naše tréninkem tvrdě zkoušené tělo v honbě za čím dál rychlejšími časy? Vzpomeňme na fakt, že jsme po každém uběhnutém maratónu anemičtí, tedy lehce chudokrevní, neboť jsme si naše krvinky doslova rozšlapali mnoha tisíci kroky (mechanická hemolýza) – a o mnoho lepší to nebude ani po víkendových 20–30kilometrových výbězích. Regenerace po odběru plné krve, která je nejžádanější surovinou, trvá 6–8 týdnů. Limitujícím faktorem a nutnou podmínkou obnovy jsou zásoby železa. To lze získat z potravy, především z masa a ryb, případně i z potravinových doplňků s obsahem železa.

V mezích možností si tedy můžeme naplánovat dobrý skutek na přechodné období, nebo pro nás představují alternativu speciální typy odběrů – tzv.aferézy, prováděné na separátorech, kde lze poskytnout i jiné složky krve, než červené krvinky (plasmu či krevní destičky). Trvají však déle –  45–100 minut, nedělají je všude a zatěžují poněkud více oběhový systém. Je k nim třeba dalších vyšetření jako například EKG, lze je však provádět i častěji a k úplné regeneraci dochází během několika dní.

Kdo může darovat krev? Podmínkou pro odběr krve je dobrý zdravotní stav dárce, věk mezi 18 a 65lety a váha nad 50kg. Dárce musí být při odběru stoprocentně zdráv – i zdánlivě banální rýma či opar může znamenat přítomnost viru v jeho krvi a pro imunitně oslabeného příjemce představovat smrtelné onemocnění. Odběr krve pro účely dárcovství podléhá přísným kriteriím a do situace, kdy odběr nelze provést, se může dostat i ten nejzdravější člověk. Dočasnou překážkou v darování krve je například doba těhotenství a období půl roku po porodu, operační zákrok či přijetí transfúze, ale třeba též obyčejný zákrok u zubaře.

Kdo by měl na ušlechtilou myšlenku dárcovství zapomenout? Především ten, kdo se chová rizikově z hlediska možného přenosu infekční nemoci nebo trpí nějakým chronickým onemocněním. Podrobný výčet dočasných a trvalých překážek dárcovství, jakož i mnoho dalších užitečných informací, lze nalézt na stránkách Červeného kříže.

Co vás jako „prvodárce“ po příchodu na transfúzní oddělení všechno čeká? Vyplnit pečlivě dotazník, rychlé laboratorní vyšetření, vyhodnocení výsledků lékařem a pak hurá za upíry. Vlastní odběr (450ml) pak trvá 8–12 minut, zkušeným borcům i méně. Vyfasujete balíček s občerstvením, do práce máte omluvenku (s náhradou mzdy ve výši 100% za celou pracovní směnu, dle zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce) a spoustu dalších benefitů – vitamíny, slevy na daních, lázeňské pobyty. Ročně je možné provést nejvýše 5 odběrů u muže a 4 u ženy.

Když darovat, tak bezplatně! Pro bezpečnost dárců a především příjemců je navýsost nutné, aby dárce na transfúzní stanici pravdivě odpověděl na všechny anamnestické otázky. Najdou se však lidé, kteří jsou motivováni peněžní odměnou za odběr natolik, že některé údaje zamlčí. Také nákazy příjemců (například virovou hepatitidou B), ke kterým došlo ještě v devadesátých letech, byly převážně od těch, kteří si nechali za odběr zaplatit. Těch pár stovek za odběr slušného člověka vydělávajícího si poctivou prací navíc ani „nevytrhne“. Odtud není daleko k myšlence: Jaký typ lidí si tedy může chtít právě takto přivydělat? Pokud se tedy rozhodnete skutečně pomoci, zapomeňte na obchod „něco za něco“ a staňte se skutečně nezištným dárcem. Každý z nás je zároveň potenciálním zachráncem i postiženým. Všichni dárci se shodnou na tom, že pocit, že právě ta naše krev může v kritických situacích zachránit život, je k nezaplacení.

Mne dárcovská premiéra někdy v budoucnu teprve čeká. Přiznám, že sama jsem majitelkou nejžádanější krevní skupiny, ale zároveň také trpím fóbií ze všech jehel, kterou jsem dosud poněkud srabácky nedokázala překonat. Současná kampaň Červeného kříže, několik zamyšlení na toto téma i fakt, že nedávno jsme také v blízké rodině takovouto pomoc potřebovali, mne ale přivádí k rozhodnutí zatnout zuby (zvláště při pohledu na „upírské“ plakátky s nápisem: „Jdi se bodnout se strachem“) a dárcovské řady rozmnožit hned, jakmile syn přestane být „kojencem“. I to je totiž jedna z dočasných překážek provedení odběru. A přece ho kvůli tomu, aby to mohlo být co nejdříve, honem neodstavím. V celé věci mohu tedy prozatím pomoci alespoň tím, že o ní napíšu, a pokud se mi podaří přivést do transfúzního centra byť jen jediného prvodárce, budu ráda. Dejte proto článek přečíst co největšímu počtu lidí.


Další cesta krve – z čeho se skládá krev a co s ní lze léčit

 

Plná krev se může použít přímo, častěji však slouží jako polotovar a zpracovává se na jednotlivé složky, jako jsou červené krvinky, destičky nebo plasma. Pacient by pak měl dostat jen tu složku krve, která je indikována k jeho onemocnění – ostatní složky by mohly jeho organismus nepříjemně zatížit.

Z krve se tedy může oddělit masa červených krvinek, destičky či plasma, která se použije buď pro přímé podání pacientům, nebo k dalšímu zpracování farmaceutickými firmami. Ty z ní vyrábí krevní deriváty, například protilátky. Bývají to jedny z nejdražších léků – právě proto, že jejich výroba je technologicky velmi náročná. Například na jednu dávku purifikovaných protilátek je třeba získat materiál od 600 dárců a cena takového preparátu jde do desetitisíců. Pro ty, kteří je ale pravidelně potřebují, je to životně důležité.

Lidskou krev tvoří tekutá složka -  krevní plazma a formované krevní elementy – červené a bílé krvinky a krevní destičky. Přibližně pět až šest litrů krve u dospělého představuje cca 8% tělesné hmotnosti. Podíl formovaných krevních elementů a krevní plasmy se nazývá hematokrit.

Červené krvinky (erytrocyty, 4–5 miliard v 1 ml krve) zajišťují přenos kyslíku a oxidu uhličitého. Podávají se ke krytí velkých krevních ztrát při úrazech a operacích. Bílé krvinky (leukocyty, 4–9 milionů v 1 ml krve) likvidují choroboplodné zárodky v organismu přímo nebo proti nim tvoří protilátky a představují tak důležitou roli v imunitním systému člověka. Krevní destičky (trombocyty, 150–300 milionů v 1 ml krve) se spolu s bílkovinami krevní plasmy podílejí na srážení krve při zástavě krvácení. Trombocytový koncentrát je indikován při léčbě poruch krvetvorby, u některých typů rakoviny a její léčby nebo po transplantaci kostní dřeně.

Krevní plazma (55–60% krve) obsahuje plazmatické bílkoviny (albuminy, globuliny a srážecí faktory), dále soli, cukry, vitaminy, hormony, enzymy a tuky. S ní se do tkání dostávají živiny nebo také léky, odcházejí pak zplodiny tělesného metabolismu. Albumin se užívá při dlouhých hospitalizacích na podporu hojení, snížení otoků i jako krevní náhrada při větší ztrátě krve. Imunoglobuliny se užívají při léčbě těžkých infekcí či poruch imunity, srážecími faktory (fibrinogen, protrombin, antihemofilické faktory č. VIII a IX) se pak léčí hemofilie a další poruchy srážlivosti krve. Plazma se podává též přímo – například při vážných popáleninách.

Komentáře (Celkem 30)

Nalezené položky: 31 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Praha 8

Celkem 3277 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:54:53 (2007)
půlmaraton: 2:09:11 (2009)
maraton: 4:40:32 (2009)

RostazBohnic muž 27.02.2009 06:31:04

Těch pár stovek za odběr slušného člověka vydělávajícího si poctivou prací navíc ani „nevytrhne“. Odtud není daleko k myšlence: Jaký typ lidí si tedy může chtít právě takto přivydělat?



Výše uvedené není asi úplně fér. Ten slušně vydělávající člověk to stejně dostane zpět formou odpisu na dani. Já mám 40 bezplatných odběrů a 5 placených. Na počátku 90 let se mi jako studentovi „těch pár stovek“ hodilo, díky jednomu odběru jsem kdysi viděl poprvé a naposledy naživo zápas v Davis cupu (tenis). Myslím, že důležitá je osobní odpovědnost.

Jinak vás vyzývám: pojďte, pokud můžete, a přidejte se k nám. Sice přijdete o tréninkový den, ale udělejte to pro ten dobrý pocit, že jste udělali něco pro jiné.

avatar

Celkem 4546 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:11 (2011)
půlmaraton: 1:37:29 (2010)
maraton: 3:38:05 (2010)

MZ muž 27.02.2009 07:14:11

Odběrů už mam za sebou přes 40, není čeho se bát.
Moje zkušenosti: odběr dejme tomu v pondělí, to nesportuju, v úterý to jde v nízké intenzitě v pohodě. Když by byl o víkendu závod, tak bych možná cítil v maximálkách chybějící krvinky, člověk se víc zadýchává, dva týdny po odběru už nic není znát ani při závodě.
Takže pro všechny, kdo nesportují vrcholově, nejsou v reprezentaci a nechystají se na Olympiádu a Mistrovství světa, tak směle do toho, nic to není.

avatar

Praha-Bohnice

Celkem 22706,27 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:02 (2010)
půlmaraton: 1:20:21 (2010)
maraton: 2:58:29 (2009)

BuckTheBug muž 27.02.2009 08:19:08

Trpím takovou fobií z jehel, že nemohu vidět injekci ani v televizi. Jak šel čas, zvítězily racionální důvody nad iracionálními. Zkrátka se nedívám na ruku. :)
U hobíků snad ani odběr na výkon nemá vliv, resp. jenom minimální. Volné odpoledne využiju jako regeneraci – kolo nebo lehký běh. Druhý den běhám jako jakýkoliv jiný.
Každou chvíli člověk čte, jaký je nedostatek krve a dárců, a na druhou stranu transfúzky odmítají dárce! ??? Údajně mnoho ze stanic krev samo nezpracovává, ale prodává dál. :( Myslel jsem si, že s 0– mě vezmou vždy a všude, ale jihlavská nemocnice mě rychle vyvedla z omylu. lol

Motto: "6:47, to není zlý čásek na kilásek. Škoda že jsem běžel jen 300 metrů.", Arnold J. Rimmer
avatar

Kralupy n. Vltavou

Celkem 2898 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:25 (2011)
půlmaraton: 1:28:56 (2011)
maraton: 3:26:01 (2010)

Simir muž 27.02.2009 09:10:15

Zatím se řadím do kategorie lidí, kteří nedarovali, ale uvažují o tom. Článek mě utvrdil, že bych se už měl konečně dokopat.

Jen bych ocenil více zkušeností, darujících běžců. Buď tady nebo zde
http://forum.behej.com/te … ovani-krve

Díky :)

Motto: [i]Kdo chce moc, nemá nic, ty š***** hlavo.[/i] M.M. - trenér
avatar

Praha 8

Celkem 4197 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 2:33:18 (1982)

mskorpil muž 27.02.2009 09:37:29

Přidávám se k předchozím komentářům, mám za sebou 50 bezpřízpěvkových odběrů krve a nikdy mi to nečinilo ohledně běhání žádný problém, spíše naopak, bral jsem to jako léčebnou kůru, vždyť dříve se pouštění žilou bralo jako běžný lékařský zákrok. Je to lepší než si nechat přisát pijavky :).

avatar

Praha

pug muž 27.02.2009 10:03:40

>> BuckTheBug, 27. 2. 2009 08:19:08

No ono to v reálu funguje trochu jinak. Dříve, rozumněj za komunistů, byla silná snaha, aby každá trnasfůzka při okresce měla i násladné zpracovatelské a dignostické zázemí. To teď není, u okresek se to nejčastěji řeší tak, že plná se odebere +/- objem podle počtu plánovaných operací na týden, protože plná krev je v době použitelnosti dosti omezena. U větších nemocnic, zpravidla FN je i zpracovatelské zázemí, takže většina odebrané krve se následně rozdělí na jednotlivé složky, které jsou trvanlivější a jsou uloženy v depositu, odkud se pak podle potřeby distribuují.
Ideálně by to mělo fungovat u okresek tak, že nějakou dobu před koncem expirační doby se přebývající plná sveze do těch zpracovatelský center, kde se dále zhodnotí. Jak to funguje doopravdy,…no stud mi zabraňuje to napsat.
Dále to se složkami v depositu funguje tak, že se s nimi čile mezinárodně obchoduje, protože zatímco zdejší počet dárců pro potřeby ČR zatím plně uspokojuje potřebu, v EU tomu tak není. Celou kampaň vnímám tak, že je třeba více roztočit kola obchodu s krví, kterou ČR nespotřebuje.
Celá věc je ovšem v ČR ohledně darování krve tak nějak morálně smutná. Necelá 4% populace vlastně svým dobrovolným činem drží celý systém zdravotní péče v chodu. Odměna v poměru k tomu, jaké hodnoty tento čin vytvoří, je prakticky nulová. Například bonusové programy zdravotních pojišťoven nebo i taková „volovina“, jako průběžná dostupnost výsledků krevních provedených testů na transfuzce pro potřeby praktického lékaře…0 +/- 1.
Stala se mi taková věc: jako pravidelný dárce jsem byl transfuzkou umluven k darování plazmy na plazmaferéze. První odběr skončil modřinou, která jak jsem se dozvěděl později, byla způsobena patrně liknavostí personálu, neboť včas neodhalili praskutí cévy při návratové části cyklu. U druhého odběru se to stalo znovu, povýšeno propíchnutím žíly durch. Nastalo ošetření na cévním, s následnou dvoudenní hospitalizací. Placení poplatku za vytření a hospitalizaci my v tomto případě tedy velmi vadilo. Takže tak. Nic není ideální. Dárce jsem pořád, rozhodlo jsem se k tomu po důkladném zvážení pro a proti, emotivní zápal vzbuzený kampaní v tom roli nehrál.

avatar

Němčice

Celkem 378 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:56:38 (2008)
půlmaraton: 2:04:01 (2009)
maraton: 5:12:18 (2009)

filve muž 27.02.2009 10:23:44

Chodim darovat uz cca 10 let , ted mam nejakych 33 odberu a podobne jako u ostatnich, zadny negativni vliv na pohybovou aktivitu nepozoruji.
Zrovna nedavno jsem premyslel, proc tam vlastne stale chodim:-) Ten duvod je stale stejny – myslim, ze obcas by mel clovek i v dnesnim ryze trznim svete udelat neco jen tak, ze solidarity, pro dobry pocit… Mozna to zni pateticky, ale snazim se tim taky trochu udrzovat dusevni zdravi a nedelat vse jen zistne:-)

Motto: Nejtezsi boje casto clovek svadi sam se sebou...
avatar

Praha

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 21 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 27.02.2009 10:44:49

Mám za sebou 118 odběrů a dlouhou sportovní kariéru a tak můžu mluvit po dost velkých zkušenostech. Za mlada jsem si testoval, co se mnou odběr udělá. Dva dny po odběru jsem běžel Běchovice a na výsledku to nebylo znát a při testu pár hodin po odběru byl rozdíl 5% (tedy prakticky zanedbatelný). Teď jsem už někdy po odběru ospalý, ale do večera to přejde a druhý den skutečně nelze nic poznat (pozor, u každého to může být jinak).
Dost nechápu příspěvek od „pur“, odkud čerpal své informace, ale mám sestru na transfůzce a navic personál mě tam už za ta léta má jako inventář a o nějakém „roztáčení mezinárodního obchodu s krví“ určitě nemůže být řeč (ale to bychom se dostali jinam).
Každopádně většině lidí při sportovním výkonu odběr krve neuškodí pokud se nedomnívají, že dvoudenní treninkový výpadek je tregédie.
Pokud někdo bude potřebovat jakékoliv informace, rád sdělím své zkušenosti nebo potřebné informace zjistím (ale nebudu zde diskutovat styl bulvár a JPP-jedna paní povídala).
A Vando, až nebudeš kojit, ozvi se a na transfůzce budeš mít exkluzivní přijetí.

avatar

Celkem 5384 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:55 (2009)
půlmaraton: 1:30:55 (2009)
maraton: 3:29:13 (2013)

Papy muž 27.02.2009 10:58:07

Pravidelně krev daruji. Slabší únavu cítím vždy jen ten první den, kdy neběhám. Po odběru se dokonce cítím příjemně – a není to jen z toho, že mám ten den volno :). Něco v tom bude… Doporučuji všem.

avatar

Praha

Celkem 6561 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:19 (2010)
půlmaraton: 1:19:57 (2011)
maraton: 2:46:06 (2011)

zombice muž 27.02.2009 11:10:17

>> RostazBohnic, 27. 2. 2009 06:31:04

jj, s tim souhlasim, znal jsem minimalne jednu vysokoskolacku, ktera si prave separatorem privydelavala, ono tech par stovek se hodi kazdymu studakovi.. Ac to na te transfuzce vedeli, ze neni bezpripevkovy darce, tak si ji moc radi zvali skoro kazdy mesic znovu a znovu.. Ono kdyz ji dali 800 a pokud ty desticky a plazmu sami nevyuzijou a dal prodavaj za cca 10–12tis tak je to neboli :) A jako studentka zadny danovy odpisy nepotrebovala takze tak..

avatar

Praha

pug muž 27.02.2009 11:26:18

>> EvženGe, 27. 2. 2009 10:44:49

Dost nechápu příspěvek od „pur“, odkud čerpal své informace, ale mám sestru na transfůzce a navic personál mě tam už za ta léta má jako inventář a o nějakém „roztáčení mezinárodního obchodu s krví“ určitě nemůže být řeč (ale to bychom se dostali jinam).
 

  1. UHKT
  2. OHBKT UVN
  3. Publikační aktivita autora Bohoněk M.

…ale to bychom se dostali jinam :)

Z české strany odchází do ciziny krev za cenu do níž jsou započteny náklady na získání a uchování krve ( tj. platy, nájmy prostorů, sety na uchování krve, energie atd.), ale není v ní obsažena cena samotné krve, protože tu dávají dárci zadarmo.

Cena kupovaných krevních výrobků je standardní cenou určenou trhem –v ceně výrobků jsou započítány veškeré náklady na zpracování, zisk a zřejmě náklad na koupi výchozího materiálu tj. krve za tržní cenu.

avatar

Praha 4 - Modřany

Celkem 1512 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:07 (2009)
půlmaraton: 1:47:50 (2009)

drakor muž 27.02.2009 12:00:34

Před pár lety jsem se taky rozhodl darovat krev, ale nechtěly mě :-(
Mám od puberty zvýšený bilirubin a trochu zhoršené jaterní testy tak to prý nejde.

Motto: „Když se nejvíc chce, tak to nejmíň jde.“ [i]Johann Wolfgang von Goethe[/i]
avatar

Praha

pug muž 27.02.2009 12:17:33

>> pug, 27. 2. 2009 11:26:18

Ještě bych chtěl doplnit, že v samotném faktu obchodu s krví nevidím nic špatného, už jenom pro to, že ve finále se prostě musí zdravotnický úkon nějak vyúčtovat. Že depositní systém ČR funguje výborně, je jenom dobře. Vedle obchodu se samozřejmě provádí i „bohulibější“ činnost, např. humanitární pomoc v roce 2008 Gruzii zaštítěná UVN.

avatar

Krkonoše

HaEr muž 27.02.2009 12:50:19

Taky mám docela dost odběrů za sebou, přesto, že chodím max. 2 krát do roka.
Článek mě dost překvapil, osobně mám dojem, že poměr dárců krve a dárců plasmy je v poměru 1:3.
O nedostatku krve jsem už dlouho neslyšel, je to ale můj zcela sujbektivní dojem a nerad bych aby to někoho odradilo, je možné, že se situace liší v různých krajích.
Pokud jde o fóbii z jehel, většinou se radši nedívám, když mě napichují a přesto nemám s odběry žádný problém, tohle považuji u půlky lidí za výmluvu a u druhé půlky za přecitlivělost.

avatar

Praha 5 - Barrandov

Celkem 52733,4 km
Minulý měsíc 138 km
půlmaraton: 1:26:06 (2007)
maraton: 2:58:14 (2008)

Rosťa muž 27.02.2009 14:26:20

Já dávám krev 3 až 4 do roka, v den odběru trochu ubírám.. Také považuji odběr krve za očistnou kůru.

avatar

Celkem 15200 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:43 (2004)
půlmaraton: 1:29:47 (2002)
maraton: 3:19:46 (2006)

Jarka P žena 27.02.2009 16:06:58

>> mskorpil, 27. 2. 2009 09:37:29

Obdivuju-Já špatně snáším i obyčejné odběry…

avatar

regioRUN.cz

Celkem 16870 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:16 (2006)
půlmaraton: 1:17:31 (2005)
maraton: 2:42:59 (2008)

-W- muž 27.02.2009 16:23:11

Naposledy, když jsem chtěl darovat krev, tak mi u toho odmítli poskytnout narkózu :(

Motto: Není důležité zvítězit, ale jak při tom vypadáš ! :)
avatar

Terez žena 27.02.2009 19:44:56

>> RostazBohnic, 27. 2. 2009 06:31:04

Ahoj vespolek. Chtěla jsem jen poděkovat nejen za sebe těm, kteří krev darují. Jako dítě jsem několik transfuzí potřebovala a možná byly právě od Vás, takže děkuju:-) Před časem jsem si na to vzpomněla a chtěla jsem to „vrátit“, ale nevyhovuju hned z několika důvodů (hmotnost pod 50, revmatické onemocnění a nízká srážlivost). Nevíte, co jiného bych mohla darovat? Nebo jak přidat svojí troškou do mlýna? Jsem studet, takže ani finančně pomoci nemohu.

avatar

Miřejovice - Nová Ves

Sešívka muž 27.02.2009 20:43:23

Připojuji se k Vandě Kadeřábkové- Březinové. Nás dobrovolných dárců je hrstka. K darování kreve mě přivedla manželka. Nejsem si vědom, že by mě to vadilo při běhání. Samozřejmě se pokouším ve svém okolí podporovat každého který podpoří tu hrstku D.D. Dost často se setkávám s lidičkama kteří si vymyslí tisíce důvodů proč to nejde. A proto si vás dobrovolné dárce dovoluji pozvat 1. srpna na Miřejovický půlmaraton a všem D.D. poskytnout slevu na startovném. S pozdravem za MK Miřejovice P.Burian

Motto: Běhám jen pro radost.
avatar

Miřejovice - Nová Ves

Sešívka muž 27.02.2009 20:46:15

>> Simir, 27. 2. 2009 09:10:15

Jdi dotoho nic tím neskazíš.

Motto: Běhám jen pro radost.
avatar

Praha-východ

Celkem 4388 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:39 (1970)
půlmaraton: 1:31:16 (1970)
maraton: 3:22:27 (1970)

Vanda žena 28.02.2009 21:38:57

Ahoj, super, že je mezi námi hodně dárců i do budoucna uvažujících, díky za skvělé komentáře a zkušenosti:)

Motto: We are the champions, my friendwe keep on fighting till the end...
avatar

jardap muž 02.03.2009 17:38:23

>> EvženGe, 27. 2. 2009 10:44:49

Tak to ja mam jen neco pres 80 odberu krve -na dalsi uz jsem prestarly – a jednou jsem bezel Kunratickou 3 dny po odberu

avatar

10 km: 0:35:46 (2007)
půlmaraton: 1:15:50 (2007)
maraton: 3:00:58 (2008)

Iva Milesová žena 04.03.2009 00:20:11

Dobře, že tady tohle téma někdo nahodil. My běžci máme tu krev kvalitní, takže kdo už jiný, když ne my…
Osobně jsem jednou běžela půlmaraton 4 dny po odběru a rozdíl byl tak asi 2–3 minuty, pocit trochu jako když běžíte v nadmořské výšce kolem 2500 m.n.m., cítila jsem lehké brnění hlavy. Takže: běžet se dá, akorát ne na úrovni osobáku. Přiznám se, že jako pro profíka to pro mě dilema je, protože trénink i výkonnost to na pár dní ovlivní, takže „pustit si žilou“ mezi šňůrou závodů je trochu masochismus. Na druhou stranu, chci být občan, ne sportovní primadona, a jelikož momentálně stejně běhám h…o, tak do té ÚKHT v nejbližších dnech zamířím… Ono je to dilema nejen pro vrcholové sportovce, ale pro většinu pracujících, protože sice máte ze zákona nárok na den volna, ale většinu zaměstnavatelů to stejně nezajímá, a práci musíte udělat tak jako tak. Lehká únava tam po odběru je, takže není ideální jít dát krev ve dnech, kdy se od vás očekává maximální pracovní nasazení. Na druhou stranu, běžný pracovní den se po tom absolvovat dá, lehký běh taky, když se chce, tak to jde, jen nebýt líná, ty dvě hodinky na odběr si může vyšetřit každý…Kocovina je 100krát horší, nemluvě o dobrém pocitu z dárcovství versus pocitu promarněného času v hospodě…Ostatně, proč nejít po odběru doplnit tekutiny:) V samotném odběru problém nevidím, třeba v ÚKHT jsou na dárce maximálně milí, a potkáte tam zajímavé lidi, bodnutí mi nevadí…
Takže sejdeme se na transfúzce:)

avatar

jardap muž 06.03.2009 16:05:51

K prispevku o plasmafereze.Ja jsem jich pred 18 lety absolvoval ve Vinohradske nem. asi 20 a vsechny bez nejmensich problemu a mel jsem dojem,ze zvlast do kopce beham uz druhy den jako 2 tydny po odberu plne krve -asi to bylo tim, ze mi vratili cervene krvinky. V den odberu behat nedoporucuji,hrozi otevreni vpichu a darce si ho pak musi tisknout palcem.Naproti tomu plavani v den odberu -zvlaste v chladnejsi vode -nevadi.

avatar

Praha - Letňany

Celkem 1369 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:32:38 (2010)
maraton: 3:34:38 (2009)

StepanBohm muž 07.03.2009 15:44:37

Protože mam problémy s kolenem a běhat stejně nemůžu, tak jsem se rozhod v úterý se jít nechat vysát. Držte mi palce, ať se tam nerozbrečim nebo neomdlim ;-) a Sešívku beru za slovo a na ten půlmaraton pudu!

avatar

jardap muž 10.04.2009 14:48:51

>> StepanBohm, 7. 3. 2009 15:44:37

Skoda ze diskuse k problemu darcovstvi krve u kondicnich bezcu uz nepokracuje a ze se netyka treba i plavcu.Nekteri ucastnici si stezuji na chripky a virozy po odberu,ale ja jsem se tim osobne nesetkal.jardap AB­Rhˇ

avatar

jardap muž 12.04.2009 14:45:16

Precetl jsem si pozorneji uvodni clanek a zjistil jsem,ze je vlastne dobre,ze jsem pri darcovske aktivite -prum.4 odbery krve rocne- nikdy nebezel maraton.pulmaratony jsem behal nejvys 2× rocne v letech 1988–2002.

avatar

jardap muž 12.04.2009 14:56:54

Jeste bych doplnil,ze plavecke maratony -delka nejmene 3km v jezerech a rekach- jsem plaval od r.1981 i nekolikrat za leto,ale pri tech mechanicke poskozeni cervenych krvinek nehrozi.jardapABRhˇ

avatar

jardap muž 15.05.2009 14:41:55

>> Jarka P, 27. 2. 2009 16:06:58

Pozor,neplette si mne s Jarkou P.ja jsem odbery krve snasel dobre ale uz jsem na darcovstvi krve prestarly.jardap

avatar

jardap muž 07.09.2009 14:13:36

>> jardap, 12. 4. 2009 14:56:54

Tak to vypada,ze uz o darovani krve a behani nikdo dal nechce diskutovat-Co se da delat, na darovani krve uz jsem prestarly a pri behan i si uz troufam jenom na kratsi trate.jardap

Nalezené položky: 31 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.