Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Jsem rád, že jsem běžec

Jsem rád, že jsem běžec
foto: Craft

Sváťa Sedláček | 15.05.2011 | přečteno: 13542×

Příjemné odpoledne mě vytáhlo k běhu kolem lesíka od bohunického internátu k Riviéře a Anthroposu. Doprovázejí mě vůně toho, co kvete, i jehličí a listí plného jarní svěžestí. Potkávám dvě rodinky s dětmi a se psy, sbíhám dolů k asfaltové cestě, když tu mě znenadání namísto vůní do nosu udeří zápach z poklopu kanalizace.

A tak, jak si v tu chvíli uvědomuji ten ostrý kontrast mezi vůní a zápachem, uvědomuji si také ony kontrastující rozdíly mezi sportem, který zušlechťuje, a sportem, kde má zelenou agresivita. Vybavuje se mi nedávný hokejový zápas, kde cílenými zásahy jednoho fyzicky zdatného muže přišli k vážnému zranění dva jiní sportovci. Je jednoduché říci, že toto prostě k hokeji patří a že hokej je prostě tvrdá hra. Ale uvědomme si to v plné šíři. Žijeme ve společnosti, kde ublížení na zdraví či zabití je trestáno podle trestního zákona. Zeptáme-li se příslušných rozhodčích, zda je možno beztrestně někomu poškodit zdraví nebo někoho zabít, odpoví nám, že ano, pokud to uděláme podle pravidel. Hezké, že?

Možná se od takové agresivity distancujeme. Neděláme nic takového. Ale ruku na srdce, nemáme na tom kousek svého podílu viny, pokud jsme to my, kdo onu brutalitu a agresivitu akceptujeme tím, že patříme k těm, kdo zvyšují sledovanost filmů obsahujících násilí, krveprolití, ať již příběhů detektivních nebo smyšlených hororů? A tím přispíváme k tomu, že oněm filmařským firmám se vyplácí právě takové filmy produkovat? A tím přispíváme k tomu, že se v očích diváků cena lidského života či zdraví snižuje? Že se posouvají a zamlžují hranice mezi dobrem a zlem? Že dobré se jeví jako zlé a zlé jako dobré? Že onen zdatný sportovec se stává národním hrdinou, chrabrým moloďcěm, gerojem, zatímco oni zranění sportovci se stali v očích některých špatnými hrdiny, ufňukanými simulanty, když po onom „čistém hitu“ „podle pravidel“ kupodivu zůstali naživu?

Na asfaltové cyklostezce se potkávám s dalšími běžci, a tak brzy zapomínám na onen zápach a na chmurné myšlenky. Zdravíme se s běžci, máme jeden pro druhého přátelské slovo. Uvědomuji si, jak běhání v každém rozvíjí spíše to dobré, souznění s přírodou, zbavuje agresivity. Uvědomuji si, že pokud běhám, je malá pravděpodobnost, že někoho byť i nedopatřením zraním. Jsem rád, že jsem běžec…

Komentáře (Celkem 120)

Nalezené položky: 121 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další Poslední
avatar

makoshark muž 19.05.2011 23:39:33

>> makoshark, 19. 05. 2011 23:36:14

srovnejte krev Keňana s krví cyklisty na Tour, který ani nemůže spát v noci bez přerušení, aby mu nevznikly krevní sraženiny, a musí se po pár hodinách budit a procvičovat nohy

avatar

Sloviensko

rudo muž 20.05.2011 00:48:07

>> makoshark, 19. 05. 2011 23:36:14

naprosty suhlas, k tomu som smeroval

doping ciastocne nahradza zly a nedostatocny trening a zlu a nedostatocnu regeneraciu

ale ako kazda zaplata je to len druhotriedna zaplata, ktora spravi jednookeho krala medzi slepymi, ale v ziadnom pripade nemoze dosiahnut ten ultimatny mozny ludsky vykon

takze teoreticky by postupne vsetky svetove rekordy mali byt ciste

az sa na kazdu disciplinu najde spravna metodika a najde sa trener a atlet ktori daju vela casu dosiahnutiu rekordu a nebudu vymetat kazdy pretek za par $$$.

napriklad steroidovy sprinteri sa zastavili na 9.7–9.9

musel prist trener s inou metodikou a cisty sprinter aby to posunul, preto zatial verim ze Bolt je cisty.

pokial sa ukaze ze Bolt nebol cisty, tak potencial rychlosti je este vyssie a raz pride cisty sprinter a velmi mudry trener ktori sa daju dokopy a stiahnu to este na rychlejsi cas ako je teraz.

Z historie dopingu je zname ze ak rastu svaly rychlo steroidovo ze su silnejsie ako slachy a slachy nesilneju od steroidov, sila svalu sa neda vyuzit a slachy sa trhaju, steroidovy silovy a rychlostny atlet nemoze dosiahnut max vykonnost, nemoze ani trenovat s max intenzitou a je neustale zraneny. Kulturisti ktorym sa sila nemeria, steroidovo nafukuju svaly tak rychlo ze svalove puzdra nestacia rast a stlacaju svaly a cievy a riesi sa to skalpelom tie puzdra sa narezavaju uvolnuju zvacsuju… sval je sice nafuknuty ale velmi citlivy.

ak je v nejakom sporte relativne nizka dosiahnuta uroven, doping je rychlym prostriedkom na vyhru medajlu dosiahnutie rekordu a zbieranie $$$ v nahustenom programe

akonahle uroven sportu radikalne stupne, dopingovy atlet sa nechyta a v snahe zvysit intenzitu treningu sa zrani alebo inac vycerpa (oslabena hormonalna a imunitna sustava).

pokial v nejakom sporte v niektorej krajine bola treningova metodika zalozena na dopingu a tento doping sa zakazal pripadne uroven vo svete vyskocila tak ze dopingova treningova metodika nestaci, krajina strati okamzite svoje postavenie v tomto sporte.

ako sa mas svk atletika ?

ked sa kedysi dal vyhrat maraton za 2:12–2:14, peniaze medajle a slavu nesmrtelnu brali dopingove hviezdy. Niektori dopingovi maratonci to dokazali vydret az na 2:09, obycajne tak zabehli 1 maraton a bolo po ich kariere.

Dnes ked 2:06 nezarucuje bednu, dopingovy maratonec si moze fukat nema sancu a v krajine co nevie inac ani nema kto poradit ako na to cistym sposobom

preto chapem co znamenal vyrok ze africky elitny bezci chrania beh pred dopingom

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

maraton: 3:01:36 (2011)

Luboš Brabec muž 20.05.2011 09:10:37

>> makoshark, 19. 05. 2011 23:39:33

Používat jen argumenty, které se hodí pro naši teorii, je celkem běžný postup. A tak aby tvoje představa o čistém vytrvalostním běhu neměla trhliny, uděláš z Ruska a Číny druhý sled – ovšem v kategorii žen jde samozřejmě o sled první.

Tvrdíš, že v chudé a zaostalé Keni běžci nemají kde sehnat dopingové prostředky. Jak tedy třeba Cheromei sehnala lék na vyvolání ovulace a Chepkemei lék na astma, to už neřešíš.

Kdyby afričtí běžci nebyli pod ochranou IAAF a MOV a kdyby na ně dopingoví komisaři dohlíželi stejně přísně jako na cyklisty, možná bychom se divili. Kolikrát asi přijde přepadová mimosoutěžní kontrola do oblasti Eldoretu, když v celé Africe je tolik akreditovaných laboratoří jako v Německu? Tedy dvě – jedna navíc až v JAR a druhá v Tunisu. V Evropě má takovou laboratoř prakticky každá země, včetně ČR.

avatar

Sloviensko

rudo muž 20.05.2011 09:50:39

>> Luboš Brabec, 20. 05. 2011 09:10:37

WADA komisari nekontroluju atletov v tej istej karjine ako sami ziju alebo pracuju, su to medzinarodne a medzikontinentalne prepadovky.

Pocet labakov v afrike vobec nic neriesi ani neargumentuje.

Ked nachytali na doping nejakych rusov a rusky, tak to neboli domace labaky ani domaci komisari a chytali ich tazko, kedze kazdy potrebuje viza a tak viza oddelovali az kym nedostali pokyn ze viza mozu udelit a nikdy ich nemohli nachytat na hruskach

Pochybujem ze treba viza na prilet do Kene ci Ethiopie.

Osobne si myslim ze kebu bolo o com, ze nachytat dopingopvcov prave v Kenskych horach by bolo najlahsie, presne sa vie kam ist vsetci pokope,,, ziadne nahanacky po krajine ci po velkomestach a ziadne moznosti skakat na kliniky na dialyzu vycistit krv ked je signal ze komisari utocia.

ked chlapi vazia 58kg aj s topankamai a plnou polnou, tak je jasne ze steroidy nikdy nevideli a dokonca nikdy nejedli ani EU steroidmi napichane kurence.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 20.05.2011 10:10:28

>> rudo, 20. 05. 2011 09:50:39 Citace rudo „WADA komisari nekontroluju atletov v tej istej karjine ako sami ziju alebo pracuju, su to medzinarodne a medzikontinentalne prepadovky.“

V tom se rudo mýlíš. To vím zcela pozitivně.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Sloviensko

rudo muž 20.05.2011 10:13:14

>> sam, 20. 05. 2011 10:10:28

chces mi povedat ze sa nerobie medzinarodne prepadovky cudzincami ?

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 20.05.2011 10:13:56

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 20.05.2011 10:14:33

>> rudo, 20. 05. 2011 10:13:14

Chci ti říct, že kontroly WADA v Česku provádí Češi.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Sloviensko

rudo muž 20.05.2011 11:16:45

>> sam, 20. 05. 2011 10:14:33

OK, kukam ze som to napisal nepresne

samozrejme ze domace labaky robia domace kontroly

co som chcel povedat je :

fakt ze krajina nema vlastny labak, vobec neznamena ze dopingaci su bezpecni a nebudu chyteni, kontroly sa pravidelne robia zahranicne

domace kontroly malokedy chytia, domace kontroly byvaju casto zneuzivane, vacsina chytenych dopingacov bola chytenych zahranicnymi kontrolami napriek tomu ze maju domace labake a domacich kontrolorov

domace labaky mozu byt zneuzite dvojako:

labak kontroluje dopojuceho sportovca kontrola je lacna kedze sa kontroluje len 1 latka, vie sa co berie, kontroluje sa v podstate detektabilita teda ci atlet ma hodnoty ktore moze byt dopingovo pozitivne a ci treba dalej nieco robit na zakrytie dopingu alebo ci uz analyza nevykaze pozitivny doping a sportovec moze byt poslany na medzinarodne sutaze

a dalej domaci labak moze v spolupraci s domacimi funkcionarmi umelo vyrobit pozitivny nalez na odstrelenie domaceho atleta, je to pomsta funkcionarov. Toto sa tiez stava a stalo sa aj v nasich krajoch

ale naspat k teme, to ze v KEN-ETH nie je labak len zanamena ze domaci nemaju predoktrolovu kontrolu a teda potencionalne by mali ovela vacsie problemy doping zakryt. Zjednodusene – ak krajina nema vlastny dopingovy labak, nie je schopna prevadzkovat riadny statom sponzorovany a kontrolovany dopingovy system

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 20.05.2011 11:28:00

>> rudo, 20. 05. 2011 11:16:45

Rudo, proč musíš psát „zasvěceně“ o všem, tedy i o tom, o čem moc nevíš ? Opět z Česka. Jsou zde atleti, kteří jsou na listině Českého antidopingového výboru a jsou zde atleti, kteří jsou na seznamu WADA. Obě kategorie jsou testovány komisaři, kteří jsou aktuálně Češi. Tvé neustálé konspirační teorie o všem, tedy i o tom, že domácí komisaři málokdy někoho chytí a že s výsledky manipulují, jsou, když nic jiného, tak trapné.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Sloviensko

rudo muž 20.05.2011 11:32:35

>> sam, 20. 05. 2011 11:28:00

zbytocne sa rozculujes, o manipulacii sa dobre vie

poizri napriklad kolko bolo chytenych rusov v poslednych 5 rokov a povedz mi ci ich chytili domaci komisari ?

SVK guliara vlani tiez chytili domaci komisari ?

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 20.05.2011 11:50:13

>> rudo, 20. 05. 2011 11:32:35

Pokud víš o konkrétních manipulacích, bude nejlépe, pokud ten případ nahlásíš příslušnému národnímu antidopingovému výboru nebo přímo na WADA. V opačném případě tvé zevšeobecňující výroky jsou přinejlepším k pousmání. Abych předešel nedorozumění, mluvím o Česku. Co se děje na Slovensku nebo v Rusku nevím a netroufám si hodnotit. Jinak jeden příklad o tom, že i přes odpor, lze doping potrestat. Po MS v běhu do vrchu 2009 v Itálii v Madessimu byl vítězné Italce Elise Desco nalezen pozitivní nález na nový typ EPO. I přes zadržování případu Italy (presidentem WMRA je Ital Bruno Gozzelino) a přes odvolání se k soudu byla nyní konečně Desco definitivně diskvalifikovaná, posunuto pořadí v jednotlivcích i družstvech a potvrzen trest.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Sloviensko

rudo muž 20.05.2011 12:13:59

>> sam, 20. 05. 2011 11:50:13

spytam sa ta otazku teda uplne inac, ked si taky expert na ceske dopingove testovanie.

otazka je velmi jednoducha :

vies o tom ze v cesku bol umelo vyrobeny pozitivny dopingovy pripad ako pomsta atletovi a na znicenie atletovej dalsej kariery .

ano alebo nie ?

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 20.05.2011 12:17:44

>> rudo, 20. 05. 2011 12:13:59

Fajn, vyprávěj a přeháněj :-) Doufám, že pro ten příběh, který nám zde vylíčíš i s konkrétními fakty, máš dostatek důkazů.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

makoshark muž 20.05.2011 18:19:02

>> Luboš Brabec, 20. 05. 2011 09:10:37

Co se tím snažíš říct? Že moje tvrzení, že špička nedopuje, neplatí, protože možná jen 90 procent špičky nedopuje? Která Číňanka dnes patří mezi světovou špičku? Rusky vytrvalkyně jsou asi tak dvě, Šobuchovová a Abitovová, nebo ještě Zarudněvová. Pak mají několik středotraťařek, ale i USA jich mají víc. Navíc já narozdíl od tebe nikoho přímo nepodezírám. Španělsko, Rusko a Čínu jsem uvedl jako země, u kterých jsem byl ochoten připustit větší zapojení do dopingu poté, co ses mi vysmál.

Možná proto, že i v chudé Keni existují doktoři schopní diagnostikovat základní nemoci a předepsat základní léky a existují lékárny s úplně základním vybavením. V Eldoretu je i nemocnice. To je jako, kdybys na moje prohlášení, že v Keni neseženeš kaviár, odpověděl, že znáš lidi, co tam koupili sardinky v konzervě.

Čím si to Afričani zasloužili, že jsou pod ochranou IAAF? To nedává smysl a ani to není pravda, viz http://londonafricamedianetwork.com/index.php?…

avatar

maraton: 3:01:36 (2011)

Luboš Brabec muž 20.05.2011 18:55:31

>> makoshark, 20. 05. 2011 18:19:02

Zhou Chunxiu vyhrála Londýn 2007, byla 3. na poslední olympiádě a 4. na posledním MS. Patří ke světové špičce? Soudím, že ano.

Rusek s maratonskými časy pod 2:25 taky za poslední roky najdeš docela dost – loni kromě tebou zmíněných Šobuchové a Abitovové ještě Konovalovová, předloni byla Zacharovová čtvrtá v Londýně, Petrovová vyhrála Dubaj za 2:25:53, v roce 2008 to pod 2:25 dali Bogomolovová, Timofejevová a Zacharovová (2. v Londýně), Morgunovová vyhrála Rotterdam a Biktimirovová byla druhá v Bostonu. Všechny jsou druhý sled?

Ale abych citoval tebe: „Rusky vytrvalkyně jsou asi tak dvě.“ A tak je to u tebe v tomto případě s každým argumentem.

Rozvíjíš třeba úsměvnou představu, že Afričané nedopují, protože žijí v chudé zemi a tam by ani doping nesehnali. Copak to takhle ve vrcholovém sportu funguje? Myslíš, že američtí, ruští nebo španělští sportovci si doping shánějí v lékárnách či kde a aplikují si ho sami? Na to mají své dobře prověřené experty, starají se o ně lékaři (např. Fuentes, Ferrari nebo Conte, když budu jmenovat jen ty nejznámější. A tak to bude fungovat i u afrických vytrvalců – viz propírané kontakty manažera Hermense s Fuentesem.

Prostě vytrvalostní běh není v otázce dopingu lepší ani horší než jiné disciplíny. A už vůbec není čistý.

avatar

makoshark muž 20.05.2011 20:56:52

>> Luboš Brabec, 20. 05. 2011 18:55:31

A teď se podívej do tabulek, jak vysoko ty časy kolem 2:25 jsou a jestli to je první sled. Mohl bych zase citovat tebe z nedávného vlákna o maratonech, kdes tvrdil, že Moses Mosop je druhá kategorie. Rusky s časy 2:25 pak podle tebe jsou první?

To druhé sis vyložil úplně opačně, než jsem tvrdil. Nikde jsem nepsal o tom, že by sportovci sháněli a aplikovali si doping sami. Psal jsem to právě naopak- že je to centralizovaná činnost, která se dělá organizovaně pro větší skupiny sportovců (např. kolem cyklistických stájí, nebo ve státech s centrálně řízeným dopingovým programem- příklady jsem jmenoval). V Keni je centralizace minimální. Běžci sice mají agenty, kteří jim zajišťují starty v zahraničních závodech, ale jinak jsou často v podstatě bezprizorní; pokud mají trenéra, tak třeba jen na dálku apod. Nejsou sdružovaní v klubech s perfektní péčí a klubovým lékařem se zásobou drog, ale v primitivních podmínkách.

Navíc to nebyl jediný důvod, co jsem uvedl. Napsal jsem i názor, že doping těm nejlíp trénujícím Afričanům nepomůže. Jakýkoliv nepřirozený zásah ve formě dopingu by dokonale trénovanému a optimálně vyladěnému organismu těchto běžců naopak uškodil. Navíc vytrvalostní běžec má mnohem omezenější výběr než třeba, vrhač, vzpěrač.

avatar

Slaný

Celkem 3535 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:30:08 (2010)
maraton: 3:37:21 (2010)

EdCable muž 20.05.2011 21:25:08

>> makoshark, 20. 05. 2011 20:56:52

Takze spickovi cyklisti si vlastne dopingem skodi ve svych vykonech.. Nebo mozna jenom nejsou tak dokonale trenovani jako ti Kenane, co maji pritom mnohem nuznejsi podminky a informace ohledne treninku..

Motto: "Sometimes, I guess there just aren't enough rocks."
avatar

Sloviensko

rudo muž 20.05.2011 23:04:30

>> sam, 20. 05. 2011 12:17:44

nemas odvahu ani odpovedat na jednoduchu otazku ?

chcel som zistit na ktorej strany barikady sa ukryvas .

To si mozes byt isty ze ziadne mena sem nejdme hodit, viem co vsetko je mozne v pravnickom bezpravnom zriadeni.

Takze nemas odvahu ani napisat ci o takom pripade vies.

mas odvahu aspon napisat ci si myslis ze taky pripad mohol byt ?

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 20.05.2011 23:08:34

>> makoshark, 20. 05. 2011 20:56:52

Navíc to nebyl jediný důvod, co jsem uvedl. Napsal jsem i názor, že doping těm nejlíp trénujícím Afričanům nepomůže. Jakýkoliv nepřirozený zásah ve formě dopingu by dokonale trénovanému a optimálně vyladěnému organismu těchto běžců naopak uškodil.

to je cela podstata, suhlas

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 20.05.2011 23:11:24

>> EdCable, 20. 05. 2011 21:25:08

Takze spickovi cyklisti si vlastne dopingem skodi ve svych vykonech.. Nebo mozna jenom nejsou tak dokonale trenovani jako ti Kenane, co maji pritom mnohem nuznejsi podminky a informace ohledne treninku..

si moc necital z debaty ze ?

cyklisti maju problem v tom ze musia jazdit cely rok a musia jazdit viacetapaky opakovane, bez dopingu to nejde lebo neni cas na oddych na regeneraciu medzi etapami a na riadne trenigove obdobia.

Keby cyklista mohol trenovat v klude a ist na preteky len 2 x do roka, napriklad len ITT na MS, tak by dobre trenovany bez dopingu porazil dopovancov .

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

maraton: 3:01:36 (2011)

Luboš Brabec muž 20.05.2011 23:31:24

>> makoshark, 20. 05. 2011 20:56:52

Pokud běžkyně, které se v Londýně nebo Bostonu dostanou na bednu, považuješ za druhý sled, tak jsem v diskusi s tebou jen ztrácel čas.

U Mosopa jsem to napsal v trochu jiném kontextu. Že nemá (neměl) jako maratonec „jméno“ a tedy by v Londýně nebyl pro pořadatele tak atraktivním zbožím, aby ho v nabité konkurenci pozvali do elitního pole – to v návaznosti na čísi názor, že udělal chybu, když si vybral Boston a ne Londýn.

Víc k celé věci nemám co dodat.

avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 21.05.2011 07:07:27

>> rudo, 20. 05. 2011 23:04:30

Neukrývám se, ale jsem na straně pravdy a spravedlnosti.

Stejně jako kdekoli a kdykoli jinde je možné v podstatě cokoli, tedy nemá cenu se vyjadřovat obecně. V konkrétních případech a pokud budu mít dostatek informací, mohu zaujímat stanoviska.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Slaný

Celkem 3535 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:30:08 (2010)
maraton: 3:37:21 (2010)

EdCable muž 21.05.2011 09:37:28

>> rudo, 20. 05. 2011 23:11:24

Spickovi cyklisti maji taky jeden maximalne dva vrcholy za rok, stoji za nimi velke penize a organizovane staje, ktere se jim staraji o klid na trenink. Zbytek jsou pro ne zavody v ramci treninku. Armstrongovi bylo jedno, jak dojede „Tour of Switzerland“, byl to pro nej primarne trening na Tour de France. Kreuziger letos jede celkem osm zavodu, z toho dva hlavni tritydenaky (Giro a Vuelta) a i to je dost. Jeho zavodni sezona je de facto duben – kveten a potom cervenec – zari. Mezitim trenink a regenerace.

Motto: "Sometimes, I guess there just aren't enough rocks."
avatar

Sloviensko

rudo muž 21.05.2011 10:37:29

>> sam, 21. 05. 2011 07:07:27

Neukrývám se, ale jsem na straně pravdy a spravedlnosti.

Stejně jako kdekoli a kdykoli jinde je možné v podstatě cokoli, tedy nemá cenu se vyjadřovat obecně. V konkrétních případech a pokud budu mít dostatek informací, mohu zaujímat stanoviska.

Ja som ti nedal obecnu otazku,

otazka je velmi konkretna :

Vies o takom pripade ?

ak takom pripade vies tak napises viem, bez toho aby si musel davat mena a okolnosti

ak o ziadnom pripade nevies, napises neviem o ziadnom pripade.

Ked na taku jednoduchu otazku nemozes odpovedat

tak pre mna to vyzera ako ukryvanie a vobec taky postoj nie je na strane pravdy a spravodlivosti, ale je to uplne pravde a spravodlivosti odporujuce.

Velmi male % ludi ma odvahu na tuto otazku verejne odpovedat

ale otazka je mnohym velmi neprijemna

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 21.05.2011 10:41:52

>> EdCable, 21. 05. 2011 09:37:28

chces sa bavit o Armstrongovi ? myslis si ze niektoru sezonu bol cisty nenadopovany ?

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

makoshark muž 21.05.2011 11:25:16

>> EdCable, 20. 05. 2011 21:25:08

Závody cyklistů jsou závody extenzity, ne intenzity. Kdyby se jezdily jednorázové intenzivní závody jako v ostatních sportech, tak co se týče dopingu platí pro cyklistiku totéž co pro ostatní sporty. Místo toho se jezdí v hlavních případech až třítýdenní závody, kde každá etapa zahrnuje ještě několik laktátových intervalů (rychlostní a vrchařské prémie, finiš), to je pak úplně jedno, že Kreuziger jede „jen“ dva třítýdenní závody, stejně platí, co píše Rudo. Už v jednom etapovém závodě po pár dnech by čistému cyklistovi možná s výjimkou nějakých supertalentovaných jedinců začal výrazně klesat aerobní i anaerobní práh a další etapy by s hlavní skupinou už nedojeli.

Problém tedy není ani tak ve sportovcích jako v typu sportu. Nevím, jestli může existovat optimální tréninková příprava čistého sportovce, co chce zvítězit na Giru, Tour, Vueltě. Vyžadovala by na každý závod pravděpodobně mnohaletou přípravu a cyklista by dokázal za svůj život těchto závodů na té nejvyšší úrovni absolvovat hodně omezené množství, možná dva, tři (za život, ne za rok jako teď).

Ale samozřejmě druhá strana problému je i taková, že doping je cyklistikou tak prolezlý, že cyklisti sami (jako lidi tady na fóru, jak je vidět podle palečkování některých příspěvků) už nevěří, že by mohl kdokoliv bez drog uspět. S takovou mentální bariérou už pak uspět skutečně nemohou. Ideální by bylo, kdyby nějaká stáj nechala některého svého výborného závodníka bez drog (on by ale myslel, že dopuje jako jeho kamarádi)a nechala ho stejně tvrdě trénovat s dalšími jezdci týmu. Jak by to dopadlo? Nevím, jestli má nějaká stáj chuť do takového experimentování.

A s tím souvisí i jeden z důvodů úspěchu afrických běžců. Když vstoupili na scénu, tak neměli žádný přehled o časech, mezičasech, co běhala v závodech tehdejší špička. Ale prostě beze strachu, bez nějakých bariér v hlavě, se vždy drželi na špici. Tady http://running.competitor.com/…-komen_27486 je třeba článek o držiteli možná nejkvalitnějšího světového rekordu v behu Danielu Komenovi. Když běžel na světový rekord, tak ho nezajímaly mezičasy, chtěl jen vědět, jestli běží rychle, nebo pomalu. Mimojiné je to ale příklad toho, jak časté závodění ukončí kariéru. Nebo nový článek na sweatscience http://sweatscience.com/…ws-you-down/ referuje článek dokumentující, že sportovci jsou ve vedru pomalejší, pokud je jim řečeno, že skutečně pořádné védro je. A jak se tam uvádí o Samuelu Wanjirovi a co jednou někde zmiňoval i trenér Renato Canova po rozhovoru s ním v Pekingu, Wanjiru žádnou mentální bariéru ohledně běhu v horku neměl a tak s ním ani neměl na olympiádě problém.

avatar

makoshark muž 21.05.2011 11:47:18

>> Luboš Brabec, 20. 05. 2011 23:31:24

Možná jsme oba ztráceli čas, když vidím, že pořád reaguješ na něco, co je v celku toho, co tvrdím, úplně irelevantní.

Nejdřív mě obviňuješ z nějakých klasických argumentačních podvodů a přitom sám jak hledač pravopisných chyb vypichuješ v kontextu diskuse úplně nesmyslné věci, jestli elitních Rusek je dvě, nebo třeba pět. A jinak ano, za zařazení do elitní třídy považuju mnohem spíš čas než umístění v závodě. Závodník druhé kategorie se může občas umístit, ale o jeho zařazení pochopitelně vypovídají hlavně časy. Na třetím místě kontinentálního poháru ve Splitu 2010 v běhu na 3000m byl Ekvádorec Bayron Piedra. Porazil T. Bekeleho a Yatora z Keni. OR na 3000m má 7:54 a 13:44 na 5000m, stále je to běžec asi čtvrtého sledu.

A řekněme, že všechny ty Rusky s časy 2:25 jsou špička. Protože se vysmíváš tomu, že špička nedopuje, tak hádám předpokládáš, že ty Rusky doping berou.

Jinak se můžu pokusit vyhledat citaci Renata Canovy, kde tvrdí, že v Eldoretu je několik kontrol týdně a každý elitní běžec je mimo sezónu kontrolován v průměru desetkrát. Spolu s tím článkem, co jsem sem dával, úplně něco jiného, než uvádíš ty.

avatar

Brno

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:29 (2009)
půlmaraton: 1:33:05 (2008)
maraton: 3:23:02 (2012)

running-observer muž 31.05.2011 14:05:48

>> kaši, 18. 05. 2011 10:39:10

Po delší době jsem nakoukl do diskuze (a zjistil jak je téměř zcela mimo téma) a ačkoli jsem to nechtěl (stát se vykladačem svého vlastního článku), cítím nyní potřebu tak učinit. Zápachem není hokej ve srovnání s vůní běhu, ale schvalování násilí, a zde konkrétně šlo o násilí ve sportu, potažmo v médiích. V článku byl uveden příklad z hokeje, protože to byla věc v tu chvíli čerstvá a známá. Sport, když se dělá slušně, je krásný. Snad se to dá říct skoro o všech sportech. Tvrdit, že zákon nabídky a poptávky je moudřejší než naše svědomí, znamená zastávat se cenového diktátu Telekomu z dob před uvolněním telekomunikačního trhu, bankovních poplatků v Česku, které převyšují poplatky v jiných zemích EU, a jiných nešvarů současné ekonomiky. Pokud tržní mechanismus funguje tímto způsobem, je třeba se spíše ptát, čím je pokroucen, zdeformován, co je shnilého…

avatar

Praha-Jižák / Dašice / Kunvald

Celkem 1674 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:41 (2011)
půlmaraton: 1:37:22 (2011)
maraton: 3:35:10 (2011)

kaši muž 31.05.2011 22:16:19

>> running-observer, 31. 05. 2011 14:05:48

Telecom byl monopol vytvořený socialismem, takže tam nemůžete o žádném trhu či selhání trhu mluvit. Dnes je mezi operátory konkurence a vše funguje relativně dobře!

Nelíbí se vám bankovní poplatky? Asi proto, že je máte vysoké že? Předem se omlouvám za rázná slova, ale sáhněte si do svědomí! Jste typický Čech a právě kvůli takovým, jako jste vy, máme ty poplatky tak vysoké! Vysvětlení? Češi sice nad poplatky věčně hudrují, ale aktivně si nehledají banku, kde by poplatky nebyly třeba žádné. Myslí si totiž, že je přenesení BÚ a všech možných trvalých příkazů a inkas administrativně náročné a za to jim to nestojí. Až lidé přestanou jen mluvit a ze své banky odejdou k lepší, banky mezi sebou začnou soutěžit i v oblasti poplatků. Proč by to dnes dělali, když z toho mají tak nechutný zisk? Zvýší poplatky a vy neodejdete? Zvýší je znovu! PS: Já bankovní poplatky neplatím a mám 2 velmi aktivní účty!

Pokud ale věříte, že soukromá televize bude vysílat násilí i kdyby se na to nikdo nekoukal, tak si to klidně myslete, řekl jsem vám jen svůj názor z pohledu podnikatele. Já bych jako soukromník určitě vysílal to, na co získám co nejvíc diváků (co mi nejvíc vydělá) A pokud to jsou mrtvoly, tak to rozhodně není o svědomí médií.

Omlouvám se všem za příspěvek trochu off-fórum, ale souvisí to s článkem a diskuzí s tímto příspěvkem*>> kaši, 18. 05. 2011 10:39:10*

Motto: Nepřišel jsem na tento svět pro porážku a v mých žilách nekoluje neúspěch. Nejsem ovce, která čeká, až ji pastýř pobídne. Jsem lev a s ovcemi odmítám mluvit, kráčet i spát. Mým osudem nejsou jatka nezdaru. Vytrvám, dokud neuspěji.
Nalezené položky: 121 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.