Běhejte zdravě, bolestem a zraněním lze předcházet
Záda a v podstatě celé tělo reaguje na běžeckou zátěž. Ať jde o hobíka, experta, nebo středně pokročilého běžce, téměř každý po nějaké době přijde na to, že jej nějaká bolest začíná lehce obtěžovat, ne-li omezovat v jeho výkonech. Na facebooku jste nás zasypali výčtem obtíží, kterým čelíte. Skoro to až vypadá, že co běžec, to lazar. Jak běhat a přitom zůstat zdravý?
Špatná technika běhu se u většiny běžců dříve či později projeví. To, kdy a zdali vůbec se projeví, závisí na několika faktorech.
Především je to míra odchylky, tedy do jaké míry dochází k přetěžování. Dále je rozhodující to, jak dobře umí člověk vnímat své tělo. Někdo se trápí s drobnými obtížemi již od mládí, jiný potíže nemá, až najednou v padesáti se následkem špatného postavení v koleni nebo kyčli objeví artróza taková, že s během musí skončit. Z tohoto pohledu se jeví lepší první případ, který nás průběžně nutí na sobě pracovat, a tak si nemůžeme vyvinout takový problém, jako v druhém případě.
Ale stejně tak, jako každý kuřák nutně neonemocní rakovinou plic, podobné je to i u řady běžců, často i vrcholových. I přes špatný běžecký styl potíže nenastanou.
Když už k nějakému problému dojde, nelze s určitostí říci, za jak dlouhou dobu. Sport může pohybový problém kompenzovat a vyrovnávat, vždy ale jen dočasně, nebo naopak ho pomůže odhalit. Záleží na předchozích faktorech a tréninkových objemech. Mohou to být dva měsíce nebo dva roky.
Stejně tak záleží na věku. Do třiceti let tělo hodně vydrží, pak se začnou hříchy mládí sčítat a problémy se kupí. Škoda jen, že si toho mladý člověk není vědom a má pocit, že jeho se to přece netýká.
Kde se problém vyskytne, záleží na tom, co je nejslabším článkem těla. Často to jsou kolena, která trpí neideálním postavením jak chodidla, tak i pánve, nebo začnou bolet samotná chodidla či kotníky. Začínajícího běžce může začít bolet v boku a rameni, což nemusí vypovídat o špatné kondici, ale především o špatném způsobu dýchání. Jiného zas může po běhání bolet hlava. Možností je opravdu mnoho.
Když už začínáte běhat a víte, že máte nějaký problém, není dobré jej neřešit, běhat přes bolest nebo si na běh brát analgetika, to už je úplně devastační! Člověk by měl bolest brát jako důležitý signál, který nám říká, že je potřeba něco změnit. Bolest není náš nepřítel, naopak, dává nám zpětnou vazbu a umožňuje tak náš vývoj dobrým směrem. Proto je dobré s bolestí nebojovat, ale spolupracovat s ní.
V praxi to znamená, že když při běhu začne něco táhnout nebo bolet, je dobré trochu zpomalit a zkoušet pohyb provést jinak, aby se bolest neobjevila. Pokud si s bolestí/problémem opravdu nevíte rady, je dobré se poradit s někým, kdo vás vyšetří a řekne, proč si tu oblast přetěžujete, a jak to udělat, abyste si ji nepřetěžovali.
Doporučuji nehnat se slepě za výkonem, ale své tělo sledovat, vnímat a rozvíjet všestranně jeho potenciál – nejen vytrvalost, ale i sílu, rychlost, pružnost a obratnost.
Autorka článku provozuje soukromou praxi BeBalanced.
Komentáře (Celkem 1)
dmostecka 16.05.2012 14:53:10
Záda a v podstatě celé tělo reaguje na běžeckou zátěž. Ať jde
o hobíka, experta, nebo středně pokročilého běžce, téměř každý po
nějaké době přijde na to, že jej nějaká bolest začíná lehce
obtěžovat, ne-li omezovat v jeho výkonech. Na facebooku
jste nás zasypali výčtem obtíží, kterým čelíte. Skoro to až vypadá,
že co běžec, to lazar. Jak běhat a přitom zůstat zdravý?
Odkaz
na článek
supermejlis 23.05.2012 10:09:43
Zaregistroval jsem se jen pro to, abych napsal, že mám úplně stejný prsty na nohou jako osoba na fotce. Mega!!!
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.