SERIÁL: Na Velkou kunratickou se dá trénovat i na kole, důležité je také posilování
Minule jsme si řekli, jak trénovat na Velkou kunratickou v kopcích. Ale dá se na ni připravit i v rovinatém terénu? Jistě, existují různé alternativy, které vám pomohou získat potřebnou kondici, takže místo běhu můžete zařadit kolo nebo jiné sporty. A pozor, běh do vrchu není jen o nohách, pro lepší výkony a celkovou efektivitu běhu neopomíjejte ani svalstvo ostatních partií.
Místo kopců těžký převod
Běžec žijící například v Polabí, kde nemá široko daleko žádný kopec, trénuje na rovině a závody vesměs běhá také po rovině. Na horský běh se proto může specializovat jen velmi těžko. Neříkám, že to není možné, ale jeho podmínky představují značný hendikep a je nutná velká improvizace. Tréninkovou alternativou pro tyto případy může být třeba kolo. Jezdíme na těžké převody a díky tomu zabírají právě stehenní svaly jako při běhu do kopce.
Vzpomínám si, že před lety běhal velice dobře běhy do vrchu Ladislav Raim, který bydlel v Hradci Králové. Jezdil duatlony a v síle do kopců mu pomáhalo právě kolo. Jde však o velice individuální záležitost. Kolo totiž hodně zpomaluje při pohybu vpřed a při běhu se ztrácí tzv. „lehkost“.
V nížině se také těžko natrénuje nadmořská výška. Naštěstí závody u nás jsou ještě relativně bez problémů, všechny trvají cca do hodiny a končí v nadmořské výšce zhruba kolem 1 400 m n. m. Avšak v zahraničí se běhají dlouhé běhy do mnohem větších výšek, až kolem 3 000 m n. m., kde už běžec může mít problém s dýcháním.
V zimě pomůžou i lyže
Kolo je ideální alternativa při zranění, nebo může přímo tvořit pevnou součást přípravy, tedy v podzimním období při nabíhání kilometrů na další sezonu a nabírání síly. Co se týče ostatních variant, jakou je cross-training, trenažér s velkým stoupáním či H.E.A.T., určitě nebudou v přípravném období, kdy běžec rozvíjí vytrvalost a sílu, na škodu. S příchodem jara a zejména v hlavní sezoně bych však tyto alternativy raději vynechal.
Já sám jsem jednu celou zimní sezonu odtrénoval na běhátku, protože tehdy napadlo hodně sněhu, uhodily opravdu silné mrazy a v kalendáři jsem měl naplánované závody brzy zjara. Bohužel v březnu jsem si natrhl achilovku a měsíc jsem pak stál.
Zastávám metodu „v zimě trénovat a v sezoně závodit“. Velice se mi osvědčily lyže, protože v období sněhu není potřeba běhat úseky a honit se za rychlými časy, ale naopak spíš rozvíjet vytrvalost a sílu, která se na jaře přeměňuje v tempovou vytrvalost a rychlost. Už prostě nejsem žádný zajíc, který by v zimě běhal halové závody.
Cviky balanční i posilovací
Pro lepší výkon bych také doporučoval zařadit některé speciální cviky. Nejedná se o posilování v pravém slova smyslu, spíš o určité balanční cviky spočívající v udržování rovnováhy na různých podložkách nebo speciálních botách. Zapojují se při nich například svaly kolem kotníků, kolen, vnitřní břišní svaly a zádové svaly.
Také je rozhodně potřeba cvičit břišní a zádové svalstvo, které ochabuje, pokud se v průběhu sezony necvičí. Mě samotného v juniorských letech bolely z běhu do kopce právě nejvíc zádové svaly, protože když už jsem neměl v kopci sílu, „tahal“ jsem to zády. Důležité je cvičit i ruce. Ty sice vesměs při běhu nepotřebujeme, takzvaně si je neseme, nicméně na konci běžecké sezony se může stát, že nás budou hodně bolet, protože budou ochablé.
K běhu je potřeba celé tělo, které dobře funguje v dopředné síle. Běžec s ochablými břišními a zádovými svaly se při běhu různě kolébá a sílu, kterou by využil dopředu, musí vyplýtvat k vyrovnávání svého těla. To by naopak mělo fungovat jako symetrický celek.
Seriál vznikl ve spolupráci s firmou Salomon
Trénink na VK – 3. týden od 22. října
- Po: klus cca 40 min + rovinky 4× 100 m
- Út: volno
- St: klus 15 min, rozcvičení, úsek 5–6× 2 až 3 min/tempo na 80%, meziklus 3 min nebo mezichůze, výklus 10–15 min
- Čt: volno
- Pá: rozklusání před závodem, nebo tréninkem cca 40 min
- So: Závod nebo trénink tempové vytrvalosti 8–10 km s průměrem 5:30–5:40 min/km, začátek opatrněji, raději pomaleji, snažit se držet tempo
- Ne: volno
Přihlášky na mužskou trať byly z důvodu naplnění kapacity závodu již uzavřeny.
Komentáře (Celkem 0)
rskalsk 17.10.2012 08:34:34
Minule jsme si řekli, jak trénovat na Velkou kunratickou v kopcích. Ale
dá se na ni připravit i v rovinatém terénu? Jistě, existují různé
alternativy, které vám pomohou získat potřebnou kondici, takže místo běhu
můžete zařadit kolo nebo jiné sporty. A pozor, běh do vrchu není jen
o nohách, pro lepší výkony a celkovou efektivitu běhu neopomíjejte ani
svalstvo ostatních partií.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.