Pechek míří na maraton do Pchjongjangu, zastaví ho zranění?
Elitní vytrvalec, dvojnásobný mistr republiky v maratonu Petr Pechek, přijal spolu se svým trenérem Janem Kervitcerem pozvání na závod v hodně „exotické“ destinaci. Český běžec by se měl zúčastnit maratonu v severokorejském hlavním městě Pchjongjangu. Severní Korea je spíše než pro sportovní akce aktuálně sledována kvůli zvýšenému zbrojení v zemi. Petra však nyní trápí především bolavý kotník, který by mohl jeho plán na start v KLDR překazit. AKTUÁLNĚ: STOPKU VYSTAVIL ZRUŠENÝ LET, PŘIPOJENO I STANOVISKO ČAS.
„Ano, připravujeme se na dubnový maraton v Pchjongjangu,“ potvrdil Pechkův trenér Jan Kervitcer. „Oficiální pozvání pro české běžce došlo na Český atletický svaz. Podle našich informací půjde o velkou mezinárodní akci, osloveno bylo padesát federací. Maraton se koná v rámci oslav stoprvého výročí od narození korejského vůdce Kim Il-sunga,“ líčí podrobnosti Kervitcer.
Pro účast na akci byly vypsány přesné limity stanovené výkonem v maratonu: pro muže 2:20 a pro ženy 2:38. Pechkův osobní rekord je z Prahy roku 2011 a má hodnotu 2:18:28. Nabídka jej zaujala, ovšem zpočátku nebylo lehké vše potřebné zajistit. „Nejdřív nebylo snadné sehnat letenky, do Severní Koreje se totiž moc nelétá. Také jsme čekali na vízum. Nyní vše máme, přičemž náklady kompletně hradí Severokorejci,“ popisuje kouč Kervitcer a těší se na netradiční turistický zážitek. V Severní Koreji stráví se svým svěřencem celý týden.
Maraton v Pchjongjangu se běhá od roku 1981 a aktuálně se pyšní bronzovou známkou IAAF. Český závodník na této akci přitom není žádnou novinkou. Shodou okolností Petrův otec, nyní stále běhající veterán František Pechek, tu startoval se skupinou manažera Bohdana Müllera na konci 80. let. „Naši běžci tehdy moc kvalitně neběželi. Start byl v poledne a při závodě panovalo strašné vedro, přes třicet stupňů,“ zavzpomínal Müller na výpravu českých běžců v Severní Koreji.
Nad startem Petra Pechka v KLDR však ještě visí menší otazník kvůli jeho zdravotnímu stavu. Na únorovém soustředění Kerteamu v Turecku si totiž poranil kotník, což si vyžádalo tréninkovou pauzu a ještě nedávno se kvůli tomu potýkal s drobnými obtížemi. „Kotník mě bolel na desítce v Českém Brodě a ještě není stoprocentní,“ přiznal minulý týden maratonec Pechek, který je aktuálně v rukou odborníků, kteří by ho měli potíží zbavit. Podrobnější informace Petr nechtěl redakci poskytnout.
„Tento týden Petra čeká vyšetření u špičkového fyzioterapeuta Stanislava Tábora, mimochodem bývalého kvalitního běžce. Věřím, že ho dá do pořádku,“ vyslovil závěrem naději kouč Kervitcer. Byla by škoda o závod v KLDR přijít.
Podle posledních informací ze čtvrtečního odpoledne se nakonec česká výprava do KLDR konat nebude. „Polská letecká společnost, se kterou jsme měli letět do Pekingu, náš let zrušila a už není šance sehnat nové letenky za přijatelnou cenu,“ sdělil redakci ve čtvrtek odpoledne trenér Kervitcer. „Petr je zdravotně v pořádku a připravuje se na Vinařský půlmaraton v Pardubicích a na pražský maraton,“ dodal k nejbližšímu programu svého svěřence.
K diskusi kolem Pechkova startu v Pchjongjangu se na žádost redakce vyjádřil ředitel Sekretariátu Českého atletického svazu František Fojt: „Včera, to je 28. 3., jsme po dohodě s trenérem Kervitcerem start našeho maratonce zrušili. Český atletický svaz v žádném případě nepředepisuje atletům, kde mohou či nemohou startovat – je to věc jejich volby (pokud dané místo není sankcionováno vůči IAAF – což v tomto případě není). Nicméně skutečnost je taková, že vznikly komplikace se zajištěním letu. Letecká společnost LOT zrušila v daném termínu lety a v korejském regionu se rapidně zhoršuje bezpečnostní situace. Z těchto důvodů nebude účast Petra Pechka s trenérem realizována.“
Anketa
Co si myslíte o startu Petra Pechka na maratonu v severokorejském Pchjongjangu?
Komentáře (Celkem 76)
Brno
Petr Kaňovský 27.03.2013 23:07:35
>> Láďa S., 27. 03. 2013 22:59:02
Těžko říct, zda tamní sportovci neumějí třeba anglicky, i když celková znalost obyvatelstva není velká, ale postupně roste, viz zde
Mám dojem, že limit 2:20 se týká jen pozvaných zahraničních účastníků, ale nezkoumal jsem to podrobněji.
Ostřetín
Lobino 27.03.2013 23:59:13
Já osobně bych podobnou příležitost zcela určitě využil, ne však kvůli samotnému maratonu, ale kvůi své profesi – jsem učitel zeměpisu a mí studenti se narodili po roce 93. Někteří nerozlišují květnové povstání v roce 45 a listopad 89. Totalita je pro ně něco jako třicetiletá válka. Temno jako temno. Myslím že by mi vlastní zkušenost hodně pomohla. Možná se obrátím na Petra Pechka s prosbou, zda by nechtěl u nás ve škole povyprávět studentům jak vypadá život v KLDR. Dobrovolné vstupné z podobných akcí posíláme jednomu studentovi do Keni, který – světe div se – neběhá (to abych moc neodbočil od tématu).
chrudimak 28.03.2013 00:03:02
>> Lobino, 27. 03. 2013 23:59:13
MS v biatlonu 2009 bylo v Jižní Koreji, i když město se jmenovalo skoro stejně
a nevím, jestli Petr Pechek bude mít o životě v KLDR co říct, co jsem četl vyprávění lidí, kteří navštívili KLDR, tak je bez doprovodu nikam nepustili
Kalousek Milan 28.03.2013 07:18:18
>> PetrK, 27. 03. 2013 18:35:54 Myslím, že snahou redakce tohoto serveru, by mohlo být, přijít věci na kloub. Přišla-li pozvánka na svaz? Komu, kdo ji řešil, jak ji řešil? Proč účast neodmítli hned? Tak se tam zkuste zeptat. Sám jsem zvědavý.
Kolik běžců splňovalo „diktátorský“ limit? Kdo měl být osloven a kdo byl osloven? Jak byli vlastně běžci osloveni (i na tom dost záleži)?
Proč byl osloven ten a proč nebyl osloven onen (i to se stalo)?
Petrovi nezavídím tento pranýř, myslím, že souvislosti s politikou jej možná ani nenapadly. Ale jak je vidět pro mnohé je hodně důležité i běhat politicky.
V každém případě mám nyní radost, že nás se nikdo neptal, možná by také někdo plivnul i na naše rodiny, což si myslím, že je za hranou slušnosti i na tomto serweru.
Tak stoupejme dále k dokonalosti, protože vzorů tu máme opravdu dost.
Beroun
mirek hasal 28.03.2013 10:26:51
Osobně bych na takový maraton jel. Navštívit tuto zemi se jen tak někomu nepodaří. Myslím, že Petrova účast či neúčast nijak neovlivní život místních ani nijak nenaruší politickou situaci v zemi. Kdybych měl smýšlet politicky, tak bych menohl jet ani na maraton do Havany..... tam jsem alespoň dal vydělat pár taxikářům, barmanům a soukromým ubytovatelům. A i trochu té osvěty jsem přidal
Stch 28.03.2013 10:29:33
>> Lobino, 27. 03. 2013 23:59:13
Prosím s besedou počkej. Ať se před studenty co totalitu nezažili nemusíš červenat. Basketbalista Rodman po návratu: večeře byla epická…s Kimem budeme přátelé na celý život…nemohu říci zda záchody jsou jen pozlacené, ale Kima mají všichni rádi…
Motor České Budějovice
Jachym 28.03.2013 11:55:50
Padají tady názory, že je rozdíl mezi účastí „na své triko“ a reprezentací vlasti. Podle mě toto nejde dost dobře oddělit. Státní příslušnost „Czech Republic“ (nebo ekvivalent v korejském znakovém písmu, které neovládám ) bude určitě uvedena v závodnické listině. Jinak to ani nejde. Např. i v závodech Formule 1, kde závodníci reprezentují stáje (většinou jiné než své rodné země), se vítězům hrají národní hymny zemí, z nichž pochází vítěz. Nevím, co chystají soudruzi v KLDR za slavnostní ceremoniál, ale také nevím, čemu by pomohlo, kdyby se místo vlajky ČR nesla vlajka s podobiznou Petra Pechka a doprovodným nápisem „Neběžím za svou zem, ale jsem tady sám za sebe!“
Praha-Dalejské údolí
oblivion 28.03.2013 11:58:25
Nedokážu posoudit, zda taková účast legitimizuje režim, či naopak pomáhá překonávat bariéry. Hodně záleží na vnímavosti takového „turisty“, a to nejen jak zapůsobí na tamní domorodce (dostane-li vůbec šanci), ale také co si odveze v sobě a jak následně zapůsobí na zdejší domorodce (v ČR).
A také se trochu zapomíná na příčinu současného stavu, tedy konflikt SSSR / USA. Podle vašich argumentů by si bojkot zasloužily i tyto země.
Kdysi jsem pracoval v jednom jihokorejském sushi na Žižkově. Občas přišla řeč i na Severní Koreu. Obě země už léta pracují na opětovném sloučení. Ovšem jak vymírají generace, jejichž rodiny rozdělení zasáhlo, zájem běžných lidí upadá. Rozdíly jsou nejen ekonomické, Severní Korea si kromě přírody uchovala i starší formu jazyka a silnější vztah (živený režimem) k historii a mytologii poloostrova. Obě strany sloučení vidí jako nevyhnutelné, šok to však bude oboustraný a přinese mnohá negativa i pro Severní Koreu. Srovnejte se sjednocením Německa.
Cesta tam je riskantní, nejen ohledně „veřejného“ mínění, ale také si takovým záznamem v pasu můžou zkomplikovat cestu do jinak smýšlejících režimů. Dále člověk riskuje, že ho to změní vnitřně. Jako gesto a pro ulehčení svědomí bych zvážil zřeknutí se hrazení výdajů tamním režimem a jel tam na vlastní náklady. V každém případě jim především přeji, aby tam jeli „s otevřenýma očima“.
P.S.: Ta anketa je formulována opravdu nešťastně. Měla by cílit spíš na osobní postoje (např. „Přijali byste?“), a ne soudit PP. Případně zahrnout ČAS či MZV.
jayef 28.03.2013 12:45:06
No kdyby šlo jen o to, že jeho start bude sloužit jako nepřímá propagace severokorejského režimu, tak by to bylo na pováženou. Jenže ono je to ještě horší. Součástí zájezdu do KLDR je uctění sochy Kim Ir-sena, a to je dle mého názoru již vyjádření přímého souhlasu. Sice jsem o věci informován jen povšechně, ale pokud vím, tak toto je povinné, takže Petr toto pravděpodobně bude muset udělat.
Beroun
mirek hasal 28.03.2013 13:20:46
MSH 28.03.2013 14:40:55
Pokud má autor ankety starost o Petrův kotník, je anketa v pořádku. Pokud se ovšem týká politiky, je úplně nesmyslná. Už to tu kdysi bylo, že sportovci odnášeli rozmary rádoby mocných.
České Budějovice
Daňour 28.03.2013 22:21:33
Každému musí být jasné, a nám z postkomunistické země tím spíš, že start zahraničních sportovců nepomůže běžným strádajícím lidem v KLDR, ale naopak posílí oficiální totalitní propagandu. Dospělý člověk by měl dokázat odříci si i lákavou nabídku a morální zásady by měly být dostatečným argumentem.
Praha
ped7g 28.03.2013 23:20:08
>> Mirek Hasal, 28. 03. 2013 13:20:46
Chapu ze se tady probiraji spis negativa, ale zkuste se chvilku divat na vec i pozitivne… treba provoz aut na cestach v dobe maratonu nemusi regulovat!
Ostřetín
Lobino 29.03.2013 09:45:20
Kim nařídil bojovou pohotovost k raketovému útoku na základny USA. Ve chvíli kdy jedinkrát vystřelí, bude to určitě chápáno nejen jako útok na USA, ale i na NATO, tedy i na nás. V tu chvíli by byl Petr v podobné situaci jako Heinrich Harrer při expedici na Nanga Parbat v roce 1939. Dufám, že k tomu nedojde.
Ján Bellay 30.03.2013 18:03:33
Zvlášte, ako sa k správe Pechek je pozvaný do KLDR na maratón rozbehla politická diskusia. Nedá mi to však nereagovať. Nikdy som v KLDR nebol, takže neviem ako sa tam v skutočnosti žije. Správam po 2 príhodách neverím. Prvá príhoda boli veľké demonštrácie v Líbii, tak som volal známym, či sú v poriadku a boli veľmi prekvapený, pretože sedeli na kľudnom námestí, kde sa podla CNN live odohrávali krvavé demonštrácie. Druhá, taktiež z live prenosom sa stala známemu. Holt, média sú silná zbraň. Možno KLDR ešte nevie, že vyhlásila vojnový stav. Prípadne ak áno, tak určite k tomu mali dôvod, ale o tom sa už nikde nepíše. Len pre zaujímavosť. 95% ľudí na západe si myslia o ČR, že je drogový a sexuálny raj, o SR, že je to samá cigánska osada a biely pasú vysoko v horách ovce. Susedovi ešte dnes posiela teta z USA second-hand prádlo.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.