Londýnský maraton umí nadchnout pro dobrou věc
Při maratonu v Londýně, jehož letošní ročník se konal v neděli, se neupínají zraky kamer, běžců i diváků jen na čas, ve kterém protne první závodník cílovou pásku. Stejně důležitý je charitativní rozměr akce: od roku 1981 vybrali jeho účastníci na dobročinné účely přes 600 milionů liber. Svůj podíl má na tom také Češka Beata Garšicová.
Londýnský maraton se těší zápisu v Guinessově knize rekordů: v loňském roce se na charitu vybralo těžko uvěřitelných 53 milionů liber, tedy přibližně 1,76 miliardy korun. To je nejvíc, co se kdy podařilo vytěžit v rámci jednorázové akce na celém světě. Podle prvních odhadů se konečná částka vyšplhá v tomto roce dokonce ještě výš a Londýnský maraton tak možná překoná svůj vlastní světový rekord.
Více než 2 000 eur přispěla k sumě také Beata Garšicová, která se rozhodla prožít v Londýně své maratonské poprvé a zároveň skrze Unicef podpořit chudé děti. „Touha zaběhnout maraton mě nahlodávala už delší dobu,“ vypráví risk manažerka ING Bank. „Vtom se objevila nabídka mého zaměstnavatele ve spolupráci s organizací Unicef pokusit se získat jedno z 18 startovních čísel určených pro zaměstnance z celé skupiny."
"Motivace byla celkem jednoznačná, už dřív jsem se několika charitativních běhů zúčastnila, jednoho z nich dokonce v Londýně, tak proč se teď nezapojit do jejich pořádání? Zrodila se myšlenka uspořádat v Praze běh, jehož výtěžek by šel právě na podporu Unicefu, konkrétně vzdělávání kočovných etiopských dětí. Slovo dalo slovo a s kamarády jsme zorganizovali sportovně-společenskou událost, které se zúčastnilo kolem 150 běžců. Trasu jsme zvolili z Divoké Šárky do Stromovky a v cíli jsme každého obdarovali párkem v rohlíku a pivem. Pro kolegy v práci jsem pak zorganizovala turnaj ve squashi. Dohromady se z obou akcí vybralo přes 1000 eur!“ říká Beata.
ING Bank pak částku zdvojnásobila a na konto Unicefu tak putuje více než 2000 eur. Podobně jako Beata se rozhodly spojit svůj závod s charitou přibližně tři čtvrtiny z téměř 36 000 běžců, kteří se postavili na start letošního ročníku Londýnského maratonu.
„Na startu jsem byla nervózní, ale adrenalin a myšlenka na vybrané příspěvky mě donutily hodit za hlavu všechny rýmečky, bolavé svaly a další výmluvy, kterými jsem se trápila v předchozích dnech,“ popisuje 26letá Brňačka svoje pocity ze závodu.
„S mrazením v zádech a v triku s logem Unicef jsem se nechala unášet davem londýnskými ulicemi. Vodiče na čtyři hodiny jsem nenašla, a tak jsem se chytla vlajky s časem 3:45 s tím, že můžu alespoň v průběhu závodu zpomalit. Nakonec to ale nebylo nutné, atmosféra závodu mi to nedovolila. Nejspíš to bylo díky perfektní organizaci, 41 kapelám, energetickým nápojům a gelům na trati, slunečnému počasí, běžcům v kostýmech či neskutečným divákům. Někteří fandili opravdu hlasitě, jiní měli pro běžce nachystané pomeranče nebo gumové medvídky. Nevím, jestli by mě za to nějaký trenér pochválil, ale díky fandícímu publiku se mi podařilo přepálit začátek a v druhé polovině zrychlit,“ říká Beata. Do cíle před Buckinghamským palácem doběhla v čase 3:43:16.
Kromě Unicefu se zásadní pomoci dočká dalších 500 zapojených charitativních organizací. Londýnský maraton je sice „pouze“ jedním ze šesti závodů série World Marathon Majors, svou fundraisingovou silou ale nemá ve světě konkurenci.
Komentáře (Celkem 0)
GKadlecova 15.04.2014 10:32:04
Při maratonu v Londýně, jehož letošní ročník se konal v neděli, se
neupínají zraky kamer, běžců i diváků jen na čas, ve kterém protne
první závodník cílovou pásku. Stejně důležitý je charitativní rozměr
akce: od roku 1981 vybrali jeho účastníci na dobročinné účely přes
600 milionů liber. Svůj podíl má na tom také Češka Beata
Garšicová.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.