Alena Krcháková se stala veteránskou mistryní Evropy v maratonu

Ivo Domanský | 25.08.2012 | přečteno: 4417×

Na samotný závěr evropského šampionátu veteránů v atletice na dráze (15.-25. srpna v Zittau, některé disciplíny se uskutečnily také v polském Zgorzelci a v Hrádku nad Nisou) se konal maraton. Naštěstí vedro z předchozích dnů poněkud ustoupilo, a tak měli maratonci alespoň snesitelné podmínky. Pro mistrovský titul ve své věkové kategorii si doběhla Alena Krcháková.

Trať maratonu tvořily čtyři mírně zvlněné okruhy, start a cíl byl v Hrádku nad Nisou, odkud závodníci zamířili silničním přechodem do Polska a dále do Německa, kde po proběhnutí jižními předměstími Zittau (Žitavy) se vraceli přechodem pro pěší a cyklisty u vodní nádrže Kristýna zpět do České republiky.

Největším českým želízkem v ohni byla právě Krcháková v kategorii žen 50–54 let. Ačkoliv Alena (nar. 1957) patřila v této kategorii k nejstarším, podařilo se jí poměrně hladce zvítězit, když závod dokončila v pozoruhodně dobrém čase 3:18:09 se čtrnáctiminutovým náskokem na stříbrnou Rusku Irinu Pletněvovou.

Zlatá medaile Krchákové je jediným nejcennějším kovem, získaným českými vytrvalci v individuálních soutěžích.

Z dalších českých veteránek měla k medaili nejblíže Eva Cupalová, která v kategorii 60–64letých skončila čtvrtá za 5:04:47, skvěle běžela rovněž Ilona Bajerová, pátá v kategorii 50–54 let (3:45:37) a v téže kategorii sedmá Hana Breburdová (4:00:51).

Ve stínu žen příliš nezůstali ani maratonští veteráni. V kategorii mužů 35–39 letých doběhl Petr Lajtkep za 2:55:59 na sedmém místě stejně jako Vít Malík za 3:00:49 v kategorii mužů o pět let starších. Ještě o stupínek lepší umístění si vybojoval mezi muži ve věku 45–49 let Bořek Jančík, jenž skončil šestý v nejlepším čase dosaženém na tomto ME českým maratoncem (2:52:17). Na osmém a devátém místě doběhli ve věkové kategorii 55–59 let Miroslav Kravčík (3:09:21) a Jan Flídr (3:10:16). Nejstarším českým maratoncem na mistrovství Evropy v Hrádku byl 70letý Luděk Kocián, který závod dokončil v čase 4:18:02.

Mistrovství Evropy proběhlo za naprosté dominance atletů Německa, kteří získali čtvrtinu všech medailí. Desáté místo České republiky není vzhledem k počtu obyvatel a popularitě atletiky vůbec špatné, ovšem díky výjimečně blízkému místu konání – prakticky hned za česko – německou hranicí – mohla být účast a tím i úspěšnost české výpravy ještě lepší.

Pořadí národů: medaile celkem, zlaté, stříbrné, bronzové