Karel Šerpán, král veteránů nejen Velké kunratické
Karel Šerpán z Roztok u Prahy nedávno oslavil 81. narozeniny. Přesněji – deset dní po letošní Velké kunratické, na níž načal již sedmou desítku startů, čímž překonal dosavadní rekord Jiřího Horáčka. S přehledem tak vládne klubu veteránů slavného krosového závodu, na který i letos vyrazil se symbolickým číslem 1 na hrudi. Pohyb je totiž pro tohoto energického sympaťáka pořád pevnou součástí života.
Karel přitom vládne veteránským statistikám nejen na Kunratické, ale překonává i účastnické sbírky Běchovic či jiných tradičních závodů. Titul krále veteránů mu tak patří zcela právem.
„K běhání mě přivedl můj o tři roky starší bratr Adolf v 15 letech. Ze začátku to byly hlavně přespolní běhy. Později i silniční běhy (např. 15 km Praha – Roztoky – Praha, Nučický trojúhelník, Běchovice asi třikrát apod.). První závody na dráze jsem absolvoval v Klecanech, kde se mi podařilo předběhnout Standu Jungwirtha, pozdějšího světového rekordmana na 1 000 m, 1 500 m a ve štafetě 4× 800m, který byl také z Roztok u Prahy. Spolu s bratrem jsme všichni závodili za Slavoj Suchdol. Vzpomínám, jak bratr vyhrál bos tři kilometry ve Staré Boleslavi.“
O bratřích Šerpánových je zmínka i v knize Jana Jirky „Sto let královny“, vydané v roce 1997, v kapitole Ing. Stanislav Jungwirth, a to právě v souvislosti s jejich soupeřením s tímto budoucím světovým šampiónem, jemuž byli zpočátku důstojnými soupeři. „V tvrdých soubojích s mnoha soupeři, zejména s bratry Šerpánovými, získával (Stanislav) první běžecké ostruhy,“ zmiňují autoři nedávného oslavence.
Také trenérská legenda Dr. Ladislav Fišer (1910–1984), se kterým jsme se potkávali v sedmdesátých a na začátku osmdesátých let na Slavii Praha v Edenu, vzpomínal při mnoha setkáních na své nejtalentovanější svěřence, mezi nimi na Karla Šerpána.
Velkou kunratickou začal běhat v roce 1950, kdy byl časem 13:41,4 jedenáctý. Na tuto dobu rád vzpomíná: "Z Kačerova jsme chodili s bratrem a Standou Jungwirthem do Krče pěšky, závodníci se převlékali ve škole, výsledky se vyhlašovayi z okna. Po závodech se hrál fotbálek a končilo se v hostinci. V průběhu let jsem vynechal pouze dva ročníky, když jsem byl na vojně (1952 a 1953).“
Karel doběhl v hlavním závodě dvakrát druhý (1955 a 1961) a dvakrát třetí (1956 a 1958). Osobní rekord má 12:38,0 min. (pouhých 24,4 s za tehdejším traťovým rekordem) a byl by s ním letos na devátém místě v hlavní kategorii. Celkem šestkrát běžel pod 13 min. V kategorii veteránů vyhrál desetkrát v řadě za sebou od zavedení této kategorie v roce 1972 až do roku 1981 a potom byl ještě jednou druhý (1983) a třikrát třetí (1982, 1984 a 1985). Jediný, kdo mu může konkurovat v této bilanci, je Miloš Smrčka – desetinásobný vítěz v letech 2002–2011, celkově 13×).
V současnosti se Karlovy výkony stále pohybují na velmi slušné veteránské úrovni kolem 25–27 minut. Letos nechal v Krči za sebou 53 veteránů, a to někteří z nich jsou i o více než 32 let mladší. Rozesměje jeho zmínka o tom, jak jeho vnučka na Kunratickou zanevřela: „Šla v mých stopách, ale jednou zde ztratila botu a od té doby se na Kunratické neukázala.“
Současné přední běžce bude asi zajímat trénink a podmínky, které tehdy běžci měli: „Na dráze jsem běžel 800 m za 1:58,0, 1 000 m za 2:38,0, 1 500 m za 4:02,4 a 5 km kolem 16 min. S Dr. Fišerem jsme trénovali intervalově, důraz byl kladen na letmé 200m úseky. Trenér soptil, když jsme nedodržovali dané časy a občas běhali rychleji, jak jsme mezi sebou závodili. (úsměv) Běhal jsem vždy až po práci, jako vyučený instalatér – topenář jsem pracoval ve Sběrných surovinách a nikdy neměl žádné úlevy.“
„V 50. letech jsem běhal za Sokol Suchdol a za Spartak Stará Boleslav, kde jsem se zúčastnil utkání s Francouzi, kteří nás, české závodníky na oplátku pozvali do Francie, kam nás však nepustili, neboť jsme prý neměli dostatečnou výkonnost. Ve skutečnosti šlo o jiné věci, nesměli jsme vidět, jak to opravdu v kapitalistické cizině vypadá. Běhal jsem také na běžkách, dokonce za okres, tzv. Sokolský závod v Harrachově na třicet kilometrů.“
Vzpomíná také na Emila Zátopka, jak ho roku 1951 viděl v Houštce běžet světový rekord v hodinovce. Na stejném ovále také sám závodil na kratších tratích. Letos jej potěšil skvělý maratonec minulosti Václav Chudomel, když za ním letos přišel na Velkou kunratickou a poblahopřál mu k výkonu.
V současnosti si chodí dvakrát týdně zacvičit do tělocvičny, několikrát týdně si zaběhne 2 km v Anglickém parku (místní název pro nádherné prostředí mezi Roztokama a Suchdolem), pořád je v pohybu, jezdí na kole, plave, stará se o hospodářství, pečuje o nemocnou manželku.
Jaké jsou plány do budoucna? Chtějí po něm, aby počet účastí dovedl do 65. „Když zdraví dá,“ usmívá se skromně. A to zatím slouží dobře, musíme hned zaklepat.
Když jsme vyšli před hospůdku a v dáli na konečné zastávce Levý Hradec spatřili světla autobusu, vyzval mne Karel k běhu. A tak jsme se společně dali do klusu a já si připadal trochu jako Ota Pavel z povídky „Jak to tenkrát běžel Zátopek“, když spolu s Emilem běželi do Troje na stavbu rodinného domku.
Komentáře (Celkem 0)
kschestaub 30.01.2013 16:56:11
Karel Šerpán z Roztok u Prahy nedávno oslavil 81. narozeniny.
Přesněji – deset dní po letošní Velké kunratické, na níž načal již
sedmou desítku startů, čímž překonal dosavadní rekord Jiřího Horáčka.
S přehledem tak vládne klubu veteránů slavného krosového závodu, na
který i letos vyrazil se symbolickým číslem 1 na hrudi. Pohyb je totiž
pro tohoto energického sympaťáka pořád pevnou součástí života.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.