Chůze při běhu zakázána? Veteránské "stopky" pobouřily české aktéry
Červené karty znamenající diskvalifikaci vidělo za chůzi při běžeckém závodě hned několik veteránů na víkendovém mistrovství Evropy v Úpici. Nad postupem Evropské veteránské asociace kroutili hlavou nejen oni sami, ale i domácí pořadatelé a zástupci Českého atletického svazu. Co se vlastně v Úpici stalo?
„Bylo mi sděleno jedním z rozhodčích, no, nakonec se ukázalo, že ani nešlo o rozhodčího, že jsem diskvalifikován,“ popisuje událost jeden z původně diskvalifikovaných, pětaosmdesátiletý Jiří Soukup z Hradce Králové.
„Přede mnou diskvalifikovali běžkyni, která přešla do chůze. Ano, do cíle vedlo stoupání, v němž by si chůzí ulevily i mladší ročníky. Když jsem viděl, jak tu běžkyni diskvalifikovali, dával jsem si hodně velký pozor, abych také do chůze nepřešel. Argument rozhodčího, že prý bylo ohroženo mé zdraví, nepřijímám. Vždyť jsem po doběhu nebyl ani zpocený, po několika minutách mi tepovka klesla na 90 tepů za minutu, necítil jsem se nijak zle, naopak. To by při pražském maratonu musela být diskvalifikována polovina startovního pole,“ podivuje se verdiktu známý český veterán.
O diskvalifikaci rozhodl jeden z organizačně-technických delegátů Evropské veteránské asociace, který měl na starost bezpečnost běžců, a nezdála se mu Soukupova technika běhu.
„To je nesmysl, nic takového v pravidlech není. Platí opak, přejde-li při závodě v chůzi do běhu chodec, musí být diskvalifikován, ale naopak to rozhodně neplatí,“ rezolutně protestuje Bohdan Muller, atletický rozhodčí a manažer předních českých běžců. Diskvalifikována byla i čtyřiaosmdesátiletá účastnice mistrovství, která na ně dorazila z Moldávie a další dvě české veteránské běžkyně.
„Na jednu stranu říkáme veteránům, že mají sportovat do vysokého věku, ve smyslu symbolu veteránského hnutí, ležaté osmičky, na druhou stranu jim je to znemožněno,“ podivil se Karel Šklíba z pořádající TJ Maratonstav Úpice.
Soukup i zmíněná Moldavanka závod dokončili a po něm byli dokonce dekorováni, neboť si svými výkony vybojovali místo na stupních vítězů. Nebylo však dobojováno.
„Nastaly kolem toho nepříjemné tahanice a diskuse se zástupci Evropské veteránské asociace. Za běžce veterány se postavili přítomní zástupci Českého atletického svazu v čele s jeho předsedou Liborem Varhaníkem. Bohužel, medaile jsme nemohli dát oněm dvěma ženám, které poté, co uviděly červenou kartu, závod nedokončily,“ vysvětluje Šklíba.
„Těm dvěma, kteří závod dokončili, jsme nejprve medaili udělili a zařadili je do výsledkové listiny. Pak se vše znovu řešilo, situace se však opakovala na druhý den znovu, když bylo v krosové štafetě na 3× 2 kilometry diskvalifikováno celé družstvo ve složení, Matzner, Soukup, Buchar.“
Situace tak bude mít diplomatickou dohru. „Obrátíme se oficiálním dopisem na prezidenta Evropské veteránské asociace. Již jsem postoupil podklady Gejzovi Valentovi, předsedovi Sdružení veteránů Českého atletického svazu,“ potvrzuje oficiální protest Karel Matzner ze zmíněného sdružení.
Komentáře (Celkem 41)
Ondřej S. (aka
poohDA)
30.05.2013 09:38:33
ad pravidla: A je tam v těch pravidlech taky něco o tom co je to běh, jaký způsob pohybu smí a nesmí atlet použít? Já jen, že ten požadavek organizátora „nesmíte přejít do chůze“ mi připadá jako „protiústavní“. Jestli potom se takové závody smějí nazývat „atletické“ a jsou vůbec podle pravidel IAAF pořadatelné.
jm1 30.05.2013 10:50:48
>> poohDA, 30. 05. 2013 09:38:33 … je tam v těch pravidlech taky něco o tom co je to běh, jaký způsob pohybu smí a nesmí atlet použít…
Zřejmě došlo k aplikaci článku 110.2 Pravidel soutěží WMA
" …110.2 Představenstvo WMA jmenuje rozhodčího pro bezpečnost (Safety Judge) s právem stáhnout ze závodu každého atleta, který by prováděl disciplínu nesprávně …"
Ondřej S. (aka
poohDA)
30.05.2013 12:02:20
>> jm1, 30. 05. 2013 10:50:48 ok, ptám se po nějaké sofistikované definici, po tom Správném provádění disciplíny. Něco jako „Běh je druh pohybu, při kterém se člověk pohybuje pomocí obou dolních končetin takovým způsobem, že v určitých fázích pohybu se žádná z končetin nedotýká povrchu, po kterém se pohyb vykonává.“ A pak nějaké pravidlo říkající, že při závodech v Běhu pořádaných podle Pravidel, smí závodník použít k překonání vzdálenosti mezi startem a cílem výhradně Běh a ne Chůzi. Protože jestli taková pravidla kodifikována nejsou, tak organizátor nemůže něco jako „zákaz chůze“ požadovat.
olaf, 30.05.2013 12:42:43
>> poohDA, 30. 05. 2013 12:02:20 „Určitých fázích pohybu se žádná z končetin nedotýká povrchu“ Toto právě vůbec specifikovat nejde.
Je pouze atletická chůze – s normální lidskou chůzí nemá tento přesně přepsaný druh pohybu až tak moc společného.
Běh je volná disciplina. Stejně jako volná technika v plavání nebo na běžkách. Existuje nekonečno druhů a způsobů běhu a né při všech má člověk obě nohy ve vzduchu. Dá se běžet i tak že šoupete nohy téměř po povrchu a pořád je to běh. Normální turistická chůze je z atletického hlediska je pouze pomalý způsob běhu.
Tady však použili pravidlo o zdravotní bezpečnosti závodníků. Myslím že je se jedná totální zneužití pravidel rozhodčíma. Pokud protest neprojde měli by naši veteráni asi z nějaké nesmyslné veteránské federace vystoupit pořádat si svoje závody podle svého.
Brno
Petr Kaňovský 30.05.2013 16:42:31
>> pam65, 30. 05. 2013 08:10:37
U velkých závodů je smysluplnější provést omezení stanovením časových limitů, včetně limitů na mezičasech, pokud by bylo neudržitelné blokovat některé silnice několik hodin navíc. Třeba v Bratislavě je limit 5 hodin a nemyslím, že by to činilo problém, protože si veteráni mohou vybrat ty závody, kde limit není či je volnější.
Na ME veteránů by ale pořadatelé měli počítat, že někteří běžci poběží pomalu. Pan Soukup byl přitom ještě dost rychlý, protože si umím představit, že se mohl přihlásit veterán, který by to šel tři hodiny, ale i tak byl na 3.místě ve své kategorii, tedy na bedně. Každopádně, pokud pořadatelé chtějí aplikovat nějaká další pravidla, tak by s nimi měli všechny informovat předem a to ještě dříve, než se účastníci budou přihlašovat.
Brno
Petr Kaňovský 30.05.2013 16:58:37
>> jm1, 30. 05. 2013 10:50:48
Celé pravidlo je toto:
Představenstvo WMA jmenuje rozhodčího pro bezpečnost (Safety Judge) s právem stáhnout ze závodu každého atleta, který by prováděl disciplínu nesprávně nebo jehož pokračování v závodě by mohlo – podle názoru bezpečnostního rozhodčího – ohrozit jeho zdraví nebo by bránilo ostatním závodníkům pokračovat v závodě. Bezpečnostní rozhodčí může svou funkci vykonávat pomocí svých zástupců, přičemž rozhodčí i zástupci musí být viditelně označeni.
rudo 30.05.2013 22:19:30
>> kanovsky, 30. 05. 2013 16:58:37
ako som spominal na dlhych chodeckcyh ale aj bezeeckcyh zavodoch – ultra sa to stava a zavodnici su stiahnuty z trate nie preto ze by zdrzovali – na to su naozaj casove limity, ale preto ze je to ocicvodne ze uz ide o drzku
na atletickom stadione som sa s tym stretlo tiez, ale to bolo v suvislosti s hodmi a vrhmi ked najme s ostepom a kladivom a doskom sa robili voloviny a naozaj tam slo o zivot aj tak kym na mna prisli som pekne kladivo aj disk hodil ponad ochrannu siet oblucikom pekne na bezecku drahu
Olomouc
321919 30.05.2013 23:05:00
>> kanovsky, 30. 05. 2013 16:58:37
Technický delegát byl v tomto případě řádně označen, avšak mám vážné pochyby, že byl pro svoji funkci plně způsobilý po stránce odborné. Trestat pouhé přejití z běhu do chůze, zvláště v obtížném úseku tratě a u nejstarších veteránů je očividně nesmyslné. Jak jsem na vlastní oči viděl v případě Jirky Soukupa tak ten v žádném případě nejevil jakékoliv známky vyčerpání nebo nevolnosti aby tak zavdal příčinu k DQ. Jen trochu zkušený rozhodčí přece musí poznat kdy jde skutečně o ohrožení zdraví sportovce a je tedy třeba zasáhnout.
SABZO Praha
Tomáš
Miřejovský
13.05.2015 15:06:35
Jsem taky veterán a dost pamatuji. Tohle mi ale hlava fakt nebere.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.