Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Běh na lačno konečně vysvětlen?

Běh na lačno konečně vysvětlen?

Nalezené položky: 87 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další Poslední
avatar

Celkem 348 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:47:55 (2011)
půlmaraton: 1:39:41 (2012)

HuhlaVlk žena 06.04.2012 17:23:26

>> mulisak, 06. 04. 2012 16:39:07

Za zvrhnuti diskuse se omlouvam, to je moji vinou. No to ze to nejde nasledujici den rano chapu, ale nejde to ani ob den rano na lacno (tedy za predpokladu, ze ten den mezi beham volne)A drive to slo…

No asi s tim radeji prestaneme asi to moc resim

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 06.04.2012 21:58:13

>> HuhlaVlk, 06. 04. 2012 17:23:26

A proč vlastně chceš, aby tělo zvládalo kvalitní běhy s odstupem 12 či 36 hodin? K čemu je to nutné nebo potřebné? Čím lépe budeš kvalitní běhy běhat, tím delší čas budeš potřebovat na regeneraci, to mi přijde normální. Nedaří-li se Ti tedy kvalitní běh po 36 hodinách, tak si tělo říká, že chce delší čas na regeneraci, proto i ten další den zařaď jen něco volnějšího a k tréninku kvality se vrať až tehdy, když budeš dostatečně odpočatá. Neřeš to, co bylo dříve, a snaž se běhat tak, jak Ti vyhovuje dnes. Když to zvládneš, bude vše v pohodě, a bude růst i Tvá měřitelná výkonnost, uvidíš. :-)

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Sloviensko

rudo muž 07.04.2012 08:33:31

>> MartiNo, 06. 04. 2012 13:04:40

Nechápu (nebo teda těžko), že dokážeš běžet 1,5 – 2 hodiny bez napití (i bez napití před během). Připadá mi to až jogínské.

uhm, v joge sa vrtam takmer cely zivot zo vsetkych stran, ale s vysusovanim tela == odmietanim vody som sa teda nestretol ( pokial nezahrniem existenciu tzv suchych hladoviek )

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 07.04.2012 08:37:19

>> kanovsky, 06. 04. 2012 21:58:13

Petr ma pravdu chcem len zdoraznit ze kvalitny beh mnoze znamenat velmi rychly inrtervalovy trenink, spravne tempo a dlzka tempoveho behu ale aj velmi dlhy pomaly beh.

ak sa hociktory z nich opakuje castejsie ako napriklad 36H tak ide o hromadenie kvality na jednu kopu, regeneracny beh je optimalne 40 minut, rozsah moze byt 20–60 minut, ale musi byt naozaj pomaly.

ak sa sice bezi pomaly, napriklad pomalsie ako maratonske tempo ale trva to 90 a viac minut, tak je to kvalita a nie rege a unava sa hromadi.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 348 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:47:55 (2011)
půlmaraton: 1:39:41 (2012)

HuhlaVlk žena 07.04.2012 12:07:41

>> rudo, 07. 04. 2012 08:37:19 Vim, ze Petr ma pravdu, take mi jeho rady hodne davaji. A vim, ze i pomaly velmi dlouhy beh se pocita do kvality (treba ten muj dnesni 35km). Ale co tedy ty behy mezi 60–90min. Vetsina mich rannich behu je do 90min, ale vetsinou pres 60min.Necitim po nich zadnou unavu, kolikrat se citim lepe nez kdyz jsem vybihala…

avatar

Sloviensko

rudo muž 07.04.2012 22:12:25

>> HuhlaVlk, 07. 04. 2012 12:07:41

tie behy 60–90 minut su pre teba asi taka polokvalita, alebo polorege. citis sa lepsie, ale regeneracia neprebehla hlbkovo kedze boli prilis dlhe a zrejme aj trochu prirychle. akumulujes s nimi objemy ale telo nie je schopne sa tak zotavit aby mohlo podat kvalitny vykon nasledujuce 2 dni.

Mozes sa na to pozriet z 2 roznych uhlov pohladu :

  • ak to telo vydrzi, akumulujes objemy v unave a dlhodobo to prinesie neskor vyssiu vykonnost, ovsem na pretavenie do lepsej vykonnosti v pretekoch bude musiet najprv prist ine treninkove obdobie, kde znizis objemy skratis treninky a az sa telo zotavi, u niektorych treninkov zvysis kvalitu, ide teda o velmi dlhodoby pristup, ktory je ale riskantny v tom, ze nemas spatnu vazbu z hladiska zlepsovania a nemas spatnu vazbu z hladiska ci si neskodis a telo nepretazujes az prilis, ci sa z toho niekedy zotavi ? Tyoicky takyto pristup byva pocas objemovej aerobnej faze trvajucej (orientacne) 6 mesiacov, ale je to v pripade presneho casovania sezony, ked vies rok dopredu na ktore preteky sa chystas. Tento pristup sa velmi lahko sleduje u elitnych bezcov, ktory maju jasno v tom co chcu – je dany termin OH alebo MS velmi dlho dopredu, pre sub-elitu je dany dopredu termin kvalifikacie atd kde musia casovat vrcholnu formu
  • druhy pohlad je ten, ze neumoznujes kvalitu prislisnym objemom a sustavnym chronickym pretazovanim, takze telo nemoze silniet a teda sa nezlepsuje ani kratkodobo ani dlhodobo, na Petrovom priklade vidis ako potrebuje casto si nieco testovat a vidiet zlepsenie na nejakej vzdialenosti alebo z hladiska znizenia tepov a podobne a ak sa dostane na niekolko tyzdnov do fazy ked to pretazil a nastal pokles, tak to riesi, tyicky odhad u Petra su tie cykly poklesu tak v trvani 3 tyzdne, Petr ich moc neriadi.

Ked sa riadia cykly pretqazenia a regenracie tak aby sa mohla zvysena vykonnost po zatazi prejavit tak cykly su roznych dlzok, od 1/1 = 1 den tazky=kvalita / 1 den lahky-iba rege

po system 3tyzdne/1tyzden kde 3 tyzdne sa stupnuje zataz a 1 tyzden sa radikalne odlahci.

napriklad je mozne najst system 2/2 2 dni kumuluice kvalitu a objem a nasleduju 2 velmi lahke dni, za extrem sa povazuje 10/10 dni ale sa to neodporuca, Podrobne som sledoval austrlasky pokus 7/7, kde 1 tyzdne bol kazdy den kvalita v objeme a nasledujuci tyzden bol cely iba rege, system nebol pochopeny mnohymi trenermi a bol nenevideny bezcami, ktori neboli ochotny makat v tom tazkom tyzdni a nedokazali mat rege tyzden, psychicky sa nevedeli vyrovnat s tym ze by tyzdne behali len lahke rege, nakoniec seftrenera vystvali z pozicie pod falosnymi obvineniami z vymysleneho skandalu a system zanikol.

chcem povedat jedno, ze systemov je vela a kazdy je iny ale co maju spolocne je uprimnost v planovani a vyhodnocovani a dodrzovani.

od 1/1 kde viem co je tazky a lahky den a ten lahku naozaj dodrzim az po 6 mesiacov objemu aerobnej kvality nalsedovaneho vyladovacimi fazami pretekmi a potom dlhym odpocinkovym obdobim. rege treba planovat a dodrzat

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 10.04.2012 14:24:24

>> rudo, 07. 04. 2012 22:12:25

Rudo, to su zaujimave informacie, ale uplne mimo temy, ktora je o behani na lacno a o tom, ci je prinosnejsie, ako behanie po doplneni glykogenovych zasob bezprostredne pred behom. Skus to v inom vlakne, rad prispejem (napr. o dlhodobom planovani rege faz, ked nevies, ako rychlo budes vediet regenerovat a ci ma zmysel ju pretahovat podla planu, ak je rege uz ukoncene a si na vrchole cyklu adaptacie a telo si vyzaduje uz novu zataz, aby sa zlepsilo, atd.).

avatar

Černé Voděrady

Celkem 21480,38 km
Minulý měsíc 131,76 km
10 km: 0:48:56 (2017)
půlmaraton: 1:49:10 (2017)
maraton: 3:57:39 (2017)

MartiNo žena 10.04.2012 14:55:41

>> rudo, 07. 04. 2012 08:33:31

„uhm, v joge sa vrtam takmer cely zivot zo vsetkych stran, ale s vysusovanim tela == odmietanim vody som sa teda nestretol ( pokial nezahrniem existenciu tzv suchych hladoviek )“

Tak já naopak o józe a jogínech vím pramálo, jen co se náhodně dočtu, a z těch letmých zpráv možná spíše senzačního charakteru jsem nabyla dojmu, že jogín v případě že chce vydrží např. i bez vody (namátkou: http://www.jogin.cz/…hromil-svet/ kde se ve dvou případech uvádí „bez vody“ resp. „bez pití“)

No ale fakt je, že uvádění jogíni bez vody neběhaj, ale seděj ;-)

Motto: Žít a nechat žít.
avatar

Sloviensko

rudo muž 10.04.2012 22:16:19

>> MartiNo, 10. 04. 2012 14:55:41

to uz je hodne mimo temu ale u podobnych pripadov ze nejedna o vydrzanie – nejedna sa o dodpieranie niecoho co chcem a potrebujem, len aby som dokazal pevnu volu alebo ukazal svetu nejaku show. Nastuduj si nieco o breatharainstve kde sa voebc neje alebo je len velmi malo obcas a ani sa nepije v urcitcyh fazach, ale to je preto ze sa tela zladi s pranou s EM svetelnymi vibraciami a metabolizmus prejde na vyssie formy metabolizmu prec od cukroveho a tukoveho a je schopny transmutacie prvkov a ziskavania vody zo vzduchu z prirodzenej vlhkosti, napriklad v Cechach o tom hodne pise a na sebe ukazuje Pavel Macha (kontroverzna osobnost) ma svoj web na pust.cz, nepristupny diskusiam, ale su k dispozicii jeho dennicky kde popisuje ako nastartuje ten proces ked ziskava vodu zo vzduchu

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 10.04.2012 22:21:48

>> Mato, 10. 04. 2012 14:24:24

co sa tyka samotnej prvotnej otazky, dal som v inom vlakne viacero linkov na material o treninkovom systeme podla Lydiarda, kde sa velakrat opakuje nutnost behat bez jedenia cukrov pred behom a pocas behu a podrobne vysvetluje preco. Z knihy Healthy Inteligent Training som cital len ukazky a diskusie k otazkam knihu zatial nemam ale autora – Keith Livingston poznam rovnako aj jeho bezca teraz traitlonistu, John Maegher, ktory s nim spolu trenuje celu skolsku skupinu, ich web je hitsystem.com opakovane podrobne pise ze [pri dlhych behoch musime dojst do stavu ked vycerpam,e vsetok glykogen a ledva pletieme tazkymi nohami a bezime tak este niekolko mil… a tiez viackart jasne pise ze kto nezvlada treninkovy system podla Lydiarda tak to jednoducho beha moc rychlo, beha to na cukor a nie na tuk.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 11.04.2012 10:36:06

>> rudo, 10. 04. 2012 22:21:48 Behat iba na tuk sa neda, to je fama, ktora je nezlucitelna s ludskou fyziologiou. Pri akomkolvek pohybe, ktory si vyzaduje vzyseny tep na 60% TF max, je VZDY primarnym zdrojom energie glykogen. Podla trenovanosti bezca moze byt zlozka tuku vacsim, alebo mensim sekundarnym zdrojom energie. Aj pri chodzi sa spaluje aj glykogen, ked pre nic ine, aspon ako palivo na spracovanie tuku.

Tym, ze trenujeme telo sa spravat ekonomicky ku glykogenovym zasobam vo svaloch, sposobime iba zlomkovy posun (napr. pred riadnym vytrvalostnym treningom je pomer spalovania pri maratonskom tempe 88% glykogen a 9% tuk a 3% svalovy protein a po dlhodobom a spravnom treningu je pri rovnakom tempe pomer 75% glykogen a 22% tuk a 3% svalovy protein). Kecy o tom, ze sa da behat iba na tuk su z rise rozpravok. Nie sme vlci, ale ludia.

avatar

Sloviensko

rudo muž 11.04.2012 11:16:02

>> Mato, 11. 04. 2012 10:36:06

hras sa na slovicka a prave podobne argumenty napriklad Keith tiez spomina vo svojich clankoch. Jasne ze pecen potrebuje glukozu na palenie tukov ale ked ju nema tak si pecen najprv gl;ukozu vyrobi rozlozenim tukov a ptom z tehj vyrobenej glukozy berie energiu na palenie tukov pre svaly. samozrejme znamena to pomalsie tempo

mimochodom da sa kludne behat ciste na tuky pretoze je celkom dobre mozne vycerpat glykogen na nulu a stale behat, mozno si to chvilkovo zazil ked si robil superkompenzaciu sacharidovu jas som bezne behaval pri 11 dnovych hladovkach, po 3 dni sa uz palil iba tuk, glykogen nebol ziadny lebo som treneoval sice zlahka ale 3fazovo a popri tom posilovacky kde som svaly nutil spalit vsetok glykogen. Ak velmi trvas na svojich tvrdeniach napis autorovi knihy ze s nim nesuhlasis. Na opacnom konci spektra su ludia s velmi nezdravym zivotnym stylom ktory nie su schopny palit absolutne ziadny tuk ani pri najpomalsom pohybe a idu kompletne iba na cukor aj pri pomalej chodzi alebo sedeni v kresle a v mensej miere bezci ktori prisahaju ze nemozu bez sladkych ranajok bezat ani len hodinu regeneracny beh

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 11.04.2012 13:02:35

>> rudo, 11. 04. 2012 11:16:02

Svalovy glykogen si telo vytvori z akejkolvek stravy, ktora obsahuje kalorie. Z tuku pomalsie, ako zo sacharidovych jedal s vysokym GI, z proteinov este pomalsie za vysokej pritomnosti inych splodin, ale vytvori. Kazde jedlo, s vynimkou cisteho sadla obsahuje nejake mnozstvo uhlovodnanov. Aj nas mozog funguje cisto na glykogen, inak by si nemohol ani tukat do klavesnice. Ak mi chces oponovat, otvor si akukolvek ucebnicu pre stredne skoly, kde sa ucia o ludskom tele. Pripadne si nastuduj trosku zlozitejsie chemicke procesy vramci ludskeho tela.

Aj pri hladovkach si vo faze odpocinku telo vyrobi potrebne mnozstvo glykogenu na to, aby aspon mohlo vykonavat zakladne funkcie. Spotrebuje na to za a) najskor svalove proteiny a pripravis sa o svalovu hmotu a az potom b) tukove zasoby. Telo je previt a najviac si prave chrani tuk, ktory ma ako nutnu zasobaren.. Tak sme boli geneticky naprogramovani a co ako sa budes snazit to zmenit, aj tak sa Ti to nepodari.

Mimochodom, telo si dokaze omnoho jednoduchsie preorbit laktat na glykogen, ako rozlozit molekulu tuku a pretvorit ju na glykogen. Ty si iba myslis, ze bezis cisto na tuk, ale v skutocnosti behas iba s nizkou hladinou glykogenu (a velmi neefektivne – pomaly, resp. s vysokou namahou) a posun v pomere spalovania roznych zdrojov paliva je len marginalny, aj ked hladujes. Pri hladovkach je jediny rozdiel v tom, ze zdrojom paliva nie je externa dodavka, ale vnutorna zasobaren (primarne svaloveho proteinu a az potom pracne pretvoreneho tuku na glykogen). Dosiahnes tym iba oslabenie tela a organizmu a stratene kilecka sa rychlo naberu spat. Zas ta naprogramovana clovecia genetika…

avatar

Sloviensko

rudo muž 11.04.2012 21:21:32

ak sa argumentuje stredoskolskym ucivom, tak sa vzdavam. nastastie diskutujem s ludmi co to vidia inak ako ty Mato. Myslim ze sa snazis popliest vsetkych ludi na fore, co do toho hlbsie nevidia a povedat im ze je jedno ci jedia alebo nie pred behom a ci jedia sladke alebo nie pred behom.

Ak sa je alebo pije sladke uplne sa rozhadzu vsetky hormony, pocinajuc insulinom a telo nie je schopne palit tuk vobec a spali len cukry.Pri spravnom casovani jedla a treninku a kvality jedla, pripadne casoveho odstupu od akehokolvek jedla, je velmi dobre mozne prenastavit vsetky dolezite hormony tak, aby sa palil hlavne tuk a telo sa nauzilo plait tuk pri akejkolvek svalovej praci. To nie je argument pre Mata, ale prispevok pre vacsinu ostatnych citajucich.

mimochodom o tom ze KEN a vsetci uspesny belosi trenuju nalacno sa vie, o tom ze ETH sa najedia pred prvym treninkom cukrom som nikde nepocul ani necital, vidim to len od Mata. Ani ked som cital vselico od Haileho, tak som sa nestretol s tym ze by pred behom jedol, alebo ze by pred hocijakym behom jedol cukor. Australsky spickovi chodci tiez nejedia pred prvym treninkom a pred ziadnym treninkom nejedia cukor.

Bolo by zaujimave viediet odkial ma Mato tu ETH jedaciu a cukrovu informaciu.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 12.04.2012 08:32:10

>> rudo, 11. 04. 2012 21:21:32

Rudo, Ty si strasny demagog a tvoris si vlastne pravidla diskusie – najprv niekoho osocis a potom uvedies, ze je to info pre inych a uzatvaras tym diskusiu.

ad zdroje) Uviedol som stredoskolske ucebnice, lebo je to elementarna vedomost, ktora je podrobnejsie vysvetlena v mnohych vedeckych publikaciach. Ak Tvoje medicinske a chemicke znalosti siahaju tak daleko (o com velmi vazne pochybujem, kedze si furt zamienas glykogen s glukozou a sacharozu so sacharidmi), tak si otvor aj vedecke publikacie a nesir bludy.

ad etiopske sposoby) Napr. Jim Denison: The greatest – the Haile Gebrselassie story -napisana v spoluautorstve s Hailem;

ad Kenania) Jurgen Wirz: Running to the limit (o Paulovi Tergatovi); lepsi zdroj je Tobby Tanser – Train hard win easy, The Kenyan way (mimochodom vsetci v repre konzumuju pred hlavnou rannou fazou o 10h presladeny caj a toasty s dzemom – iba 2 a pol hodiny pred treningom, ale vrav si co chces) a mnozstvo inych. Zatial co Ty tu stale nieco melies o australskych chodcoch, co nemaju nic spolocne s behanim a snazis sa to nasit na sposob treningu vychodoafricanov.

ad cukry vs. sacharidy) – velky rozdiel; nikdy som netvrdil, ze je vhodne sa nacpavat sacharozou (rozdiel medzi sacharozou a sacharidmi by si mal vediet od zakladnej skoly). Jedine, co som napisal, ze nikde nie su jednoznacne dokazane vyhody ranneho behu nalacno vs. skromne ranajky s odstupom casu zlozene zo sacharidov (pozor, nie zo sacharozy). Osobne preferujem nalacno, ale nemam nic proti bananu, toastu, ci malej miske ovsenej kase, ak to clovek vie stravit do 2h.

ad zlozenie stravy) nikde som netvrdil, ze nezalezi na zlozeni stravy a jej nacasovani – najma pred dlhymi zavodmi; tu sa vsak bavime o behu nalacno vs. privstat si a najest sa kvalitnou stravou a stihnut vytravit, tak nezavadzaj a nevkladaj mi do ust, co som nikdy nepovedal.

ad palit cisto tuky pri BEHU) ukaz mi jeden relevantny zdroj, kde je nieco pri druhu homo sapiens sapiens taketo dokazane. Nic take nenajdes, lebo je to nemozne a v rozpore s fyziologiou cloveka. Clovek pali glykogen (zdroj energie), ktory si telo vie vytvorit z viacerych zdrojov, pricom primarne a najlahsie zo sacharidov (pozor, nie len sacharozy) vratane laktatu, potom z proteinov (poradie preferencie, nie dostupnosti a rozhodne nie z prebytku) a napokon z tukov, pricom najpracnejsie pre telo je rozlozit tie proteiny.

Rudo, prosim, prosim, ak chces informovat ludi, over si zdroje a skus pisat presnejsie. Najma vsak ak diskutujes, tak diskutuj s dekorom a nevkladaj ludom do ust veci, co nikdy nevyslovili.

avatar

Jülich, Německo

Celkem 79 km
Minulý měsíc 0 km

ewerex muž 12.04.2012 09:24:50

Ahoj,

co se týče běhu na lačno, tak k tomu radši nebudu nic psát, bo jsou tady od toho povolanější a navíc svůj názor jsem už napsal Mulisákovi v jiném vlákně.

Ale nedá mi to, co se týče sportování při výrazně omezeném příjmu sacharidů a následném využití tuků jako primárního zdroje energie. Pokud si to chcete někdo vyzkoušet, tak omezte příjem tak na 50g sacharidů denně (tedy člověk jí prakticky jenom maso, tuk a zeleninu), ale počítejte s tím, že budete unavení, bude vám třeštit hlava, podráždění, nebudete se moci pořádně soustředit a z pusy vám bude táhnout, jako kdyby jste si ji právě vykloktali acetonem. Jo a tak po dvou dnech, třech se tělo dostane do ketózy (známka vyčerpání zásob svalového glykogenu). Pokud budete trénovat při hladovkách, jako rudo, tak nepojedete primárně na tuk, ale budou se vám pálit svaly, protože tělo potřebuje více energie na vyživování svalové hmoty, než tukové. Když si to tak po sobě čtu, tak radši budu zmateně pobíhat, jako doposud, než abych si hrál zároveň na pokusného králíka a dr. Mengeleho v jedné osobě.

avatar

Sloviensko

rudo muž 12.04.2012 09:27:08

>> Mato, 12. 04. 2012 08:32:10

Mily Matko pouzil si slovo demagog, prave ty. ja si nepletiem sachorozu a sacharidy to si pekne vymylas aby si dodal vahu svojim tvrdeniam Vsetky zdroje o KEN behani uvadzaju nieco uplne ine ako tvrdis ty. Nezabudaj ze Canova, hoci to popiera alebo o tom naozaj nevie, ide presne podla Lydiarda, tak ako vsetci treneri ktori naozaj nieco dosiahli. Otazka cukrov pred treninkom je velmi jasne prebrana a vysbetlena

Typicky denny cyklus v KEN je budicek o 5 a 2H beh od 5:30 do 7:30
potom sa popija cas pocas oddychu a prve jedlo je az po 10H, teda viac ako 2H po dobehnuti.

Snazis sa tu zviest ludi na mylnu cestu, nuz kto sa da nech ide.

Takze ty rano najprv pekne papas az potom trenujes a chces aby to tak robili vsetci. Pekne od teba. A co tym chces dosiahnut ?

Medzi nami dievcatami ak to nechapes australski chodci maju olympijske medaily vo vytrvalostnom sporte trvajucom okolo 80 minut a okolo 220 minut. Co teba samozrejme nemusi zaujimat. Ale su ludia ktorych zaujma aj taka info.

Matko mozem ti prezradit jednu vec, sand okrem matematiky tiez sa to vola pocty, vsetky ostatne stredoskolske predmety vyucuju polopravdy alebo uplne nezmysly pripadne umyslene klamstva, a ak veda nieco nove zisti tak sa do do stredoskolkej ucebnice dostane tak o polstorocia.

Mato tvoje umysly je tazko odhadnut ale tu v tejto teme to vyzera ze odradzas bezcov od treninkov nalacno a od treninkov so snizenou zasobou glykogenu a od treninku v ktorom prevlada snaha ist co najviac na tuky a tiez podsuvas nazor ze na strave nezalezi lebo vraj vsetko sa premeni v tele na glykogen.

No pekne.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 12.04.2012 09:30:40

>> ewerex, 12. 04. 2012 09:24:50

aha dalsi nielen Mato co veri ze telo bude palit vlastne svalove vlakna, tieto bludy sa opakuju v popularnych mediach sustavne. Som zvedavy ci ty alebo Mato si nechali spravit spocitanie svalovych vlakien a potom sli niekolko dni na hladovke a behali a potom si nechali zas zratat vlakna a bolo ich menej, pripadne tie co tam zostali boli obzrate.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 12.04.2012 09:32:54

>> rudo, 11. 04. 2012 11:16:02 rudo: …„mimochodom da sa kludne behat ciste na tuky pretoze je celkom dobre mozne vycerpat glykogen na nulu a stale behat“…

Glykogen na nulu?! Fakt by ses měl Rudo do těch středoškolských učebnic občas mrknout!

Motto: ...kam až?
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 12.04.2012 09:56:23

>> rudo, 12. 04. 2012 09:27:08

Co to zas melies, Rudo? Ty uz fakt nevies citat, co je napisane cierne na bielom?

Precitaj si, co som napisal este raz a zrediguj si svoj prispevok. Inak vyznievas ako clovek, co ma problemy s citanim.

Kde som napisal, ze ja papam pred behom? Na to nemam cas. Kde si cital, ze behaju Kenania 2h behy hned po zobudeni (navyse kazdy den) a prvy krat jedia az o desiatej? Typicky harmonogram je: o 6h prvy beh v trvani 45min az hodina, potom strecing a ranajky vo forme toastu a presladeneho caju s mliekom, oddych 1,5h a o 10h druha – hlavna faza. Vo vrchole pripravy sa beha este aj poobede o 16.h po vydatnom obede. Na toto mam asi 20 roznych zdrojov, dva som uviedol v predoslom prispevku, Ty ani jeden, iba nieco tvrdis.

O akych cukroch to stale pises? Furt sa motas dokola a nikto netusi, co tym mas na mysli. Myslis sacharozu, fruktozu, ci ine (maltodextrin nebodaj)? Ja som o ziadnych cukroch nepisal, ale o sacharidoch, co vobec nemusia obsahovat ziadnu sacharozu, ani fruktozu (ziaden cukor).

O ucebniciach pre stredne skoly – nie su idealne a casto su tam stare informacie, ale zatial su identicke s tymi, co su v odbornych knihach pre specialistov v danych odboroch, len jednoduchsie napisane. Viem, ze si velmi nedovercivy, ale ver mi, ziadne celosvetove spiknutie na studentoch mediciny a lekaroch zatial neexistuje.

Mimochodom, pripevok nad Tvojim od ewerexa je sice zjednoduseny model, ale pravdivy. Tvoje pochyne pokusy na vlastnom tele, co sa snazis predlozit inym su prinajmensom zvlastne a rozhodne by som ich nikomu neodporucil. Nejako nevidim Tvoje vlastne vysledky (vykony), ktore by hovorili o tom, ze by to bol model vhodny nasledovania. A prosim, nevrav, ze to robia ini elitni atleti – nerobia. Sam si tu na fore dokazal, ze mas problem s pochopenim celkom jednoducheho textu a prekrucas vsetko vyslovene. Nazval som Ta diskusnym demagogom, a na tom si stojim. Stale vkladas ludom do ust slova, co nevyslovili a robis nespravne zavery z ich prispevkov.

K Tvojej osobe sa uz nebudem vyjadrovat, lebo je to v rozpore s pravidlami tohto fora. Diskutuj vsak prosim korektne a odpusti si ten patronizujuci a povysenecky ton. Smerom ku mne (ale aj k inym diskutujucim) je nepatricny. Nie si ani repre trener, co ma spustu skvelych zverencov, ani skvely sportovec. Ten by si to snad mohol dovolit, aj keby to bolo tiez mierne nepatricne.

avatar

nakata muž 12.04.2012 10:39:25

>> ewerex, 12. 04. 2012 09:24:50

To co popisujes je Atkinsonova dieta, resp cyklicka ketogenna dieta, ktorej ucelom je prave zbavit sa tuku. Jej principom je pocas prvych dvoch-troch dni vycerpat zo svalov glykogen (tvrdymi treningami) a ked je telo v ketoze, tak pouziva tuk ako zdroj energie. Ubytok svalovej hmoty je relativne maly oproti mnozstvu ubytku tuku..

Motto: Pain is just weakness leaving the body
avatar

Sloviensko

rudo muž 12.04.2012 10:46:27

>> Mato, 12. 04. 2012 09:56:23

Spomenul si knizky, v ktorych ma byt napisane ze elitni bezci netrenovali nalacno ? Aby bl jasne co vlastne tvrdis aby som zbytocne nezatazoval otazkami niektorych expertov> Ja tie konkretne knihy nemam ale ak napises na ktorej strane je napisane ze Haile a Tergart nebehali na lacno treninky, tak poprosim viacerych aby to skontrolovali jednak co je tam naozaj napisane a jednak ci to bolo naozaj tak.

Zrazu si zmenil, uz pripustas ze rano na lacno behaju 45 minut.

Uviedol som nedavno link na video kde bol rozhovor s trenerom z KEN kde jasne povedal denny rezim, vratane 2H behu a prvom jedle az po 1o hodine, ten link je stale v tej teme KEN video.

Aby teda bolo jasne co tvrdis Tergart a Haile netrenovali beh nalacno ?

Co sa tyka tvojho nazoru na hladovky a co sa deje s telom, mas to podlozene cim ? A ako chces dokazat ze telo si obziera vlastne svalove vlakna ? Vsetko co bolo ukazane je ze svaly schudnu lebo sa vycisti medzibunkovy priestor od svinstviev a spali sa vsetok vnutro svalovy tuk, zmiznu usadene soli a tym tiez kopec vody a ako zmizne glykogen tiez zmizne voda, ale ziadny ubytok svalovych vlakien, pokial sa svaly pozuivaju.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 12.04.2012 11:06:12

>> rudo, 12. 04. 2012 10:46:27

Zas nevies citat. Pozri si prvu stranu a moje prispevky. Si demagog, to nevyvratis, alebo prilis lenivy citat to, co ludia pisu. Oboje nie je dobre pre dikusiu, lebo citatelom nic neda a budujes si tym iba odporcov. Stracam s Tebou cas. Este raz CITAJ co je napisane, nie to co tam chces vidiet. Nerob zavery podla toho, co si myslis, ze ten clovek Tebe chcel urobit, ale to co logicky z textu vyplyva. Nic medzi riadkami v mojich prispevkoch nie je. Sakra, Rudo, CITAJ!

Moj prispevok z prvej strany vlakna:

V Keni bezci musia absolvovat podstatne penzum treningu v rannych hodinach najma kvoli pocasiu a preto su zvyknuti bud vobec nic nekonzumovat (pred prvou fazou o 6.h), alebo len velmi malo (pred druhou fazou o 10.h). Naproti tomu Etiopcania si rano privstanu a pred narocnejsim treningom maju sacharidove ranajky. Iba na lahke vybehy do hodiny nic nekonzumuju s vynimkkou sladeneho caju.“

Ach jaj, co k tomu dodat? Bud nevies citat, robis to zamerne, alebo mas nejaky problem s pochopenim pisaneho slova.

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 12.04.2012 11:17:57

Už se v tom trochu ztrácím.

Prosím, zkuste být konkrétní a stručně odpovězte na modelovou situaci: jdu běhat ráno a časový harmonogram dne mi umožňuje běžet před snídaní (např. vyběhnout v 6 a snídat v 7–8), ale i po snídani (snídat v 6, vyběhnout v 8), v obou případech nepočítám vodu, kterou povazuji za samozřejmost.

  1. jdu běhat 30–45 minut regeneračně (6:00/km při mé současné výkonnosti), je lepší běžet před snídaní nebo po ní?
  2. jdu běhat 10 km v MT (4:20/km), je lepší běžet před snídaní nebo po ní?
  3. jdu béhat 10 km skoro naplno (4:00/km), příp. 5×2 km a podobně, je lepší běžet před snídaní nebo po ní?
  4. jdu běhat 90 minut v tempu OV (5:20/km), je lepší běžet před snídaní nebo po ní?
Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Jülich, Německo

Celkem 79 km
Minulý měsíc 0 km

ewerex muž 12.04.2012 11:33:16

>> nakata, 12. 04. 2012 10:39:25

já vím, že to je Atkinsonova dieta a právě proto, že jsem s tím chvíli blbnul, tak nemám moc chuť to zkoušet znova:).

>> rudo, 12. 04. 2012 10:46:27 Co sa tyka tvojho nazoru na hladovky a co sa deje s telom, mas to podlozene cim ? A ako chces dokazat ze telo si obziera vlastne svalove vlakna ? Vsetko co bolo ukazane je ze svaly schudnu lebo sa vycisti medzibunkovy priestor od svinstviev a spali sa vsetok vnutro svalovy tuk, zmiznu usadene soli a tym tiez kopec vody a ako zmizne glykogen tiez zmizne voda, ale ziadny ubytok svalovych vlakien, pokial sa svaly pozuivaju.

Promiň Rudo, ale v tomhle budu věřit nejen věcem, které jsem četl, ale i vlastní zkušenosti. Pokud snížíš energetický příjem, tak budeš hubnout. To, co budeš hubnout záleží jednak na tom co jíš a stejně tak jak se hýbeš. Pokud se energetický příjem sníží extrémně, popř. až na hladovku, tak člověk ztratí z těla vodu a glykogen jak píšeš, ale hlavně dojde k destrukci svalové hmoty. A je jedno, jak se lidi hýbou.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 12.04.2012 11:51:04

>> kanovsky, 12. 04. 2012 11:17:57

Ako uz som uviedol, vyskumy sa v tomto roznia, takze je to vec osobnej preferencie a zvyku. Nepises z coho sa tie ranajky maju skladat (pred behom, tie po behu teraz neriesime). Povedzme, ze to bude nieco lahke a rychlo stravitelne, s malym objemom. Sacharidy, nie sacharoza (cukor, ako pise Rudo).

Moje nazor a preferencia je a, b, c, d, – vsetko nalacno, voda a cierna kava.

Vsetky spomenute treningy su objemovo kratke az stredne, takze hypoglykemii by nemalo nikdy dojst, ak si nemal prilis vycerpavajuci trening vecer predtym a nedostatocny prisun kalorii.

Ak Ti ide o pocity, vyskusaj vsetky varianty. Osobne by som rozmyslal nad ranajkami pred behom v pripade c), ak by som mal ten luxus dostatku casu. Pri intenzivnych treningoch aj tak spalujes na 90–95% glykogen a tuky len velmi okrajovo (v pomere, ale vacsie mnozstvo v absolutnom meritku, ako pri volnom tempe na rovnaku vzdialenost).

ak by si zaradil aj trening e) dlhy beh v trvani 120 az 180 minut, pripadne stupnovane tempo v poslednej hodine behu, to by uz bola ina otazka… Pri dostatku casu, by som mal 3h pred vybehnutim jedlo zlozene zo sacharidov a trosku bielkovin. Cukru by som sa osobne vyhybal, som dost senzitivny na inzulin. Pri odstupe viac ako 3h by som zlozenie az tak neriesil, vyjma nejakeho jedla s privela vlakninou – to by som nestravil.

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 12.04.2012 12:34:19

>> Desert, 12. 04. 2012 12:27:33

A jaké tedy z tohoto vyplývají závěry (body a-e)?

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 12.04.2012 12:44:55

>> kanovsky, 12. 04. 2012 11:17:57

Samotná otázka je v podstatě nejasná? Co myslíš tím lepší? Tipuji, že kdybys chtěl běžet 10 km úplně naplno na osobák, byla by lepší lehčí snídaně před. 10 km je tak krátký běh, že bys to zvládl i bez snídaně, ale výkon by byl o něco málo horší a běh z hlediska úsilí náročnější.

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

Lysá nad Labem

Celkem 2843 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:26 (2011)
půlmaraton: 1:35:39 (2012)
maraton: 3:35:39 (2012)

Mikis4318 muž 12.04.2012 13:13:17

>> Desert, 12. 04. 2012 12:27:33

Čím více pálím tuků (tj. čím nižší je intenzita), tím větší mám nedostatek kyslíku? To jsem nepochopil.

O výživu koncových tkání se netřeba strachovat, probíhá ve veškerém zbylém čase mimo trénink. Problém může být špatné prokrvení z různých důvodů, což je jiná kapitola.

Motto: Hra na vlčí dech, gazelí nohy a Švejkova játra.
avatar

nakata muž 12.04.2012 14:13:54

>> ewerex, 12. 04. 2012 11:33:16 Ako si dopadol po tej Atkinsonovej diete? Predpokladam, ze si schudol tuk a svaly ostali ±rovnake. Alebo sa mylim?

Motto: Pain is just weakness leaving the body
Nalezené položky: 87 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.