Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Běh na lačno konečně vysvětlen?

Běh na lačno konečně vysvětlen?

Nalezené položky: 87 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další Poslední
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 12.04.2012 14:41:07

>> Mato, 12. 04. 2012 11:51:04

Děkuji Tobě i ostatním, nyní je mi to myslím srozumitelné a odpovídá to i mým zkušenostem z dřívějška.

>> ewerex, 12. 04. 2012 11:33:16

Přiznám se, že v tomto jsem úplný laik, proto se nesmějte mé otázce. Je mi jasné, že pokles hmotnosti souvisí s energetickým deficitem a že kvůli ochraně svalové hmoty asi není dobré snižovat příjem bílkovin. Nerozumím ale, zda a proč snížení příjmu sacharidů je při dietě výhodnější než snížení příjmu tuků, zejména pak u aktivnich jedinců (běžců).

Přiznám se přitom, že si zatím neumím nízkosacharidovou dietu u sebe představit, protože jím spoustu pečiva a každý den i rýži, brambory či těstoviny. Naopak si umím představit dny s méně tuky …

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Jülich, Německo

Celkem 79 km
Minulý měsíc 0 km

ewerex muž 12.04.2012 15:27:01

>> kanovsky, 12. 04. 2012 14:41:07

Ahoj, když už skoro žádné tuky nejíš, tak ti nezbývá nic jiného, než stáhnout sacharidy. Tohle je pro fitnesáky a kulturisty, ne pro normální lidi:). A navíc i oni ve velkém začnou hýbat se sacharidama až v rýsovacím tréninku. Vysvětlený to je třeba tady http://is.muni.cz/…07-Staud.pdf?…

>> nakata, 12. 04. 2012 14:13:54 No tak něco málo jsem shodil, ale jaký byl poměr tuky/svaly před CKD (tedy 5 dní bez cukru, o víkendu jsem ne jedl, ale žral cokoli sladkého mi přišlo pod ruku)a po ní netuším. Já si chtěl vyzkoušet, zda to zvládnu … vydržel jsem to tři týdny. Svaly se trochu zvýraznily, takže asi jsem jich tolik neshodil. Ale vždy pri redukci hmotnosti ztratíš i něco ze svalové hmoty, s tím nic nenaděláš. Doba, kdy mě to bavilo v posilovně už je ale tak trochu pryč a tehdá jsem páchal občas kraviny:). Proto mě rudovo přesvědčování o prospěšnosti tréninku v hladovce, i to, že při ní nepřichází o svalovou hmotu tak trochu překvapuje.

avatar

nakata muž 12.04.2012 15:36:52

>> kanovsky, 12. 04. 2012 14:41:07 Velmi zbezne to funguje asi takto. Po obmedzeni prijmu sacharidov sa asi za dva az tri dni dostanes do stav ketozy, ked uz telo nema dostatok glykogenu. Pocas tychto prvych dni sa odporucaju tazke treningy (silove)aby sa minulo co najviac glykogenu. V stave ketozy by malo telo spalovat tuky aj v kludovom stave, cize aerobne (asi ani ziadne ine) treningy nie su potrebne. V ketoze teda chudnes aj ked nic nerobis. Po cca 5 dnoch nasleduje tzv carb up faza, ked jest uplne vsetko, vela sladkeho, aby si to tela dostal co najviac cukrov. Carb up faza trva asi dva dni a potom sa ide znovu no carb. Toto sa strieda caa 3 tyzdne a vysledok je redukcia vahy cca 5–12kg (je to individualne). Za toto obdobie sa mozu mierne zredukovat aj svaly, ale nemalo by to byt nic tragicke. V ziadnom pripade sa ale nedoporucuje tato dieta ludom, ktori maju cukrovku, pripadne problemy s hypo/hypergly­kemiou. Ti by sa mohli dostat do ketoacidozy, co uz neni sranda.

Motto: Pain is just weakness leaving the body
avatar

nakata muž 12.04.2012 15:43:10

>> ewerex, 12. 04. 2012 15:27:01 No a to ma na tom zaraza.. Pises „Proto mě rudovo přesvědčování o prospěšnosti tréninku v hladovce, i to, že při ní nepřichází o svalovou hmotu tak trochu překvapuje.“ Ved ani pocas CKD si neprisiel o svalovu hmotu (alebo len o minimum, preto sa zerie vela tukov a bielkovin, aby k tomu nedoslo) a pritom si dal dole tuk = co ja chapem ako prospesne.

Motto: Pain is just weakness leaving the body
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 12.04.2012 15:46:44

>> ewerex, 12. 04. 2012 15:27:01

Podívám se, děkuji. Já ovšem tuků jím normálně dost (přes 30% energetického příjmu, dříve 35–40%), takže tam prostor pro úpravu ještě je, ostatně v březnu jsem ztratil několik kg tělesného tuku hlavně díky snížení příjmu tuků v potravě. Aktuálně jídelníček nezapisuji (a hmotnost se drží nyní přibližně konstantní nebo jen mírně rostoucí), avšak i do budoucna mám dojem, že mi k dalšímu snižování tělesného tuku (aktuálně mám 12–13%) postačí mírně snížit příjem z tuků, které mají nejvíce energie, takže nejjednodušeji vytvoří energetický deficit, přičemž taková změna není nijak komplikovaná. Do CKD zatím nemám odvahu se pouštět, když čtu o doprovodných jevech s tím spojených a když znám svůj aktuální jídelníček.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Jülich, Německo

Celkem 79 km
Minulý měsíc 0 km

ewerex muž 12.04.2012 15:53:43

>> nakata, 12. 04. 2012 15:43:10

Prospěšné z hlediska rýsovačky, ale ne z hlediska zdraví a normálního fungování :)

>> kanovsky, 12. 04. 2012 15:46:44

Chytré knížky říkají, že by jsi z dlouhodobého hlediska měl přijímat ca 25% energie z tuků (jsou v nich rozpuštěné vitamíny ADEK a pak esenciální mastné kyseliny).

avatar

Lysá nad Labem

Celkem 2843 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:26 (2011)
půlmaraton: 1:35:39 (2012)
maraton: 3:35:39 (2012)

Mikis4318 muž 12.04.2012 15:59:04

>> Desert, 12. 04. 2012 14:11:48

  1. pravda, měl jsem napsat „relativně“. Už tady s tím myslím Mulisák jednou vykouzlil překvapivé závěry.
  2. souhlasím, že nedostatek kyslíku a překyselení (čili vysoce intenzivní zátěž bez patřičné regenerace) škodí jakékoliv tkáni. Pro pojivovou tkáň bych větší riziko viděl v prostém mechanickém poškození (třeba při nerespektování pravidel postupné adaptace) a dlouhodobě pak v chemických vlivech (volné radikály, glykace při cukrovce). Není mi jasná souvislost nedostatku kyslíku s pálením tuků.
Motto: Hra na vlčí dech, gazelí nohy a Švejkova játra.
avatar

Desert muž 12.04.2012 16:41:01

>> Mikis4318, 12. 04. 2012 15:59:04

Je to tak, a právě závod může být zrovna to nerespektování adaptace.

Souvisí s VO2max ( ml/kg/min), množství kyslíku, které je organismus schopen přijmout, tuk se zpracovává pouze v

aerobním režimu

AE -MK (tuk) + P + ADP + O2 = CO2 + H2O + ATP

AE -glykogen + P + ADP + O2 = CO2 + H2O + ATP

potom pracuje AE +AN

anaerobní režim

AN -ATP = ADP + P + volná energie

AN -CP + ADP = kreatin + ATP

AN -glykogen + P + ADP = laktát + ATP

anaerobní režim je rovněž režimem reagujícím na primární stresovou zátěž

avatar

Sloviensko

rudo muž 12.04.2012 21:13:27

>> Mato, 12. 04. 2012 11:06:12

ahoj Mato Demagog (tak si sam predstavil tvoje podvedomie ta tak nazvalo) okopirujem co si uz druhykrat napisal :

Moj prispevok z prvej strany vlakna:

„V Keni bezci musia absolvovat podstatne penzum treningu v rannych hodinach najma kvoli pocasiu a preto su zvyknuti bud vobec nic nekonzumovat (pred prvou fazou o 6.h), alebo len velmi malo (pred druhou fazou o 10.h). Naproti tomu Etiopcania si rano privstanu a pred narocnejsim treningom maju sacharidove ranajky. Iba na lahke vybehy do hodiny nic nekonzumuju s vynimkkou sladeneho caju.“

Ach jaj, co k tomu dodat? Bud nevies citat, robis to zamerne, alebo mas nejaky problem s pochopenim pisaneho slova.


tvoja demogagia je tu ukazana velmi pekne, tak ako si to podal tvrdis ze v KEN behaju nalacno len preto ze musia behat velmi skoro lebo je tam velmi teplo a uplne si tym zabil podstatnu myslienku ze beha sa prva nahladno umyselne koli treninkovemu efektu palenia tukov. Svoju demagogiu si dalej podporil tym ze vraj v ETH sa beha az po ranajkach

To nie je to co je napisane vo vacsien knih a clankoh od uspesnych trenerov a na vsetkych trenerskych forach specificky na tych co su zamerane na Lydiardov sposob treninku sa tvrdi vyslovene opak, ze trenink nahladno je umyselny. Od elitnych taletov ktori ziju v studenom podnebi alebo vyslovene v zime ked mrzne sa tiez prva faza beha nahladno neplati tvoja demagogia, ze ved dajme si ranajky vonku je zima mozme behat neskor.

V clanku kde jeden sportovy fyziolog (meno mivypadlo) bol na Haileho pozvanie ho merat v ETH v labaku popisuje Haileho rezim, rano dlhy beh nahladno potom presun do mesta do jeho firmy kde na behatku na obed bezi druhu fazu.

Mato ty chces tvrdit ze Haile alebo mal ranajky pred prvou fazou alebo ze rano nebahal vobec a radsej ranajkoval ?

Co si nemal v prvom demagogickom prispevku ale si uspesne zakomponoval neskor, je strach z behania bez grlykogenu a strach z toho ze pri behani bez jedla si tela zacne jest vlastne svaly.

Urobil si tym dost velku skodu pre tych co sa tebou nehaju takto ovpltvnit.

Este ze si sa nakoniec priznal ze ty sam behas behas rano nahladno ale snazis sa to zahmlit tym ze na ranajky nemas cas, dufajuc ze ostatni bezci co maju cas sa najprv teda naranajkuju.

Podla stategie – neviem seba spravit rychlejsim ale aspon popletiem potencialnu konkurenciu nech si poskodia.

Mi to silne pripomina demagogivcku kampan ktoru roztocil Peter a Seb COE, ked vypustili tu volovinu ze Seb trenuje len 30 mil do tyzdna a oblbovali s tym velmi dlho ktovie kolkych poplietli, cele je to pekne rozobrane na jednom Lydiardovskom trenerskom fore Seb bol az taky podrazak ze ked neskor vydal srandovnu knizku pre hobikov tak ich navadzal na klamanie superov, na davanie mylnych info o tom ako trenuju a ak sa 2 susedia stavia ze kto z nich bude lepsi na najblizsom putaku, tak radi ako klamat suseda s treninkom. Mato aspon v niecom sa elite blizis

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 12.04.2012 21:35:10

>> ewerex, 12. 04. 2012 15:27:01

ujasnimi si pojmy, nechcem pouzit Matovske ze nevies citat. Ja som jasne pisal o pocet svalovych vlakien nie o svalovej hmote ako takej

svalova hmota okrem svalovych vlakien ma vo svojom objeme a svojej hmotnosti vela vselicoho ineho, tukoveho takaniva glykonu vody toxinov usadenych soli a mineralov atd. Tento sajrajt sa strati == telo sa vycisti a sval teda je mensi a lahsi, strati sa svalova hmota ale nie pocet svalovych vlakien.

Typicky prejav pocas hladovky je rapidne zvysenie flexibility, elasticity svalov clovek dokaze napriklad jogu alebo strecink do ovela lepsich pozicii, svaly sa lahko natahuju ale aj lahko skracuju, preto sa aj okamzite po par dnoch ovela lahsie beha.

To ocistenie svalov od usadenych soli, napriklad aj kalcifikatov, je porovnatelne s tym ked si na bicykli hrdzavu a zapieskovanu retaz vyumyvas a naolejujes, v pripade dlhsej hladovky ako by si si kupil novu retaz a vsetky ozubene prevody.

Ked us sa tu spominala kulturistika, velmi dolezity metabolicky treninkovy rezim je prave vysoko anaerobny z lokalneho hladiska svalov, snaha o opakovane nasyteniue svalov laktatom co nuti adaptaciu v zmysle skladovania laktatovych metabolitov a vsla sa postupne zvacsuje nafukuje a rastie aj vahovo aj objemovo, ale ten efekt je nieco ine ako rast poctu svalovych vlakien, taky sval stratil aj max silovy potencial stratil velmi rychlostny potencial a startil aj elasticitu a schopnost rychlo zrelaxovat.

Pokail sa atlet necha pomylyt v posilke a trenuje kulturistickym sposobom tak si vyrobi svaly ktore su vacsie, mozno esteticky impresivne a v samotnej posilke aj silnejsie pod zelezom, ale z hladiska atletiky nefunkcne a vela atletov sa takto pomylilo a stratlo celu sezonu s velkymi nefunkcnymi svalmi.

oproti tomu je mozne posilovat sval inym sposobom tak aby sval ziskaval max silu, schopnost rychlej kontrakcie aj relaxacie a tiez schopnost rychlych oxidativnych procesov, mozna premena urciteho typu vlakien na iny typ a podobne a vysledok moze byt sval ovela vykonnejsi, ktory je ale lahky vahovo a maly objemovo.

pojem svalova hmota obsahuje v sebe prilis vela roznorodych prvkov z nicj niektore uzitocne a niektore vyslovene skodlive pre atleticku vykonnost. Preto fakt ze sa strati svalova hmota moze znamenat uplne rozdielne veci.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 12.04.2012 21:37:12

>> rudo, 12. 04. 2012 21:13:27

Rudo, například mně, jako hobíkovi, je dost jedno, co dělají KEN či ETH, protože jejich tréninkové i stravovací metody jsou přizpůsobené jejich výkonnosti, mentalitě, dispozicím i podmínkám. Zajímá mě ovšem, co je dobré pro mě, a proto mě více zajímají zkušenosti běžců mé výkonnosti a argumenty, proč by ta či která věc měla být prospěšná právě pro nás.

Jsem proto rád za Matovu odpověď z 11:51, která je mi poměrně jasná a srozumitelná.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Sloviensko

rudo muž 12.04.2012 22:34:57

>> kanovsky, 12. 04. 2012 21:37:12

ano tiez som rad ze ti Mato odpovedal pravdivo, ze lepsie je bezat bez ranajok.

debaty o KEN sa vzdy vyskytnu preto ze dokazta platnost teorie sa da len ultimatne teda ako sa dosiahne max mozna vykonnost, priemerna vykonnost sa da dosiahnut hocako.

Ja sosbne by som na tvoju otazku zopovedal ta, ze zalezi v ktorej roznej casti sezony sa nachadzas a co to je hlavna zavodna trat v danom roku. V pripravnom obdobi by som siel vsetky nahladno tesne pred zavodnou sezonu uz takmer v ladiacom obdobi by som zvazil dat ranajky pred intervalovym treninkom a treninkom v ANP tempe teda 10k za 40 zvazil podla toho ako vyzera trenink v celom tyzdni a co je hlavna zavodna trat, ak sa pripravujes na maraton, tak nadalkej nahladno ak sa pripravujes na 5–10km tak mozno ranajky najprv.

Ovsem z roznych inych treninkovych dovodov mimo ramec tejto doskusie to v praxi vyzera tak ze trenink intervalov pripadne ANP tempa sa robi az v druhej faze dna, nie hned rano a preto ta otazka dostava uplne iny kontext

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.04.2012 08:49:29

>> rudo, 12. 04. 2012 21:13:27

Rudo, umyselne vynecham repliku na Tvoje utoky ad hominem, lebo by to nikam neviedlo, iba Ta znovu a dorazne upozornim – DISKUTUJ, neutoc. Zacinam byt coraz viac z Teba znechuteny, ako mnozstvo inych slusnych ludi, co sa na fore najma kvoli Tebe a Tvojej demagogii uz odmlcali. Vcerajsia zaplava mailov ma o tom este viac presvedcila. Ale teraz k veci:

Stale si neuviedol ziadne zdroje na Tvoje pochybne, pokrutene, polopravdive a na Tvoj zvlastny obraz pokrutene „informacie“.

Vcera som si dal trosku namahy a vecer som zobral do ruk knihy, ktore som spominal, plus par dalsich.

Bud takej lasky a aspon niektore si kup, aby si tu prestal sirit bludy a zarucene „informacie“ odniekadial z urcite dobrych zdrojov (youtube a podobne).

Tak napr. Tobby Tanser v knihe Train hard, win easy The Kenyan way, 2. edicia, r. 2001, celkom podrobne popisuje denne rezimy elitnych bezcov, vratane Tergata, Wiliama Tanuia, Yobesa Ondiekiho (prvy muz pod 27. minut na 10km), Noaha Ngenyho a mnozstva dalsich. Rano 6.00 muzi 10km behy, zeny 8km, obcas to moze byt aj 22km; o 7.00 strecing a dynamicke cvicenia na ohybnost a silu 15 minut, potom ranajky zlozene z bieleho chleba, margarinu a dzemu plus Kensky „chai“ (mlieko s listovym cajom a velkym mnozstvom cukru), potom oddych v posteli, o 10.00 hlavny trening (vacsinou intervalovy, alebo tempo), potom obed -maso s vela olejom a ugali (kukuricna polenta), potom oddych v posteli, o 16.00 dalsi trening – bud len 1h volne, niekedy je hlavny trening presunuty z 10.00 na 16.00. O 18.00 ve­cera a 21.00 vecierka.

Su tam uvedene tri rozne jedalnicky z roznych kempov – na stranach 83 az 90. V celej knihe sa vsak pise o dennom rezime jednotlivych bezcov. Ziaden nebeha najtazsie treningy rano po zobudeni. Dokonca ani ti maratonci, co behaju mimo kempov a maju „len“ dvojfazovy rezim treningu (trojfazovy je typicky pre drahovych a krosarskych bezov).

Zobral som si do ruk knihu aj od Pauly Radcliff – Paula my story so far, a tiez tam ma popisany svoj rezim – rano lahky beh do 50 minut, potom ranajky (ziadne hladovanie), hlavna faza az poobed. Dlhe behy behava az 3 hodiny po zobudeni po jedle.

Dalsia kniha – Ryan Hall – Running with joy – ten skoro ziaden ranny trening nebeha nalacno a vybieha az po 9.00. V kazdom pripade dlhe behy beha vzdy az po „proper fueling“ (napr. muscle milk, porridge, bagel, atd.) To ze mu to beha dokazuju jeho vysledky – najrychlejsi beloch na maratone (2:04:5×) a polmaraton (59:4×). Este som ho nevidel – nerozdiel od mnohych Africanov, dobiehat maraton suchavym krokom, po narazeni na stenu…

Znova opakujem, nezastavam ani jeden prud (nalacno, ci po ranajkach) a myslim si, ze je to vec osobnej preferencie.

Nikdy som nikomu neradil naschval zle. Tvoje utoky ma urazaju a ziadam od Teba verejne ospravedlnenie. Mas na to tento vikend si moje zdroje overit, ak im neveris a napisat ospravedlnenie. V opacnom pripade, aj ked nerad, Tvoje nemiestne utoky budem riesit inak.

avatar

Jülich, Německo

Celkem 79 km
Minulý měsíc 0 km

ewerex muž 13.04.2012 10:16:16

>> rudo, 12. 04. 2012 21:35:10

No, já bych řekl, že oba máme jiné zkušenosti a názory na (ne)výhody hladovek. Řekl bych, že je máš v rozporu se spoustou sportovců a fyziologů.

Ale co mi nedá je tvá invektiva na kulturistiku/fit­ness. Podle toho co píšeš mi připadá, že opravdu nevíš, o čem mluvíš. Že kulturisti nejedou těžký silový trénink, resp. trénink maximální síly? Že mají pomalejší regeneraci? Ano, mají nižší výbušnou sílu, ale to proto, že ji netrénují. A taky jsou zkrácení, ale to proto, že nedělají strečink.

Až se budeš někdy nudit, tak se podívej na nějaké závody sprinterů. A nebo desetibojařů. A nebo gymnastů. Ti chlapi vypadjí jako velmi dobří fitnesáci a nemají to pouze z dělání svého sportu. Aspoň co já vím.

Já osobně už chodím do posilovny tak jednou, dvakrát do měsíce, ale mám to jenom jako kompenzační trénink … vyrovnání disbalancí, udržení svalového korzetu. Řekl bych, že pokud atlet bude odmítat posku s takovýmito názory, tak si spíš uškodí.

avatar

Lysá nad Labem

Celkem 2843 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:26 (2011)
půlmaraton: 1:35:39 (2012)
maraton: 3:35:39 (2012)

Mikis4318 muž 13.04.2012 11:07:52

Běh na lačno konečně vysvětlen…

Co jsem z toho pochopil: rudo: na lačno se má běhat, protože to je prospěšné. Mato: na lačno běhám z důvodu nutnosti. Nezastávám ani prospěšnost ani neprospěšnost.

Motto: Hra na vlčí dech, gazelí nohy a Švejkova játra.
avatar

Desert muž 13.04.2012 11:37:43

>> rudo, 12. 04. 2012 21:35:10

Ahoj, je to opradu velice dobrý kompenzační trénink.

http://www.youtube.com/watch?…

mistr v aerobic, fitness a gymnastice

avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 13.04.2012 14:07:49

Vysvětleno bylo: „běh na lačno nejen zlepšuje schopnost těla pálit tuky, ale také zvyšuje tvorbu svalového proteinu pozitivně působícího na citlivost na inzulín. Lidé, kteří při cvičení doplňují cukry, si vyvinou odolnost na inzulín a začnou cukry z krve více ukládat (do tuků) místo aby je využívali jako zdroj energie.“

Jen se pak trochu mimo původní téma rozpoutala diskuse ohledně vlivu běhu na lačno na sportovní výkon.

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.04.2012 15:27:23

>> mulisak, 13. 04. 2012 14:07:49

Vysvetlene, ale nie dokazane a najma nie na dostatocne velkej vzorke a na uz dobre trenovanych jedincoch. Taky vyskum by som rad videl a bol by som ho ochotny aj financne podporit, lebo ma to sameho zaujima.

avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 13.04.2012 16:01:11

>> Mato, 13. 04. 2012 15:27:23

Souhlasím. Na druhou stranu my tady mezi ty dobře trénované nepatříme a kdybych mohl, tak si na prospěšnost pro nás cukrožrouty a kancelářské krysy klidně vsadím.

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.04.2012 16:22:39

>> mulisak, 13. 04. 2012 16:01:11

Ja zas by som nebol taky presvedceny, sam som skusal kadeco a ze som źvykol behavat aj s naozaj dobre trenovanymi bezcami, behajucimi o dve urovne vyssie ako ja. Jedli kadeco a ti najlepsi si jedine davali pozor aby jedli dost a nie zas prilis vela. Cim sa vykonnost znizovala, tym vacsie obsesie ludia mali a hladali zazracne formulky v strave, dietach, botach, cvikoch a kadecom. Ti najlepsi sa starali hlavne o najblizsi trening a pretek. Zvysok nechali na trenerovi a svojej bezeckej forme…

avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 13.04.2012 21:36:57

>> Mato, 13. 04. 2012 16:22:39

Já běh na lačno chápu jako součást tebou popisované přirozenosti a jednoduchosti. Podívej, jak jednoduše trénuje G. Mutai. Dokonce ani intervaly netrénuje na dráze, protože tam žádná není:

http://bostonglobe.com/…J/story.html

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 13.04.2012 21:45:37

A tady pod článkem v diskusi píše ten Anglán – hobík, který loni trénoval v Keni, že nejedli dokonce ani před 38 km dlouhým během.

http://www.guardian.co.uk/…-the-kenyans

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 13.04.2012 22:24:52

>> Desert, 13. 04. 2012 11:37:43

Rudo, s největší pravděpodobností by Tvoje názory našly větší míru porozumnění za předpokladu, že uvedeš vlastní maximální a aktuální běžeckou výkonnost.

Tvoje teze rozhodně nepovažuji za zavrženihodné, nutí mě se na některé i vlastní zkušenosti podívat i z jiného úhlu pohledu.

Učíme se od nejlepších, tento princip mně připadá logický. Jak si na tom?

avatar

Sloviensko

rudo muž 14.04.2012 01:48:15

>> milan, 13. 04. 2012 22:24:52

som na tom tak ze mam rovnaku filozofiu ako ty, ucit sa len od najlepsich, nazyva sa to v NLP modelovanie. Preto ma velmi zaujima ako trenuju ale hlavne ako sa stravuju ti najlepsi nielen v dlhych behoch ale aj inych sportoch.

Moja situacia je taka ze som pred vyse 20 rokmi musel kompletne prestal behat koli neriesitelnym chronickym zraneniam a roznym chorobam a az po dalsich 15 rokoch som sa rozhodol najst riesenia sam, kedze s medicinou to slo stale k horsiemu. Pred asi 7 rokmi som sa zacal trochu hybat najprv len chodzou a postupne ako som nachadzal ciastkove riesenia no rozne zdravotne problemy som mohol navysovat objemy niekedy intenzity a pridavat rozne sporty a aktivity. Niektore chronicke zdravotne stavy sa aj najlepsim pristupom zlepsuju len pomaly a tak trpezlivost je heslo. Konecne v oktobri minuleho roku som nasiel dalsie klucove riesenie a odvtedy sa regeneracia znacne urychlila a dokonca som mohol zacat pravidelne behat. Teraz potrebujem cas na systematicky aerobny beh niekolko mesiacov a obcas do davam rozne kontrolky aby som sa uistil ze to ide spravnym smerom

Ked som pred vyse 20 rokmi musel prestat komplet sa hybat, tak to bolo po ldhom obdobi kde som behaval pomedzi zranenia a v roznych chorobnych stavoch a tak som to vtedy dotiahol len niekde na 36 minut na 10km ale z dovodu zdravotneho stavu telo po hodine inteznivnbeho behu odmietalo pracovat takze kazdy marato som doklepal len za 3:36–3:45, zato v mensej intenzite som zvladal turisticke stovky za 16–20 hodin a bezne vikendove kopcove 50km za 6–8 hodin.

Teraz sa budem usilovat po 30 rokoch vsetky svoje osobaky prekonat

Dovod preco pisem na forum a najme v zjednodusenej forme je ten ze za prve chcem pomoct ludom aby sa vyvarovali vsetkcyh chyb co som sam robil kedysi davno a za druhe ze viem ked sa koncept poda zlozito tak sa je lahko stratit v detailoch a pdostata unikne a clovek si vychyiti detail z kontextu a necha sa tym popliest, typicky priklad je informacia ze Zatopek behal 400m intervaly, kolkych ludi to poplietlo, mna na prvom mieste.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 14.04.2012 02:01:41

>> Mato, 13. 04. 2012 08:49:29

Tak napr. Tobby Tanser v knihe Train hard, win easy The Kenyan way, 2. edicia, r. 2001, celkom podrobne popisuje denne rezimy elitnych bezcov, vratane Tergata, Wiliama Tanuia, Yobesa Ondiekiho (prvy muz pod 27. minut na 10km), Noaha Ngenyho a mnozstva dalsich.*** Rano 6.00 muzi 10km behy, zeny 8km, obcas to moze byt aj 22km; o 7.00 strecing a dynamicke cvicenia na ohybnost a silu 15 minut, potom ranajky zlozene*** z bieleho chleba, margarinu a dzemu plus Kensky „chai“ (mlieko s listovym cajom a velkym mnozstvom cukru), potom oddych v posteli, o 10.00 hlavny trening (vacsinou intervalovy, alebo tempo), potom obed -maso s vela olejom a ugali (kukuricna polenta), potom oddych v posteli, o 16.00 dalsi trening – bud len 1h volne, niekedy je hlavny trening presunuty z 10.00 na 16.00. O 18.00 ve­cera a 21.00 vecierka.

Su tam uvedene tri rozne jedalnicky z roznych kempov – na stranach 83 az 90. V celej knihe sa vsak pise o dennom rezime jednotlivych bezcov. Ziaden nebeha najtazsie treningy rano po zobudeni. Dokonca ani ti maratonci, co behaju mimo kempov a maju „len“ dvojfazovy rezim treningu (trojfazovy je typicky pre drahovych a krosarskych bezov).

Zobral som si do ruk knihu aj od Pauly Radcliff – Paula my story so far, a tiez tam ma popisany svoj rezim – rano lahky beh do 50 minut, potom ranajky (ziadne hladovanie), hlavna faza az poobed. Dlhe behy behava az 3 hodiny po zobudeni po jedle.

zatial tvoje priklady ( s vyninkou Ryan Hall) len opakuju co som hovoril vzdy :

prvy trenink je na hladno pred ranajkami.

Ja som nikde netvrdil ze nejedia cely den teda ze hladuju cely den aby aj druhu fazu alebo inymi slovami tazky trenink, behali tiez na hladno.

Zato iny bezci a v inych castiach sezony behaju rano nahladno aj dlhsie behy vratane 2–3H a ako zdoraznuju sucasni Lydiardovski treneri na ktorych som dal niekolko roznych linkov, prave tie dlhe behy maju byt na hladno.

Skuseni bezci dokazu regulovat denny stravu tak, aby neboli vecer kompletne doplneni a aby mali znizenu hladinu inzulinu a cukru v krvi aby potrebny efekt priniesol aj beh hned rano v trvani jednej hodiny a nemuseli najprv bezat 90 minut kym sa do toho stavu dostanu.

Inak ak spominas vyskumy z treninkovych kempov v KEN tak bolo ukazane ze clekovy denny kaloricky prijem bol nizsi ako denny vydaj z treninkoveych behov a to este neratalo vydaj bezneho bazalneho metabolizmu, bolo to kontrolovane a premieravane pocas 3 tyzdnov a nenasli tie chybajuce kalorie, prave v tom je princip treninkovych mapov ze na druhy den rano mi staci 1H behu na priblizne rovnaky efekt ako oddychnutemu rozjedenemu bezcovi treba 3H.

Cital si niekedy o : Aaken hell week ?, tam je to cele vyhrotene do extremov

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 14.04.2012 02:07:27

Toto je z vlakna KEN video na ktore som dal odkaz ze je tam priklad toho co som hovoril kedze ten odkaz bol ignorovany, kopirujem to sem :

uplne ine video k dispozicii na youtube volne pristupne

http://www.youtube.com/watch

anglina tazko zrozumitelna, komentar a titulky v spanielcine. varujem tych co su alergicky na tu skolu, je tam zase zopar zaberov z tej skoly a rozprava tam trochu aj ten stary ucitel, brat Col. Je tam zase trochu Rudisha, ale vacsina videa su sustreduje na maratoncov, vela zaberov na detailnu pracu noh pri doslape celkovo dost bocnych zaberov na bezecku techniku v roznych situaciach. Strava sa spomina okolo 18 minuty, musim vydolovat spanielsky slovnik.

Pěkný video Rudo. Přeložil jsem si něco. Toto tam říkají: „Jen talent nestačí. Je to především dřina a silná vůle. (záběr na blijícího keňana :-D ) Ráno vstanou a jdou na lačno na 2 hodiny běhat v půl 8 jsou zpět a dají si jen čaj. Pak odpočívají do 10 a pak se teprve najedí. Pondělí, maso. Úterý, mléko. Středa, maso. Čtvrtek, mléko. Pátek, maso. Ale vždy s rýží, bramborama nebo fazolema. Žádné tučné jídlo. Jídlo má být jednoduché. Nejsou potřeba žádné potravinové doplňky, aby byl člověk dobrý atlet.“

To mléko se mi tam zdá divné, ale španělsky je to v titulkách „leche“ a anglicky tomu kěňskýmu kuchaři není moc rozumět :)

Snad si z toho něco vezmete.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Desert muž 14.04.2012 07:17:52

>> milan, 13. 04. 2012 22:24:52

Kdysi jsem splňoval limity pro středisko vrcholového sportu, je to tak 30 let, volil jsem studium. Před půl rokem mi nějaká dobrá duše dala při večerním běhu šutr doprostřed cesty, takže nějaký kondiční závod nejdřiv na podzim. Nejdu po rekordech, kondičně dělám všechny sporty, 10km se snažím držet treninkově pod 40.

Nalezené položky: 87 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.