Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Koleduji si o zranění, nebo je problém jinde?

Koleduji si o zranění, nebo je problém jinde?

Nalezené položky: 34 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

xnovak muž 21.10.2013 10:48:58

>> Climber, 27. 09. 2013 21:28:43

Ahoj, je to dlouhe vlakno uz a mas tu radu hodnotnych a opravdu dobrych rad. Ja jsem to mozna prehledl, ale – pises, ze nedelas strecink a rozcviceni. To take prispiva k tem bolestem, co citis. Behanim a obecne fyzickou aktivitou se zkracuji slachy, protoze je neuvolnis, neprotahnes. Urcite bys mel zaradit do bezeckeho treningu nasledujici schema – aspon ze zacatku … a ano, je to opruz :)

  1. rozklus – pomale tempo – klidne 6–6:30/km
  2. po 7–10ti minutach protazeni – strecink
  3. aspon 6–10 (idalne) cviku z bezecke abecedy (lze nastudovat na youtube – takhle se to spatne popisuje – ta je na techniku, prokrveni svalu, slach a rozpohybovani kloubu a navazani kratkych nervovych spojeni a take na nakopnuti tela do spravnych otacek
  4. stridej v tydnu dny rychlejsiho behu a pomalejsiho klusu, jak pise treba Kanovsky
  5. tepovka 170, si myslim, ze je moc. Aspon na vsechny treningy. Davej si I trenigy s tepovkou do 160 a behej uvolnene, na pohodu. Dlouhy krok, zadne krece.
  6. op dobehnuti si dej opet pomaly vyklus nebo chuzi par minut
  7. doma se protahni opet … kdyz bude Zima, protahuj az v teple doma

Bolesti ti neodezni vymenou bot. Musis si osvojit zakladni pravidla, aby ses behanim spise dlouhodobe nenicil. Boty a posilovani slach plosek a vse kolem je az bonus, ale neni to samospasitelne.

avatar

Praha

Celkem 53203 km
Minulý měsíc 100 km
10 km: 0:47:15 (2010)
půlmaraton: 1:46:26 (2010)
maraton: 3:46:35 (2012)

mapo žena 21.10.2013 11:10:19

Na bolesti pat atd. by mohlo pomoci taky pár cviků na posílení klenby nohou, už se tady ve fóru o tom psalo několikrát. Hrát si nohama s malým polovyfouklým míčkem pod stolem, když třeba sedíš u PC nebo tzv. „malá noha“ apod. Chce to zařadit i terén, stačí nerovná cesta, kotníky se procvičí, odbolí, zesílí…Pravidelným běháním se mění skladba těla, postupně se přestavuje, klouby, šlachy se adaptují na zátěž a to prostě občas bolí. Mně na takový „nehejbací“ stavy pomáhal ze začátku rotoped, ráno běh – cca 6 km a večer 20–30 km na rotopedu, jak začaly potvory nohy bolet, tak dostaly další dávku :-) Asi kontraproduktivní, ale mně se to celkem osvědčovalo.

Motto: ------------------ vytrvale jako smrt
avatar

Climber muž 14.01.2014 21:24:40

Nakonec to se mnou dopadlo tak, že bolesti kolen, kotníků atd zmizly, ale zůstala bolest paty. A to tak že hodně velká. Přestal jsem běhat na 2 měsíce, nepomohlo to. Blížící se termín půlmaratonu v Praze mě donutil vyrazit k doktorovi a mám patní ostruhu, navíc tam mám i malý fragment, nějaké dřívější zranění (nejsem si toho vědom). Poslední týdny jsem pajdal i když jsem neběhal, teď co chodím na laser se to zlepšuje, už skoro bez bolesti. Zatím neběhám na doporučení lékaře.

Několik poznatků ostatním, kteří třeba v budoucnu budou číst tohle vlákno: Vykašlete se na babské rady a hned jděte k doktorovi. Já začal s během v červenci s tím, že do dubna zvládnu získat kondici na to, abych byl schopen uběhnout půlmaraton. Což podle progresu, kterého jsem dosahoval neměl být problém, s výhledem na čas kolem 1:50. Díky tomu, že jsem nejdřív týdny vysadil a čekal, že se to samo uklidní, jsem v podstatě na začátku. Moje příznaky byly přesně ty, které uvádí p.Škorpil na svých stránkách u patní ostruhy – a taky že to tak je. Bohužel, patní ostruhu vám nikdo nevyléčí. Pojišťovna hradí léčbu, která zabírá na 50% pacientů. Já rovnou zvolil hrazený laser, který stojí 60,–Kč za jedno sezení, potřeba je cca 10. Pomůže přibližně 80% pacientů. Pak je ještě něco jiného, co dělá u nás v Brně jen jedno pracoviště a je to pro tělo docela záhul. Dělá se v podstatě jen u pacientů nad 60 let. Rázové vlny jsou dle rehabilitační pracovnice k ničemu, nesetkala se zatím s nikým, komu by pomohli. A že k ní chodí lidí s ostruhou… Operace se prý už moc neprovádí, protože bývá problém s jizvou. Tolik informace co jsem dostal, uvítám upřesnění nebo opravení. Problém je, že ostruha na patě zůstane a z principu bude okolní tkáň dráždit pořád, je tedy možné, že se problémy vrátí…

avatar

Brno

Celkem 8372,3 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:13 (2015)
půlmaraton: 1:28:01 (2015)
maraton: 3:24:31 (2015)

kubba muž 15.01.2014 10:38:38

Pozor ovšem na to, že laser/rázová vlna atd. neřeší příčinu, ale pouze následek … V podstatě jsem s běháním začínal asi podobně jako ty – příloš mno příliš brzy a úplně špatným stylem …

Jako první přišla bolest paty, resp. té šlachy na spodu nohy (plantar fascia) – jestli to bylo technikou běhu, intenzitou nebo obuví, to nevím … každopádně jsem koupil NB MT10, zařadil před a po běhu rozklus/výklus naboso, cičení na posílení chodidel (někde výše zmiňováno) a začal s navyšováním objemů pozvolna … bolest paty/šlachy zmizela a vrátil se „pocit nepřemožitelnosti“

Tak to odnesla achilovka – přetížení kombinací nezvyku na zatížení lýtek/achylovek (při dupání „na paty“ se moc nenadřou), příliš mnoha kilometrů a – jak se ukázalo později – svalové disbalance.

Takže zase stopka a návštěva fyzioterapeuta – bylo mi předvedeno, že zatěžuji více jednu nohu, mám špatnou rovnováhu, „zatuhlé“ nohy atd. takže se cvičilo a cvičilo, pomalu navyšovaly objemy běhu a achilovka se pomalu lepšila, zároveň se mi srovnávali záda a přestala bolet přetížená bedra …

A znovu pocit nepřemožitelnosti :-) … a tentokrát to odneslo koleno – resp. šlacha která se táhne vnější stranou nohy přes koleno – dá se to najít pod heslem „běžecké koleno“ (http://www.rehbandcz.cz/…_koleno1.htm).

Takže znovu cvičení – posilování nohy od šlapek nahoru a hlavně posílení ochablých hamstringů a především gluteus maximus (ochablý působí nestabilitu v kyčlých, takže při došlapu jdou boky příliš do strany a přetěžuje se/dráždí ta šlacha) …

Teď jsem tedy opět bez bolesti, momentálně cca 150 km/měs. a pomalu navyšuju … uvidíme, co bude další :-)

Napsal jsem příliš mnoho, ale chtěl jsem se podělit o zážitky z běhu … protože kdyby nic dalšího, díky postupně přicházející bolesti postupně opravuji to, co jsem dlouhou dobu úspěšně ničil :-)

Nalezené položky: 34 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.