PORADNA: Tejpy ano, či ne? Kdy vysoká kilometráž není rizikem?
Pauzírovat od běhání musí podle studií každý druhý běžec! Na vině této nehezké statistiky je přetrénování a ignorování bolesti. Vesměs pomůže klid, ale kdo z běžců by chtěl neběhat, že? Máme sáhnout po tak populárních tejpech? A dá se těmto potížím předejít?
Hobby běžci rádi guglí, čerpají rady a zkušenosti od sebe navzájem, z diskuzních fór či prahnou po radách fyzioterapeutů. Hlavně rychle, hned a zadarmo, ať neztrácí čas pro trénink!
Každý přemýšlející běžec musí tušit, že existuje nějaká přímá úměra mezi naběhanými kilometry a zraněním. Platí ale rovnice, že čím víc kilometrů v nohách, tím jsme ke zranění náchylnější? Dá se to vůbec takhle zobecnit?
Zuzana Kocumová, bývalá profesionální sportovkyně, běžkyně na lyžích, účastnice zimní olympiády a v současné době velká propagátorka překážkových běhů, zastává názor, že tato rovnice platit nemusí, pokud se k vysokému objemu dostanete postupně, systematickým, dlouhodobým a pomalým navyšováním kilometrů, doplněným o adekvátní regeneraci.
„Pro někoho může být 100 km týdně pohodová zátěž, začátečník si však může ublížit i při zlomku naběhaných kilometrů,“ dodává. Je nasnadě, že zde víc než kde jinde platí používat zdravý selský rozum a poslouchat signály svého těla. To se ovšem běžcům v tréninkovém laufu moc nechce… A pozor – nejde jen o eliťáky, jarní oteplení přímo láká k výběhu do přírody, a pokud jste se celou zimu nehýbali, je i malé navýšení týdenní kilometráže pro tělo šokem.
Zkušená fyzioterapeutka Jaroslava Banýrová z Fyzioterapie Breja říká, že rozhoduje terén a doba běhání u daného člověka a také stav jeho pohybového aparátu – zda má daný běžec uvolněné vazivo v hlezenních kloubech (kotnících) a může tak dojít k vyššímu riziku distorze kotníku.
„Důležitou roli hraje také zkrácení svalů vedoucí k jejich natažení nebo natržení. Nesmíme zanedbat ani psychický stav jedince, aby byl fit a ne ve stresu, protože druhá varianta často vede k nedostatečnému soustředění se na běh a možnosti způsobení úrazu,“ říká.
Jak poznáte zraněného běžce na závodech na první pohled? Někteří to maskují, někteří rádi ve startovním koridoru vypráví o všem, co je tíží. Někdy vám přijde, že se ten člověk po startovním výstřelu musí rozpadnout. Na jiných je to vidět na první pohled a to pomocí barevného oblepení všech možných části těla. Tejpy se staly módou a krášlí tělo nejednoho sportovce.
Co si myslíte o jejich účinnosti? Je lepší je pořádně lepit, nebo prostě nechat tělo odpočinout a zranění pořádně vyléčit? „Kineziotejpy mají klinicky prokázanou účinnost. Záleží k čemu je chceme využít – k aktivaci nebo inhibici daného svalu, podpoře hojení tkáně, snížení bolestivosti, zmírnění otoku, centraci a stabilizaci kloubů, mobilizaci fascií aj.,” říká Banýrová a dodává:
“Pokud mám například podvrknutí kotníku, může odpočinek společně s vhodně zvoleným způsobem tejpování podpořit reparační procesy a zajistit rychlejší uzdravení a dřívější návrat k běhání.“ Z fyzio hlediska tejp tedy k rychlejšímu léčení pomůže.
Elitní běžkyně Petra Pastorová, který umí půlmaraton za 1:14:10 a maraton za 2:36:42, vidí v tejpování dobrou pomůcku, nikoliv však lék. Pokud ji trápí nějaké akutní zranění, určitě je podle ní lepší vyřešit příčinu, což většinou bez běžecké pauzy nelze.
„Tejp mi pomáhá v situaci, kdy znám vážnost svého zranění a vyhodnotím situaci tak, že chci podat nějaký výkon. Tedy běžet závod. Tejp mi pak slouží vlastně jako ochrana na krátkou dobu, pak se ale problému věnuji. Je lepší u každého zranění najít příčinu a tu řešit, což je často delší a těžší proces vyžadující kompenzační cvičení. Nalepit tejp je jistě lehčí a rychlejší, ale určitě to není řešení,“ dodává s tím, že své sehrává spíše psychologický efekt.
Trápí vás zranění nebo si nevíte s něčím rady v tréninku? Zeptáme se odborníků za vás! Napište nám na redakce@behej.com, případně vložte komentář přímo pod tento článek.
Komentáře (Celkem 0)
zuzanarusinova@post 16.03.2021 11:58:04
Pauzírovat od běhání musí podle studií každý druhý běžec! Na vině
této nehezké statistiky je přetrénování a ignorování bolesti. Vesměs
pomůže klid, ale kdo z běžců by chtěl neběhat, že? Máme sáhnout po
tak populárních tejpech? A dá se těmto potížím předejít?
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.