Závody s hlídáním dětí - co vy na to?
![Závody s hlídáním dětí - co vy na to?](http://farm3.static.flickr.com/2638/4015063874_230331ffbd_o.jpg)
Utopie, která se zrodila v hlavě jedné maminky, nebo možný tip pro pořadatele závodů? Nápad, který by mohl zase o něco navýšit počet závodících žen, ani nepochází z mé hlavy. Přišel s ním muž – organizátor Kácovského běhu, který se letos běžel 29. srpna.
Tento závod je jedním z těch, kde mohou startovat i ty nejmenší děti. Inspirativní mailík od pana doktora mi přišel asi měsíc před termínem závodů jako možnost pozvat další řádku startujících, mimo jiné i z řad žen – matek – z nemalé řádky závodů ten den konaných – právě sem, do Posázaví. Hned vedle je mateřská školka a s paní učitelkou by bylo možné domluvit hlídání našich ratolestí.
Znělo to velmi lákavě, leč lehce jsem posmutněla. V tomto termínu se mi sešla jak atletická liga v Houšťce, tak PIM Cirkus ve Stromovce. Musela bych se naklonovat – tyhle dvě akce jsem s trochou kotrmelců ještě stihla, ale být ještě o pár desítek kilometrů úplně jiným směrem od Prahy pochopitelně reálné nebylo. Těch zpráviček jsme si však několik vyměnili a vyšel z nich docela dobrý nápad – a jistě ne nesplnitelný. Posuďte sami – a níže podiskutujte!
Tam, kde mají poblíž školku nebo nějaké rodinné či mateřské centrum a osůbku kompetentní či alespoň schopnou a ochotnou za nějakou malou odměnu pohlídat děti závodících rodičů, mají v podstatě vyhráno. Mnohá fitness centra mají koutky, kde vám děti pohlídají, a z vlastní zkušenosti vím, že to dobře funguje.
Muži a ženy startují často společně, nebo se jejich pobyt na trati aspoň částečně kryje a vzniká tak problém – kam s ním, malým raubířem. Jeden z rodičů, častěji maminka, se tedy obětuje – nebo už dávno neběhá. Nepočítám-li ty oplácané maminy, které si s pohybem netykají a nikdy nebudou, je to velká škoda, nemyslíte?
Nevím, kolik dětiček, v závislosti na jejich počtu, věku, a míře zlobivosti lze takto zvládnout. Co zcela určitě v silách žádné z nich nebude, je hlídat zároveň děti a jejich závodění. Na start si zkrátka rodiče musí včas dovést své ratolesti sami, „odběhnout" s nimi a v případě potřeby je opět vrátit do koutku na hlídání dětí. To už ostatně mnozí zdatně zvládají.
I tam, kde není školka či podobné zázemí, lze na těch pár hodin, například prostřednictvím „hlídací" agentury nebo ještě lépe na dobré doporučení sehnat jednu nebo několik „paní na hlídání" k malým dětem i o něco větším raubířům, kteří však ještě potřebují být pod dozorem. Bylo by to snad jen o něco složitější v případě špatného počasí. Také na příliš velkých masových závodech to asi nebude možné, jejich pořadatelé však často na celé rodiny myslí v rodinných minibězích.
Další možnosti nabízí Mamina klub. Ti, co jej objevili a využívají jeho výhody, vědí, že si jeho členky mohou na závodech pohlídat děti navzájem – a sbírat body, i když nezávodí.
Matka dítěte pak nemusí být taxikářem, hlídačem dětí, nosičem vody a jakýmsi realizačním týmem v jednom závodícímu tatínkovi, či v lepším případě narychlo shánět, kdo jí dítko ohlídá, aby si sama mohla zazávodit. Může se sama postavit na start s dostatkem času a klidu na rozcvičení i výklus. Závody se pak stanou skutečně událostí pro celou rodinu, kde nemusí jeden z členů skřípět zuby, že by si část víkendu představoval zcela jinak. Maminy, tatínkové, a především organizátoři, nemyslíte? Napište…
Více o autorce a jejím klubu na www. longrun.cz.
Komentáře (Celkem 15)
České Budějovice, Bratříkov
fuji
16.10.2009 08:12:43
Podle mě to je celé nesmysl! Jak to asi dělali tátové a mámy před dvaceti třiceti lety? Vždycky to bývalo tak, že nás rodiče odvedli na start, fandili nám… To samé pak udělala banda dětí rodičům… A když jsme se jen trochu nudili, běhali jsme po lese nebo vymysleli jinou věc. Nikdo se nikdy nebál, že nás někdo ukradne nebo se nám něco stane. Hold, dnešní doba je úplně jiná a aby mohl rodič mít klid, strčí dítě někomu cizímu na hlídání a přenese tak odpovědnost na něho. Zatímco on bude mít svůj klid na rozklusání, závod i vyklusání… Tenhle nápad hodnotím palcem dolů.
Kejmil
16.10.2009 08:36:47
Na závodech v orienťáku je dětská školka dnes už běžným standardem jak na malých oblastních, tak i na těch velkých (i mezinárodních) akcích. Nebývá to organizačně nic složitého – větší stan někde v rohu louky, kde je hlavní shromaždiště, k tomu pár madrací nebo dek, hračky, pastelky, někdy i nějaké občerstvení. Hlídání dětí obvykle zajišťuje několik vybraných matek z pořadatelského klubu, které mají s dětmi dostatek zkušeností. Důvod zajištění školky bývá i ten, že sami pořadatelé mají obvykle dost vlastních dětí, které musí někde „odložit“, aby mohli pořádat závod. Takže máme na závodech ve školce klidně polovinu vlastních a polovinu „cizích“ dětí. Šikovné pořadatelky zvládnou pro děti ve školce uspořádat i nějaký malý závod, takže děti se ve školce rozhodně nenudí, jezdí-li na závody pravidelně, mají tam i své kamarády a užijí si to podobě jako jejich rodiče v lese. Určitě i z tohoto důvodu, že dětské školky jsou na OB závodech dnes už pravidlem, je orienťák brán jako rodinný sport, kde si na své přijde celá rodina, a počty účastníků na OB jsou obvykle o dost vyšší než na bězích mimo dráhu.
Praha
EvženGe
16.10.2009 09:00:31
>> fuji, 16. 10. 2009 08:12:43
Tady nejde o ty děti, které už jsou schopny samy závodit a fandit, ale
o ty ještě menší. Tříleté a mladší dítě nemůžu nechat hodinu
pobíhat samotné po lese. A spoustě rodičů (i z řad pořadatelů) to
usnadní závod (viz další příspěvek z OB), tak nechápu proč to
zavrhovat a dávat palec dolů.
A trochu mimo, mrknul jsem se na běžecký profil a zaujalo mě: věk 31 let,
doba běhání 30 let. To je myšleno jak?
Praha
EvženGe
16.10.2009 09:31:50
>> Bering, 16. 10. 2009 09:19:21
Sára děkuje, je zachumlaná v šále a těší se na maraton
v Drážďanech (narozdíl ode mne).
Těch 30 let se vůbec nevztahovalo k článku, ale že „fuji“ má
v běžeckém profilu věk 31 let a běhá od roku 1979.Spíš mě to zaujalo
(běhá od svého jednoho roku) než bych o tom chtěl polemizovat
České Budějovice, Bratříkov
fuji
16.10.2009 09:43:15
>> EvženGe, 16. 10. 2009 09:31:50
Evžene, ber to tak, že běh je (narozdíl od chůze) charakterizován letovou fází. Takže pokud zvládneš chůzi, zákonitě přichází běh. A to u mě bylo cca po roce a kousku. Proč psát jako většina „běhám rok“, „běhám od roku 19×x“?
listopad
17.10.2009 10:38:05
Protože pořádáme závody i pro děti od předškolního věku (letos celkem 183 závodících), myslím, že to není špatný nápad. Na závody potom může přijet celá běhající rodina. Hlídání jsme si už také vyzkoušeli. Při loňském ročníku MSM jsme hlídali 3 děti ve věku 4, 6 a 8 let pí. Janě V., která nás, jako pořadatele o to požádala.
Slavkov u B.
Majka1
17.10.2009 12:00:02
Každý závod, kde je zajištěno hlídání malých dětí je výborný počin, protože umožní celé rodině být pospolu a vytvořit si společné zážitky i jiné než ty ve shonu všedních povinností. O tom, že každá máma je na prvním místě máma, potom, manželka a teprve někde na x-tém místě běžkyně a závodnice, se moc diskutovat nedá. Stejně tak táta. Fandím všem dvojicím, které dokáží skloubit běhání s péčí o děti. Být rodičem a partnerem je víc než hobby a vždy to bude nadřazeno všem koníčkům. Proto každý organizátor závodů, který na to pamatuje posiluje rodiny a to je v dnešní době vzácnost.
Čarňanský
17.10.2009 12:10:46
Dobrý napad a vstřícný krok, ale pokud pořádáte závod ve 2–4
lidech, tak je to trochu mimo realitu (pokud by to nehlídala agentura,
učitelka).
Představa, že bych ještě navíc zařizoval další stan, matrace,… Už tak
máme vždy auto naložené co to jde.
Pokud pořádá závod oddíl, pak proč ne.
A trochu mi tu chybí „solidarita“ v rámci rodiny. Co třeba zapojit
babičku nebo dědečka, tedy pokud také nezávodí?
Slavkov u B.
Majka1
17.10.2009 12:51:01
>> Čarňanský, 17. 10. 2009 12:10:46
Nechtěla jsem kritizovat ty, co to nedělají, jen pochválit ty co to dělají, promiň jestli jsem se tě dotkla. Ne každý má funkční ( rozuměj v blízkosti a volné ) prarodiče, já je třeba neměla. Ale kdyby mě někdo jako ty zavčas požádal, jestli bych nepohlídala pár dětí v průběhu závodu, určitě bych to zkusila.
Martinek
17.10.2009 18:59:28
Je to skvělý nápad. a proč? Mám tři děti, z toho ta nejmladší má tři roky. Dvě starší se už ohlídají sami, ale ta malá… A jelikož žena si taky někdy potřebuje odpočinout od dětí, tak pokud neseženu hlídání, tak zůstávám doma, jako třeba dnes. I když dnes bylo obzvláště škaredě, což by dětem stejně nesvědčilo. Ostatně já si užiji závod, když ho mají i děti. Takže tímto děkuji všem, kteří nezapomínají na společné závody dětí a rodičů. Pak jsem tam 100%.
Dasa
19.10.2009 13:09:48
Hlídání dětí při závodech je určitě dobrý nápad. Je jasné, že to nelze na každém závodě. Jako pořadatelé bychom to taky nezvládli. Určitě tedy nebudeme očekávat masové zavádění. Rádi se účastníme závodů, kde jsou rozdělené starty muži – ženy, nebo je na výběr ze dvou tratí se samostatným startem. Tříletý syn nám pak fandí. Takových závodů je poskrovnu. Pokud se účastníme 40 závodů ročně, tak těch společně užitých jsou 3–4. U těch ostatních se holt někdo obětuje, nebo hlídají prarodiče.
administrator 03.04.2010 13:33:04
Utopie, která se zrodila v hlavě jedné maminky, nebo možný tip pro pořadatele závodů? Nápad, který by mohl zase o něco navýšit počet závodících žen, ani nepochází z mé hlavy. Přišel s ním muž – organizátor Kácovského běhu, který se letos běžel 29. srpna.
Odkaz na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.