Jarmila Kratochvílová: Mému rekordu přály okolnosti
Na světě zatím existuje pouze jediná běžkyně, která získala titul mistryně světa jako závodnice a svůj triumf si po letech zopakovala jako trenérka. Jarmila Kratochvílová, mimo jiné držitelka dosud platného světového rekordu v běhu na osm set metrů. Přinášíme část rozhovoru s touto velkou osobností, jeho plné znění naleznete 27. srpna v novém Běhej.
Váš světový rekord na osmistovku byl v uplynulých dvou letech v mírném ohrožení, ale nakonec odolal. Jak to prožíváte, když se zrovna běží závod, ve kterém by rekord mohl padnout? Jste alespoň trochu nervózní, nebo už to na vás nepůsobí?
Za ta léta jsem se s tím už přece jen naučila žít, ale samozřejmě, když se běží závod, kdy by rekord mohl padnout, jsem napjatá. Sleduji mezičasy a odhaduji, jak to asi dopadne. Předloni se k rekordu Pamela Jelimová přiblížila už jen na 71 setin. Ale ona je hrozně mladičká a já si říkala, že s ní musí zamávat ta změna, kdy najednou z ničeho spadla do světa velkých závodů, slávy a nakonec i peněz. V další sezóně se to projevilo a následoval pokles. Ale pořád si myslím, že až se s celým tím kolotočem vyrovná, zase se bude zlepšovat a má na to, aby rekord překonala. Teď je zpátky ve hře i Jihoafričanka Caster Semenyaová. Možná to ještě nějakou sezónu potrvá. Mně trvalo čtrnáct let tréninku, než jsem se k rekordu propracovala.
Tehdy to byl blesk z čistého nebe, navíc jste rekord nepřekonala o setinku, ale o pořádný kus. V čem to bylo?
K rekordu se mi sešlo několik příznivých okolností. Vůbec jsem nebyla pod tlakem, že něco musím zaběhnout. Původně jsem měla startovat na dvoustovce, jenomže přišel nějaký drobný problém s lýtkem, takže jsme nakonec změnili trať. Žádný pokus o rekord jsme neplánovali, nikdo nic nečekal, nebyla na mě zaměřena žádná velká pozornost. Svým způsobem tomu času pomohlo i to, že tehdy se nepoužívali vodiči, kteří vám dnes odtáhnou určenou část trati dokonale podle rozpisu. Nic takového. Nešlo o žádnou přesně dodrženou kalkulaci, jak se často běhají rekordy dnes.
A čím to je, že se rekord drží tak neuvěřitelně dlouho? V čem je největší rozdíl tehdy a dnes?
Když si uvědomím, v jak primitivních podmínkách jsme se tehdy dopracovali k rekordu a mistrovskému titulu, viděno současnýma očima je to asi nepochopitelné. Byla za tím obrovská tréninková dřina. My jsme tenkrát byli parta, která pořád, možná až fanaticky, trénovala. Nic nás od přípravy nerozptylovalo. Já v rekordní sezóně běžela všeho všudy jen tři závody na osmistovku. To je zřejmě ten klíčový rozdíl. Dnes má závodník spoustu příležitostí, jak se ukázat a jak si také vydělat. Diamantová liga, exhibice, další a další závody. Jenomže když je těch závodů moc, nezbývá dostatek času na trénink a na nezbytnou soustavnou přípravu.
A co další rozdíly? Co výživa? Dnes jsou k dispozici moderní potravinové doplňky.
Když si vzpomenu na vlastní sportovní stravu, z ní by asi dnešní výživoví poradci nebyli nadšení. Já jsem se neobešla bez masa. To mi dávalo sílu. Vzpomínám si, jak jsme jednou byli na soustředění v Tatrách. Přijela tam tehdy za námi nějaká dietoložka a cpala nás ke snídani ovesnými vločkami. Pak jsme vylezli ven a já na promenádě od stánku ucítila vůni opečené klobásy. Hned říkám: „Trenére, já si ji prostě musím dát, já bych to na vločkách nezvládla.“ (Pozn. redakce: Celých dvacet let sportovní kariéry byl trenérem Jarmily Kratochvílové Miroslav Kváč)
I když to asi nejsou nejradostnější vzpomínky, vybavujete si okamžik před olympiádou v roce 1984, kdy jste se dozvěděla, že nikam nejedete? Co jste prožívala v té chvíli a ve dnech následujících?
Tehdy v předolympijské přípravě jsem vážně uvažovala, že by nebylo špatné hry v Americe zažít jako vrchol a po něm odejít. Jednu olympiádu už jsem sice měla za sebou, ale vzpomínka na Moskvu, to byl především voják na každém kroku. A teď to mělo být něco úplně jiného, navíc Amerika. Nebudu zastírat, že pro nás tehdy byla zajímavá i finanční stránka. Ze závodů jsme si tehdy většinou vozili věcné ceny. To byla samá souprava skleniček nebo váza. Za rekord jsem tehdy dostala tři tisíce, za stříbro z Moskvy dvanáct. A teď jsme se najednou dozvěděli, že za zlato bude šedesát tisíc. To pro nás byly nepředstavitelné peníze.
Měla jsem za sebou doopravdy tvrdou přípravu. Mám vyzkoušeno, že když je člověk neustále pod zátěží, vydrží. Malér obvykle nastane, když do toho přijde nějaké uvolnění. To se mi tehdy, vlastně už ke konci olympijské přípravy, stalo a přišly problémy se zády. V té době neexistovalo nic podobného jako dnes, že zvednete telefon a zavoláte Pavlu Kolářovi, druhý den k němu zajdete a on vás dá do pořádku. Byla jsem ráda, když mi někdo dohodil terapeutku až na středním Slovensku. Jela jsem za ní vlakem. A ona mě doopravdy dokázala napravit. Bylo to sice hodně bolestivé, měla jsem slzy v očích, když zabrala, ale zafungovalo to. Když jsem se v tom vlaku kodrcala za Slovenska nazpátek, měl někdo ve vagónu puštěné rádio. Najednou hlásili, že sovětský ústřední výbor rozhodl o neúčasti sportovců na olympiádě. Hned mi došlo, že je zle. Jestli oni ne, tak nás tam nepustí taky. A během pár dní to bylo definitivní.
PŘEDPLAŤTE SI BĚHEJ A ZÍSKÁTE SLEVU NA JARNÍ HERVIS 1/2MARATON
Komentáře (Celkem 4)
mirekk 17.08.2010 06:02:16
Na světě zatím existuje pouze jediná běžkyně, která získala titul
mistryně světa jako závodnice a svůj triumf si po letech zopakovala jako
trenérka. Jarmila Kratochvílová, mimo jiné držitelka dosud platného
světového rekordu v běhu na osm set metrů. Přinášíme část rozhovoru
s touto velkou osobností, jeho plné znění naleznete 27. srpna v novém
Běhej.
Odkaz
na článek
rudo 18.08.2010 01:53:12
z knihy, ktoru Jarmila napisala s Kvacom, na man najviac zaposobil Kvacov nazor po rekorde : Ako trener som uplne prepadol. Som trener sprintu, moja uloha bola vytrenovat co najrychlejsiu sprinterku na 100–200m a miesto toho som vyrobil nepodarok – svetak na 800m. (samozrejme jeho slova boli trosku ine, uz je to 20 rokov co som knihu nevidel) ale presne vystihuje situaciu v behoch na 800m – treningove systemy su nespravne, nepochopene. Je viac moznosti ako sa dostat na 800m vykonnost, Kvac-Kratochvilova je jeden sposob, iny sposob je Lydiardov a iny sposob je strednotratiarsky – 1500–3000 (stara britska skola – Coe-Ovett-Cram) system 400–800 je slepa ulicka, je to pasca
zmatloj 18.08.2010 02:14:38
>> rudo, 18. 08. 2010 01:53:12
V čem spočívá nebo jaká je hlavní strategie tréningového systému 400–800? Tvůj názor je tedy takový, že momentálně středotraťaři dávají přednost spíš tomuhle systému (400–800) než třeba tomu Lydiardovému?
rudo 18.08.2010 02:40:50
>> zmatloj, 18. 08. 2010 02:14:38
400–800 system – nazov som si vymyslel podla toho ze toto su vzdialenosti na ktore bezec zavodi a fylozofia hovori ze treba sa sustredit na 400m pretoze z casu na 400 sa vyrata cas na 800m. Typicky priklad bol Plachy, ktoreho nutili behat 400m na kazdom ligovom kole a este aj stafety 4×400. Toto sa traduje stale mozme vidiet bezcov 800m specialistov ako behaju 400m zavody a snazia sa zlepsit osobaky na 400m. Trwening je zamerany na toleranciu laktatu – schopnost bezat rychlo v stave zasytenim kyselinou. Tento pristup ma problem vtom, ze telo neznesie sustavnu anaerobnu zataz, vykonnost je dlhodobo neudrzatelna, forma je nestabilna, , imunitny a hormonalny system su vycerpane a bezec je nachylny na vsetky infekcie a celkovo zdravie je labilne, je takmer cely rok v stave pretrenovania – chronickej unavy. V tomto stave telo nie je schopne udrzat spravnu bezecku techniku pocas treningov a postupne sa vyvinu rozne chybicky stylu veduce k svalovej nerovnovahe a chronickym zraneniam. Rovnaky 400–800 pristup vidim v australskom treningovom systeme, s obcasnymi nahiodnymi priemernymi vysledkami a vacsinou sklamaniami. Hlavna chyba je ta ze sa vykon na 400m berie ako kriterium pre bezca na 800m, miesto toho aby sa bral vykon na 200m ako kriterium, je to zasadny rozdiel. Co sa tyka Lydiarda – uplne iny pristup, jeho 800m bezci trenovali vascinu roku spolu s bezcami na 5–10km a maratoncami a na zaver 6 mesacnej aerobnej-silovej pripravy musel 800m bezec bezat sutazny maraton ako test a az potom presiel na specialnu kratku fazu na drahe a 2–3 mesiace po maratone (napamatam presne) vyhral zlato na olympiade na 800m.
zmatloj 18.08.2010 03:14:47
>> rudo, 18. 08. 2010 02:40:50
Díky za vysvětlení. Teď už si dokážu představit, o co jde, i když mě překvapilo, že přikládáš větší váhu výkonu na 200 m než výkonu na 400 m pro vyformování kvalitního půlkaře. Lydiardův systém se mi líbí, dává mi smysl a připadá mi, že má skutečně hlavu a patu. Také je mi sympatický tím, že i když pomocí něho člověk trénuje na krátké tratě, přesto si rok co rok buduje vytrvalost, což by podlé mého mohlo umožnit plynulé přechody na delší tratě.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.