Jaké jsou nejčastější chyby začínajících běžců a jak se jim vyvarovat? Ke každému bodu připojujeme komentář zkušeného běžce a trenéra Pavla Nováka. Pokud na jeho rady dáte, zvýšíte tím své šance na to, abyste u běhu vydrželi delší dobu a měli z něj radost a potěšení.
Začátečníci
Tréninkový speciál aneb trenéři napsali pro vás
Chcete zvládnout první závod? Slušně zaběhnout půlmaraton? Či splnit limit na olympiádu? Potom čtěte… Nová sezona běhů mimo dráhu je tady! Přinášíme vám bohaté čtení o přípravě, tréninkové plány, praktické rady a tipy od Petra Bahenského, Jana Kervitcera a Pavla Nováka. …
Jaké běžecké boty obout na trénink či závod v zimě
Jaký vliv má různorodost povrchů a povětrnostní podmínky na výběr vhodné běžecké obuvi na běžecký trénink či závod v zimních měsících? Přinášíme pár odborných poznatků i praktických postřehů.
Chcete mít dobrou náladu? Zkuste běhat ve skupině
Běh je ryze individualistickým sportem. Tedy jen do té míry, že se nedá dělat sám donekonečna. Hledáte-li východisko ze špatné nálady, trápení či prostě nechuti se zvednout a jít běhat, pak to zkuste jinak – najděte si partu stejně postižených. Tato terapie je vhodná pro absolutní začátečníky i honiče osobáků. Jen si správně vybrat. …
Před nákupem bot se vyzbrojte informacemi
Řada běžeckých noviců řeší, kde a jaké boty pořídit na příští sezonu. Nezaškodí zopakovat si pár rad a tipů, jak snížit riziko špatného nákupu, případně volby nevhodných bot. Zkušení borci potvrdí, že výběr běžeckých bot je tak trochu alchymie a pojem „správné boty“ v podstatě neexistuje.
Udržte si motivaci pro zimní běhání
Začátek zimy je pro mírně pokročilé zkouškou vůle. Po prvotním nadšení z běhu v čerstvém sněhu začneme poznávat i odvrácenou stranu. Přes všechny teoretické rady si občas na vlastním těle vyzkoušíme, jak nepříjemné dovedou být zimní chyby v oblečení nebo výstroji. A co teprve, až se nadýchaná sněhobílá peřina promění v uklouzaný mlat. Pak se vůle k vyběhnutí …
ZAČÁTEČNÍCI: Jak vybrat běžecké boty
Chystáte se zahájit běžeckou přípravu na svůj první závod? Nebo už trénujete, ale nemáte ty správné boty? Poradíme vám, jak postupovat při jejich výběru a kde nakoupit.
PORADNA: Na kluzký povrch tretry, nebo nesmeky?
Čerstvý sníh, pokud ho není příliš mnoho, je pro běhání vcelku příjemný. Jenomže obvykle dlouho čerstvý nevydrží a z bílé peřiny se stane kluzká ledová slupka. Terén vhodný leda pro tretry, do kterých se vám ale nechce investovat s vyhlídkou, že je obujete nanejvýš několik dnů v roce. Je tu ještě jedna, cenově daleko výhodnější možnost – nesmeky. Porovnej …
ZAČÁTEČNÍCI: Co sami nevidíme
Běháte pravidelně sami? A navíc pod rouškou tmy? Běháte tak už roky a plně vám to vyhovuje? Zkuste občas změnit své zvyky, možná i překonat stud a vyběhněte ve dvojici nebo možná ještě lépe ve skupince. Nejde jen o to, že si při běhu budete mít s kým poklábosit. Bude to mít i jiný, zcela praktický význam.
Jak jsem začala běhat
Stojím na prahu čtyřicítky a mám krizi středního věku. Kromě krize středního věku mám ještě astma a nechuť cokoliv dělat. Když skončilo léto, zamkla jsem kolo na chatě do kůlny a chtěla začít chodit do posilovny. Desátý nebo kolikátý rok pořád to samé – tricepsy, bicepsy, stehenní svaly, hýžďové svaly… Hm, asi to chce změnu.
…PITNÝ REŽIM: Proč pít?
„Nejvýznamnější tělesnou makroživinou je voda. Bez vody – stejně
jako bez kyslíku – nic nefunguje“. Stručně a jasně řečeno, mnohdy
však podceňováno. Následující text se bude snažit ukojit vaši žízeň
po informacích o pitném režimu.
RADY ZAČÁTEČNÍKŮM: Co zkusit závod?
Většina lidí, kteří začnou běhat, nemá hned ambice měřit své síly s ostatními a účastnit se běžeckých závodů. Jak ale postupně zvládnou první písmenka běžecké abecedy, někde pod víčky se jim usadí myšlenka: „Jak bych dopadl, kdybych si dal nějaký závod?“
Chyby začátečníka
O chybách, kterých se člověk dopouští ve chvíli, kdy se rozhodne věnovat běhu, či jakékoli jiné pohybové aktivitě, když předtím dlouho spal, se toho již napsalo hodně. To, že je známe, mnohým z nás nezabrání v tom, abychom je stále a stále opakovali. Tento text tedy nebude asi v ničem objevný, ale možná, že tím, že si …
RADY ZAČÁTEČNÍKŮM: Jak se otestovat
Je fajn, když se rozhodnete začít něco dělat pro své zdraví nebo chcete zamakat na své fyzické kondici. Jak máte ale poznat, jak na tom v danou chvíli jste?
RADY ZAČÁTEČNÍKŮM: Supinace a pronace
Při výběru vhodných bot na běhání je třeba se řídit celou řadou věcí. Do úvahy vezměte i tato klíčová slova – supinace a pronace. Dva pojmy, na něž v běžeckých knihách často narazíte, ale stále se v nich většina lidí nedokáže vyznat.
RADY ZAČÁTEČNÍKŮM: Správné držení těla
Až zase vyběhnete na svou tréninkovou dávku, zkuste se dívat, jak při běhu drží tělo jiní běžci. Jestli jejich tělo svírá s povrchem zhruba kolmici nebo zda jsou předkloněni, zakloněni či jinak zkrouceni. Ano, hovoříme o správném držení těla.
Běh a hubnutí
Mám nadváhu, ale chci s tím něco dělat. Mohu běhat nebo jak mám začít? Dosti záleží na tom, jak velkou nadváhu jste si dokázali nahospodařit a zda jste byli zvyklí se občas zabývat nějakou sportovní aktivitou. Je zcela jedno, zda to bylo plavání, turistika, jízda na kole či třeba lyžování. …