Zdravý kloub je typický svým minimálním opotřebením. Je promazáván tekutinou, která je vytlačována ze zdravé chrupavky, tím pádem nejsou v kontaktu kosti. Jak si ale klouby vhodnou volbou stravy udržet dlouho fit a bez bolesti?
Výživa
Co pít při tréninku v horkých dnech?
Panují pořádná letní parna. Vyrovnat se s takovým extrémem je velkou zátěží pro organismus, proto lékaři nedoporučují ji ještě zvyšovat náročnou fyzickou aktivitou. Jenže říkejte to člověku, jehož čeká vysněný závod nebo se připravuje na podzimní vrchol a trénink nyní prostě dát musí. Jak v takovém případě zásobit tělo tekutinami a trýznění tak aspoň snížit? …
Trpíte pylovou alergií? Pozor na stravu, může projevy umocnit
Jarní příroda v rozpuku láká k proběhnutí, jenže ne všichni si ji mohou užívat plnými doušky. Kromě klasických zásad, jak zmírnit důsledky působení dráždivých pylových částic, přidávají odborníci na výživu svá doporučení a poznatky. Některé potraviny totiž podle nich problémy s alergiemi ještě zhoršují.
VÝŽIVA: Zdolejte volné radikály a udržte si výkonnost
Tvrdí se, že pravidelné sportování je pro zdraví člověka veskrze pozitivní. Obecně to pochopitelně platí, pokud si však dáte do těla více, než na kolik je zvyklé, nahráváte tzv. volným radikálům zahájit svou práci. Výsledkem je pak paradoxně pokles výkonnosti a prodloužení regenerace. Nabízíme zdravý a chutný recept, jak tomu zabránit. …
Před půlmaratonem navyšte příjem sacharidů a pijte
Nutriční příprava na půlmaraton nevyžaduje v posledním týdnu před plánovaným závodem zásadní změny v běžném jídelníčku vytrvalostního běžce. Je ale velmi výhodné do závodu vstupovat s plnou „nádrží“ svalového glykogenu. Toho ale nedocílíte až v předvečer dne D, začít je třeba několik dní předem!
Energetický nebo sportovní nápoj? Soli nad zlato, s cukry šetřit
Kdo by to neznal. Dobíháte na občerstvovačku, kelímky jsou připraveny, rychle do sebe kopnete jejich obsah a běžíte dál. Po pár stovkách metrů najednou cítíte, že vám narostly křídla. Anebo naopak – stáhl se vám žaludek po tom sladkém co v kelímku bylo. Tím spíš jestli jste to řízli nějakým tím gelem…
Šest základních pravidel letního stravovacího a pitného režimu
Jak předejít v parních letních dnech nejen dehydrataci, ale i přetížení ledvin z nadměrného pití? Brát extra vitamíny v podobě tablet? Kdy a co ideálně jíst? Jak spojit zdravou stravu sportovce s letním grilováním či posezením u táboráku? Nejen běžcům radí výživový poradce Petr Havlíček.
Ochucená piva zaženou žízeň po běhu, obsahují minimum alkoholu
Na konci týdne mají opět přijít tropická horka. Základní poučkou je zařadit trénink v brzkých ranních nebo naopak pozdních večerních hodinách, abyste se vyhnuli největšímu parnu. I tak ale v průběhu dne ztratíte hodně tekutin a iontů. Voda a iontové nápoje jsou nejčastějším způsobem jejich doplnění. Někdo ale nedá dopustit na nealko nebo nízkoalkoholické piv …
Dostaňte tělo rychle do pohody
Po letošním větrném půlmaratonu cítíte každičký sval, nejen nohou. A zítra to bude o třídu horší. Co udělat hned a co den dva poté, abychom se rychle vrátili do fyzické i psychické pohody? Prohřátí svalů, následná studená sprcha či koupel nohou, správná strava, odpočinek, dostatečný spánek a třeba i další věci.
Jarní kuřecí salát. Kila jdou dolů
Pustili jste se do běhání s cílem zhubnout? Jarní kuřecí salát je levnou a rychlou večeří, po níž kila nepřiberete. Přidáte-li běžecký trénink, stoupnout si na váhu pro vás přestane být každodenním traumatem.
Vepřová krkovička v troubě zahřeje ve dnech tréninkového volna
V období mrazivých dnů není na škodu dopřát si občas vydatnější jídlo. Dodá kalorie po dlouhém výběhu, zahřeje organismus. Jste-li vegetariány, asi vás vepřovou krkovičkou neuctíme. Nepatříte-li do této skupiny, věřte, chutná to skvěle. Ale pozor, raději si vydatnější jídlo dopřejte v den tréninkového volna.
Jak nepadnout s nemocí? V teplé zimě i mrazu
Okolo nás už zalehli i obvyklí držáci. Chrchlal a frkal vážně skoro každý. Čím posílit organismus v zátěžovém období, ještě navíc ve zcela atypických sezónních podmínkách, mezi které patří teplá zima, jaká donedávna vládla ve většině měst? Co udělat preventivně pro ochranu své kondice a zároveň se již připravit k plynulému a pomalému přechodu do předjarního …
Kde jsou hranice v užívání vitaminů?
Objemový trénink, přitom absence slunečních paprsků a útoky virů. Imunitní systém běžce je v zimě oslaben. Řada z nás se snaží ochránit jej preventivně užíváním vysokých dávek vitamínů, minerálů a dalších výživových doplňků. Děláme dobře? Možná tímto způsobem svůj organismus spíše zatěžujeme.
Energie, která vás nastartuje
Energetické tyčinky samozřejmě můžete koupit. Často však obsahují různé konzervanty a nepopulární „éčka“. Proč si tedy nevyrobit tyčinky vlastní? Máte-li čas, chuť a zainvestujete-li do nákupu ingrediencí pro výrobu, můžete využít receptu otištěného v prosincovém vydání Runner's Worldu.
Běžeckými Vánocemi eliminujte útok na vaši váhu
Vánoce jsou vždy útokem na naše chuťové pohárky. Při pohledu na ručičku váhy, která se pak na počátku následujícího roku pohne o kousek dál oproti tomu předchozímu, se orosí čelo nejednoho běžce či běžkyně. Co dělat, aby tomu tak nebylo?
Nebojte se občas zhřešit...třeba svíčkovou
Netrápíme se někdy přehnaným dodržováním zásad zdravé výživy? Co takhle dát si občas hovězí svíčkovou, klobásu s hořčicí či guláš s knedlíky? Zvlášť v období posezónního odpočinku. Zašli jsme do restaurace Větruše v Ústí nad Labem na svíčkovou a zkonzultovali pak energetický příjem s výživovým poradcem Vlastimilem Chadimem. …
Jezte úměrně pohybové aktivitě i v zimě
Má se jídelníček člověka žijícího v české kotlině a moravských úvalech nějak měnit v průběhu roku? Liší se požadavky organismu na dodávku živin v závislosti na ročním období?
Rozlouskněte tajemství ořechů
V předvánočním a vánočním období jich jíme více než obvykle. Chutnají a mají i řadu zdraví prospěšných účinků. Chrání srdce a cévy a jsou zdrojem vitamínů. U některých druhů je však namístě obezřetnost. Nahlédněme ořechům pod skořápku.
Rychlý "food" jen občas, obezřetně
Taky občas nestíháte a běžíte z práce s hamburgerem v ruce, abyste ještě za světla stihli trénink? Jde opravdu o velký hřích nebo si s tím tělo poradí? Jaké suroviny vlastně konzumujeme?
Pití při dlouhém běhu. Jak si poradit?
Přestože velká část čtenářů se v anketě svěřila s tím, že doplňování tekutin při dlouhých výbězích vůbec neřeší, především v horkých dnech a při dlouhém tréninku je pít třeba. Jak to ale udělat? Občerstvovací stanice nám při tréninku na naší trase těžko někdo zřídí.