Ochucená piva zaženou žízeň po běhu, obsahují minimum alkoholu
Na konci týdne mají opět přijít tropická horka. Základní poučkou je zařadit trénink v brzkých ranních nebo naopak pozdních večerních hodinách, abyste se vyhnuli největšímu parnu. I tak ale v průběhu dne ztratíte hodně tekutin a iontů. Voda a iontové nápoje jsou nejčastějším způsobem jejich doplnění. Někdo ale nedá dopustit na nealko nebo nízkoalkoholické pivo. Dělá správně?
Když v roce 2002 Krušovický pivovar uvedl na český trh první „radler“, tedy směs piva a citrusové limonády, chuťové buňky a mentalita českých zákazníků nebyly na tuto novinku připraveny. O deset let později se jednotlivé pivovary předhánějí v nabídce nových příchutí a obzvláště v letních měsících se ochucená piva stávají významnou složkou jejich sortimentu.
Hlavní výhodou ochucených piv je nižší obsah alkoholu, který se pohybuje do 2,2 %. Tento ukazatel je pro vytrvalostní sportovce obzvláště důležitý. Těžko nahrazovat orosený půllitr z dílny oblíbeného pivovaru, z tréninkového a výkonnostního hlediska se vám to ale může vyplatit.
Zvláště po delším tréninku, po závodě nebo v intenzivním tréninkovém období je tělo vytrvalce zatíženo regenerací po zvýšené sportovní zátěži, a tak zpracování alkoholu je pro organizmus další práce a energie navíc. Nehledě na jeho diuretické účinky, kdy z těla odvádí tekutiny, které je naopak po tréninku třeba doplnit.
Ochucená piva tedy mohou být vhodnou „zlatou střední cestou“ mezi plnohodnotným chmelovým mokem a nealkoholickým pivem či iontovým nápojem.
Do nového Běhej.com připravujeme průřez „radlery“ na českém trhu a v článku se také podrobněji dozvíte o vlivu piva na výkon a regeneraci. Zapojte se do tvorby časopisu i vy svým hlasem v anketě pod tímto článkem, jaký nápoj volíte po tréninku nejčastěji vy.
Anketa
Jaký nápoj převážně volíte pro doplnění tekutin po tréninku v parných dnech?
Komentáře (Celkem 6)
barborkas 26.06.2012 12:22:59
Na konci týdne mají opět přijít tropická horka. Základní poučkou je
zařadit trénink v brzkých ranních nebo naopak pozdních večerních
hodinách, abyste se vyhnuli největšímu parnu. I tak ale v průběhu dne
ztratíte hodně tekutin a iontů. Voda a iontové nápoje jsou nejčastějším
způsobem jejich doplnění. Někdo ale nedá dopustit na nealko nebo
nízkoalkoholické pivo. Dělá správně?
Odkaz
na článek
Olomouc
tomaz 26.06.2012 13:04:37
Aby žízeň zahnalo ochucené pivo, musí se běžet s minimem alkoholu? :-O
Většinou běhám bez alkoholu, tak se mě to asi netýká, že?
Černé Voděrady
MartiNo 26.06.2012 14:57:41
Prosím kdo se v tom vyzná: tato ochucená piva s nižším obsahem alkoholu ho mají tedy cca 2/3 běžné desítky, a 1/2 běžné dvanáctky? Takže ohledně výsledného promile v krvi když člověk vypije dva rádlery je to jako jedna dvanáctka? Vycházím z nějaké historické informace, která se mi drží v hlavě, že procento alkoholu je zhruba třetina „stupňů“, plus info v článku, že ochucené pivo má 2,2% alkoholu. Dělám někde chybu, nebo je rádler vlastně ještě stále dost alkoholický? (jde mi o řízení auta po požití…)
Lysá nad Labem
Mikis4318 26.06.2012 15:15:00
>> MartiNo, 26. 06. 2012 14:57:41
V ČR mje bohužel i 1 rádler rizikový, máme pořád oficiální nulu (s 1 rádlerem by se většina lidí měla vejít pod 0,3 promile, kde je teď nově menší postih).
V Rakousku nebo Francii 2 rádlery či 1 pivo žádný problém.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.