Káva podporuje výkon, to víme. Nová studie ale odhalila více
Pijte kávu, ideálně aspoň čtyři šálky denně. Budete zdravější, výkonnější a bříško vám poděkuje. To alespoň tvrdí nová studie o prospěšnosti kávy, která jde za rámec obecně známých faktů o vlivu kofeinu na výkon a výdrž. Tvrdí, že káva kromě toho pomáhá zlepšovat složení našich střev a tím podporovat imunitu a lepší vstřebávání látek ze stravy a tím urychlovat regeneraci. Co více si přát právě nyní, kdy sychravé počasí moc zdraví a radosti z pobytu venku nepřináší?
Nová studie, publikovaná nedávno v časopise Nature Microbiology v roce 2024, zkoumá vliv konzumace kávy na střevní mikrobiom. Studie zahrnovala data od více než 22 000 účastníků. Výzkum se zaměřil na souvislost mezi pravidelným pitím kávy a přítomností specifických střevních bakterií, zejména druhu Lawsonibacter asaccharolyticus. Výsledky naznačují, že káva nejen podporuje rozmanitost střevní mikrobioty, ale také má příznivý vliv na metabolické zdraví, což může být relevantní i pro vytrvalostní sportovce díky lepšímu zpracování energie a sníženému zánětu.
Studie zjistila, že lze identifikovat konzumenty kávy pouhou analýzou složení jejich střevní mikrobioty, což ukazuje na silný vliv kávy na tělesné procesy. U lidí, kteří pravidelně pijí kávu, bylo zjištěno až dvojnásobné zastoupení bakterie Lawsonibacter asaccharolyticus než u lidí, kteří kávu nepijí.
Káva má tedy významný vliv na střevní mikrobiom a celkové zdraví. Obsahuje bioaktivní složky, jako jsou polyfenoly, které působí jako antioxidanty a podporují zdraví střevní mikroflóry. Tyto látky snižují riziko chronických zánětů a podporují růst prospěšných bakterií. Například zmíněná Lactobacillus asaccharolyticus rozkládá organické látky a přispívá k tvorbě prospěšných metabolitů, jako je hippurát produkovaný při fermentaci ve střevě.
Navíc, jak víme, káva má vliv i na soustředění, což opětovně opět pomáhá při sportovním výkonu, protože silná hlava = silné tělo. Pokud argumentujete tím, že trénink či závod svou délkou silně překonává dobu působení kofeinu na obojí, zkuste zapátrat – na trhu jsou přípravky, které kombinují kofein s dalšími látkami na podporu trávení tuků a koncentrace. Po výkonu pak podle některých zdrojů může pomoci urychlit regeneraci tím, že usnadní transport kyslíku a dalších látek do svalů.
Pochopitelně vstřebávání látek z kávy je silně individuální, taktéž může některým lidem působit problémy vypít silnou kávu a hned poté jít podávat sportovní výkon. Předem je nutné zkoušet a experimentovat, protože i způsobů, jak kávu připravit, jsou kvanta!
Abychom ale nenaváděli jen a jen k pití kávy (navíc nezapomeňme na její diuretické účinky a dostatečně doplňujme tekutiny!), nyní na podzim je dobré pečovat o zdravá střeba i jinak. Podzim je bohatý na přírodní zdroje antioxidantů, které pomáhají zvládat tréninkovou zátěž. Dýně, jablka, sušené brusinky… Ale zařaďte také dobře připravené luštěniny a kurkumu (klíčové koření snad všech směsí koření z blízkého i dálného Východu), protože obojí dohromady nejen že dobře chutná a prohřívá, ale je skvělou kombinací proti zánětům!
Rozhodně sáhněte po fermentovaných surovinách, které jsou navíc velmi levné. Kvašené zelí, tofu, okurky, kimči… Je jich hodně. Ideální jsou hned po ránu, nalačno, ale zkraje opět buďte opatrní a zkoušejte, co vám prospívá a chutná. Jezte hodně vařené kořenové zeleniny, pijte kefír a zobejte ořechy a semínka. Přidejte vhodnou formou omega-3 tuky. Vyhýbejte se cukrům, kterých máme ve stravě nadbytek a rozhodně složení a kondici střev nepomáhají!
Když toto vše budete dodržovat, dříve nebo později se budete cítit lépe, zkrátíte dobu nemoci, případně se chřipkám úplně vyhnete a trénink pro vás bude radostí a nikoliv zátěží pro již tak zkoušené tělo.
Komentáře (Celkem 1)
Radek Narovec 25.11.2024 11:56:01
Pijte kávu, ideálně aspoň čtyři šálky denně. Budete zdravější,
výkonnější a bříško vám poděkuje. To alespoň tvrdí nová studie
o prospěšnosti kávy, která jde za rámec obecně známých faktů o vlivu
kofeinu na výkon a výdrž. Tvrdí, že káva kromě toho pomáhá zlepšovat
složení našich střev a tím podporovat imunitu a lepší vstřebávání
látek ze stravy a tím urychlovat regeneraci. Co více si přát právě nyní,
kdy sychravé počasí moc zdraví a radosti z pobytu venku nepřináší?
Odkaz
na článek
barty88 12.12.2024 12:58:46
Doporučení pít čtyři šálky kávy denně zní odvážně. Pro mnoho lidí by to mohlo být příliš velké množství, zejména vzhledem k individuální citlivosti na kofein. Navzdory důrazu na pozitivní účinky je zmíněno jen okrajově, že káva může způsobovat vedlejší účinky, jako je zrychlený srdeční tep, nervozita nebo trávicí potíže. Moje denní norma jsou 2 šálky kávy, ale když si dám třetí šálek, necítím se moc pohodlně, zrychlí se mi tep a stávám se nervóznějším a neklidným, a kdybych vypil čtyři šálky, ani si to neumím představit… I když je zmíněna konkrétní studie, neměli bychom dělat ukvapené závěry. Rád bych věděl více o tom, jak byl výzkum prováděn, například zda byly zohledněny faktory, jako je strava a životní styl účastníků.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.