Nízkosacharidová strava a vytrvalosť
rudo 20.03.2014 22:19:13
>> ivan99, 20. 03. 2014 22:14:31
4. lepsie ako z psenice a jacmenu, ovsem otazka zne z akeho dovodu vyplytvat limit S prave na toto ? je to bohate na minerali ? je to muka bez obalu zrna alebo aj s tym obalom ?, co vsetko tam este ide ? su v tom tuky ktore prejdu varenim a pecenim ? su potom porspesne alebo skodlive ? prisypava sa tam aj cukro a podobne ?
nie je to take slovenske : volte mesnie zlo ?
2. OK dik za vysvetlenie
Bratislava
ivan99 20.03.2014 22:28:42
>> rudo, 20. 03. 2014 22:19:13
4. rozumiem, pre info :nepridava sa nic, samozrejme okrem kvasnic.
Bratislava
ivan99 20.03.2014 23:06:34
Zabudol som to najdolezitersie.
Mate niake vedomosti ketoza a pelova alergia ? Teraz kvitne breza a to je to moje.
rudo 21.03.2014 00:57:50
>> ivan99, 20. 03. 2014 23:06:34
moje chapanie jednej z teorii je :
alergie (ale aj rozne choroby) su len dosledok zapalovuych procesov ktore su vyvolanae cukrami sachardmi, drazdivymi obilninovym bilekovinami a teiz tukmi omega6 a poskodenymi a umlymi tukmi vyrobkami z rastlinnych olejov
paleo akosi automatcky odstarni cukry obiloviny, a margariny a ine zdroje naderncyh omega 6 a atk by mali zaniknut zapalove procesy a aako dosledok by sa mala postupne utlmit alergia a ine veci
ako kto bude reagovat kolko sezon to bude komu trvat je asi velmi indivindi
davidof 21.03.2014 06:13:25
>> ivan99, 20. 03. 2014 23:06:34
Ja jsem jako alergik zacal s NSS na podzim a zatim alergie nepropukla. Driv jsem uz zacinal brat prasky a kapat do nosu. Ale hodnotit budu radsi az v zari.
tiborw 21.03.2014 07:18:13
>> Pavla T., 20. 03. 2014 19:55:05
Tak mně se zdá, že je celkem rozumné nezapomínat, že co se týče fungování organismu, je stále mnohem více toho, co neznáme, než toho, co známe, takže různé věci mohou být prostě jinak nebo mít jiné příčiny, apod. Podle mě svbezec správě upozorňuje, že mnohá tvrzení zastánců ketózy jsou neodůvodněná, a že jsou to spíš dodatečné racionalizace vedené nereflektovanými zájmy a tužbami. Ketóza může být dobrá věc, ale možná ne za všech okolností a ne pro všechny.
V prvom rade chcem povedat ze je pravda ze o fungovani tela toho este vela nevieme ale na druhej strane je sa neda popriet aj to ze o biochemickych a fyziologickych procesoch toho uz vieme celkom dost.
Problem spociva v tom ze dieta sa stala zdrojom zarobku mnohych ludi. propagatori roznych diet nemaju problem napisat knihu, zalozit svoj web, diskuse forum kde si ten svoj vyzivovy svetonazor zdovodnia tak ako im to vyhovuje. Pribalia k tomu sadu zarucenych odporucani a vzdy sa najde niekto kto ziska pocit ze to je to prave, avsak bez akychkolvek teoretickych znalosti, ktore by cloveku umoznili spravne sa rozhodnut.
Obdobna situacia je aj v inych oblastiach ako napr. financne poradenstvo, investicne poradensvo atd.
Ked sa clovek riadi intuiciou moze to byt na nieco dobre ale aj nie. Preto ze bez teoretickej znalosti mozu byt signaly svojho tela spatne vyhodnotene. Aj clovek v depresii, ktory siahne po alkohole alebo drogach sa riadi intuitivne a pricom nadobudne pocit ze mu to pomaha avsak vsetci vieme kde to konci.
Dalsim prikladom mylneho vyhodnotenia vysledkov, ktore na prvy pohlad vyzeraju logicky je zvyseny obsah tiglyceridov v krvi. Mam zle krvne vysledky ? Mam v krvi vela tuku ? Potom je asi potrebne upravit stravu a zo stravy vylucit tuky. Vsetci to „vieme“, kazdy to hovori a cely zdravotnicky system to odporuca.
Pritom pricina zvysenej hladiny triglyceridov spociva v neschonosti tela vysporiadat sa so zvysenym prijmom sacharidov a zacinajucov inzulinovou rezistanciou. To ako rychlo k tomu dojde je individualne. Dovodom je znizena schopnost tela spracovavat sacharidy. Pri inzulinovej rezistencii bunky nie su schopne v plnej miere odoberat glukozu z krvi a ukladat ju do glykogenovych zasob. Telo sa s tymto problemom vysporiada tak, ze pecen nepracovanu glukozu premeni na tuky a zacne ukladat do tukovych zasob.
Takze nie zvyseny obsah tukov v strave sposobil problem ale zvyseny obsah sacharidov v strave bol pricinou. V tejto oblasti sa urobilo viacero testov. Vysledok bol nasledovny:
U ludi, ktori mali zvysenu hladinu triglyceridov sa po adaptacii na ketozu zvysila citlivost na inzulin, nasledno doslo k poklesu triglyceridov v krvi. Dovod bol ten, ze ketoza udrziava inzulin na trvalo nizkej urovni a poskodene receptory buniek sa stihnu regenerovat.Preto aj pre sportovcov, ktori preferuju vysokosacharidovu stravu je vhodne obcas skocit do ketozy. Pobytom v ketoze zvysia citlivost svojich buniek na inzulin, co mozme chapat ako urcity regeneracny proces.
Chapem, ze ludia bez urcitej urovne teoretickych znalosti maju problem sa orientovat v tejto problematike. Ja osobne chapem ketozu ako stav ktory je mojmu telu prospesny ale nedrzim sa ho dogmaticky. Niekedy som v ketoze 2–3 mesiace, potom z nej vyskocim, a ked mam chut alebo dovod napr. pred pretekmi tak znova do nej naskocim. Ale robim to vedome s tym ze viem co ma v prechodnej faze caka a ako mam pri tom reagovat. Je mi jedno ci stravu ktoru budem konzumovat niekto oznacuje ako paleo alebo moderne paleo alebo lowcarb.
jm1 21.03.2014 08:16:24
>> tiborw, 21. 03. 2014 07:18:13 …neda popriet aj to ze o biochemickych a fyziologickych procesoch toho uz vieme celkom dost…
Laikům (nic ve zlém ) to tak možná může připadat, odborník sledující průběžné zpřesňování metabolických , regulačních a signálních drah v čase by se ale IMHO měl příliš silných/kategorických názorů zdržet. Paní dietoložka – EXVEGETARIÁNKA ze str. 54 vlákna je pak názornou ukázkou, proč tak činit.
V souhrnu, já osobně bych se podepsal spíš pod příspěvky nicků svbezec a Pavla T. než jejich kritiků…
rudo 21.03.2014 09:27:51
ja to vidim tak, ze pokial clovek caka na zlej strave s prestupom na niektoru zdravu az dovtedy, kym mu veda jednoznacne dokaze ze ktora zdrava je ta najzdravsia, tak dovtedy 3× umre a znova sa narodi
mne to pripada ako bezat dlhe ultra a byt strasne hladny avycerpany a pozadovat od vedy aby mu dokazala ze co je najlpeise zjest na najblizsie obcerstvovacke a kym mu to veda nedokaze tak bude behat dokolecka hladny az kym nepadne.
good luck Mr Gorski
Slaný
EdCable 21.03.2014 09:36:24
>> kanovsky, 20. 03. 2014 18:19:32
Petře – nepřirozeně, to souhlasím. Ale instinktivně.
>> Pavla T., 20. 03. 2014 19:55:05
Souhlasim, to nerozporuji. To je totiz to, co muzu napsat k jakekoliv diskuzi o jakemkoliv trochu slozitejsim tematu. Rozporuji stravovani podle instinktu jako lek. Tak to bohuzel neni.
Slaný
EdCable 21.03.2014 09:41:31
Sepsal jsem to na blog Hotovo, ale jelikož úvodní diskuze, co mě postrčila je zde, tak to přepisuji sem.
Na tuto úvahu mě přivedl často opakovaný názor, že lidé můžou jíst, co chtějí, pokud přitom pozorně naslouchají svým instinktům, signálům těla a podobně. Že příčinou obezity a dalších civilizačních problémů je to, že nenasloucháme svým instinktům, že příliš dáme na svou hlavu a že se necháváme zblbnout různými dietami, myšleno výživovými směry obecně – ne jen ve smyslu redukce hmotnosti. Je to jakási obdoba názoru „všeho s mírou“.
Nesouhlasím, tedy alespoň částečně nesouhlasím, a pokusím se vysvětlit proč.
Začněme u zvířat, těch němých tvářích. Těžko bude někdo argumentovat, že zvířata se nechávají zblbnout nějakou dietou nebo že neposlouchají své instinkty. Tedy pokud je pravda, že stačí poslouchat své tělo, neměla by zvířata mít žádný problém s tou plejádou projevů špatného životního stylu, kterou jsme si navykly nazývat civilizačními chorobami z prostého důvodu, že se vyskytují v západní civilizaci.
Je to tak?
Ne. Desítky procent (!) amerických doma chovaných psů má nadváhu či je přímo obézních (1). Hodnoty jsou stejného řádu jako pro lidi. Gorily chované v zoo se standardní stravou mají taky problémy s nadváhou, s kornatěním tepen, s trháním vlasů a dalšími projevy špatné výživy. Co jedí US gorily? Dostávají k dispozici velké množství sušenek a ovoce (2).
No jo, jenomže to je krmí lidé, může znít námitka.
No jo, jenomže lidé je nenutí se přejídat. Neberou jídlo a necpou ho zvířatům do chřtánu. Pokud by fungovaly zvířecí instinkty tak, jak mají údajně fungovat ty lidské, tak by zvířata měla poznat, že konkrétní jídlo jim škodí a neměly by ho sníst víc, než stačí na přežití. Neměly by být obézní, pokud tedy vyznáváte kalorickou rovnici (já ne). Jenomže ony ty potvory zvířata, stejně jako třeba malé děti, mají často nadváhu. Přestože se řídí instinktem.
Jak to, že ten instinkt selhává?
Zaprvé proto, že instinkty jsou dva. Vrozený a získaný.
Vrozený instinkt je tendence k chování, která byla získána v průběhu evoluce. Nejde o to, že se daný instinkt nějak magicky zrodil, ale že zvířata (a lidé jsou taky zvířata) s daným vzorcem chování, který označuji jako vrozený instinkt, měla větší pravděpodobnost k přežití a tak dnes tvoří většinu druhu. Tento instinkt nás například varuje před hořkou chutí a nutí nás preferovat sladké.
Tento druh instinktu je velice fajn. Pomáhal nám přežít, jinak by v nás tak univerzálně nezůstal. Ale zde přichází první odpověď na otázku: Tyto instinkty se vyvinuly v určitém prostředí, které bylo pro daný živočišný druh přírodní. Jenomže lidé, psi, gorily v zoo a další mnohá zvířata chovaná lidmi nežijí ve svém přirozeném prostředí, ve kterém se tyto instinkty vyvinuly. Lidské instinkty formovaly miliony let evoluce v relativně stabilním prostředí africké savany a další desítky tisíc let v různých prostředích, kam se Homo Sapiens vydal a usadil. Tento instinkt nám například říká, že se máme bát hadů (to sdílíme s dalšími primáty, takže se jedná o hodně starý instinkt). Tyto instinkty se nevyvinuly v prostředí, kdy je had ve formě hračky, nebo kdy je cukr všudypřítomný element naší potenciální stravy. Nemáme vrozené instinkty jak se chovat v moderním supermarketu. Instinkt nás nezastaví před pojídáním trans mastných kyselin, protože neexistuje okamžitá zpětná vazba, která by nás upozornila na jejich škodlivost. Nezastaví nás před pojídáním sladkého, protože sladké nám dělá dobře a vytváří pozitivní zpětnou smyčku odměňování bez ohledu na dlouhodobé důsledky. Sladké vyvolává chuť na sladké, protože sladkou chuť instinktivně preferujeme.
Co instinkty získané? Tyhle instinkty jsou instinkty naší společnosti, naší kultury. Je to v podstatě naše kultura. I pro formování kultury platí evoluční tlaky – společenstva se správnými návyky měly vyšší pravděpodobnost přežití. Například židovská kultura je doslova posedlá hygienou – Tóra obsahuje desítky ne-li stovky příkazů jak zacházet s infikovanými zvířaty a lidmi, co jíst, co nejíst, jak jídlo upravovat, jak často se mýt a uklízet svá obydlí (jednou týdně . Je vcelku zřejmé, proč byli Židé schopni přežít několik tisícovek let, zatímco jiné národy byly koseny nemocemi, a vytvořit tak zřejmě nejdéle žijící kulturu světa. Měli správnou kulturu. Nicméně kultura není něco neměného, právě naopak. Kultura je schopna vcelku rychlého uzpůsobení a v podstatě jen díky ní, díky těmto získaným a předávaným instinktům, jsme byli jako druh schopni přežít transformaci z malých roztroušených skupin lovců/sběračů živících se přirozenými potravinami na obyvatele velkých měst vtěsnané na malý prostor spolu s dalšími přenašeči patogenů – chovanými zvířaty, a drastickou změnu stravy na monotónní obilninovou. Nicméně stálo nás to velkou část zdraví a fyzické konstituce, jak jsem popisoval v odpovědi pro Igora Bukovského a trvalo v podstatě tisícovky let než lidé našly způsoby jak se s touto změnou vyrovnat. Přežila ta společenství, která dbala na hygienu a na vhodné úpravy stravy (např. kvašení, klíčení a namáčení pro obilniny a luštěniny, vaření pro maso, zákaz kanibalismu..)
A nyní jsme na počátku 21. století a naše kultura spolu s našimi vrozenými instinkty selhávají. Proč? Protože zatímco přechod na zemědělskou stravu jsme nějak vyřešili, přišla nová změna – během dvacátého století dorazila průmyslová revoluce do zpracování potravin. Naše vrozené instinkty se nechytají už dávno a naše tradiční kulturní instinkty jsou k ničemu tváří tvář nové situaci. Naše kulturně-instinktivní posedlost hygienou přispívá k rozvoji autoimunitních onemocnění (3), naše instinktivní posedlost sladkým, slaným, tučným, křupavým přispívá k rozvoji obezity a dalších civilizačních chorob. Kulturní instinkty ohledně úpravy potravin jsou k ničemu v okamžiku, kdy jsme úpravu potravin přenechali průmyslu.
Rozvoj různých výživových směrů je reakcí na tuto novou situaci, nikoliv její příčinou. Není to tak, že jsme přestali poslouchat instinkty proto, že jsme zblblí dietami. Jsme zblblí dietami proto, že naše instinkty – ani vrozené ani kulturní, nefungují a nejsou schopny se srovnat s novým prostředím.
Rozvoj různých výživových směrů je v podstatě novým rozvojem kultury. Vzniká velké množství nových (sub)kultur (veganská a paleo vystupují jako skutečné životní, nejen dietetické, kultury) a budoucnost ukáže, jak se vyvinou a které jsou životaschopné. Tak jako je nesmyslem šmahem odsoudit všechny zemědělské kultury proto, že mnohé z nich nefungovaly, je stejným nesmyslem odsoudit všechny výživové směry proto, že mnohé z nich nefungují.
Žijeme v umělém prostředí stvořeném člověkem a nikoliv v přírodním prostředí. Naše strategie musí vycházet z našeho rozumu a ne z instinktu. Náš rozum nám umožnil přežít zemědělství. To ale samozřejmě neznamená, že každá rozumová strategie je správná – ve skutečnosti nejspíš většina strategií je nevhodných.
Přesto jsem na počátku napsal, že " částečně nesouhlasím". Proč? Protože se můžeme v určité situaci na instinkty spolehnout. Je to situace, kdy se živíme přírodními věcmi, kdy emulujeme naše přirozené životní prostředí. Podobně jako zoologické zahrady začínají emulovat gorilám jejich přirozenou stravu aby mohly instinktivně jíst tak, jak potřebují a aby netrpěli obezitou a jinými chorobami (4).
Pokud si člověk rozumově omezí výběr potravin na takové, které se vyskytují v přírodě, může se spolehnout na své vrozené instinkty. Pokud si člověk omezí výběr potravin na takové, které nebyly známy před průmyslovou revolucí, může se spolehnout na kulturní instinkty, pokud si je vštípí dostatečně pevně a samozřejmě správně.
jm1 21.03.2014 09:50:02
>> rudo, 21. 03. 2014 09:27:51 … ktora zdrava je ta najzdravsia…
Obávám se, že žádná „najzdravsia“ strava neexistuje, a že její hledání je právě ta (rovněž IMHO chybná ) „linearna logika“ zmiňovaná výše předřečníkem
Praha 8
der kosatka 21.03.2014 10:58:42
Zajímavé stránky jsou tyhle, dříve se jmenovaly War on insulin což bylo více přesné, vřele doporučuju si je lehce prostudovat pro každého kdo o stravování trochu přemýšlí.
A chtěl bych místních kapacit na med, jak se na něj dívá Low Carb Diet a jak ho vlastně tělo metabolizuje – zpracovává. Jestli když chci omezit cukry jestli není med překážkou?
tiborw 21.03.2014 11:02:18
>> jm1, 21. 03. 2014 08:16:24
Laikům (nic ve zlém ) to tak možná může připadat, odborník sledující průběžné zpřesňování metabolických , regulačních a signálních drah v čase by se ale IMHO měl příliš silných/kategorických názorů zdržet. Paní dietoložka – EXVEGETARIÁNKA ze str. 54 vlákna je pak názornou ukázkou, proč tak činit.
laikom to tak moze pripadat, ale fakt je ten ze o tom vieme viac ako pred 50 rokmi
Podla mna je problem v interpretacii vysledkov, ktore mozu byt vnimane roznymi ludmi rozne nakolko, kultura, nabozenstvo, verejna mienka ovplyvnuju nas usudok cez podvedomie. Lahsie sa stotoznujeme s tym co je povazovane za :normalne: ako s tym co je :nove:
je mi jasne, ze problematika ketozy bude u mnohych ludi vyvolavat pocit urciteho extremu, nebezpecia alebo uchylky a to len preto ze nie je odporucana autoritami s ktorymi sa podvedome stotoznujeme. Dalsim dovodom je nedostatok informacii ako aj neochota menit zauzivane stereotypy.
Druhy problem je ten ze kym za poslednych 40 rokov vyskum v oblasti metabolizmu sacharidov priniesol ovocie v rozvoji miliardoveho biznisu energetickych vyzivovych doplnkov pre sportovcov ako aj beznu populaciu, tak vysledky vyskumu v oblasti metabolizmu tukov ako energeticky vyhodnejsieho zdroja sa komercne neuplatnili.
Pritom energeticke zasoby v tukovom tkanive su omnoho vacsie ako v glykogene. Sposob ako efektivne tieto zasoby vyuzivat by si urcite zasluzil vacsiu pozornost nie len vedeckej obce ale aj sirsej verejnosti, najma ak vysledky vyskumu v tejto oblasti ukazuju na velky potencial. To ze pred tym budeme zatvarat oci na tom nic nezmeni.
rudo 21.03.2014 21:11:35
>> jm1, 21. 03. 2014 09:50:02
spravne, naschval som to tak naapsial aby som zvyraznil ten rozpor co maju v sebe ludia, co preslapuju zvonku neskusia ale pozaduje vsemozne dokazy studie a schvalenie anjvyssou akademiou najvyssieho sovietu ze teda ta ktora sstrava je ta super naj naj a su nespokojni ze nie su zatial o niecom presvedceni a dokonca to davaju za vinu diskutujucim ze ich nechcu presvedcit.
A tak nikdu nic neeskusia sleduju debaty a zatil papkaju to co ich babicka, mamicka a detska doktorka naucila a co si pripadne nasli v rubrike lekar radi zenam (sorrr muzi take veci necitaju)
treba sa vykalsta na schvalene nazory vedecov a minuleho storocia a treba sa vykaslat na sitinkty davno naprogramovane virusmi stravovacich hackerov a treba tvrdo nieco skusit a sledovat nie to ako je to na jazyku ale ako telo reaguje na druhy den po 3 tizdnoch atd a tera to telo otestovat v nejakej discipline ze co nozaj je na otm lepsie.
rudo 21.03.2014 21:14:08
>> EdCable, 21. 03. 2014 09:41:31
o hafkacoch si myslym nieco ine
pes bol specialne vykolonovany s jedinym instinktom – posluchat pana potesit cloveka a lsuzit cloveku, clovek ktory dava psovi jest je jho BOH a ked clovek da psovi nieco zjest instinkt psa nie je prepnuty v mzysle – je toto jedlo pre man dobre, ale instinkt mu kaze zjedz ss nadsenim co ti pan dava a zzjedz to vsetko, jedina uloha je pana potesit.
neviem preco mi to silne pripomina zeny ktore falsuju a predstieraju orgazmus pred chlapom
Praha-Dalejské údolí
oblivion 22.03.2014 22:48:42
>> ivan99, 20. 03. 2014 21:53:37
- 2. bez žlučníku je narušené trávení tuků (zejména dlouhých), k čemuž je zapotřebí žluče; krátké a střední tuky (MCT), jichž je např. v kokosovém oleji převaha, by měly být vstřebatelné i bez působení žluče
- co se týká lněného vývaru (rosolu), tak by prý měl být tvořen rozpustnou vlákninou, ale nemám věrohodné zdroje
- 3. strouhaný (hoblinový) kokos obsahuje 2/3 tuků (kokosového oleje), takže je velmi vhodný; olej v něm obsažený vyjde 5× levněji (7,5 g T / Kč), než čistý kokosový olej (1,5 g T / Kč)
Bratislava
ivan99 23.03.2014 00:37:47
>> oblivion, 22. 03. 2014 22:48:42
3. Neviem, preco ma to nenapadlo uz predtym. Denna dávka struhaneho kokosu, ked nie su ziadne ine orechy, len niaka listova zelenina ?
Slaný
EdCable 23.03.2014 07:46:47
Clanek o vlivu antibiotik na hmotnost pro ty, kteri veri, ze zmena hmotnosti a predevsim zmena tuku v tele je ciste otazkou kalorie dovnitr vs. kalorie ven.
Proc sem tohle vzdalene tema davam: nizkosacharidove diety maji zatim ve vyzkumech lepsi vysledky na ztratu hmotnosti nez vysokosacharidove a domnivam se, ze jednim z duvodu jsou hormonalni ucinky predevsim jednoduchych sacharidu (mouka, cukr..). Vliv ATB na hmotnost lze take jen stezi vysvetlit v cistem paradigmatu kalorie in/out.
Praha-Dalejské údolí
oblivion 23.03.2014 21:08:16
>> ivan99, 23. 03. 2014 00:37:47
Kdyby měl být sušený kokos jediná potrava za den, tak by mělo stačit 300 g (195 g T, 21 g B, 22 g S, 49 g Vl). Ale nejsem si jistý, že je ho možné tolik do sebe dostat… Záleží též na kvalitě. Někdy bývá kokos „suchý“ – nedostatečně tučný. Měl by být vyloženě „šťavnatý“ – ne vodou, ale tukem.
České Budějovice
PaKo 23.03.2014 21:23:55
>> oblivion, 23. 03. 2014 21:08:16
300 g kokosu za den bych asi dal, zatím jsem snědl nejvíc asi 100 g a to jsem se musel rozumově brzdit, někde jsem si totiž přečetl, že obsahuje hodně nasycených mastných kyselin. Takže pokud to neva, dávky hravě zvýším :).
Jo, a díky za tip na makadamové ořechy, dneska jsem si je koupil a jsou výborný.
České Budějovice
PaKo 23.03.2014 21:27:01
>> oblivion, 23. 03. 2014 21:08:16
Teď ještě koukám na B/T/S a nějak mi to tam nesedí. Podle mě má strouhaný sušený kokos S okolo 20 g na 100 g, takže 300 g by mělo mít okolo 60–70 g sacharidů.
Praha-Dalejské údolí
oblivion 23.03.2014 22:31:19
>> PaKo, 23. 03. 2014 21:27:01
Na 100 g je 7,4 g sacharidů a 16,3 g vlákniny (kterou do S nepočítám).
45 % z 65 g T je v kokosu tvořeno kyselinou laurovou (C12:0), tedy ketogenní MCFA, nacházející se též v mateřském mléce.
Kvalitní makadamové oříšky mají úžasnou „kaštanovou“ příchuť. Sním jich i půl kila za den, ovšem z finančních důvodů jen výjimečně. :o(
svbezec 23.03.2014 22:33:53
>> EdCable, 21. 03. 2014 09:41:31
Asi reagujes (ciastocne) na mna: nespominal som tusim nic o instinktoch -Nechat sa riadit telom nie je instinkt – je to vedoma cinnost -to je manipulacia pojmom- vlastne reagujes na predstavu domneleho protivnika (ktory ale nie je protivnik a hovori nieco celkom ine):-)
Co sa tyka tych opic a psov – kde oni maju moznost vyberu, nehovoriac o strese a depresii zo zajatia a nedostatku pohybu – nejaka strava je tam tretorada, Prejedanie je hlavne z tohoto dovodu a z dovodu jednostrannej diety – ked casom nieco zacne chybat, vonku by si zviera naslo kompenzaciu, tu musi jest to co ma. Zaujimavy by bol experiment: nechaj sa zavriet do podmienok podobnych ako opica v klietke alebo pes ktory cely den zavyja v byte cakajuc na svojho pana a niekto by ti daval nejaku dlhsiu dobu nejake jednostranne jedlo – napr. psenicne zemle so slnecnicovymi semiackami Alebo inu zas dlhsiu dobu napr. cottage cheese so smotanou ( to je zdrave – nie ?. Myslim ze uz len ako myslienkovy esxperiment to nieco napovie
svbezec 23.03.2014 22:46:18
>> tiborw, 21. 03. 2014 07:18:13 „Ked sa clovek riadi intuiciou moze to byt na nieco dobre ale aj nie. Preto ze bez teoretickej znalosti mozu byt signaly svojho tela spatne vyhodnotene. Aj clovek v depresii, ktory siahne po alkohole alebo drogach sa riadi intuitivne a pricom nadobudne pocit ze mu to pomaha avsak vsetci vieme kde to konci.“
To snad nie, to nedokaze necitit ani Pinoccio Je to vec energie – nedokaze odolavat spolocenskej ciernej magii
svbezec 23.03.2014 23:11:04
>> tiborw, 21. 03. 2014 11:02:18
„Pritom energeticke zasoby v tukovom tkanive su omnoho vacsie ako v glykogene. Sposob ako efektivne tieto zasoby vyuzivat by si urcite zasluzil vacsiu pozornost nie len vedeckej obce ale aj sirsej verejnosti, najma ak vysledky vyskumu v tejto oblasti ukazuju na velky potencial. To ze pred tym budeme zatvarat oci na tom nic nezmeni.“
Uplne suhlasim (aj s inych dovodov), lenze co je pricinou toho zatvarania oci ?
rudo 24.03.2014 03:23:56
>> svbezec, 23. 03. 2014 22:46:18
alkoholici a drogisti su od intuicie kompletne odpojeni. To co ich nuti sahnut po tom vobec nie je intucia. Intucia je velmi pozitivna vec, ktora skutoicne pomaha sa spravne rozhodovat. Ovsem vela ludi sa nevie na skutocnu intuciu napojit a pocuva vselijaky falosny sum a vonkajsie virusove programy
Slaný
EdCable 24.03.2014 07:22:34
>> svbezec, 23. 03. 2014 22:33:53
„nespominal som tusim nic o instinktoch“
a slova
„Ono problem nebude az tak v tom obili ako nadradovani „racio“ pristupu nad prirodzene instinkty tela.“ tedy nejsou tva? Tak to se moc a moc omlouvam za „to je manipulacia pojmom“ a potom se te pak moje reakce netyka. A ted vazne:
- Vsechno vnimani „reakci tela“ je stejne jako jakekoliv jine vnimani zalezitosti hlavy. Vnimani se odehrava v mozku, ne na periferii.
- Jsi schopen dle tve kratkodobe reakce tela odlisit dlouhodobe skodlivy trans-tuk od dlouhodobe neskodnych prirodnich tuku? Vetsina lidi na vysokosacharidive strave ma problemy, kdyz se nenasnida vysokosacharidoveho jidla. Nebo spousta lidi kdyz si neda kavu s cukrem. Nebo alkoholik bez hladinky se citi nesnesitelne a alkohol mu evidentne ulevi. Je to dukazem, ze je potreba delat takove veci a neco o zdravotni nezavadnosti takoveho jednani jenom proto, ze to rika reakce tveho tela? Nebo se na to da jit jinak? Tvrdim i nadale, ze tvuj pristup je aplikovatelny pouze na kratkodobe jevy a pouze na takove situace, na ktere jsme staveni prirozene ci kulturne (at uz se ta kultura myli ci ne!)
- Monotonnost stravy jako duvod prejidani? To je velice odvazna myslenka. Vzdycky jsem cetl nazor opacny (v ramci reward/palatability hypotezy je duvodem prejidani „mnamkoznost“ a pestrost chuti). Tvuj myslenkovy experiment ti da jen takovy vysledek, jaky od nej ocekavas. Zkus to realne – zavri se doma na cely den sam, cekej na zenu a jez jenom brambory. Schvalne, kolik jich snis. (bramborova dieta jako nastroj hubnuti je realna vec)
rudo 24.03.2014 07:39:32
>> EdCable, 24. 03. 2014 07:22:34
bramborova dieta ? to moze byt dobre ze musis nakopat zem posadit a cakat kym vyrastu a pocas cakanie pliet prekopavat a polievat ?
to by mohlo zabrat
tiborw 24.03.2014 07:44:31
>> svbezec, 23. 03. 2014 23:11:04
Uplne suhlasim (aj s inych dovodov), lenze co je pricinou toho zatvarania oci ?
Presnu pricinu nedokazem urcit. Podla mna ich je viacero. Jednou z nich je vseobecnou mienkou do podvedomia ludi vsugerovana obava z tukov.
svbezec 24.03.2014 12:50:23
>> rudo, 24. 03. 2014 03:23:56
Suhlas, akurat si myslim podla toho co som videl ze vecsinou tam nejake napojenie aj je (niekedy mozno aj nie uplne slabe – tym vecsie utrpenie), ale ten vonkajsi virus je silnejsi.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.