Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Recenzia: "Jak uběhnout maraton za 100 dní"

Recenzia: "Jak uběhnout maraton za 100 dní"

Martin Guttmann | 24.10.2007 | přečteno: 20635×

Musím sa priznať, že už samotný názov publikácie vo mne vzbudil nevôľu, lebo som toho názoru, že bežec sa má postaviť na trať maratónu až po získaní skúseností na kratších tratiach a nie hneď po 3 mesiacoch behania.

Prinútil som sa však myslieť ako bežec – ašpirant, či skôr ako bežec začiatočník bez základných znalostí o tomto športe a viac menej o športe ako takom a myšlienka maratónu za 100 dní mi už neprišla ako nevhodná a rúhačská. Aj bežný človek totiž uzná, že odbehnúť 42,2km si vyžaduje odvahu, vôľu a v neposlednom rade aj kondíciu. A o to mnohým ľuďom spočiatku aj ide, bez ambícií lámať rekordy.

Publikácia ma prekvapila svojou priamočiarosťou a ľahkou sledovateľnosťou. Čitateľ dostane na každý týždeň len toľko informácií, koľko je nevyhnutné, a sú mu postupne dávkované, aby ho neohromili pojmami ako ANP, laktát, VO2max, kapilarizácia, atď. Skoro by som povedal, že sa podobá školskej učebnici, s príkladmi na záver kapitoly (plán) a s doplňovacím testom na konci (tu prázdne kolónky každého dňa v týždni).


KUPUJTE KNIHU V ESHOPU


Rozdelenie bežcov do základných skupín od úplného začiatočníka až po „sporťáka“ (to označenie je čarovné, musím uznať) je praktické a pre realizovanie zámeru autorov aj nevyhnutné. Tu sa vraciam späť k myšlienke z úvodu, či má zmysel posielať na štart niekoho s ambíciou dokončiť maratón za päť a viac hodín, ale to je téma na úplne inú diskusiu. Verím, že s pomocou tejto publikácie sa bežec z každej z kategórii začiatočníkov bezpečne do cieľa dostane. Ak by si to prípadne chcel bežec rozmyslieť so svojim štartom, má v knihe aj ponuku polmaratónskych a maratónskych pretekov s krátkou charakteristikou.

Niektoré z informácií v jednotlivých kapitolách boli povedzme nie príliš konvenčné, niektoré sa priečili všeobecným poznatkom istých skupín odborníkov, ale žiadna z nich nebola vyložene zavádzajúca. Rozcvičovanie sa pred bežným výbehom na stuhnuté a studené svaly by som rozhodne začiatočníkom neodporúčal, rovnako tak ani príliš stabilné bežecké topánky pre niekoho s neutrálnym došľapom. Ďalšou vecou, s ktorou som sa nemohol stotožniť, bolo zaraďovanie opakovaných a intervalových úsekov naprieč celého spektra.

Keďže táto kniha je určená pre úplných začiatočníkov so síce rozdielnymi danosťami, ale stále novicom pre tento šport, je úplne zbytočné behať špecializované tréningy v príprave na ich prvý závod v živote. Primárnym účelom tejto knihy je dostať nebežca do cieľa maratónu a pre tento cieľ sú tempové a rýchlostné úseky úplne zbytočné. Postačuje striedať dĺžku a neskôr trošku aj intenzitu súvislých behov. Až keď sa prvomaratónec pretransformuje na celoročného bežca, tak potom možno začať uvažovať o pridávaní špecifickej intezity.

Veľmi ma potešili krátke „testimonials“ tých, čo si už cez ťažké začiatky prešli a najlepšie sa mi čítali príspevky Vandy Kadeřábkovej Březinovej. Možno by stálo za úvahu napísať knihu o behaní pre ženy – od ženy – s praktickými radami, ktoré vyriešia nejednu otázku začínajúcich bežkýň. Jedna kapitola a pár poznámok na to nestačia.

Na záver by som zhodnotil túto publikáciu pozitívne a určite ju odporúčam pre tých, čo váhajú, či s behom začať a či vôbec niekedy zdolajú aj maratón. Cieľovou skupinou nebudú skúsenejší bežci, ale nepochybujem, že by si prečítaním tejto knihy rozšírili svoj pohľad na beh ako taký.

Komentáře (Celkem 2)

Nalezené položky: 3 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

petero1966 muž 25.12.2009 15:07:57

Zdravím, je možný aby jsem ve 42 letech, bez zkušenosti a bez fyzické aktivity posledních cca 7 let mohl vyběhnout a za cca 3 měsíce se postavit a uběhnout svůj první 1/2 maraton…aniž bych zkolaboval…??? Petero.

Motto: Tajemství spokojenosti je jednoduché - najdi si to, co děláš opravdu rád, a potom do toho dej veškerou svou energii...Mnich, který prodal své Ferrari - Robin S. Sharma
avatar

Nymburk

Celkem 2830 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:42 (2009)
půlmaraton: 1:35:37 (2009)
maraton: 3:47:55 (2008)

dan67 muž 27.12.2009 22:08:08

>> petero1966, 25. 12. 2009 15:07:57

Jsme na tom s věkem skoro stějně.
Moje cesta z nuly k maratonu byla dlouhá jeden rok. K 1/2M o 3 měsíce kratší.
Měl jsem zkušenosti s během z mládí, pauza cca 15 let s přežíráním a cigaretama,… A pak chuť se sebou něco dělat,… Za rok jsem maraton zvládl. Pokud zde zapátráš, tak najdeš mé články a příspěvky ve foru, třeba Tě inspirují a poučí.

Ale pokud jsi bez zkušeností s během a bez pozitivního vztahu k běhu, tak si myslím, že na PIM 1/2M je to málo času. Přinejmenším je to na hraně.

Motto: http://dan1967.blogspot.com/

administrator 03.04.2010 13:33:08

Musím sa priznať, že už samotný názov publikácie vo mne vzbudil nevôľu, lebo som toho názoru, že bežec sa má postaviť na trať maratónu až po získaní skúseností na kratších tratiach a nie hneď po 3 mesiacoch behania.


Odkaz na článek
Nalezené položky: 3 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.