ZAČÁTEČNÍCI: V čem vyběhnout do podzimních plískanic?
Při povedeném podzimu můžete nabíháním kilometrů „dorazit“ starší modely bot. Běžecká bota po zhruba 1 500 kilometrech již nestojí za nic a vnímejte ztvrdnutí i relativně neoběhaných bot. Základní pěna časem ztvrdne, i když boty zahálí v botníku. Pět nebo i více let stará bota tak může na pohled vypadat zachovale, dobrou službu však už neodvede.
Pokud se neradi loučíte s oblíbeným modelem, kupujte si vyzkoušený model ve více párech. Ty pak můžete střídat podle počasí. Do marastu a nečasu použijte ty „oběhanější“, do sucha novější. Vyhnete se tak zvykání si na nový model bot.
Za sucha bez problémů můžete běhat i ve velmi prodyšných botách. Pokud je již chladno, stačí použít silnější funkční ponožku. Pro podzimní běhy můžete vyzkoušet i „dvojité“ (ne dvojí!!!) ponožky. Pro dlouhé běhy budete komfortem příjemně překvapeni. Prodyšné boty zároveň nenasáknou při nečekaném promoknutí a rychle osychají již za běhu.
Běhat na podzim v botách s vyšší nebo raději s nižší podrážkou? Odpověď musí brát v úvahu mnoho aspektů. Třeba hmotnost běžce. Těm těžším doporučíme vyšší pěnu pro snížení zatížení již tak dost namáhaného pohybového aparátu. Vyšší pěnu často volí i zkušení běžci právě z důvodu příjemného komfortu pro dlouhé tréninky. Vyšší podrážka může být výhodou při probíhání kalužemi nebo v zimě a na jaře roztávajícím sněhem.
Závoďáci kromě výšky pěny sledují i tzv. torzní tuhost boty (jak lehce ohnete podrážku). Pokud je slabá (botu snadno „zkroutíte“), nepodpoří při odrazu. Příliš silná torzní tuhost naopak brání pohodlnému „odvalení“, bota pak působí neohrabaně. Zohlednit musíte i teplotu, zejména pak v zimě. Mráz snižuje tlumící vlastnosti pěny a pěna se chová jako ta ve velmi oběhaných botách.
Pro podzimní běhání je ale často aktuální téma odolnost proti vlhkosti. Nemusíte se hned vrhat po modelech s membránou, obzvláště pokud běháte příležitostně. Stačí zvolit model s odolnějším svrškem. Vlhkosti lépe odolávají svršky s lepenými švy. Pokud má bota zároveň pogumovanou špičku, můžete ve spojení s funkční ponožkou vyrazit do podzimních plískanic bez obav. Stačí totiž běžet v mokru a první, co si v letních modelech spolehlivě promočíte, bude špička bot.
Pozornost věnujte i přilnavosti podrážky. Podzimní mokrý asfalt je často „slizký“, takže na něm bez výhrad drží málokterá bota. Vodítkem může být tvrdost kontaktní pěny. Ta příliš tvrdá se za mokra častěji smeká. Z pohledu životnosti si všímejte velikosti plochy nechráněné pěny na podrážce. Poškozují ji drobné kamínky, které se do pěny dokáží pořádně „zakousnout“. Obroušení takové plochy při běhu pak bývá poměrně rychlé.
A jaké boty mít po ruce pro běhání na sněhu, až to bude aktuální? Pomalejším běžcům doporučíme zejména trailové modely. Nízké a tvrdé gripy na uježděném sněhu většinou dobře zabírají. Pokud většinu trasy běžíte po mokrém asfaltu a na sněhu vás čeká jen část tréninku, zvolte raději silniční model běžeckých bot.
Pohlídejte si, aby vzorek podrážky měl co nejvíce „ostrých“ hran. Ty zaručí dobrý odraz na sněhové pokrývce. A na asfaltu si „vychutnáte“ tlumící vlastnosti boty. Pozor si dejte u modelů s výrazným otvorem v porážce. Pokud se naplní sněhem, je další běh nepříjemný až bolestivý.
Pozn. red.: Ve druhé půlce října vyjde nové číslo Běhej.com s testem 12 modelů silničních bot na objemové tréninky.
Komentáře (Celkem 10)
jsmetana 07.10.2014 08:49:18
Při povedeném podzimu můžete nabíháním kilometrů „dorazit“
starší modely bot. Běžecká bota po zhruba 1 500 kilometrech již nestojí
za nic a vnímejte ztvrdnutí i relativně neoběhaných bot. Základní pěna
časem ztvrdne, i když boty zahálí v botníku. Pět nebo i více let
stará bota tak může na pohled vypadat zachovale, dobrou službu však už
neodvede.
Odkaz
na článek
James007 07.10.2014 11:26:58
Zaujal mne údaj 1500 km o náběhu bot. Často se o tom diskutuje, ale při vyhledávání nenajdete mnoho jiných informaci, než vcházejících z údajů US serverů, které udávají 300–500 mil, čili asi 500–800 km. Což je podstatně míň a vnímám to jako snahu výrobců dříve vnutit nové boty. Samozřejmě závisí to na určení boty, značce, technice běhu...... Ale zajímalo by mne po kolika km vyřazujete boty, jestli km sledujete, nebo prostě jen pocitově až už „nefungují“ nebo jsou roztrhané?
Já to začal sledovat u tréningových tempových bot asi před rokem. Zjistil jsem, že po 1500 km i když dobře vypadající bota, fakt není funkční a zatěžuje už neúměrně klouby. Po zkoumání dalších párů (Adidas, Mizuno), odhaduju, že bych měl boty vyřadit asi někde mezi 900–1200 km, abych si neničil klouby. Jsem spíš patař a odhadoval bych, že lidi běhající přes špičku asi mohou boty používat i déle.
Brno
Petr Kaňovský 07.10.2014 11:36:00
Některé mé boty mají/měly naběháno i 5 000 km a nemám dojem, že bych měl klouby z toho zničené. Přes špičku neběhám, dopadám na celé chodidlo.
Korinek 07.10.2014 13:07:49
Měl jsem Nike LunarLite Eclipse+ a po 600km jsou nepoužitelné. Vypadají sice dobře, ale bolí z nich kolena a podrážka je proti stejným, co má manželka cca poloviční. Před týdnem jsem reklamoval NB MRC1600B po 200km s odlepenou strukturou na obou podrážkách. Oproti tomu moje další Brooksy už mají 650 km a jsou téměř jako nové. Ani se svojí váhou 73kg si nedovedu životnost 1500 km (natož 5000) vůbec představit. Možná běhám špatně, těžko říct.
Hořice v Podkrkonoší
Josef 07.10.2014 21:58:49
V posledních 9 letech si vedu přesnou statistiku a o vyřazení boty začínám uvažovat po naběhání 800km. Pokud se model povede, tak v něm zvládnu i 1300–1500km a pak nekompromisně vyřazuji. 1500km jsem ale dal jen ve dvou botách: silniční Kayano 13 a krosové New balance 749. V krosových New balance 871 jsem naběhal 2100km, ale tomu se dnes sám divím. Pokud zjistím, že jsem se při výběru boty zmýlil, tak ji vyřadím třeba i po 300km. Kvůli „únavě materiálu“ nemá cenu staré boty schovávat.
Brno
Petr Kaňovský 07.10.2014 22:18:31
Mně nějaké tlumení nezajímá, ostatně všechny běhy běhám v závodních botách, konkrétně vesměs Mizuno Ronin. Nejstarší kousek, který byl nejkvalitnější, jsem měl už na jaře 2011, ten určitě má naběháno přes 6 tisíc, možná i sedm. Mé běhání ovšem je vesměs velmi úsporné, s minimální délkou kroku a tím i šetrné na materiál i na nohy.
rudo 07.10.2014 23:01:42
>> James007, 07. 10. 2014 11:26:58
tvuj bezecky styl neni funkcni
boty jsou v tom nevinne
boty jsou jen na to ze kdyz slapnes na hrebik, sklo, trni nebo do psiho h…
anebo je cesta samej vostrej sterk
10Vladimir 08.10.2014 13:53:42
nevim jak ostatni ale ja boty vyhazuji zhruba kdyz maji nabehano 1200–1500 km to je max.,i z důvodů že nejsem nejmladsí a potrebuji mit klouby v pohodě,možná ti mladší to neresi protoze telo hodne vydrzi ,ale co za 10–15 let? jinak vazim jen 68 kg a beham na stred
Černé Voděrady
MartiNo 08.10.2014 14:26:57
Jsem docela překvapená, kolik zkušených běžců tvrdí, že odpružení bot jim chrání klouby Souhlas s rudo a Petrem – jde o to, zda drží podrážka, respektive celá bota pohromadě, tlumení a tedy ochranu kloubů musí zajistit technika běhu, odpružená bota dodává pouze POCIT měkkého dopadu (a moje kolena jsou opravdu stará a dodrbaná předešlými sportovními aktivitami, takže vím o čem píšu).
Boty vyřazuji na základě roztrhání svršku. Mám ráda boty prodyšné a tedy svršku nepříliš pevného, který díky občasným výběhům v terénu (někdy i hodně divokém) odejde jako první. Asi tak po 1000 – 1500 km, hlavně podle množství jednorázových „úrazů“ o kameny a trny. Zřejmě by se lepením a šitím daly ještě nějaký čas zachraňovat, protože konstrukce boty drží (usazení paty atd…) a podrážka taky, ale jelikož toho zase tolik nenaběhám, tak se ráda potěším jednou za rok nákupem nové barvičky oblíbeného modelu K „základní“ botě, ve které odběhám skoro vše od terénu po asfalt mám už na střídání jen VFF a bosá chodidla.
James007 11.10.2014 10:58:47
Ahoj,všem,
děkuji za informace. Jeví se to, že autor článku horní hranici 1500 km pro standardního hobby běžce docela trefil, pro mnohé je to asi horní hranice i pro boty co sedly.
(samozřejmě opět se zde nevyhneme důležitosti techniky běhu a problematice minimalismu – ty bych pro účel životnosti bot pro průměrného nedokonalého běžce tentokrát nerozvíjel, to asi ani nebylo účelem tohoto článku)
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.