UKÁZKA Z ČÍSLA: Rodí se u Plzně nový Dean Karnazes?
Zíkovi z Chotíkova u Plzně jsou sportovci tělem i duší. Zahradu jim zkrášluje volejbalový kurt a bazén s protiproudem, v obýváku mají kozu na přeskok a za rohem „mučírnu“ s běhátkem a eliptickým trenažérem. Na západ Čech jsme ale vyrazili cíleně za jejich nejstarším synem Lukášem. Dostali jsme totiž tip, že zdolal v 15 letech maraton a jeho vzorem je americký ultra běžec Dean Karnazes. CELÝ ROZHOVOR NALEZNETE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE TIŠTĚNÉHO BĚHEJ.COM
Lukáši, je ti 15 let a přes tento nízký věk máš za sebou několik úspěšných sezon v kolektivních sportech. Hrával jsi vrcholově florbal, hokejbal i fotbal. Přesto jsi „zběhl“ k divácky méně atraktivním dlouhým běhům. Tvým snem je dokonce ultra. Proč?
„Na kolektivním sportu mi začalo vadit, že výsledek nemůžu ovlivnit jen já. A jsem pak hrozně zklamaný. U běhání platí jednoduchá rovnice: těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Tedy co si nenatrénuji, to nemám. Taky mě baví zdolávat právě dlouhé tratě, ten pocit po jejich zdolání je neskutečný.“
Jak dlouho běháš?
„Přibližně dva roky, přijde mi ale, jako kdybych běhal už pět let. Dlouhé běhy mám rád, protože je to takové krátké cestování. Vezmu si na záda baťoh, do něj pití a nějaké jídlo a běžím. Líbí se mi především ultraběhy, protože je to něco zvláštního. Běžci, kteří je běhají, jsou podle mého názoru v jiném světě a já bych tam jednou taky chtěl být.“ Asi mi bude chybět nějaký ten „kontakt“ z kolektivních sportů, ale myslím si, že běh je taky docela tvrdý sport, jak fyzicky, tak psychicky.“
Dobrou fyzičku jsi na jaře přetavil v solidní půlmaratonskou premiéru (v Praze za 1:37, pozn.red.). Není moc mladých lidí, kteří uběhnou půlmaraton pod hodinu a čtyřicet minut, ty navíc hodně zadrženě. Nakoplo tě to k tomu zkusit si svůj soukromý maraton, nezávodně.
„Když jsem na něj trénoval, velmi jsem zanedbával rychlost a soustředil se na objemy a kopcovitý terén. Teď už jsem zařadil do plánu i nějaké rychlostí tréninky. Takže nevím, jestli bych čas na půlmaraton hodně stlačil dolů. Postupem času možná ano. Ale není to můj cíl, můj aktuální cíl je zdolat maraton v lepším čase na stejné trati. Nějaké půlmaratony ještě určitě poběžím a budu se snažit je uběhnout v co nejlepším čase. Myslím, že příští půlmaraton poběžím na 1:20 – 1:30. Ale nechci se nějak přeceňovat, nejsem žádný rychlík.“
Zmíněný „soukromý“ maraton jsi zaběhl doma, v okolí Chotíkova. Tedy v kopečkách. Jak to šlo?
„Ano, i přes zákaz rodičů jsem si splnil sen. Bylo to velmi náročné a přiznám se, že jsme poslední tři kilometry brečel. Čas byl čtyři hodiny a 18 minut. Začátek jsem šel z opatrnosti velmi volně, takže věřím, že na rovině a již s touto zkušeností bych ho dal za 3:15. Tedy vycházím z toho, že táta „šnek“ jej dává okolo 3:30. Rozhodně to nebyl můj poslední maraton.“
Láká tě ale ultratrail. Proč?
„Samozřejmě bych si velmi rád vyzkoušel nějaký ten běh přes hory. Celou dobu běhám pouze v kopcovitém terénu v našem okolí, kde nejsou roviny ani hory. Zanedlouho pojedeme na Železnou Rudu a tam mám cíl jasný: zkusit párkrát vyběhnout Špičák, abych si to vyzkoušel. Podle toho se budu rozhodnu, ale obecně mne lákají ultraběhy jak rovinatější, tak horské.“
Kolik toho týdně naběháš? Máš vlastní tréninkový plán? Jak si ho sestavuješ?
„Týdně přes 120 km. Mám vlastní tréninkový plán, který jsem si sestavil na základě počtu odběhaných kilometrů za týden. Běhám šestkrát týdně, jeden den mám volno na ostatní sporty nebo posilovnu. Snažím se ale posilovat častěji než jednou týdně. Na tento plán jsem přišel, když jsem si přečetl, kolik by se mělo běhat týdně na maraton a nejkratší ultra, tedy kolem 50 km. Nyní do plánu zařazuji i rychlostní tréninky.“
Nyní otázka na otce: běžecké výkony vašeho syna jsou slušné, byť by leckterý atletický trenér doporučoval zcela jiný postup než běhat v 15 letech maratony. Pravdou však je, že trenérů delších běhů v Česku moc není a těch se specializací na mládež už vůbec ne. Jak to řešíte?
Otec Martin: „Oslovil jsem spousty atletických klubů a nikde jsem se nesetkal s trenérem, který by se specializoval v této věkové kategorii na delší tratě. Mám takový pocit, že je atletika pro děti do 14 let spíše takový kroužek, bez individuálního přístupu. Rozumím tomu, že u dětí se musí nejdříve logicky rozvíjet sportovní všestrannost. Ale ve věku 13 – 14 let bych si představoval ze strany trenéra jistou selekci, individuální přístup, dle typu běžce.“
Pozn.red.: Zbytek rozhovoru najdete v srpnovém čísle Běhej.com, které přináší i speciál o běhu dětí a mládeže.
Komentáře (Celkem 8)
Radek Narovec 16.08.2016 18:16:32
Zíkovi z Chotíkova u Plzně jsou sportovci tělem i duší. Zahradu jim zkrášluje volejbalový kurt a bazén s protiproudem, v obýváku mají kozu na přeskok a za rohem „mučírnu“ s běhátkem a eliptickým trenažérem. Na západ Čech jsme ale vyrazili cíleně za jejich nejstarším synem Lukášem. Dostali jsme totiž tip, že zdolal v 15 letech maraton a jeho vzorem je americký ultra běžec Dean Karnazes. CELÝ ROZHOVOR NALEZNETE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE TIŠTĚNÉHO BĚHEJ.COM />Odkaz na článek
Pavel Frček 24.08.2016 21:18:34
No nazdar. Jestli se hned první slovo tohoto článku objeví v uvedeném tvaru i v srpnovém čísle, tak je to pěkná vizitka autora, ač jsem ho na tento gramatický poklesek soukromě včas upozornil. Jistě se najdou zastánci toho, že behej není literární časopis a že je to hnidopišství, ale to na věci nic nemění.
rudo 25.08.2016 06:17:00
Líbí se mi především ultraběhy, protože je to něco zvláštního. Běžci, kteří je běhají dennodenně, jsou podle mého názoru v jiném světě a já bych tam jednou taky chtěl být.“
??? dennodenně ???
vzorem mu je nejvetsi ultra kecalek a medialni manipulator, o kterem si ulrabezci ve svete mysli ledacos
Praha 4
Dav 25.08.2016 09:53:44
Karnazes je postava dost sporná, přesto patří „Ultramaratonec“ k jedné z nejlepších knih o ultra a je pro mě velmi pochopitelné, že dokáže někoho přivést k běhání na delších tratích a motivovat k tréninku. Zvláště v době kdy u nás vyšel nebyl knižní trh zdaleka tak nasycený literaturou o běhání, jako je nyní. Teď lze hledat i jiné vzory, třeba Jurek a jeho „Jez a běhej“ se jeví jako vhodá návaznost …
Tachlovice
kaz67 25.08.2016 11:04:46
jen nevím co tím autor článku chce říci a jaké skupině běžců,
jako že je to super u mladého kluka hamtat trenink na maraton? asi si to číslo koupím ať zjistím co se tam píše dál
Pavel Frček 25.08.2016 21:18:41
>> kaz67, 25. 08. 2016 11:04:46 Myslím, že tím autor nechtěl říci vůbec nic, protože pokud by chtěl, musel by na závěr připojit nějaký závěr, hodnocení. A ten by nemohl být jiný, než že toto je naprosto špatná cesta. Bohužel otec zřejmě patří mezi ty ambiciozní tatínky, kteří nevědí, co činí. Místo toho, aby ho v tomto věku vedl spíš k rozvoji rychlosti, protože tu bude později moc potřebovat, ponechává synkovi volnou ruku. A že takových už bylo, a jak skončili (Mělník, Železná Ruda, Praha, Zdice, Plzeň a další – znalci jistě vědí).
Že 15letý kluk nemá podle pravidel atletiky na 1/2M co dělat je věc jiná, že si myslí, že po rovině by dal maraton o hodinu rychleji než v kopcovitém terénu jen svědčí o tom, že mu dá ještě hodně práce, aby to měl v hlavě, jak se s oblibou říká, srovnané.
Pro rudu: „dennodenně“? ano… A baŤoh ev. další tě nezaujalo? ☺
PS pro ty, kteří článek čtou až od včerejška: to první slovo je tady už opraveno… (konečně)
Praha
mapo 26.08.2016 19:03:46
http://statistik.d-u-v.org/…ltperson.php?… v 15ti, taky ambiciózní otec, ani nevím, jestli teď běhá. Pokud se dobře pamatuju, tak Dean začínal na krátkých tratích, pak měl pauzu a s ultra začal až o dost později.
Brno
milan 27.08.2016 07:22:40
Potkal jsem ho na 6 h v pavilonu Z v roce 2007. Pamatuji se neustálé ‚koucovani‘ jeho otce, nevypadalo to, že by se tím 16 lety chlapec nějak bavil. Bylo mě ho dost líto…
Brno
Petr Kaňovský 27.08.2016 09:40:12
Tohoto kluka to baví, jen je otázkou, jestli v tomto věku dokáže posoudit přínosy i negativa tohoto způsobu trénování, aby se rozhodoval svobodně. Je ovšem otázkou, jestli je dobré publikovat podobné rozhovory, aby vidina tohoto nemotivovala další lidi k něčemu podobnému, právě pro tu slávu s tím spojenou.
Když už jsme u těch rozhovorů, tak behej.com se vesměs nevrací k těm, s nimiž už rozhovor dělal, aby zhodnotil plány a vývoj od té doby. Co třeba ta Barborka, co chtěla zaběhnout limit na olympiádu? Ale takových tu najdeme více.
Proto by mě zaujalo, kdyby zrovna u tohoto kluka redakce mapovala jeho cestu dlouhodoběji, ať vidíme, jak se jeho běhání a život vyvíjí.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.