Trápí vás nezájem dětí o sport? Vezměte je na Beskydské hřebenovky
Sedí u počítače a hodiny denně sledují plky youtuberů nebo ilegálně stažené filmy. Když jim řeknete, aby se hýbaly, zpraží vás nechápavým pohledem. Jak na to, aby se z dětí nestala nepohyblivá apatická monstra? Jak je přivést k pohybu a vybudovat vztah k přírodě, když jej nemají samy v krvi? Projekt Beskydské hřebenovky je jednou z cest, na naše otázky odpovídá jeho pořadatel Lukáš Adásek.
Lukáši, máte za sebou premiéru – váš zbrusu nový projekt Beskydské hřebenovky uspořádal pěší túru a běh na chatu Prašivá. O co přesně vám jde a co je cílem?
„Mou osobní motivací byla naše dcera a náš vztah s ženou k přírodě, obecně k horám, ale hlavně k Beskydům. Jejich stylové turistické chaty nám vždy sloužily jako cíle a záchytná místa při našem sportování. Do narození dítěte jsme sportovali na horách jen sami s partnerkou, a když jsme chtěli po narození dcery někam vyrazit, zjistili jsme, že to je trošku něco jiného a obnáší to určitá omezení a specifika v přístupu k pohybu, výletování a sportování v přírodě. Prostě to je celé všechno jinak.“ (smích)
Co máš hlavně na mysli?
„Museli jsme se najednou sami naučit, jak dceru všemu běžnému učit, vést ji, směřovat a hlavně motivovat k věcem, které byly do té doby pro nás úplnou samozřejmostí a běžným životem. Chtěli stále dál chodit po horách a užívat si výlety i s dcerou. Ale zjistili jsme, že k tomu nyní potřebujeme mít pro ni nějakou motivaci, aby ji to taky bavilo.“
Takže jste vymysleli hry pro děti. Jaké jsou další myšlenky projektu?
„Projekt vznikl i proto, abychom rozšířili zázemí v okolí turistických chat tak, aby se staly záchytnými body při výletování a sportování v přírodě. Tím se i rozšíří rozmanitost výletníků a sportovců, což je další společenská motivace a zábava v podobě setkávání nových lidí s podobnými zájmy a koníčky v přírodě.“
Součástí akcí jsou i rodinné běhy, nejde však to typické závody, že?
„Přesně tak. Startuje se od dané turistické chaty a vždy jde o hřebenový okruh v okolí této chaty, kde po trase je něco. To něco je pokaždé něco jiného a záměrně nechci prozrazovat, o co jde. V cíli je pak kvíz a podle počtu nesprávných bodů v tomto kvízu jsou každému přidělovány k dosaženému času trestné minuty. Většinou za každou špatnou odpověď je minuta navíc. Takže tento kvíz dost ovlivňuje výsledný čas závodníka. Je tedy potřeba, aby závodníci byli po trase v lese vnímaví, jak je běžně v přírodě potřeba. I pomalejší závodník nakonec může stát na stupních vítězů! Jde tedy o hravý závod a pro příští rok máme již připravené ještě větší obohacení toho závodního okruhu.“
Jaké bývají délky běhů?
„Různé, dle možností daného místa. Na chatě Prašivá to bylo 6,7 km, na chatě Skalka to bude 3,9 km a na chatě Kamenitý máme připravený okruh 11,6 km mezi třemi chatami, ale možná ho zkrátíme anebo necháme dvě varianty.“
Dobrovolným startovným vybíráte příspěvky pro provozovatele chat, aby pořídili třeba stojany na kola či informační tabule. Proč jste vybrali právě Beskydy?
„Protože jsem je od útlého věku s rodiči navštěvoval. Nejprve jsem trávil víkendy u strýčka na chatě na Morávce, následně na chatě rodičů taky na Morávce, kde jsme trávili veškerý volný čas, a následně jsme s kamarády jezdili na kole a chodili v rámci celých Beskyd na výlety. Takže jsou pro mě mým mládím, mám z nich spoustu zážitků a vždy byly krásně stráveným časem volna a sportu, který mě odmala naplňuje. Prostě se tam cítím moc fajn, je tam neskutečně hodně krásných míst, které mají své osobité kouzlo. Pokud bych mohl, tak nic jiného nedělám, než tam žiji a pracuji. Nikam jinam v podstatě ani moc nemusím.“ (smích)
Jak jste vybírali první tři chaty do projektu?
„Pro úvodní ročník jsem se domluvil na těchto třech chatách – Prašivá, Skalka a Kamenitý, protože jsou mi všechny svým místem a stylem sympatické, mají fajn chataře a jsou rozmístěny postupně po vrcholcích od začátku krásného a mého oblíbeného hřebenu Beskyd vedoucího téměř celou dobu po červené turistické značce z chaty Prašivá, přes chatu Kamenitý až po samotný konec tohoto hřebenu Beskyd a téměř hranici se Slovenskem, zakončené chatou Skalka.“
Běží teprve první ročník akce, navíc máte za sebou jen jednu ze tří zastávek. Dokážete přesto říci, zda bude pokračovat i v dalších letech?
„Oba se ženou tohle celé děláme dobrovolnicky vedle naší hlavní práce, která nás "živí“, takže tento úvodní ročník vznikal hodně „na koleně“, ale nabalilo to kolem nás tolik fajn lidí, kteří taky dobrovolnicky pomáhají, že další ročníky s tímto rozsahem kolegů už budou mnohem kvalitněji zpracovány. Už při rozjezdu tohoto ročníku jsme se setkali s řadou zajímavých a pozitivně smýšlejících lidí, což nás ještě více motivuje a utvrzuje v tom, že tohle má význam. Chceme to dělat, tímto směrem jít a moc se na to oba těšíme, protože nás to maximálně naplňuje. Již nyní máme v hlavě tolik nápadů, že nám to pravděpodobně zabere čas až do konce našeho života." (úsměv)
Zaměřujete se výhradně na turisty a běžce?
„Tento úvodní ročník je zatím jen pro pěší a běžce z toho důvodu, že je to pro všechny nejdostupnější, včetně zaměření na rodiny s dětmi. A o tom to celé hlavně je. Ale záměrem je sporty, aktivity a místa co nejvíce prostřídat. Tak to je zdravé a tak to mám to rád. Takže bych chtěl do projektu postupně v dalších rocích nabírat další a chaty a sporty.“
Co by bylo snem?
„Značka ideál je dělat každý měsíc jednu jinou chatu, organizovat to celoročně a i se zaměřovat na různé skupiny lidí. Takže třeba v zimě běžky, potom kolo, standardně běh, pejskaři, senioři, školy se studenty… Prostě obsáhnout všechny věkové kategorie a životní aktivity, kterými si všichni v rámci životního příběhu procházíme.“
Více o projektu pro pěší a běžce Beskydské hřebenovky: http://beskydske-hrebenovky.cz/
Facebook projektu: https://www.facebook.com/…66194425580/
Komentáře (Celkem 0)
Radek Narovec 25.07.2018 19:00:09
Sedí u počítače a hodiny denně sledují plky youtuberů nebo ilegálně
stažené filmy. Když jim řeknete, aby se hýbaly, zpraží vás nechápavým
pohledem. Jak na to, aby se z dětí nestala nepohyblivá apatická monstra?
Jak je přivést k pohybu a vybudovat vztah k přírodě, když jej nemají
samy v krvi? Projekt Beskydské hřebenovky je jednou z cest, na naše otázky
odpovídá jeho pořadatel Lukáš Adásek.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.