Drážďanskému maratonu přálo počasí

Martin Singr | 20.10.2008 | přečteno: 4750×

V Německu se koná hodně závodů, na nichž kromě běžců na startu nechybí ani cyklisté, triatlonisté, fotbalisté či lidé mediálně známí. Z přehršle závodů má podstatná část královskou vzdálenost 42 195 metrů.

Velmi známý a pro relativní blízkost českých hranic našinci oblíbený maraton se již desátým rokem běhá pravidelně na podzim v Drážďanech. Celkem se letos přihlásilo 7039 závodníků z celého světa. Z toho 1313 jich běželo maraton, 3643 půlmaraton a 1974 vzdálenost 10 km. Kromě toho se také přihlásilo 75 účastníků na městský běh a 33 handbikerů.

Maraton v Drážďanech sledovalo i přes poměrně chladné počasí hodně diváků, kteří běžce výrazně povzbuzovali. Zejména po startu, který se odehrál za tónů nesmrtelného songu The Final Countdown od Europe, a poté před cílem nebylo pomalu slyšet vlastního slova, vše navíc nepřetržitě komentovala malá skupinka moderátorů. Na trati nechyběl hudební doprovod, a tak kilometry ubývaly snad i proto o něco rychleji.

Dle propozic měl být na občerstvovacích stanicích teplý čaj. Prozíravější běžci věděli, že teplý bude možná pro vedoucí skupinku. Vzhledem k situaci se dá směle pochybovat i o této variantě. Čaj byl spíše vlažný, ne-li studený a obzvláště v cíli by se vedle nealkoholického piva Erdinger něco teplejšího hodilo. Na druhou stranu zde byly bohaté zásoby banánů, jablek, rozinkového krajíce nebo tyčinek v čokoládě. Škoda jen, že na již zmíněných občerstvovacích stanicích byly s výjimkou první používány plastové kelímky. Ty se – na rozdíl od papírových – nedají vytvarovat tak, aby se s nimi člověk při pití za běhu nepolil.

Jinak ale není co pořadatelům vytknout – na rozdíl od loňského roku vyšlo skvělé počasí, trať byla rychlá, zpomalilo ji snad jen pár desítek metrů po zpevněné cestě s jemným pískem v parku a mírné převýšení při přebíhání mostů. Do cíle přivedlo běžce příjemné klesání. Ono klesání sice není delší než pár metrů, ale i to dokáže člověk po více než 42 kilometrech ocenit. Stejně tak jistě ocení i medaili či diplom, které všichni doběhnuvší obdrželi. Za pár Euro si také mohl každý zakoupit pamětní triko, samozřejmě funkční. Kromě toho byl v Expu (Marathon Messe) k mání bohatý výběr bot, oblečení, ale také třeba čelovek od světoznámých značek.

Trať dlouhou deset kilometrů proběhl nejrychleji Keňan John Mutai (ročník narození 1987), jenž se jako jediný dostal pod 30 minut. Druhý skončil Němec Wolfram Müller a třetí Thomas Springer, rovněž z Německa. Obdivuhodný je výkon teprve osmnáctiletého Philippa Leibelta, vítěze juniorů. S časem 32:55 zaběhl šesté místo.

Mezi ženami si stupně vítězů rozdělily pouze zástupkyně pořádající země. Zvítězila Sandra Beck časem 37:51, druhá byla Claudia Löbel a třetí Cristin Marx. Velmi dobře si vedla Dáša Zemanová, která obsadila nejen skvělé desáté místo mezi ženami, ale také 3. ve své věkové kategorii (v cíli klasifikováno 788 běžkyň).

Půlmaraton zvládl nejrychleji mezi muži Lennart Sponar z Německa – zaběhl čas 1:05:38, druhý byl jeho krajan Robert Krebs a třetí Rus Artur Burstev. Hezkého výsledku dosáhl na 20. místě klasifikovaný Petr Urbánek z AC Slovan Liberec (1:17:42). Z žen byla nejrychlejší Gyte Norgiliene v čase 1:19:09, druhá byla Sandra Boitz z Německa před Ruskou Mariou Guyppenen. Tyto ženy byly všechny zároveň vítězkami ve svých kategoriích W35, W30 a WHK. Skvělé čtvrté místo absolutně v čase 1:23:42 obsadila teprve osmnáctiletá Roberta Laurinaviciute.

A krátce po dvanácté hodině a 10 minutách již mezi dobíhajícími pomalejšími půlmaratonci běžel do cíle v doprovodu motocyklu a jízdního kola nejrychlejší maratonec – byl jím Phaustin Baha Sulle z Tanzánie. Cílem proběhl v kvalitním čase 2:13:02. Druhý Keňan Pharis Irungu Kimani za ním zaostal téměř minutu a půl. Třetí v cíli byl Ukrajinec Vasil Remshchuk, který na rozdíl od Afričanů v druhé polovině zpomalil pouze o 25 vteřin, u prvních dvou běžců byl rozdíl v čase dosaženém v obou půlmaratonech 2:20, resp. 3:57. Prvním Čechem v cíli byl Petr Tomeček z Hrabyně, který dokončil na 69. místě v čase 3:04:59.

Vyhlašování se však neobešlo bez drobného faux-pas, kdy se prostě ztratil druhý v cíli a tak dekorování vítězů proběhlo bez Kimaniho. Naštěstí jej pořadatelé po několika poněkud trapných minutách našli a vyhlášení bylo dokončeno v plné sestavě.

Z žen byla nejrychlejší Remalda Kergyte (2:38:47), druhá byla Fabiola William John z Tanzánie, která ještě dlouho po vyhlášení seděla na schodech u stupňů vítězů zabalená do osušky, zatímco vedle ní diskutovaly ostatní závodnice. Bronz brala domácí Anjete Ratzmer. Z českých zástupkyň na startu si nejlépe vedla Vanda Kadeřábková-Březinová, jíž čas 3:29:42 stačil na 15. místo v celkovém pořadí závodu žen a 3. v kategorii W35. Úctyhodný výkon podala i známá ultravytrvalkyně Ivana Pilařová, která v Drážďanech završila svůj „víkendový double“, když den předtím startovala i na maratonu ve Stromovce.

Nicméně jako největší vítězové se mohli cítit všichni, kdo trať zdolali. Mnoho z běžců si tento krásný okamžik užívalo ve společnosti potomků, které organizátoři rozumně nechali běžet se závodníky. Nejeden otec si cílovou rovinku proběhl v doprovodu svého dítěte, které mnohdy ještě ani nechodilo do školy, nicméně s tátou běželo za ruku, co mu síly stačily.