MS veteránů: Medailové žně i pro české atlety

Vanda Kadeřábková-Březinová | 10.08.2009 | přečteno: 6220×

Stotisícové finské město Lahti v minulých dvou týdnech ožilo téměř pěti tisíci atlety-veterány z 96 zemí světa, v nichž se naše šedesátičlenná výprava rozhodně neztratila. V pořadí národů skončila 25. místě s šesti zlatými, devíti stříbrnými a devíti bronzovými medailemi. Kromě domácích Finů, kteří tu byli zastoupeni v největším počtu, nebyly asi velkým překvapením největší úspěchy Němců, Američanů a Britů.

Závodilo se v pětiletých veteránských kategoriích od 35 let na několika stadionech. Krátké běhy, technické disciplíny a slavnostní vyhlášení vítězů probíhaly na hlavním stadionu, vrhači sváděli své boje na stadionu Kisapuisto hned vedle. My, dráhoví vytrvalci, jsme závodili na oválu Radiomäki (na vršku s dvěma vysokými vysílacími věžemi, které jsou vedle skokanských můstků dominantou Lahti), maraton a chůze pochopitelně na silnici a závod v krosu na lesních cestách, jež dobře známe ze zimních soutěží běžkařů. Také počasí přálo. Finské léto je možná příjemnější než to naše – mnohem stabilnější a s delšími dny. Stmívalo se až před jedenáctou večer.

Byla jsem benjamínkem české výpravy, zatímco jejím nejstarším účastníkem byl Jiří Soukup (82). Nejvíce medailí posbíral vrhač Arnošt Boldan, který rozšířil svou domácí sbírku medailí z evropských a světových šampionátů na více než dvacet kousků. Neztratila se však ani nejmladší kategorie, kde nejvíce zazářila sprinterka Štěpánka Gottwaldová, která si ze stadionu pod skokanskými můstky odvezla zlato a stříbro.

Vítězem poněkud kopcovitého maratonu, kde jediný rovnější úsek tvořilo jen několik kilometrů u jezera, se stal Sergej Perminov (M40) z Kaliningradu v čase 2:30:27. Vítěz nejmladších pětatřicítek Torsten Schneider (GER) skončil téměř o deset minut za ním, přičemž se před něj stačil dostat i první padesátník, Belgičan Philip Vanhaecke (2:39:48).

A teď klobouk dolů, uvedu několik dalších výkonů:

1) Manfred Tjaben GER 4:40:35
2) Jokin Sarasola ESP 5:40:48
3) Karl-Heinz Noack GER 5:43:32
4) Ildefonso Leon ESP 6:05:37

Všichni tito pánové již překonali osmdesátku!

Nejrychlejší maratonkyně Pauline Curley z Irska (W40) potřebovala k překonání trati čas 2:43:56. A nejstarší kategorie? Vítězka W75 Eila Mansfield GBR byla v cíli za 4:16:25!

Maratonci soutěžili i v týmech: první tři časy v každé kategorii se sečetly. Z nich byly nejrychlejší pětatřicetileté Finky (9:01:18) a čtyřicetiletí Rakušané (7:59:55).

Nejvíce medailí vybojovali ti nejstarší – nebylo žádnou vzácností, když se některým na hrudi zdálky blýskalo i deset cenných kovů. Ačkoliv v nejvyšších věkových kategoriích ubývá soupeřů, zkuste si v devadesáti třeba skočit o tyči. Například Kanaďanka ruského původu Olga Kotelko v kategorii W90 úspěšně startovala na obou sprintech, ve výšce, dálce i trojskoku, všech hodech a vrzích i vrhačském pětiboji (veteránské kategorie mají ještě navíc hod břemenem).

Za zmínku rovněž stojí finská závodnice Tujia Helander (48), jejíž někdejší výkon 54,62 je stále platným finským rekordem na 400 m překážek. Její vrcholnou atletickou kariéru předčasně ukončilo velmi vzácné plicní onemocnění a v roce 2000 podstoupila transplantaci plic. Vrátila se v kategoriích Masters a byla zde k vidění na 80 m překážek a v krátké štafetě.

Příští šampionát, tentokrát evropský, bude hostit maďarská Nyíregyháza ve druhé polovině července roku 2010. Novinkou proti předchozím mistrovstvím je možnost startu atletů již od třiceti let (na 100 m, 800 m resp. 1500 m, kouli, výšce a dálce).