Shazujte kila bez hladovění
Každé jaro rozšiřují řady běžců ti, kteří si chtějí „spravit“ postavu. Jak dosáhnout, aby se shozená kila rychle nevrátila a hubnutí neprovázely zbytečné útrapy? Běh nebo jiný pohyb dvakrát až čtyřikrát do týdne je výborným základem pro snížení zásob tuku v těle. Jestli začnete „ztrácet“ nebo ne, rozhoduje celková energetická bilance. Je tedy nezbytné si pomoci úpravou jídelníčku.
Rozumné ovšem není omezit paušálně konzumaci všech potravin a vystavit tělo stresu v podobě hladovění. Tento krátkodobý způsob redukce nadváhy je odsouzen k neúspěchu. Chcete-li dosáhnout kvalitních a především trvalých výsledků, je třeba zvolit jinou strategii. Tělo nesmí zaregistrovat, že mu dopřáváte méně kalorií, než na kolik je zvyklé. Pokud se tak stane, prohráli jste. Organismus se začne bránit proti dalšímu úbytku tělesné hmoty. Sníží svoji klidovou energetickou spotřebu – přepne na šetrný provoz. Přestože budete stále běhat, udržovat redukovaný jídelníček, hubnutí se zastaví. Tělo si přesně spočítá, kolik mu dáváte, a podle toho si adekvátně upraví svůj energetický výdej. Vše cílí k udržení vyrovnané energetické bilance, kdy energetický příjem se rovná energetickému výdeji.
Dá se tedy vůbec nastolit negativní energetická bilance, která zajistí trvalý úbytek tukových rezerv? Řekněme, že váš současný průměrný denní energetický příjem činí 2 500 kcal (10 500 kJ). Vlivem klidového energetického výdeje, součtem spotřeby energie v průběhu tréninků a veškerých celodenních aktivit dosahuje celkový denní výdeje stejných 2 500 kcal. Jste tedy na nule. Příjem se rovná výdeji. Tělo je spokojené, zůstává v neutrální bilanci. Jenže vy máte požadavek snížit svoji hmotnost o 5 kg, zmenšit obvod pasu a boků…
Jednostranné omezení příjmu bohužel nepřináší nic dobrého. Počáteční, často i rychlý úbytek hmotnosti se brzy zastaví a v krátké době se ztracená hmotnost vrací zpět. Následkem polohladovění je ztráta aktivní tělesné hmoty – pravý opak toho, o co by nám mělo jít. Výhodnější postup spočívá v dlouhodobém navýšení energetického výdeje, kdy nemusíme žádným způsobem zasahovat do jídelníčku – energetický příjem zůstává na původní hodnotě. V našem modelovém případě zvýšíme výdej na 3 500 kcal a ponecháme příjem na 2 500 kcal. Skvělé, deficit jsme vytvořili. Ale za jakou cenu? Značné navýšení tréninkových dávek je pro netrénovaný organismus nepřiměřenou zátěží. Únava, apatie, ospalost, nedostatek sil pro běžné denní činnosti a znechucení si běžeckých tréninků jistě nestojí za to.
Proto doporučíme zlatou střední cestu – kombinaci částečného omezení příjmu a mírného navýšení výdeje. Tento způsob tvorby negativní energetické bilance je mnohem rozumnější. Ze strategických důvodů bychom se však trochu více měli soustředit na zvyšování spotřeby než na výraznější omezování příjmu. Čím více budete vydávat, tím méně se budete muset omezovat v příjmu. Má to své výhody – více se najíte a tělu ve větším objemu jídla dodáte dostatek živin. Pravidelná zátěž zabrání úbytku svalové hmoty a výsledkem bude čistá ztráta nadbytečné tukové tkáně.
Vlastimil Chadim, www.nutricoach.cz
Komentáře (Celkem 93)
vlastimil chadim 21.02.2011 00:26:08
Každé jaro rozšiřují řady běžců ti, kteří si chtějí
„spravit“ postavu. Jak dosáhnout, aby se shozená kila rychle nevrátila a
hubnutí neprovázely zbytečné útrapy? Běh nebo jiný pohyb dvakrát až
čtyřikrát do týdne je výborným základem pro snížení zásob tuku
v těle. Jestli začnete „ztrácet“ nebo ne, rozhoduje celková
energetická bilance. Je tedy nezbytné si pomoci úpravou jídelníčku.
Odkaz na článek
pam65 21.02.2011 07:16:33
Ano. Jídlo má navíc svůj sociální rozměr, takový dietář se může dietou vyloučit ze společnosti „normálně jedících“. Výdej (pohyb) zpravidla snižuje stres, který je s nadváhou propleten.
Aki 21.02.2011 10:04:06
Jako teorie je to moc pěkná. I když nejsem žádnej specialista na výživu, podle svých zkušeností můžu říct, že když člověk začne víc běhat, začne i víc jíst. Zase, tělo si najde svojí rovnováhu a pozná, co mu chybí. Jde ale o to, že pravidelným cvičením získává člověk více svalů, které mají vyšší spotřebu energie – tedy v období kdy necvičí spaluje více. Takže nejde ani tak o to, kolik člověk spálí za 1h sportování, ale o těch 23h mimo.
Slaný
EdCable 21.02.2011 10:46:59
>> Aki, 21. 02. 2011 10:04:06
Tak myslim si, ze primarne jde o to, jestli nema clovek na sve hubnuti „velky voci“. Napriklad si rekne – chci zhubnout 5kg, ale jeho telo je nastavene na urcitou hmotnost, pod kterou nechce jit – a tak zhubne treba kila tri a dal se trapi a trapi a nejde to a nejde. Proste nerespektuje sve limity.
PeterFabok 21.02.2011 11:01:57
uz v inom vlakne som pisal, ze podla mna sa ma chudnut na centimetre a nie na kila – to je klamlivy parameter, kazdy ma inak stavane telo, ine pomery atd…
v clanku mi chyba jedna dolezita vec: velmi casto ludia, ktori maju nadvahu, trpia nedostatocnym prijmom – proste jedia malo. nevhodna je tak skladba jedalnicka, ako aj nacasovanie prijmu potravy. casto je to prave problem tych, ktori chcu chudnut a v dobrom umysle jedia malo a narazovo – pri nedostatku pohybu sa to potom velmi rychlo uklada „na horsie casy“ dalsieho hladovania, ktore telo ocakava.
preto by som sa nezameral ani tak na obmedzenie prijmu, ako na:
- pravidelnost
- skladbu jedalnicka
- udrzanie a pripadnu upravu hodnoty prijmu v pomere k zvysenemu vydaju ked zacnem sportovat
obezny clovek je casto v zajati spiraly dieta-vlci hlad-zavislost na rychlych cukroch
akakolvek rozumna rutina v stravovani, do ktorej vsuniem pravidelne 3–4× do tyzdna hodinu aerobneho cvicenia, povedie k redukcii hmotnosti a zlepseniu kondicie.
Komsomolec 21.02.2011 14:16:10
Celostní přístup k vlastnímu zdraví je tak zásadní, že i kdyby se někdo takový, kdo si chce „pouhým“ během zformovat postavu, našel, jeho úspěch bude velmi vachrlatý a časově velmi omezený. Z kalorické tabulky a statistik o obéznosti obyvatel ČR jasně vyplývá, že lidé jedí nesmírně víc, než by potřebovali i při závodním, extrémním výdeji energie na samotné hranici fyzické regenerace. Zformování ideálního stavu přijímané potravy a stabilní úpravu váhy obyčejně působí vegetariánská/veganská strava, při níž – jde-li alespoň o 70% tzv. „živé stravy“ denně (zelenina, ovoce) – obézní hubnou a nadměrně hubení lidé nabírají na váze. Průzkumy o tom, jak se stravuje průměrný vzorek občana ČR, nejsou ani tak smutné, jako katastrofické. Kdo brzo ráno (mezi 6. až 8. hodinou) chodí do obchodu, sám vidí, co si kupují k jídlu tzv. „lidé práce“ nebo žáci ZŠ a ostatní studenti, a co je právě dětem k mání v potravinových automatech škol a vzdělávacích institucích, o veřejném stravování nemluvě. V tomto ohledu nemůže podle mého soudu pomoci žádný sport, resp. pohyb, neboť skloubit dlouhodobě stravovací české návyky a lehkost pohybu a z něj plynoucí radost a uspokojení, nelze. Pro podstatnou část mých sportovních přátel byl přechod na úsporné, avšak velmi barevné a zároveň chutné stravování, zásadním krokem v jejich snaze učinit pohyb/sport kardinální součástí vlastní existence, od dětství po nejpozdnější období života.
Eviku 21.02.2011 15:05:32
asi na tom niečo bude,veď koľko je štíhlych ľudí,čo väčšne niečo pojedajú a súčasne aj vydávajú vo forme pohybu,sú čulí,takí sangvinici,veď nie nadarmo sa delíme na 4 zákl.typy:cholerik sangvinik,flegmatik,melancholik,každý je ale zmes všetkého,niekde prevláda to,inde onen,napr,ja:ráno vydám zo seba pohyb vo forme behu na 10 km,naštartovaný metabolizmus,ale cez deň akosi nemám energiu,takže aj moje pohyby sú viac-menej šetriace.teším sa,že som spálila 500cal.keby som však behať nešla,mala by som viac energie na bežné činnosti(myslím fizyckého char.)a teda by som do večera možno minula viac energie ako pri jednom behu+švolíchanie…?hrozí mi totiž zamestnanie(teším sa)ale sa bojím ako to bude,ak nebudem mať toľko času denne behať,lebo dochádzka mi zaberie čas a v práci stojím.to je to o čom ste písali,že za tie roky som si navýšila z 5 na 10–12 km a teraz je to náročnejšie na čas.okrem toho váha už stagnuje,ale potrebujem vysadiť aspoň na mesiac.má niekto skúsenosti? Možno by sa mi upravil aj cyklus,ktorý som stratila pred 9 rokmi.píšte dík.
monicca1004 21.02.2011 18:13:55
Muzu dat osobni zkusenost.. z pomerne velke nadvahy (165 cm, vaha byla 85 kg) jsem se dostala na podle me optimalnich 65 kg (v jaro/leto cca 63 kg, podzim/zima treba az 68 kg). A to jen diky tomu, ze jsem nad tim zacala premyslet. Pocitala jsem si prijem a vydej, abych byla v minusu a slo to. Sice to nebylo hned cca asi 7 mesicu, ale stalo to za to. A diky tomu jsem se stala velkym fanouskem behani… Mensi porce jidla a pravidelne, vecer vypustit sacharidy a hlavne pohyb (posilovna, behani, hraju kopanou, squash,..) I to jsem delala driv, ale jedla jsem nepravidelne, nezdrave a sedave zamestnani a nepravidelny pohyb udelal sve.. Chce si to naplanovat, udelat si cas a kdyz se chce tak to jde! Nastavit si realne cile a neztratit motivaci… Behani a sportu zdar! :)
Brno
hugo 21.02.2011 18:35:33
>> Kostěj, 21. 02. 2011 17:07:30
Zbav se tasemnice :D
Ono není důležité jen množství, ale i kvalita toho co jíš. Na druhou stranu, pokud nemáš zdravotní problémy, tak je asi zbytečné hnát váhu nahoru silou, nech to na přírodě.
Eviku 21.02.2011 18:38:20
>> Kostěj, 21. 02. 2011 17:07:30
tak skus prestať behať a jedz ako obvykle,chlapi to ale majú trochu inak,myslím metabolizmus.Alebo zara)d posilku a kvalitné bielkoviny+sacharidy.Niekomu ani tonepomáhal,respektíve sa nadrú,aby získali hmotu,to sú ektomorfi?A možno ti lepšie trávi vďaka behu,potom to treba adekvátne doplniť.niekto mužnie vekom.
Praha
mapo 21.02.2011 19:30:35
>> Kostěj, 21. 02. 2011 17:07:30
jen buď hubenej, proč tahat zbytečný kila? Přibereš až nebudeš běhat.
Kostěj 21.02.2011 19:41:28
>> mapo, 21. 02. 2011 19:30:35
Dík za podporu, na jednu stranu je mi to naprosto jasný, každý deko navíc ubližuje, ale když já fakt už začínám vypadat srandovně, svaly mám jenom od pasu dolů.
Ale zase to nějak přehnaně neřeším, čekám až přijde nějaká rovnováha a tam se to zastaví. >> hugo, 21. 02. 2011 18:35:33
S tou tasemnicí jsi mě pobavil, musel jsem si utírat monitor.
rudo 21.02.2011 21:09:25
tucny ludia su podvyziveni == chybaju im zakladne ziviny. V tom co sa dnes nazyva (p)otrava, ziviny takmer nie su. kazde chudobne jedlo tak neda telo to co potrebuje, iba kalorie a rozne nestravitelne vacsinou takmer plasticke latky. Telo teda zufalo hlada ziviny == pyta is jest a to nevyzivne svinstvo uklada kade tade, pokial moze mimo srdca a mimo mozgu.
riesenie, ako bolo vyssie spomenute vo viacerych prispevkoch ke castejsi prijem ale iba vysoko vyzivnych jedal, so zameranim na rastlinne mineraly == zelenina varena a surova a necukrove alebo aspon nizkocukrove ovocie.
priberanie potrebuje tiez obcasne precistenie, aby crevna stena bola schopna vstrebat ziviny, takze paradoxne najlepsi vysledok na priberanie sa dosiahne zaradenim 1 dna hladovky v tyzdni a vyplach criev, medicina mala svoj vrchol za Svejka.
Kostej, ak chces byt uspesny vytrvalec, musis obetovat svoj vyzor, mnohi olympijki vitazi od 800m po 10km vyzerali bez tricka jak osklbane kurence a aj chlapi vazia okolo 50kg aj s topankami.
Chces byt sprinter ?
Zaujimave je tiez ze vacsinou si bezci co chcu chudnut myslia ze musia byt vytrvalci – maratonci. Pozrite sa na spickovych sprinterov – ti co to robia bez steroidov, su velmi pekne vyrysovani, takmer ziadny tuk.
Sprintersky trening velmi vyrazne zvysuje zakladny metabolizmus.
Ak niekto prichadza k behu koli chudnutiu, tak nemusi automaticky mysliet maraton.
Kostěj 21.02.2011 21:27:25
>> rudo, 21. 02. 2011 21:09:25 Maraton mě zajímá spíš jako tréninková jednotka. Z hlediska dalšího zaměření bych chtěl běhat horský ultra, od sta do dvěstě kiláků. Na sprint nemám vlákna, na to nepotřebuju ani svalovou biopsii. Ani před osmi rokama jsem na fakultě ze sebe na stovce v tretrách nevymáčk míň jak 12:52 a nějaký drobný. S vizáží jsem asi celkem smířenej. Spíš jde taky o jinou věc. Nejen během živ je člověk, občas se rád vysápu na nějakou skálu, nebo zatnu cepín do ledopádu, či se sklouznu na běžkách a tady by se nějakej sval hodil. A potom když jdu do nějakýho kopce s třicetikilovým batohem, parťáci se mi smějou, že ačkoli mám natrénováno násobně víc než oni, bágl mě může přelomit vejpůl a do kopce mi to prostě neleze.
Praha
mapo 21.02.2011 22:03:35
>> Kostěj, 21. 02. 2011 21:27:25
Prostě nemůžeš stíhat všechno, v tom to je. Vybral sis běhání, ultra a tam je zapotřebí, co nejvíc km…taky musíš regenerovat, spát…asi budeš muset víc jíst, cpát to do sebe, co nejvíc budeš moct. Leda běhat s batohem? Posilovat záda? Nebo naběhat kilometry do zásoby, abys měl pořádný základ pro ultra a smířit se s tím, jak vypadáš…pro zatím… a až ty kilometry budeš mít usazené v nohách, tak něco běhání ubrat a dělat i něco jiného, třeba to lezení… je dobrý na záda, rovnovánu a rostou i jiný svaly
rudo 21.02.2011 22:46:06
>> Kostěj, 21. 02. 2011 21:27:25
ja som odpovedal naraz pre vsetkych tak vseobecne.
Ale skus sa na to pozriet inak.
Ak sa rozhodne niekto behanim chudnut a chce sa dostat z 120kg na 70kg a dostane poradene behat systemom pripominajucim trening na vytrvalostne behy napriklad maraton a ten clovek by ti odpovedal – ja to v sebe nemam, na skole som bol slaby z Coopera a nikdy to nedam za 2:16.
Co by si mu odpovedal ?
Tak isto, trenovat ako sprinter koli stavbe tela, neznamena ze musis mat talent alebo ze mas ciel 10.0, ide len o kopirvanie fyziologickych principov typu treningu a to premodeluje telo blizsie ku vybratemu vzoru.
To co chces ty robit je model podla Krupicku a jeho partakov, oni tiez nemaju svaly v hornej casti tela a ked sa oholia a ostrihaju a daju si dole trenky tak sa vaha pod nimi ani nevychili.
Horske ultra sa niekedy behaju s batohmi a vacsina bezcov s batohmi aj trenuje treba zacat pomalicky s vahou len tak 2–3kg a az neskor postupne navysovat.
Dalej si uvedom : svaly nenarastu z jedla. Svaly narastu ako dosledok spravenho treningu ak je im dany potrebny odpocinok.
Otazka stravy pre narsat svalov je velmi kontroverzna a co napisem mi vyrobi minuskove makro : klasika hovori ze treba sa napchat carbohydratmi a proteinami a k tomu synteticke pripravky. exiteuju skupiny atletov v silovych sportoch, kulturistike, silovom trojboji, v sutaziach s vahou tela (zhyby atd) a tito atleti su vegetariani vegani a su medzi nimi aj taki co idu smerov minima stravy, takmer breathariani, poznam jedneho co po asi 5 rokoch tazkeho prechodu nabehol na rezim kde zije len na asi 300 Kcal denne len z pomarancoveho dzusu a nic ine nejedol uz dlhe roky a svaly mu rastu a silneju, mal fotky aj v casopise natural bodybuilding (ta nesteroidna vetva)
Chcem len povedat ze na silnejsie vacsie svaly je treba spravny trening a oddych.
Tu nastava pre teba roblem – pokial behas kazdy den a vela, nemas cas na oddych, svaly na nohach nemoze teda zosilniet z hladiska silovych vykonov.
zdanlivo by si mohol aspon posilit vrch tela, lenze ak sa beha 30km v terene svaly chrbta neustale pracuju a nevzladli by to po silovom treningu.
Je mozne s tm nieco robit len do urcitej miery ale otazka specializacie sportu je u teba uz velmi akutna, takze ako ti Mapo povedala – musis si vybrat co chces. Vies co sa stane ked sedis na 2 stolickach a tie sa zacnu od seba oddelovat ?
Desatbojar je vo vsetkom priemerny ale v nicom vyborny
makoshark 21.02.2011 23:45:19
>> Kostěj, 21. 02. 2011 21:27:25
Podle mě ses v tom čase na stovku buď seknul nebo děláš někde něco špatně. Haileho OR na 100m se uvádí 11.8 (je to na hranici uvěřitelnosti, ale teoreticky to možné je; K. Bekele ale například tvrdí, že on dá stovku za 11.00) a běžel s touhle základní rychlostí 5km za 12:39 a 10km za 26:22. Kolegové z oddílu, co běželi stovku na přelomu dorosteneckého a juniorského věku kolem 12.5, později většinou dokázali 1500m pod 4 minuty.
Pokud máš stovku za 12.52 a přesto tvrdíš, že jsi čistě vytrvalostní typ, tak bys měl být třeba v maratonu někde na úrovni mistra republiky (nebo aspoň trénink by k tomu měl směřovat).
Jinak 180/68 jsou parametry dobré i na půlkaře (běžce na 800m, ne půlmaraton). Já mám 175/60 a to se nejlíp cítím na tratích 1500m-5km. V létě se pokusím dát stovku pod 12.5, ale budu muset sprinty pořádně potrénovat a (což mi už bude stačit na) 3km co nejblíže hranici, v ideálním případě pod, 9 minut.
Praha
zombice 22.02.2011 14:48:53
>> Kostěj, 21. 02. 2011 17:07:30
Tak ti nevim, mam podobny proporce jako ty (183 cm/70kg) a momentalne vim, ze zbytecne taham nejaky ty kila navic. Pokousim se delat triatlon v dost amaterskym pojeti, tj. musim mit nejaky ty svaly abych moh plavat (i kdyz tam uz jsem zjistil ze nejsou az tak potreba ) i jezdit na kole a stejne je takova moje idealni vaha v sezone 68–69kg. V horach se take rad pohybuju a malokdy narazim na nekoho z mych znamych komu bych nestacil
Jo a kdyz se treba kouknes na profil bratri Raelertu (aneb spicky v dlouhym triatlonu) tak zjistis ze oni taky nemusi byt zadny cvalici, aby byli tak dobri
PeterFabok 22.02.2011 15:43:32
>> Kostěj, 21. 02. 2011 21:27:25
telo sa zbavuje toho, co nepotrebuje. keby si mal 100k bezat s 10k navyse v svaloch na rukach, asi by to bolo poznat ;)
ja mam 198/85–6(poobede;)) a to len trochu beham a plavam…
… nam sa to tu pise a radi, ked prd vieme, co je to problem s nadvahou, hehe ;)
kazdopadne, clovek ma v zivote rozne periody – dva roky nazad kulminovala faza mojho sportoveho utlmu a mal som 96–97, co sice nie je extrem, ale pravidelnym(a vobec nie nejakym radikalnym) pohybom sa to spravilo a teraz som na hmotnosti z cias, ked som zavodne hral basket… co bolo veeelmi davno
Komsomolec 22.02.2011 18:22:52
>> PeterFabok, 22. 02. 2011 15:43:32
To, co bylo dřív do jisté míry samozřejmé, se dnes vrátilo v etickém hnutí či stylu, který se obyčejně nazývá dobrovolná skromnost. Když se k ní přidá sport/pohyb jako zásadní součást života, váhové výkyvy by se měly stát minulostí. Moji zahraniční přátelé, držící se této „dobrovolné skromnosti“, kteří pocházejí z různého sociálního spektra, takhle žijí již několik generací a úspěšně tak vychovávají i své děti. Kdysi mně utkvěl v paměti zajímavý výrok, že „nemoc je projevem lidského zdraví“.
GriseLouve 22.02.2011 20:04:36
„Dobrovolná skromnost“ podle toho, co jsem koukala zahrnuje život bez tehcnických vymožeností, návrat k přírodě atd. Otázka je, nakolik je to v dnešní době ve větší míře možné. Lidí je tolik, že postavit si každý svojí vlastní chaloupku, asi by nebylo kde běhat „Dobrovolná skromnost“ ve stravě se mi ale jako představa líbí. Kvůli nemoci která mě potkala jsem nucená dodržovat určité stravovací návyky, vzhledem k tomu, že jsem odmítla operaci a „dobrovolná skromnost“ je lepší myšlenka než „dieta“
Komsomolec 22.02.2011 20:40:01
>> GriseLouve, 22. 02. 2011 20:04:36
Jde spíš o „dobrovolnou skromnost“ ve smyslu přizpůsobení se realitě tohoto světa, ať už člověk bydlí v Dolní Lhotě nebo New Yorku Jedná se spíš o sofistikovanou úspornost, která se nevynáší nad druhé, ale je v určitém ohledu tvůrčí a plodná: musí z ní zkrátka člověk růst a stejně i to, co dělá. Vracení se do chaloupek a jeskynní je vlastně neskromné, protože v realitkách těch jeskynní moc není a na trhu by brzy stály majlant
GriseLouve 22.02.2011 20:56:28
>> Komsomolec, 22. 02. 2011 20:40:01
„musí z ní zkrátka člověk růst a stejně i to, co dělá“
Nebo musí dorůst do ní
rudo 22.02.2011 21:44:27
>> Komsomolec, 22. 02. 2011 20:40:01
velmi sa mi paci co pises, je to take srdcu blizke a hlave je to logicke. Vacsinou sa tym riadim, co vyvolava velky nesuhlas mojho 13 syna… je to velka hanba medzi spoluziakmi mat rodicov zijucich podla nejakej skromnosti, prirodzenej, prirodnej ci hocakej
Praha 4
Dav 22.02.2011 21:53:46
>> Komsomolec, 22. 02. 2011 20:40:01
A dá se začít u maličkostí. Pokaždé, když si chci něco koupit, tak si jen položit otázku: " Opravdu to tak nutně potřebuji?"
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.