Gabrielin 1/2maraton: Tři plus pro sportující ženu
Ležím u bazénu svého oblíbeného wellness centra na brněnské přehradě. Místní relax zóna je nádherná, i když při pohledu z venku se nezdá. Tvary hotelu ovlivněné prvky komunistické architektury nezaniknou ani se západem slunce. Ale i tak je tu krásně a já tu pro vás pravidelně předpřipravuji obsah svých příspěvků.
Vraťme se od kritiky architektury doby nedávné k hlavnímu tématu dne. Téma, které se na první pohled může zdát ryze ženské. Pánové nepodceňujte ho, týká se i vás.
Ráda bych vám dnes popsala tři plus pravidelného pohybu.
1. Imunita:
Kombinace pohybu, v lepším případě na čerstvém vzduchu, spolu se saunou, jsou dobrými pomocníky v době chřipek a angín. Odolávám bacilům „dospěláků“ i dětským, které v pravidelných intervalech nosí z jesliček synátor. Naposledy jsem byla bacilem poražena po jednom prosincovém běhu v minus deseti stupních ve svých vyletněných botech. Od té doby úspěšně odolávám.
Závěr: Běh podporuje imunitu vůči nemocem.
2. Bad hair day
My ženy ráno stojíme před zrcadlem a najednou to přijde. „Bad hair day“. Nespolupracují vlasy, šatník, řasenka. Všechno je špatně, nemáme co na sebe. Přijdeme si moc tlusté, hubené, beztvaré, nebo až moc tvarované. S pravidelným pohybem se tyto stavy minimalizují. V některých případech i zmizí. Víme, že pro sebe něco děláme a tím jsme ke své postavě méně kritické. Nestresujeme se, jestli sníme jeden nebo dva sloupky čokolády.
Závěr: Jsme vyrovnanější.
3. Nepřepínej
Muži mají jednu záhadnou vlastnost. Stíhají sledovat nejméně 15 televizních programů a mít přehled. Muži sportujících žen mají výhodu. Sportující žena ví, že i přepínání potřebuje pravidelný trénink, jinak svaly na palci ochabnou. Sportující žena ale také ví, že po každém tréninku je potřeba řádného protažení namáhané partie. Proto přikládám krátký návod.
Závěr: Chápeme i nepochopitelné.
Cvičení na uvolnění a protažení oblasti palce
- uvolňuje bolest a napětí v palci
- pomáhá obnovit plný rozsah pohybu palce
V sedě u stolu předpažíme poníž a prsty pravé ruky široce rozevřeme. Palcem a ukazovákem levé ruky obejmeme hřbet pravé ruky tak, že prsty vložíme mezi palec a ukazovák pravé ruky.
Pomalu sevřeme horní ruku v pěst. Tuto polohu podržíme s dýcháním 15–20 vteřin. Potom uvolníme sevření a protřepeme obě ruce. Cvičení zopakujeme v opačném pořadí.
A jak pokračuje má běžecká příprava? V Brně to poslední týden vypadalo spíše na brusle, než na běžecké boty. Proto jsem se přesunula do posilovny. Ale přiznávám, že jak přičichnete k běhání venku, delší než třicetiminutový běh na pásu začíná být trochu nuda. Těším se na jaro a doufám, že se ukáže co nejdříve.
GABRIELA SE PŘIPRAVUJE PODLE TRÉNINKOVÉHO PLÁNU ADIDAS MICOACH
Středa: VOLNO
Čtvrtek: 5 M – 40 Z – 5 M
Pátek: 5 M – 10 Z – 5 M
Sobota: 10M – 5 Z –10 Ž – 5 Z – 10 Ž – 10 M
Neděle: VOLNO
Pondělí: 5 M – 20 Z – 5 M
Úterý: 30 M – 85 Z – 10 M
(písmeno značí zónu a číslovka čas v minutách)
Zóny zátěže:
Modrá: nízká zátěž (volný klus) – M
Zelená: střední zátěž – Z
Žlutá: tempo mírně vyšší než uvažované tempo půlmaratonu – Ž
GABRIELA SE PŘIPRAVUJE V RÁMCI PROGRAMU PIM WOMEN'S CHALLENGE
Anketa
Jaký bude zbytek Gabrieliny přípravy?
Komentáře (Celkem 6)
GabrielaB 23.02.2011 08:08:35
Ležím u bazénu svého oblíbeného wellness centra na brněnské
přehradě. Místní relax zóna je nádherná, i když při pohledu z venku
se nezdá. Tvary hotelu ovlivněné prvky komunistické architektury nezaniknou
ani se západem slunce. Ale i tak je tu krásně a já tu pro vás pravidelně
předpřipravuji obsah svých příspěvků.
Odkaz
na článek
Černé Voděrady
MartiNo 23.02.2011 20:47:03
>> chuchvi, 23. 02. 2011 14:29:59
Ironie? Proč? Lepší v teple něco málo, než vylítnout do mrazu na led a přivodit si úraz nebo nachlazení, když není zvyklá.
Toronto
online4226 25.02.2011 00:19:14
Já sebou dneska sekla. V noci nasnežilo a náledí nebylo pod peřinou vidět. Odneslo to „jen“ naražené levé zápěstí a hamstring. Je to nepříjemné, zvlášť deset dní před závodem. Takže se přidávám – raději zůstat v bezpečí posilovny a zvolit vhodný trénink než riskovat zranění venku.
pam65 25.02.2011 06:36:03
Včera jsou zkoumal, co nového na miCoach portálu. Koukal jsem, jak se tam dělá půlmaraton. Takže mám, Gábino, dotazy:
- Použila jsi program generovaný portálem nebo si do Paceru nahráváš uživatelské workouty? Pokud máš custom workouty, kdo ti je navrhoval?
- Pokud jsi použila ten generovaný: Jaký cílový čas sis zvolila? Kolik týdnů tréninku to dává? Kolik dnů v týdnu?
Díky za odpovědi, jsme hrozně zvědaví, víš.
Zdraví Pavel
GabrielaB 02.03.2011 07:52:33
>> pam65, 25. 02. 2011 06:36:03 Ahoj Pavle. 1: u MiCoache si lze navolit přípravu na půlmaraton i způsobem, že zadáš datum závodu, kolikrát týdně můžeš trénovat a jaký čas chceš uběhnout. Já trénuji na 2:30, trénink 5× týdně, což se mi teda momentálně nedaří :-/ Ale je fajn, že si můžeš upravit, který den chceš long run a kdy naopak volno.
pam65 02.03.2011 08:00:54
>> GabrielaB, 02. 03. 2011 07:52:33
Díky. Přeji dosažení cíle. A nejen toho běžeckého. Člověk se tak nějak naučí hospodařit s časem a vyjde z toho i lidsky zdatnější, ne? Taky zkouším trénovat na první M/2
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.