Na olympiádu se nejezdí za zásluhy a tréninkovou píli, kontruje šéftrenér
S reakcí na otevřený dopis Anny Strakové-Pichrtové adresovaný Českému atletickému svazu a týkající se maratonských olympijských limitů přichází šéftrenér české atletické reprezentace Tomáš Dvořák. Obhajuje maratonské limity stanovené Českým atletickým svazem pro olympijské hry 2012 v Londýně. Vydáváme jeho dopis v neupravené podobě.
Pokusím se vyjádřit svůj postoj pro „běžeckou obec“…především z důvodu, že mi nejsou reakce běžců lhostejné…ale nemohu se s nimi ztotožnit.
Jelikož na šampionátech a olympiádách se nestartuje za zásluhy a dle toho, jak byl kdo pilný při tréninku. V tomto směru existuje snad jediná varianta, kterou jsem sám zažil, a to byl můj start na MS2003, kdy jsem vzhledem ke zdravotním problémům neabsolvoval před mistrovstvím jediný desetiboj a na MS jsem startoval díky splnění kritérií IAAF (výkonu z předešlého roku) a možnosti startovat jako úřadující mistr světa.
Kdyby to bylo jen na mně… Ale žel žijeme v době, kdy se buď sportuje pro radost a nebo pro výkonnost (kde by to i v tomto případě mělo být pro radost).
To, že ČAS upravuje limity, a to nejen pro běžecké disciplíny, pro evropské a světové akce není nějaká „samolibost“. Jsme k tomu tlačeni a z mnoha stran. Jsme „hodnoceni“ za výslednost a vzpomeňte si na některé reakce v tisku po mistrovstvích a olympiádách…
Na Vašem webu po proběhnuvším maratónu ve Frankfurtu píšete…“díky spolupráci během závodu se jim podařilo překonat čas 2:20:00, který lze za současné situace českého vytrvalostního běhu považovat za hranici velmi dobré kvality“…(čas 2:20:00 byl jen v letošní sezóně zaběhnut 1013× a na tomto čísle se podílelo 784 běžců). Tím rozhodně nechci snižovat výkony podané Robertem a Petrem, ale spíš uvést čtenáře do obrazu, jaká „kvalita“ to je. Vím, že se dá jen velmi těžko srovnávat určitá tabulková pozice ve světových žebříčcích napříč atletickými disciplínami, ale je to minimálně „názorné“. V mužské kategorii a běhu na 100m stejný počet sprinterů pokořil čas 10,58s, na 200m-21,37s, na 400m-47,61s, běžců na 800m-1:50,50min, na 1500m-3:47,09min, na 5000m-14:09,81min, na 10000m-30:05,75min. To tedy když se zaměříme na disciplíny, které „dělá“ celý svět. V těch technických je situace jiná, ale existují i tabulky hodnotící výkony v jednotlivých atletických disciplínách (tzv. maďarské tabulky), kde se pro zajímavost můžete podívat jak si stojí určitý výkon v jedné disciplíně proti výkonu v jiné. Nezohledňují samozřejmě kolik času musel atlet věnovat tréninku a jakou mírou talentu oplývá. Je to jen pro dokreslení…
Nejsem schopen zde rozebírat, jakým způsobem limity staví IAAF, která k jejich úrovni v jednotlivých disciplínách má své pohnutky (možný počet startujících v té které disciplíně, úroveň výkonů apod.).
Každopádně to není o tom, že „chce“, aby startovali závodníci s limitem B, ale tento limit start umožňuje!!! Když se podíváte třeba do okolních atleticky vyspělých zemí, zjistíte, že skoro všechny staví své limity a nominační kritéria. Kupříkladu v Německu nepřitvrzují limit B, tam vzhledem k síle atletiky a především k asi jejich hlavnímu předpokladu – USPĚT – přitvrzují limity A!!!
Ne ve všech disciplínách, ale především v těch, kde je pravděpodobnost úspěchu i s limitem A mizivá. S limitem B si tedy u našich západních sousedů nikdo neškrtne (limity pro maraton mají nastaveny na 2:12:00 pro muže a 2:30:00 pro ženy). Je to dáno tím, že mají hodně dobrých atletů, ale také sportovců v jiných sportech a asi stejně jako ČAS jsou tlačeni jejich olympijským výborem, aby na OH jeli jen ti nejlepší, a to asi ne jen v Německu nejlepší. Opakem je třeba zmiňovaný Slovenský postoj, kde vysílají toho, kdo se aspoň na limit B dostane, jelikož by ze Slovenska na OH jel jeden kladivář, jeden chodec, jedna trojskokanka a …
Ale opět jen pro dokreslení pár řádek k navržené úpravě mužského maratonského limitu B pro OH2012.
Sté místo v neredukovaných tabulkách (zde je počítán každý běžec, který se do tohoto počtu dostal) v maratonu mužů je 2:09:43, o výkony se postarali běžci ze 13 zemí.
Limit A MOV/IAAF (2:15:00) má letos zaběhnuto 68 závodníků ze světové redukce (tři běžci na stát), tudíž když je jejich země vyšlou, mohou všichni startovat.
Limit ČOV/ČAS, který je nastaven na 2:16:30 (na OH v Pekingu byl roven limitu A a tedy 2:15:00) je na úrovni 82. místa a limit B MOV/IAAF, který má hodnotu 2:18:00 zaujímá 112. místo ve světových redukovaných tabulkách roku 2011 (redukované tabulky počítají jen se třemi běžci jednoho státu). V neredukovaných je to 621. místo.
Stejné pozice například na 100m (i když je mi jasné, že sprinter se o limit může pokusit vícekrát, ale také to nemá jednoduché, jelikož ideální podmínky pro sprintera v ČR mohou být také jednou za sezónu, jako tomu bylo nejdnou v letošním roce, kdy foukalo moc do zad, což je proti pravidlům a uznání limitu to znemožňuje, nebo foukalo proti, což zase znemožňuje podat potřebný výkon) vypadá následovně.
Sté místo v neredukci je 10,22s a kdybych se podíval na postavení maratonského „béčka“ v neredukci, odpovídá to výkonu 10,53s. A určitě se tady můžeme bavit o tom, že na 100m má z tohoto počtu zaběhnut lepší čas asi podobný počet „opálených atletů“, jako je těch v maratonu. Přesto je limit B na OH na 100m 10,24s, což je v redukovaných tabulkách 53. místo!!!
Maratonec je v tomto směru „zvýhodněn“ o celých 30 míst a asi snad dokážete představit, jak se tváří trenéři závodníků a závodníci samotní v takových disciplínách, kde už limit B znamená překonat například národní rekord a nebo se mu dost přiblížit. A nemyslím si, že by se na takové výkony také nenadřeli a také to ve většině případů nejsou co se podmínek týče „praví profesionálové“.
Zohledňovat fakt, že nejsme běžecká a sprinterská „velmoc“, prostě nelze, jelikož se ozvou ti, kteří by také rádi startovali na šampionátech a olympiádách.
Nevzdálím se příkladem od běžců… Už vzhledem k tomu, že třeba na OH2012 pro muže na 10000m je limit B 28:05,00 (což je 28. místo v redukovaných tabulkách), ale nelze s tím kvůli omezenému počtu startujících nic dělat. Tento limit právě z takového důvodu samozřejmě změny nedošel. A takto bych vám mohl popsat, jak si stojí každý limitní výkon v každé disciplíně. To, že v maratonu může startovat třeba 200 atletů, protože nemají své rozběhy a kvalifikace, a není tak jejich počet omezen, není „ospravedlnění“ pro jejich nedostačující výkonnost. Při pohledu jen do národních tabulek se svými časy nevcházejí ani mezi dvacet nejlepších maratonců historie…
Omlouvám se, že jsem se upnul jen na mužskou část, ale u žen je situace podobná. Má-li někdo chuť, tak se podívá na skutečnost sám/a.
OH je „masová akce“ jen díky množství sportů, sportovců a zájmu o tuto akci, ale je prostě pro ty „nejlepší“ v tom, co dělají, a když Anička a jiní pisatelé zmínili „ducha olympijské myšlenky“, tak je musím poopravit, jelikož zmíněné ‚heslo‘ je pozůstatkem „minulé doby“, kdy nám toto vtloukali do hlavy (přes to byly limity též upravovány a stavěny na určitou úroveň). Před více než 110 lety baron de Coubertin totiž doslovně vyřkl „L’important dans la vie ce n’est point le triomphe, mais le combat, l’essentiel ce n’est pas d’avoir vaincu mais de s’être bien battu “, což znamená v nedoslovném překladu “Není důležité zvítězit, ale čestně bojovat”…O účasti zde tedy není jasná zmínka.
Ještě k maratonu samotnému a nominačním kritériím/limitům. Ač to již bylo zmíněno v článku z minulého týdne, limity pro maraton lze dle návrhu kritérií ČOV/ČAS, stejně jako u kritérií MOV/IAAF pro OH2012 plnit od 1.1.2011, právě vzhledem k tomu, že nejen mně je jasné, že se nedá jen tak “střihat” maraton po týdnu, či po měsíci. Stejně tak pro chůzi na 50km a běh na 10000m. Fakt, že se o takovou informaci nikdo nezajímal dříve, je dán tím, že pro minulé OH bylo nominační období stanoveno na aktuální olympijský rok. Každopádně nevím, zda by s touto informací naši maratonci naložili jinak, než jak se tomu letos dělo. Kriteria MOV/IAAF jsou veřejně známy od dubna letošního roku a “zásady nominace sportovců na OH v Londýně” projednával ČOV tomtéž měsíci a informace ohledně nominačních období jsou od té doby známy.
ČAS se snaží nastavit podmínky nominace na OH ve spolupráci s ČOV tak, aby měli všichni (v mezích, které umožňují ty dané) aspoň podobnou „startovní pozici“. Kdyby se mělo jít do důsledků a srovnat podmínky pro všechny stejně (třeba podle té „desítky“, což by byl extrém), tak by na OH mnoho Čechů nestartovalo. Druhým směrem to žel díky stanoveným limitům nejde, ač by to beze sporu uvítali nejen maratonci.
Na druhou stranu je jasné, že pro medaile si na olympiádu nejedou všichni, ale nevím jak rádi slýcháte, že to tam „TI ČEŠI ZASE PĚKNĚ ZAMETLI“.
Sám jsem si zažil i takové chvíle a musím konstatovat, že ani „olympijská atmosféra“ mi nicotný pocit nějak nevylepšila.
Nevím, zda se mi podařilo objasnit situaci do té míry, že si běžci uvědomí, že nejen oni dávají svému sportu a disciplíně vše, co potřebuje, a chtějí startovat (případně vidět startovat své kolegy) na top sportovních akcích. Já se na atletiku musím dívat komplexně a rozhodně není mou snahou vytrvalce předem „diskvalifikovat“. Existují ovšem mantinely, které jsem nestavěl. A jen doufám, že tato diskuse nepovede k přitvrzení maratonských limitů na úroveň „ostatních“ disciplín, jako tomu bylo v roce 2008.
Zdraví
Tomáš Dvořák
Maratonské limity IAAF pro OH 2012:
- Muži: A limit = 2:15:00, B limit = 2:18:00
- Ženy: A limit = 2:37:00, B limit = 2:43:00
Podle kritérií Mezinárodní atletické asociace IAAF může národní olympijský výbor ve spolupráci s národním atletickým svazem nominovat tři maratonce, kteří splní A limit nebo, pokud se tak nestane, jednoho, který splní alespoň B limit.
Pravděpodobné limity Českého atletického svazu (dosud nebyly oficiálně oznámeny) dle vyjádření šéftrenéra reprezentace Tomáše Dvořáka:
- Maratonský limit pro muže: 2:16:30
- Maratonský limit pro ženy: 2:38:30
Anketa
Jak by se podle vás měl zachovat Český atletický svaz při stanovení nominačních kritérií pro maraton na OH 2012 v Londýně?
Komentáře (Celkem 177)
PetrK 31.10.2011 12:48:31
Olympijský Londýn. Geograficky je tak blízko. Přesto se těžko některý
z českých maratonců postaví na start královské atletické disciplíny,
vrcholu olympijských her. Situace kolem maratonských olympijských limitů
nenechává klidnou ani naši nedávnou maratonskou jedničku, Annu
Strakovou-Pichrtovou. Otevřeným dopisem se obrací na Tomáše Dvořáka,
šéftrenéra české atletické reprezentace. Dopis vydáváme v plném
znění.
Odkaz
na článek
Praha
mapo 31.10.2011 13:36:56
Petice by byla fajn, klidně jí podepíšu i víckrát Ale myslím, že v případě Londýna, je to už passé, právě pro to, že už byly limity uveřejněny. Třeba by petice pomohla alespoň následně…i když přesvědčovat „naše neomylné“ a to platí nejen ve sportu, je jako házet hrách na stěnu.
sam 31.10.2011 13:40:45
>> mapo, 31. 10. 2011 13:36:56
Martino, limity byly zveřejněny Dvořákem neoficiálně. Oficiálně mají být ještě schvalovány a následně vyhlášeny. S tím, že plnit je je možné od 1.1.2012.
Kervitcer Jan st. 31.10.2011 13:50:25
Pěkný dopis,který doufám pomůže trochu rozvířit hladinu, o limitech se rozhodne definitivně tento týden na trenérském semináři, budou zde velké tlaky od jiných atletických disciplin na „stejný metr“, věřím ale , že i ostatní trenéři běhů se pokusí bojovat za B-limity alespoň v maratonu, je to v zájmu dalšího rozvoje našich vytrvaleckých běhů
Praha
mapo 31.10.2011 14:04:59
>> sam, 31. 10. 2011 13:40:45
Ještě tedy není vše ztraceno Co tedy něco sepsat a podpořit to (třeba přes facebook), abychom se mohli vyjádřit a třeba trošku zvýšit tlak alespoň na to, aby se nad tím, ti, co budou rozhodovat, pořádně zamysleli…
ironman 31.10.2011 14:22:40
Je skvělé už vůbec to, že jsme se jako běžci ozvali. To je první kamínek z velké laviny která může následovat. Všichni kdo můžete v tomto pomoci se ozvěte. Třeba novináři a podobně, nebo běhající zástupci sponzorů. Šiřme tento otevřený dopis třeba přes FB. Jedině pokud bude vidět tak to pomůže.
sam 31.10.2011 14:25:00
>> ironman, 31. 10. 2011 14:22:40
Zde máš názory jednoho běhajícího novináře Luboše Brabce.
http://www.behej.com/…eji-clanek/2#…
Myslíš, že takové názory pomohou ?
Pierrot 31.10.2011 14:27:37
>> mapo, 31. 10. 2011 14:04:59
Já jsem spíš pro standardní petici. Jednak proto, že nejsem na fb, jednak proto, že fb je příliš neformální. A svaz ho bude ignorovat spíš než petici, kterou podepíše mnoho lidí. Mám ale obavu, že ovlivnit nějak ČAS je v podstatě nemožné…
Luboš Brabec 31.10.2011 14:29:31
>> sam, 31. 10. 2011 14:25:00
Můj názor není od toho, aby pomáhal. Je to prostě můj názor. Omlouvám se za tu opovážlivost.
Praha
mapo 31.10.2011 14:34:00
>> Pierrot, 31. 10. 2011 14:27:37
jestliže se má rozhodovat tento týden, je na klasickou petici pozdě, navíc její sepsání má určitá pravidla. Myslím, že co můžeme tak nejvíš udělat, je sdílet dopis Aničky na facebooku nebo na dalších sociálních sítích, klikat na anketu tady pod článkem a redakce behej.com bude třeba tak hodná a přepošle odkaz Tomáši Dvořákovi, aby bylo vidět, jaký má širší běžecká komunita názor.
ironman 31.10.2011 14:36:25
Same 2 věci fungují, veřejné mínění přes média a pak seknout přes prachy, běhá hodně lidí a třeba se někdo takový najde, kdo zatlačí …
sam 31.10.2011 14:43:05
>> Luboš Brabec, 31. 10. 2011 14:29:31
Luboši, nemusíš se urážet. Já jsem ti přeci již psal, že tvůj názor beru jako tvůj legitimní názor. Link na naši diskusi jsem dal pro ironmana jen jako ilustraci toho, že najít novináře, který by v té věci mohl a chtěl pomoci nebude tak snadné, když tak odlišný názor má i běžec. Nic víc, nic méně.
Brno
mulisak 31.10.2011 14:49:31
Mám jiný názor:
- maratón je specifický také tím, že na rozdíl od technických nebo kratších disciplín tam nedochází k překvapivým vítězstvím. Nestane se, že někomu nečekaně vyjde jeden hod, skok nebo dobře zafinišuje v pomalém taktickém závodě na dráze. I s časem A limitu – 2:15 by tam naši jeli absolutně bez šance na vítězství. 2:15 někteří Keňané občas běhají v tréninku.
- když už jsem zmínil Keňany, asi deset jich letos běželo pod 2:06 a třicet pod 2:08 a jen tři mohou na olympiádu:
- v Pekingu i Daegu čelo závodu běželo i v nepříznivých podmínkách tempem 3 min/km. Pouhou desítku tímto tempem u nás zvládnou 2 – 3 lidi a Pechek ani Krupička to nejsou a bohužel vzhledem k jejich věku už ani nikdy nebudou, takže argument pro nasbírání zkušeností je lichý.
- teď spekuluji, nejsem odborník, ale ani Pechek ani Krupička nejsou maratónci – specialisté. Nedali maratónské přípravě maximum, často běhají do vrchu a další závody, dle mě ne zcela slučitelné s maratónským tréninkem. Pechek dle vlastních slov byl unavený na konci běžecké sezóny, místo aby běžel odpočatý a jeho forma kulminovala a byl to pro něho vrchol sezóny. Potřebné tempo pro A limit drželi dle mezičasů jen prvních 5 km. Čekal bych chytřejší nebo srdnatější výkon. Buď měli za včasu odstoupit a šetřit síly na další pokus nebo běžet na doraz na limit 30 – 35 km a pak třeba vzdát. Jejich dosažené časy 2:18 – 2:19 vůbec nic neřeší.
Slaný
EdCable 31.10.2011 14:57:31
>> mulisak, 31. 10. 2011 14:49:31
On ani nebyl duvod jit do tohoto zavodu odpocaty a naplno, kdyz CAS pocita do kvalifikace az vykony v roce 2012..
ironford 31.10.2011 15:00:56
Děkuji Anno, hezky jste to vystihla. Měl jsem za to, že ČAS funguje relativně OK, ale tohle mi vyrazilo dech. Bohužel, je to o lidech a nezřídka o osobním egu. Ale také se najdou osobnosti, které se aktivně snaží změnit věci k lepšímu. Ještě jednou děkuji za otevřený dopis, podepíšu se i pod případnou petici.
P.S.: Ryba smrdí od hlavy.
Ústí nad Labem
PetrK 31.10.2011 15:16:17
>> EdCable, 31. 10. 2011 14:57:31
Ahoj, tak to není. Psal jsem několik článků o limitech a komunikoval s Tomášem Dvořákem. ČAS uznává výkony zpětně na základě seznamu maratonů, při nichž je možné limity plnit. Ten seznam vydala IAAF. Pokud by naši zaběhli A limit IAAF ve Frankfurtu, na OH by jeli. Jen chci uvést věci na pravou míru.
Mato 31.10.2011 15:17:39
Takze, Mulisak, na OH sa chodi iba vitazit, ano? Alebo mi nieco z Tvojho prispevku uslo?
Podla mna, kedze kazda krajina si nominuje svojich sportovcov, sa chodi na OH reprezentovat svoju vlast a ti najlepsi bojuju o individualne umiestnenia. Ucast na OH je podla mna odmenou za nesmiernu snahu (ci nesmierny talent) skoro kazdeho ucastnika, a iba pre par percent z nich, moznost bojovat o medaile.
Ak sa pravidla kvalifikovania sa na OH zmenia na spravodlivejsie voci individualnym sportovcom (prvych 20,50, ci 100 z kazdej discipliny – podla kapacitnych moznosti, bez ohladu na statnu prislusnost), potom by Tvoj prispevok daval vacsi zmysel. Do toho casu, je to skor zlovola narodnych sportovych zvazov, ak kriteria sprisnuju podla arbitrarnych pravidiel tych, co nikdy danu disciplinu nerobili a nemaju o nej ani potuchy. Ak by som chcel byt k Tomasovi Dvorakovi hnusny, tak poviem, ze s takto nastavenym casovym ramcom na plnenie sprisnenych limitov, to mas akoby Ti niekto povedal pred desatbojom – „Tak, kamosko, v kazdej z technickych disciplin mas len jeden pokus a skus sa nestrafit. Pri bezeckych musis byt lepsi, ako 800 bodov. Inak na Oh zabudni.“ Tak ako pri technickych disciplinach moze nevyjst 100 faktorov pri danom pokuse, tak to moze nevyjst pri maratone. S tym rozdielom, ze pri jeho discipline mal dalsi pokus o par minut. Na maratone ho mas tak nejskor o par mesiacov, az na vynimky.
Ústí nad Labem
PetrK 31.10.2011 15:18:27
>> mapo, 31. 10. 2011 14:34:00
Ahoj Martino, odkaz na článek jsme poslali Tomáši Dvořákovi z ČASu s tím, že pokud bude chtít, má možnost se na tomto serveru vyjádřit.
Bergri 31.10.2011 17:46:44
Milí běžci, je mi trochu líto, že se na věc díváte tak pejorativně. Možná to u většiny z váš způsobuje neznalost prostředí vrcholové atletiky (tj. reprezentace) a stojíte za svou kolegyní. Kdybychom začli všichni plakat nad svými problémy, vedení nebude řešit nic jiného. Jednou jsou dané limity, které zodpovědně schválilo vedení a kdo chce jet na OH, musí je splnit. Každý to ví a každý to respektuje. Olympijský duch neznamená, že může jet každý, kdo je nadšen sportem. Ve sprintu je také převaha afroameričanů a přesto jsou limity nastaveny tak, že jejich zopakování na vrcholné soutěži znamená tam být do dvacítky. A to se o maratonu říct rozhodně nedá. Obdivuji každého, kdo uběhně maraton, ale když chcete jet na Olympiádu, musíte ho zaběhnout sakra dobře. Stejně jako já musím sakra dobře zaběhnout překážky a někdo jiný sakra dobře skočit nebo hodit. Přátelé, na Olympijské hry jezdí ŠPIČKA! A špička v maratonu je pro naše běžce bohužel vzdálená jako pro Keňana světový pohár ve sjezdovém lyžování. Děkuji za pozornost, Zuzana
AnkaS 31.10.2011 17:47:39
>> PetrK, 31. 10. 2011 15:16:17
Ahoj Petře, dokonce jsem teď, zvýrazňuji teď dozvěděla, že limity se mohly plnit už od 1.1.2011!!! Ale to nikdo nevěděl a oznámí to až teď! Ale jak se máš připravovat, když ani nevíš na jaký čas a jestli to už třeba bude platný, když to zaběhneš! Prostě oznámit to takhle pozdě je vůči běžcům nefér! Uznávat výkony zpětně? To jsem neslyšela a nemyslím si, že je to zrovna správné rozhodnutí.
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 31.10.2011 17:56:12
Celé mi to připadá nesmyslné. Významná část tohohle národa se vyznačuje mylnou představou, že ví víc než ostatní a umí dělat věcí líp než ostatní. Takže typy názorů EU dělá všechno špatně, my to umíme a víme dělat líp, celosvětová recese se nás netýká, jsme totiž prý ostrůvkem, odchod Německa od jádra je blbost, neví co dělají, limity od celosvětové organizace jsou špatně, my si uděláme lepší, „spravedlivější“. Anebo je to prozaičtější a paranoia běžců není paranoia, ale fakt a svaz je proti vytrvalcům zaměřený.
Nevím ale moc proč. Nechci se nikoho dotknout, ale z mého pohledu nechápu některé obskurní disciplíny typu oštěp, hod kladivem, trojskok, skok o tyči… To někoho, kdo není atlet jako baví? Jaká tu je v ČR základna a kolik lidí je schopných (když nejsou v armádě) se tím na světě uživit a kolik peněz komu z nich dají sponzoři? Kolik se tomu věnuje u nás lidí jen tak ve volném čase? Tohle může být jedno z hledisek, jak se dívat na podporované sporty – jejich masovost. Pak třeba peníze – jaký je sponzorský potenciál. Anebo třeba možnost dovést medaile. Úhlů pohledu je spousta. Tak proč chtějí srovnávat nesrovnatelné a říkat, že tenhle výkon v téhle disciplíně je oproti jinému tak a tak hodnotný a ještě ke všemu, že to ví líp jak Ti v IAAF?! Nebo pokud chtějí jen jeden úhel pohledu, ať to řeknou naprosto otevřeně a neschovávají se za fráze. Pak je ale otázka, jestli k tomu mají legitimitu. Předpokládám, že je ČAS financován, nebo spolufinancován z veřejných rozpočtů. A to znamená, že ti lidi jsou odpovědní společnosti, čili by nás měli jaksi „poslouchat“, nebo minimálně naslouchat a ne si dělat zlovolně, co chtějí.
AnkaS 31.10.2011 17:59:26
>> mulisak, 31. 10. 2011 14:49:31
Tak na OH by měli jezdit lidi jenom vítězit? To by tam ten maraton moc lidí neběželo!!! O tom olympiáda není a neměla by být. A shazovat výkony Roberta a Petra je nesoudné!!!…na své možnosti tréninku, zdraví a zázemí dali do toho vše, co měli a oba byli blízko B limitu. Já taky běhala vrchy a maratony souběžně a myslím, že i docela úspěšně. Takže trénink jde skloubit dohromady, pokud se to dělá správně. Ty IAAF limity určují lidi, kteří se tomu rozumí více než ty. Kdyby bylo po tvém, tak by na startu stálo 80 černých borců a tak hrstka bílých…S tvým názorem vůbec nesouhlasím.
Luboš Brabec 31.10.2011 18:02:16
>> Luckyboy, 31. 10. 2011 17:56:12
Například fotbalový svaz je také spolufinancován z veřejných rozpočtů. Přesto bych se nechtěl dožít toho, aby reprezentační trenér „poslouchal“ veřejnost a dělal sestavu podle toho, co si přeje ona Budu raději, ať ji určí zlovolně podle sebe. Za to ať pak nese zodpovědnost před svými nadřízenými.
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 31.10.2011 18:17:15
>> Bergri, 31. 10. 2011 17:46:44
A jaký je důvod být elitnější než je stanovený B limit? Tady nejde o to, aby se tam stůj co stůj dostal maratonec, jde tu o to, že ČAS diskriminuje české vytrvalce oproti ostatním, protože bez jakéhokoli racionálního důvodu u B limitu přitvrdil. Takže např. Slovák za stejný čas jako Čech na OH pojede, ale Čech ne.
Pokud na OH může jen špička, tak co je to špička? Ti, co umí maraton pod 2:06? To umí jen Keňani (je jich letos 10). Nebo pod 2:07? Tak tam jsou pořád jen Keňani a jeden Brazilec (celkem jich je 24). Nebo pod 2:08? Tak tam přibylo pár Etiopanů a Eritrejců (celkem jich je 43). Pod 2:09 se dostal jeden Amík, Japonec a 4 Maročani (celkem 68 běžců). Pod 2:10 je to již „barevnější“, ale ne o moc. A kde je špička? První stovka, dvě stovky, nebo první padesátka? Když porovnám pár disciplín a vezmu prvních plus mínus 60 až 70 letošních výkonů, tak rozdíl mezi posledním a prvním porovnaný vůči nejlepšímu výkonu dělá 4,3% 4,8% 6,7% 10,5% pro sporty maraton, 110m překážek, skok o tyči, desetiboj. A kde je tedy z těhle 4 sportů největší konkurence? V maratonu. Čili ve velmi konkurenčním prostředí, kde Ti dobří jsou jen z jednoho státu budeme ještě tvrdší, než je světový limit. Ok.
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 31.10.2011 18:21:29
>> Luboš Brabec, 31. 10. 2011 18:02:16
Jenže tohle srovnávat nejde. To je jako kdybys vybíral mezi 3 maratoncema jednoho podle toho, co chcou lidi a jeden pak zaběhl horší čas než ten, co by nejel. Tenhle výběr je o tom, že ačkoli bychom mohli jet na nějaký mezinárodní turnaj, tak by nějakej jouda řekl vy tam nepojedete, protože i když na turnaj můžou z kvalifikační skupiny týmy, které dosáhli 10 bodů, my tam pošleme tým jen když dosáhne 12 bodů. To je mnohem podobnější logika. A chtějí lidi vidět náš tým na turnaji, nedejbože se na něj ještě i jet podívat? Řekl bych že jo.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.