Na olympiádu se nejezdí za zásluhy a tréninkovou píli, kontruje šéftrenér
S reakcí na otevřený dopis Anny Strakové-Pichrtové adresovaný Českému atletickému svazu a týkající se maratonských olympijských limitů přichází šéftrenér české atletické reprezentace Tomáš Dvořák. Obhajuje maratonské limity stanovené Českým atletickým svazem pro olympijské hry 2012 v Londýně. Vydáváme jeho dopis v neupravené podobě.
Pokusím se vyjádřit svůj postoj pro „běžeckou obec“…především z důvodu, že mi nejsou reakce běžců lhostejné…ale nemohu se s nimi ztotožnit.
Jelikož na šampionátech a olympiádách se nestartuje za zásluhy a dle toho, jak byl kdo pilný při tréninku. V tomto směru existuje snad jediná varianta, kterou jsem sám zažil, a to byl můj start na MS2003, kdy jsem vzhledem ke zdravotním problémům neabsolvoval před mistrovstvím jediný desetiboj a na MS jsem startoval díky splnění kritérií IAAF (výkonu z předešlého roku) a možnosti startovat jako úřadující mistr světa.
Kdyby to bylo jen na mně… Ale žel žijeme v době, kdy se buď sportuje pro radost a nebo pro výkonnost (kde by to i v tomto případě mělo být pro radost).
To, že ČAS upravuje limity, a to nejen pro běžecké disciplíny, pro evropské a světové akce není nějaká „samolibost“. Jsme k tomu tlačeni a z mnoha stran. Jsme „hodnoceni“ za výslednost a vzpomeňte si na některé reakce v tisku po mistrovstvích a olympiádách…
Na Vašem webu po proběhnuvším maratónu ve Frankfurtu píšete…“díky spolupráci během závodu se jim podařilo překonat čas 2:20:00, který lze za současné situace českého vytrvalostního běhu považovat za hranici velmi dobré kvality“…(čas 2:20:00 byl jen v letošní sezóně zaběhnut 1013× a na tomto čísle se podílelo 784 běžců). Tím rozhodně nechci snižovat výkony podané Robertem a Petrem, ale spíš uvést čtenáře do obrazu, jaká „kvalita“ to je. Vím, že se dá jen velmi těžko srovnávat určitá tabulková pozice ve světových žebříčcích napříč atletickými disciplínami, ale je to minimálně „názorné“. V mužské kategorii a běhu na 100m stejný počet sprinterů pokořil čas 10,58s, na 200m-21,37s, na 400m-47,61s, běžců na 800m-1:50,50min, na 1500m-3:47,09min, na 5000m-14:09,81min, na 10000m-30:05,75min. To tedy když se zaměříme na disciplíny, které „dělá“ celý svět. V těch technických je situace jiná, ale existují i tabulky hodnotící výkony v jednotlivých atletických disciplínách (tzv. maďarské tabulky), kde se pro zajímavost můžete podívat jak si stojí určitý výkon v jedné disciplíně proti výkonu v jiné. Nezohledňují samozřejmě kolik času musel atlet věnovat tréninku a jakou mírou talentu oplývá. Je to jen pro dokreslení…
Nejsem schopen zde rozebírat, jakým způsobem limity staví IAAF, která k jejich úrovni v jednotlivých disciplínách má své pohnutky (možný počet startujících v té které disciplíně, úroveň výkonů apod.).
Každopádně to není o tom, že „chce“, aby startovali závodníci s limitem B, ale tento limit start umožňuje!!! Když se podíváte třeba do okolních atleticky vyspělých zemí, zjistíte, že skoro všechny staví své limity a nominační kritéria. Kupříkladu v Německu nepřitvrzují limit B, tam vzhledem k síle atletiky a především k asi jejich hlavnímu předpokladu – USPĚT – přitvrzují limity A!!!
Ne ve všech disciplínách, ale především v těch, kde je pravděpodobnost úspěchu i s limitem A mizivá. S limitem B si tedy u našich západních sousedů nikdo neškrtne (limity pro maraton mají nastaveny na 2:12:00 pro muže a 2:30:00 pro ženy). Je to dáno tím, že mají hodně dobrých atletů, ale také sportovců v jiných sportech a asi stejně jako ČAS jsou tlačeni jejich olympijským výborem, aby na OH jeli jen ti nejlepší, a to asi ne jen v Německu nejlepší. Opakem je třeba zmiňovaný Slovenský postoj, kde vysílají toho, kdo se aspoň na limit B dostane, jelikož by ze Slovenska na OH jel jeden kladivář, jeden chodec, jedna trojskokanka a …
Ale opět jen pro dokreslení pár řádek k navržené úpravě mužského maratonského limitu B pro OH2012.
Sté místo v neredukovaných tabulkách (zde je počítán každý běžec, který se do tohoto počtu dostal) v maratonu mužů je 2:09:43, o výkony se postarali běžci ze 13 zemí.
Limit A MOV/IAAF (2:15:00) má letos zaběhnuto 68 závodníků ze světové redukce (tři běžci na stát), tudíž když je jejich země vyšlou, mohou všichni startovat.
Limit ČOV/ČAS, který je nastaven na 2:16:30 (na OH v Pekingu byl roven limitu A a tedy 2:15:00) je na úrovni 82. místa a limit B MOV/IAAF, který má hodnotu 2:18:00 zaujímá 112. místo ve světových redukovaných tabulkách roku 2011 (redukované tabulky počítají jen se třemi běžci jednoho státu). V neredukovaných je to 621. místo.
Stejné pozice například na 100m (i když je mi jasné, že sprinter se o limit může pokusit vícekrát, ale také to nemá jednoduché, jelikož ideální podmínky pro sprintera v ČR mohou být také jednou za sezónu, jako tomu bylo nejdnou v letošním roce, kdy foukalo moc do zad, což je proti pravidlům a uznání limitu to znemožňuje, nebo foukalo proti, což zase znemožňuje podat potřebný výkon) vypadá následovně.
Sté místo v neredukci je 10,22s a kdybych se podíval na postavení maratonského „béčka“ v neredukci, odpovídá to výkonu 10,53s. A určitě se tady můžeme bavit o tom, že na 100m má z tohoto počtu zaběhnut lepší čas asi podobný počet „opálených atletů“, jako je těch v maratonu. Přesto je limit B na OH na 100m 10,24s, což je v redukovaných tabulkách 53. místo!!!
Maratonec je v tomto směru „zvýhodněn“ o celých 30 míst a asi snad dokážete představit, jak se tváří trenéři závodníků a závodníci samotní v takových disciplínách, kde už limit B znamená překonat například národní rekord a nebo se mu dost přiblížit. A nemyslím si, že by se na takové výkony také nenadřeli a také to ve většině případů nejsou co se podmínek týče „praví profesionálové“.
Zohledňovat fakt, že nejsme běžecká a sprinterská „velmoc“, prostě nelze, jelikož se ozvou ti, kteří by také rádi startovali na šampionátech a olympiádách.
Nevzdálím se příkladem od běžců… Už vzhledem k tomu, že třeba na OH2012 pro muže na 10000m je limit B 28:05,00 (což je 28. místo v redukovaných tabulkách), ale nelze s tím kvůli omezenému počtu startujících nic dělat. Tento limit právě z takového důvodu samozřejmě změny nedošel. A takto bych vám mohl popsat, jak si stojí každý limitní výkon v každé disciplíně. To, že v maratonu může startovat třeba 200 atletů, protože nemají své rozběhy a kvalifikace, a není tak jejich počet omezen, není „ospravedlnění“ pro jejich nedostačující výkonnost. Při pohledu jen do národních tabulek se svými časy nevcházejí ani mezi dvacet nejlepších maratonců historie…
Omlouvám se, že jsem se upnul jen na mužskou část, ale u žen je situace podobná. Má-li někdo chuť, tak se podívá na skutečnost sám/a.
OH je „masová akce“ jen díky množství sportů, sportovců a zájmu o tuto akci, ale je prostě pro ty „nejlepší“ v tom, co dělají, a když Anička a jiní pisatelé zmínili „ducha olympijské myšlenky“, tak je musím poopravit, jelikož zmíněné ‚heslo‘ je pozůstatkem „minulé doby“, kdy nám toto vtloukali do hlavy (přes to byly limity též upravovány a stavěny na určitou úroveň). Před více než 110 lety baron de Coubertin totiž doslovně vyřkl „L’important dans la vie ce n’est point le triomphe, mais le combat, l’essentiel ce n’est pas d’avoir vaincu mais de s’être bien battu “, což znamená v nedoslovném překladu “Není důležité zvítězit, ale čestně bojovat”…O účasti zde tedy není jasná zmínka.
Ještě k maratonu samotnému a nominačním kritériím/limitům. Ač to již bylo zmíněno v článku z minulého týdne, limity pro maraton lze dle návrhu kritérií ČOV/ČAS, stejně jako u kritérií MOV/IAAF pro OH2012 plnit od 1.1.2011, právě vzhledem k tomu, že nejen mně je jasné, že se nedá jen tak “střihat” maraton po týdnu, či po měsíci. Stejně tak pro chůzi na 50km a běh na 10000m. Fakt, že se o takovou informaci nikdo nezajímal dříve, je dán tím, že pro minulé OH bylo nominační období stanoveno na aktuální olympijský rok. Každopádně nevím, zda by s touto informací naši maratonci naložili jinak, než jak se tomu letos dělo. Kriteria MOV/IAAF jsou veřejně známy od dubna letošního roku a “zásady nominace sportovců na OH v Londýně” projednával ČOV tomtéž měsíci a informace ohledně nominačních období jsou od té doby známy.
ČAS se snaží nastavit podmínky nominace na OH ve spolupráci s ČOV tak, aby měli všichni (v mezích, které umožňují ty dané) aspoň podobnou „startovní pozici“. Kdyby se mělo jít do důsledků a srovnat podmínky pro všechny stejně (třeba podle té „desítky“, což by byl extrém), tak by na OH mnoho Čechů nestartovalo. Druhým směrem to žel díky stanoveným limitům nejde, ač by to beze sporu uvítali nejen maratonci.
Na druhou stranu je jasné, že pro medaile si na olympiádu nejedou všichni, ale nevím jak rádi slýcháte, že to tam „TI ČEŠI ZASE PĚKNĚ ZAMETLI“.
Sám jsem si zažil i takové chvíle a musím konstatovat, že ani „olympijská atmosféra“ mi nicotný pocit nějak nevylepšila.
Nevím, zda se mi podařilo objasnit situaci do té míry, že si běžci uvědomí, že nejen oni dávají svému sportu a disciplíně vše, co potřebuje, a chtějí startovat (případně vidět startovat své kolegy) na top sportovních akcích. Já se na atletiku musím dívat komplexně a rozhodně není mou snahou vytrvalce předem „diskvalifikovat“. Existují ovšem mantinely, které jsem nestavěl. A jen doufám, že tato diskuse nepovede k přitvrzení maratonských limitů na úroveň „ostatních“ disciplín, jako tomu bylo v roce 2008.
Zdraví
Tomáš Dvořák
Maratonské limity IAAF pro OH 2012:
- Muži: A limit = 2:15:00, B limit = 2:18:00
- Ženy: A limit = 2:37:00, B limit = 2:43:00
Podle kritérií Mezinárodní atletické asociace IAAF může národní olympijský výbor ve spolupráci s národním atletickým svazem nominovat tři maratonce, kteří splní A limit nebo, pokud se tak nestane, jednoho, který splní alespoň B limit.
Pravděpodobné limity Českého atletického svazu (dosud nebyly oficiálně oznámeny) dle vyjádření šéftrenéra reprezentace Tomáše Dvořáka:
- Maratonský limit pro muže: 2:16:30
- Maratonský limit pro ženy: 2:38:30
Anketa
Jak by se podle vás měl zachovat Český atletický svaz při stanovení nominačních kritérií pro maraton na OH 2012 v Londýně?
Komentáře (Celkem 177)
Luboš Brabec 31.10.2011 18:23:23
>> Luckyboy, 31. 10. 2011 18:17:15
Jen okrajem: možná to podle článku vypadá, že ČAS je nezvykle krutý, ale skoro každý svaz zpřísňuje na maratonu B limity IAAF.
Například Němci včera ve Frankfurtu bojovali o limit 2:12, a tak Jan Fitschen (bývalý mistr Evropy na 10 000 m) má s časem 2:15 smůlu, ačkoli u nás by jel a s velkými fanfárami. Rakušané bojovali o limit 2:14. Nevím přesně, jak to mají Poláci, ale pohybují se zhruba ve stejných mantinelech jako Němci a Rakušané.
Krok ČAS tedy není ničím výjimečný.
>> Luckyboy, 31. 10. 2011 18:21:29
Ano, každé srovnání kulhá. Spíš mi jde o princip, proč by měla „veřejnost“ rozhodovat o chodu nějaké instituce jen proto, že ji částečně platí. Pak budeme psát petice a hromadně řešit, co má hrát Národní divadlo a jaká zvířata mají být v ZOO
Dvořák a vedení ČAS mají zodpovědnost mj. za výsledky reprezentace. Když nebudou, půjdou od válu. Ale troufám si tvrdit, že si snadno obhájí, proč si nechal utéct 40. místo v maratonu na olympiádě.
Luboš Brabec 31.10.2011 18:25:18
>> EdCable, 31. 10. 2011 18:21:43
Asi myslíš Petra Radu. Ten ve Slovinsku postavil v kvalifikaci dva útočníky, protože si to přáli fanoušci. A taky to podle toho dopadlo
Slaný
EdCable 31.10.2011 18:31:55
>> PetrK, 31. 10. 2011 15:16:17
Aha, diky za informaci, ja to pochopil jinak. Ted jsem nasel dokument rikajici „Nominační období pro chůzi na 50 km a maratón je od 1. 1. 2011 do 8. 7. 2012.“ (http://www.olympic.cz/…loh_2012.pdf)
Proc tedy proboha ty limity davno nevypsali (ci „B“ nepotvrdili) a udrzuji jiz dele nez rok nejistotu? To jako ze zavodnik splni treba „B“ limit a pak svaz nasledne jen tak od oka vypali prisnejsi limit?
Slaný
EdCable 31.10.2011 18:32:28
>> Luboš Brabec, 31. 10. 2011 18:25:18
mas pravdu:-) Me ale nejak stejne ti chlapci splyvaji..
Ostrava
Baláž R:-)man 31.10.2011 19:00:39
Co píše Anka to je přesné.Ja to vidím úplně jednoduše proč by neměli jet jeden nebo dva nejlepší běžci na Olympiádu.Celá nominace by měla být motivující pro více špičkových atletů aby se o to pokoušeli.Proč nepustit na Olympiádu někoho s B limitem nebo dokonce toho kdo z čechů zaběhl nejlepší čas klidně i 2.18 hod.Myslíte že by to další běžce nenakoplo a řekli si že zaběhnou lepší čas a vznikla by přirozená konkurence?Nemáme tady maratonce špičkové a tímto je zazdiváme ještě více že nakonec tady v republice nebude umět běhat maraton pod 2.20 nikdo.Když se navodí přirozená konkurence tak sami běžci půjdou nahoru co do výkonu.Takto to je opravdu demotivující a v dlouhodobém období si kopeme v maratonu pro olymiádu hrob. Vše kolem limitů a možností startovat na olympiádě je dost neprůhledné a běžci jsou vystavení dlouhodobé nejistotě.vždyť některé země vysilájí jen sportovce pro účast a kdyby ČAS poslal třeba nejlepšího momentálně maratonce u nás třeba i s časem 2.25 hod. nemyslíte si že by to ostatní nenakoplo a chtěli by oni jet na olymp. třeba s časem 2.23 hod.a zvýšilo by to konkurenční prostředí že by se třeba dopracovalo toho že najednou se tady objeví 5 maratonců co umí pod 2.18 hod.Další důležitou složkou je jaké kdo má zázemí pro přípravu a to je další velká kapitola proč to u nás nefunguje kdy každý jede sám na sebe a co urve to má a spíše bojuje o existenční běžecké přežití.
sam 31.10.2011 19:01:15
>> Bergri, 31. 10. 2011 17:46:44
Bergri, nijak nechci komentovat, natož snižovat výkony níže uvedených závodníků a závodnic. Stejně tak nemám vůbec nic proti jejich účasti na OH. Jen si prosím uvědom, že tito atleti jeli na OH za B limity, které nebyly zpřísněny oproti B limitu IAAF, jako to provádí ČAS u maratonu. Zdá se ti to fér ? Nebo snad lidé z ČAS opravdu jsou ti pomazanější než lidé z IAAF a vědí neomylně, že právě u maratonu jsou limity nastaveny špatně ?
Splněné limity – Olympijské hry 2008
Olympijské hry (15. – 24. 8. 2008, Peking)
Muži
100 m – Lukáš Milo – 10.26 s (4. 7., Tábor) – B limit 200 m – Jiří Vojtík – 20.60 s (7. 6., Praha) – B limit 400 m – Rudolf Götz – 45.78 s (31. 5., Ostrava) – B limit 800 m – Jakub Holuša – 1:46.15 (1. 6., Berlín) – B limit koule – Petr Stehlík – 20.17 m (20. 5., Turnov) – B limit disk – Jan Marcell – 63.59 m (14. 6., Olomouc) – B limit kladivo – Lukáš Melich – 76.97 m (31. 5., Ostrava) – B limit oštěp – Vítězslav Veselý – 79.70 m (18. 6., Kladno) – B limit
Ženy
tyč – Kateřina Baďurová – 4.35 m (12. 6., Plzeň) – B limit trojskok – Martina Šestáková 14.16 (5. 7., Tábor) – B limit kladivo – Lenka Ledvinová – 69.03 m (12. 6., Plzeň) – B limit
A jen pro úplnost, jediný, kdo se dostal z rozběhu nebo kvalifikace byl oštěpař Veselý, který nakonec skončil dvanáctý. Takže argument o tom, že by maratonec nebo maratonkyně skončili v poli (neběželi by dle tebe skvěle) a tedy tam nemají co dělat je lichý. To stejné se přihodilo všem, kdo jeli na OH 2008 s B limitem.
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 31.10.2011 19:13:16
>> Luboš Brabec, 31. 10. 2011 18:23:23
Mi je jasné, že ČAS není jediný „zlý“ . To ale neznamená, že v tom je logika. Prostě jde o jakési arbitrární rozhodnutí proti „přání“ organizace, která nominační kritéria vyhlašuje.
Nemyslel jsem tím, aby se vyhlásilo referendum koho chcete na maratonu na OH . Ale i ty výsledky jsou dělané pro někoho. Ne jen tak. A mělo by se sledovat něco jako „základní“ zájem. A ten bych u instituce, která zaštiťuje sport, respektive atletiku, viděl v podpoře zájmu o sport, podpoře sportovců a jejich motivace. A jak tomu napomáhá zpřísnění limitů?
A ještě mi pořád uniká fakt, kde je teda nosná olympijská myšlenka? Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Chápu, že OH jsou už jenom o komerci, ale tak pořád se to heslo používá. Navíc by mne zajímalo, proč jsou od IAAF podle ČASu ty limity stanoveny špatně, že si je mění. Když tam ty sportovce s těmihle časy chtějí, tak co brání tomu je tam vyslat. Výsledek? Však se nepočítají „negativní“ umístění, ale ta pozitivní. Čili když získá ČR pět medailí, tak to, že bude český maratonec 40 nebo tam nebude vůbec, přece nikomu při hodnocení úspěchu OH nepomůže ani neuškodí. Proč tam pak teda neposíláme jenom ty, kteří mají jistých prvních pět míst a zbytek nenecháme doma?! Proč se prostě podle rozumného přístupu lasseiz-faire (nechat být) svaz nechová? Peníze stejně nikomu nedá, tak proč je tam proboha nechce pustit?
Brno
vl001 31.10.2011 20:02:14
>> Luckyboy, 31. 10. 2011 19:13:16
Když oštěpař hází o 15 procent méně než vítěz, stále to vypadá, že soutěží, že to může ulítnout. Je v záběru kamer. O 15 procent horší maratonec je od prvních metrů v jiném závodě a kromě startu se už na obrazovce neobjeví. Pokud ho náhodou kamera zabere v cíli, nezávidím komentátorovi, co k tomu má vlastně říct. Obyčejní diváci sledující soutěž v televizi oštěpaře neodsoudí (ač je to soutěž pár specialistů), ale u maratonce mají hned pocit, že tam jede do počtu, že ČAS je jen turistická agentura. Takový dojem jsem měl ze sledování televize kdysi i já. A to maraton tehdy běhali běžci, o jejichž výkonech se dnešním běžcům nezdá. Tím neobhajuji přitvrzení limitů (které se „snaží“ naše běžce mít aspoň trochu srovnatelné s okolními zeměmi), jen si uvědom, že k diskuzi přistupuješ z pohledu člověka, který o běžeckých výkonech něco ví. A takových je v populaci zanedbatelně málo. Buď opatrný se svými soudy, co chce lid
Pierrot 31.10.2011 20:34:03
To jsem zvědavý, kolikrát touhle uličkou ještě poběžíme. Kdyby to alespoň někam vedlo.. Když už se to probere zleva zprava a aspoň trochu se vyjasní stanoviska, zase znovu přijde někdo s argumentem televizní sledovanosti nebo sportovní turistiky.. Kdyby šlo o sledovanost, mohli by maraton jako disciplínu rovnou zrušit. Na ten se v neděli ráno dívá jen pár nadšenců. A Dvořáka jsem mnohokrát slyšel při atletických přenosech pohrdavě vzdychat, když se běžela desítka: „a běžci krouží a krouží“. Prostě nuda, nuda, šeď, šeď.. Argument sportovní turistiky je v případě Londýna prostě za vlasy přitažený.
DaliborB 31.10.2011 20:41:23
Ahoj – naprosto nesouhlasím s tím, že Petr a Robert by nedávali přípravě vše. Z desítky za 31min mají vynikající vytrvalecké předpoklady. A že kombinují přípravu s vrchy ? Proč ne ? Spojují podle mě potřebné s užitečným (silová vytrvalost). Když vidím a sleduji vývoj kolem maratonského limitu, ani se jim nedivím – dokážou se v těchto závodech prosadit a jejich výkony na těchto akcích jsou pro ně alespoň částečnou náplastí a satisfakcí. Myslím, že maratonci v ČR mají na jednu stranu „smůlu“ v tom, že je u nás spousta jiných disciplín, kde je dost „limitářů“. Velký rozdíl je však v tom, že kluci chodí normálně do práce a nemají od svazu jakoukoliv podporu v podobě minimálního zabezpečení např. na Dukle. Vytrvalec tohoto typu je bohužel z tohoto úhlu pohledu tak trochu nezajímavou osobností. Vždy si vzpomenu na kamaráda Tomáše Krutského, který jako mladý zvládl 5km / 13.50min, plácal se a trénoval v nevlídných podmínkách u nás na severu, přesto svým výkonem nezaujal pro další postup a podporu a tak nakonec svůj talent plně nezužitkoval.
Bezici Stin 31.10.2011 20:49:26
Kdysi jsem si v jednom bezeckem obchodu v Michiganu kupoval boty. S chlapkem co mi je pomahal vybirat jsem si bajecne popovidal. Samozrejme o behani. Ukazalo se ze hned dalsi den oba bezime ten samy zavod, rozcloucili jsme se ze se tam urcite uvidime … a uvideli. byla to jen obycejna silnicni petka. On vyhral za 14:10, ja se doplacatil tesne pod 21. Hned jsem si ho vygoogloval … Grant Robison … kdysi mistr US na mili, pozdeji ucastnik OH v Athenach. Vypadl tam sice uz v kvalifikaci, ale to, ze to byl „olympionik“ melo obrovskou vahu i v Americe namlsane desitkami zlatych medaili. Po dobu co jsem v Michiganu zil, byl Grant obrovskym motorem lokalniho bezeckeho zivota. Pres den pomahal obycejnym tragedum vybirat boty, o vikendu zavodil nebo vedl mistni bezeckou skolu. Ve zkratce – pritomnost (byt neuspesneho) olympionika v nasi bezecke komunite mela obrovsky vyznam. Motivoval nejen ty pomale tragedy, ale i ty rychlejsi co jeste zavodili za mistni university. Dle meho „spolecnost“ ktera tehdy Grantuv vylet do Athen zaplatila na ni MNOHONASOBNE vydelala. Osobne si myslim, ze by se takto melo pohlizet i na ucast ostatnich sportovcu … zvlaste v disciplinach kterym se masove venuji obycejni lide. Maratonec co dobehne treba 60. muze mit ve vysledku pro spolecnost mnohem vetsi prinos nez treba 5. tyckar – i kdyz maratonce na obrazovce neuvidime, ale tyckarovi pokusy dostaneme i zpomalene (poznamka pro vl001). No nic … to byly jen moje dva centy (jak se rika tady za rybnikem).
Olomouc
321919 31.10.2011 21:25:26
>> Bergri, 31. 10. 2011 17:46:44
Milá Zuzano, nezlob se, ale kdyby se atletický svaz řídil názorem, že na OH může jen ten kdo má na medaili, tak Josef Odložil neměl stříbro z OH v Tokiu 1964. Již jeho postup z rozběhu byl úspěchem, který se nečekal. Jistě by se dalo uvést ještě mnoho podobných příkladů kdy někdo zcela nečekaně získal medaili. Když to přeženu mohli by nakonec v každé disciplíně startovat jen první tři ze světových tabulek. A jaké úspěchy se očekávají od početného doprovodu „bafuňářů“, kteří vždy sportovce doprovázejí?
ironford 31.10.2011 23:15:16
>> Glacier, 31. 10. 2011 22:41:00
Zkuste se na tím zamyslet sám …
Jak funguje komunikace ze strany ČAS? Myslíte, že profesionálně? Jaký limit mají „bafuňáři“, resp. kolik z nich a jakým způsobem reprezentují na OH českou sportovní veřejnost? Pamatujete si ještě na barona Coubertina? Sice už nežije, ale vzpomenete si, co neustále opakoval? Myslíte si, že nejlepší maratonec/maratonka z dané země = každý, kdo chce na OH? Když už zmiňujete Německo, myslíte že německý atletický svaz „podporuje“ maratonce podobným alibistickým způsobem jako ČAS?
Glacier mezitím příspěvek odstranil
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 31.10.2011 23:15:31
>> vl001, 31. 10. 2011 20:02:14
Já respektuji jak toho oštěpaře, tak maratonce nebo stovkaře, který skončí v rozbězích, prostě kohokoli. Dělá něco, co já nikdy nedokážu. Jenže v ČAS to nevypadá, že by respektovali všechny sportovce stejně. Mi je jedno, kdo tam pojede na B limit a jak dopadne. Já budu rád za kohokoli, kdo si B limit splní a bude tam moct jet. Čili tu nehájím maratonce ani tak kvůli tomu, že tomu trochu rozumím, ale prostě hlavně proto, že není z mého pohledu obhajitelné, aby se zpřísňovaly limity. Svaz jim cestu myslím stejně nezaplatí, takže je to nic počítám nestojí.
Neznám čísla sledovanosti, ale počítám, že na atletiku se dívá i dost běžců. A koukají se hlavně na disciplíny, kde jsou naši, čili 95% všem lidí je to putna, tudíž nebudou pohoršeni, že budeme mít 40. maratonce na OH, a těch 5% lidí, které to zajímá, tak to potěší. Čili vyloženě pro asi nebude moc lidí, ale proti je jen Dvořák a jeho „banda“, tak jsem to myslel. Takže proč zakazovat některým sportovcům, aby na OH jeli, když by mohli? Na to tu ještě nikdo neodpověděl a počítám, že ani neodpoví.
Luboš Brabec 01.11.2011 00:25:51
>> Luckyboy, 31. 10. 2011 19:13:16
Nevím, co je nosná olympijská myšlenka. Dnes asi vydělat co nejvíc peněz. Ale i ono okřídlené a zneužívané (naposledy v článku výše), že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se, je vytržené z kontextu. Baron Pierre de Coubertin tím nikdy neměl na mysli sportovní turismus (vyfasovat teplákovou soupravu a vyinkasovat diety).
Budu-li ho citovat přesně, byť v angličtině: „The important thing in life is not the triumph but the struggle, the essential thing is not to have conquered but to have fought well.“ A v tom vidím trochu jiné poselství.
A ona vůbec celá tahle debata je spíše akademická. Loni byly nejlepší časy 2:22 a 2:47, letos jsou to 2:18:26 a 2:45:32 (ten na trati bez certifikátu IAAF), takže ani na onen svatořečený B-limit IAAF tady nikdo nedosáhl…
Veerunka10 01.11.2011 06:16:40
>> Luboš Brabec, 31. 10. 2011 18:23:23
Vysledky nejsou. Dvorak pujde od valu? Tak ucasti maratonce na olympiade by rozhodne svoji povest mezi bezci vyrazne vylepsil.
AnkaS 01.11.2011 06:20:56
Ahoj všichni, děkuji vám za podporu a sdílení mého názoru. Měli bychom za naše nejlepší bojovat , měli by dostat šanci, tak jako všichni ostatní v jiných disciplínách…o nic jiného mi nejde. Vždyť se jedná v tom nejlepším případě maximálně o dva závodníky, kteří by rozšířili řady olympioniků…s B limitem může jet jenom jeden závodník. Přeji všem krásný den a ať se vám krásně běhá…snad nám už v blízké době doběhne někdo i na olympiádu !Anka
rudo 01.11.2011 07:49:35
malo by byť pravidlo, na večné veky a nikdy inak, že na OH, MS a ME môže byť maximálny počet bafuňárov rovný počtu maratóncov,
takže bafuňári by vo vlastnom záujme mali robiť čo najviac pre rozvoj úrovne maratónu
Praha
Radek Narovec 01.11.2011 08:28:43
>> Bezici Stin, 31. 10. 2011 20:49:26
velká pravda
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 01.11.2011 09:25:21
>> Luboš Brabec, 01. 11. 2011 00:25:51
Vydělat chtějí organizátoři, pak případně funkcionáři a někteří sportovci. Akorát Ti (třeba maratonci) si vydělají jinde a ne na OH. Nosná myšlenka pro sportovce je se tam dostat. Ona ta teplákovka s nápisem Czech Republic je možná dost dobře pro někoho motiv a sen, proč vlastně závodní běh dělá.
No, já ani tolik ne. Hlavní je bojovat. A člověk nemusí vyhrát, ale dát do toho vše. Abych to tak trochu parafrázoval. A Ty si myslíš, že Petr Pechek, Robert Krupička nebojují? Nedávají do toho všechno? Myslíš, že jejich jediný motiv je se tak „trápit“ jen kvůli dietám a teplákovce? Svaz tím, že zpřísňuje limity jim tak maximálně podkopává motivaci. Nebo si stačí vzít příklad Anny. Ona v tom závodě, kdy se chtěla kvalifikovat na OH v Pekingu nebojovala?!! Co je pak jiného doběhnout závod po pádu?
Loňských 2:22 je od 2:18 celkem daleko. Jenže letošních 2:18:26 Roberta Krupičky už je dost blízko. Stačí mu, aby se nezranil a sedl mu příští závod a pod 2:18 se nejspíš dostane. Stejně tak Petr Pechek neřekl poslední slovo. Jenže když jim svaz hodí nějaký tvrdší čas, tak to skončí buď tím, že se na to vykašlou, nebo budou přemotivovaní a tréninkovou zátěž neustojí, anebo budou mít třeba štěstí a dostanou se na svazový B limit „navzdory“.
Pořád mi tu ale nikdo ještě neudal jediný důvod, proč limity zpřísňovat.
Brno
vl001 01.11.2011 09:53:57
>> Bezici Stin, 31. 10. 2011 20:49:26
To je dobrý příklad. Nicméně taky mohl být z tvého borce alkoholik. A taky to mohl být local hero i bez olympijského startu, protože má k běhu vztah. Ale o tom můj příspěvek přece vůbec není. Já jen reagoval na Luckyboye, že „lidi“ naše maratonce na olympiádě chtějí. Domnívám se, že to není s vyjímkou velmi úzké skupiny běžců pravda.
Na svoji obhajobu mohu též uvést, že jsem v anketě hlasoval pro to, že by ČAS limity upravovat neměl. Taky se považuji trochu za běžce
Pierrot 01.11.2011 10:44:04
Tak jsme se opět dozvěděli spoustu nových věcí. Mimo jiné i to, že „olympijská myšlenka“ je mrtvá.. Ať už totiž Coubertin řekl to či ono, to, jak to bylo pochopeno, na dlouhou dobu určilo povahu a smysl Olympiády. A tento smysl podle šéftrenéra naší reprezentace patří minulosti. OK. Nemám s tím problém. Jen by mě zajímalo, jaký smysl má Olympiáda dnes, jaké má ideje? Citius, altius, fortius? A jak se potom liší od mistrovství světa? A dále by mě zajímalo, když je tedy původní myšlenka překonaná, jestli náš svaz opustí i zastaralou frazeologii a vytvoří nějakou novou? Navrhuji například něco o nadčlověčenství ve smyslu Německa 1933–45. Doba je na to docela zralá. Inspiraci radím hledat u L. Bátory a L. Riefensthalové.. (nerad používám smajlíky, tady si prosím nějaké domyslete..)
Brno
Petr Kaňovský 01.11.2011 11:06:19
>> Luckyboy, 01. 11. 2011 09:25:21
V článku je napsáno, že atletická federace má právo nominovat jednoho člověka, který splní B limit, takže oba by mohli startovat jen tehdy, pokud by dali pod 2:15.
cernoch 01.11.2011 11:07:16
Po precteni jak dopisu Anicky, tak odpovedi Tomase jsem byl chvili v rozpacich co si o tom mam myslet a jaky zaujmout postoj… byl to silny argument proti taktez silnemu :) nicmene po precteni vsech Vasich radku do diskuze jsem si opetovne uvedomil, ze vytrvalostni beh je celosvetovy fenomen !! stale cim dal tim vice lidi si povida o tom kolik denne nabeha kilometru, jak se pri tom citi, kolik se jim podarilo zhubnout kilogramu, apod. Bezecka (nikoliv sprinterska) komunita je vskutku obrovska a jak tady bylo jiz zmineno, tak jeji pozitivni vliv v ramci cele nasi spolecnost neni zanedbatelny. Velmi pochybuji, ze se treba takto „po hospodach“ bavi tolik tyckaru, desetibojaru nebo skokanu do dalky… proto si taktez myslim, ze kdyby na kazde olympiade reprezentovali nasi zemi v maratonu 1 zena a 1 muz, tak by vskutku tolik nezalezelo na vysledku tech jednotlivcu; ale bylo by to prinosem pro spolecnost jakou takovou, tak jako motivaci pro nadejne vytrvalostni sportovce. Vetsina z nas bohuzel nema vykonostne na to, aby i jen snila o OH; ale sledovanim a podporovanim nasich nejlepsich bezeckych kolegu/yn i treba skrze behej.com nam zprijemnuje zivot stejne jako lidem sledujicim fotbal nebo hokej. Pokud CAS zprisnuje kriteria stanovene IAAF v discipline jako je maraton kde na A-limity nedosahuji ani nasi nejlepsi atleti, tak je to velmi hloupe rozhodnuti…
Ostrava
Baláž R:-)man 01.11.2011 12:00:40
Dlouhý článek T.Dvořáka mě docela unavil a trochu i znechutil všechny ty jeho ,,ale" argumenty.Pěkně to zamotal a vše obalil do argumentu.Mě je jedno kdo kde v které disciplíně vysíla určitý počet atletů a aby nebylo nějak moc sportovců z určité země.Mě to tak připadá že kdo se nepohybuje na stadionu tak nám zabírá místo opravdu pro nominaci někoho z dráhových disciplín tak jim přitvrdíme limit a místo bude volné.Můj názor je že by prostě jeden flek pro maraton jak pro muže nebo ženy měl být vždy minimalně obsazen na každé olympiádě ať výkonost je jakákoliv tedy toho nejlepšího v nominačním období v česku.Je to svátek sportu i přes všechnu tu komerci a maraton je královská disciplína běžců taky snad tedy atletů.
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 01.11.2011 13:08:50
>> kanovsky, 01. 11. 2011 11:06:19
To já vím. Však nikde snad z mého příspěvku neplyne, že by měli jet oba. Je mi jasné, že stejně jako oni bojují i ostatní, ale OH není nafukovací, aby tam mohl jet každý, čili tam pojede z nich ten nejlepší.
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 01.11.2011 13:27:43
Hm, takže ze srovnání jablek a pomerančů vyplynulo, že z nich jde u dělat mošt… Srovnávat tabulkové časy naprosto odlišných sportů a vyvozovat z nich závěry vůči zpřísnění limitů je volovina. Minimálně tam totiž chybí informace, kolik lidí se danému sportu věnuje. Ono totiž sté místo v tabulce která má 200 řádků a sté místo v tabulce, která má 1000 řádků je něco jiného. Samozřejmě jde o příklad, nevím, kolik se přesně které disciplíně věnuje lidí.
To je jako říkat, že mílař na atletických závodech, který doběhl na 8. místě z 12 je lepší než maratonec, který doběhl 35. z 30000 lidí :). Je to blbost. Není totiž lepší ten, ani ten a můžou to na svazu přepočítávat podle maďarských, ruských, čínských, japonských nebo jakýchkoli tabulek.
A ještě by mne zajímalo, od koho je svaz pod tlakem kvůli výsledkům. Protože se mi pořád jaksi nezdá, že dostanou přes prsty, když ze 40 lidí doveze medaili 5 lidí, anebo když z 50 lidí doveze medaili 5 lidí. Stejně sportovcům svaz žádné peníze nedává. A když jo, tak proč to neudělá tak, že jim řekne – pokud splníte B limit, tak jet samozřejmě můžete, ale my Vám na to nedáme ani korunu. A ne jim zakazovat, aby jeli. A ještě pro pořádek a znovu to zopakuji. Nejsem proto, aby jen u maratonu byl B limit nezpřísněný, ale aby se B limity nezpřísňovaly vůbec. Protože to postrádá logiku.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.