TRÉNINK: Naberte přes léto síly pro zbytek roku
V červnu vrcholila sezona jarních závodů a pro většinu z vás i běžecká příprava. Proto často cítíte únavu a potřebu nějaké změny. K té přímo vybízí právě první prázdninový měsíc a také měsíc dovolených. Na červenec se většina z vás těší celý rok, protože je to především období odpočinku, kdy můžete načerpat nové síly pro celý zbytek roku.
Platí to nejen pro vaše pracovní aktivity, ale podobné je to i s běháním. Zejména pokud jste až dosud pilně trénovali nebo i závodili a chcete se dále zlepšovat a podávat co nejlepší výkony v podzimní sezóně. A týká se to nejen rekreačních, ale i výkonnostních běžců, kterým již skončila jarní sezona závodů. Tento měsíc by proto v běžecké přípravě měl mít charakter takzvaného zkráceného přechodného období a následně první části přípravného období.
Přechodné období
Pod tímto pojmem si představujeme období, ve kterém částečně odpočíváme, doléčujeme případná zranění a především nabíráme potřebnou tělesnou kondici pro další trénink. To znamená, že se vedle vyloženě relaxačních aktivit, jako je například pobyt u moře nebo jinde v přírodě, věnujeme i jiným aktivitám, než je běhání. Může to být plavání, různé druhy turistiky nebo jízda na kole a k tomu i všeobecné posilování. Zejména u mladých sportovců zařazujeme i různé pohybové hry.
Neznamená to však, že v tomto období neběháme vůbec! Běžecké aktivity jsou jen většinou velmi lehké a vhodně je kombinujeme s ostatními aktivitami. V horkém létě se například doporučuje běhat především brzy ráno a poté si zacvičit, nebo lehce zaplavat, nebo se jen osvěžit v chladné vodě.
Velmi výhodné je, když toto přechodné období zařadíte právě o vaší dovolené, celé období by v létě mělo trvat maximálně dva až tři týdny.
Přípravné období
Plynule navazuje na přechodné období a hlavním úkolem je v něm již rozvíjet běžeckou kondici a vytvořit si tak základ pro další kvalitní běžeckou přípravu. Proto je charakterizováno především velkým objemem a postupným zařazováním kvalitnějších úseků. Velmi výhodné je zejména u mladších běžců, když máte možnost toto období strávit například na běžeckém soustředění, kde můžete běhat ve skupině a také dvoufázově. Získáte tak motivaci pro vaše další zlepšování. Nebo lze toto období zahájit ještě na dovolené, či těsné po ní, kdy se již těšíte na pořádný běžecký trénink.
Závody v červenci
Nesmím zde zapomenout ani na běžce, kteří chtějí závodit po celý rok, a proto vyhledávají závody i v tomto měsíci. Určitě jich v termínovce najdou poměrně dost. Ale i u nich bych doporučoval, aby tyto závody absolvovali již jen z přípravy, která odpovídá charakteru přechodného nebo přípravného období. Na kvalitě výkonů by se to nemělo příliš projevit. Pokud se však bude jednat o běžce, kteří chtějí mít svůj vrchol právě v tonto období, je vhodné pokračovat ve stejném charakteru tréninku jako v předchozím měsíci a svoje relaxační období zařadit až po svých vrcholných závodech.
Doporučený týdenní cyklus v červenci:
1. varianta – přechodné období u rekreační běžců:
- po: celodenní výlet proložený relaxací například u vody s cvičením nebo ranní běhání s rozcvičkou a přes den různé pohybové aktivity
- út: ranní běhání s rozcvičkou, přes den minimálně 2–4 hodiny pohybové aktivity
- st: 6 až 8 km dělený nebo souvislý běh (z toho 2 km mírně rychlejší tempo)
- čt: ranní běhání s rozcvičkou, přes den minmálně 4–6 hodin pohybových aktivit, například pěší nebo vodácká turistika, jízda na kole, plavání, hry, případně i volné běhání
- pá: volný relaxační den pouze s cvičením nebo hrami
- so: ranní běhání s rozcvičkou, koupání a odpoledne posilování, hry nebo lehké vyklusání do 8 km
- ne: delší turistika případně i v kombinaci s běháním, jízda na kole, nebo plavání, případně závod
2. varianta – přípravné období – běžecké soustředění:
denně ráno: 2 km s rozcvičením před večeří: 30 min protahovací a kompenzační cvičení
- po D. 6–8 km chůze do kopce nebo v horách + 10 km běh částečně z kopce
- O. pohybové hry, plavání
- út D. 12–14 km volný běh
- O. 4 km volný běh + speciální běžecká cvičení + 2 km vyklusání
- st D. 8–10 km stupňovaný běh
- O. 6–8 km volný běh + posilování
- čt D. 4–6 km běh do náročného kopce s vyšším úsilím + výklus zpět
- O. 2 km volně, rocvičení, 10 rovinek lehce a 2 km vyklusání
- pá D. dlouhý běh 20–30 km, případně jako běžecký výlet, nebo jen náročnější turistika
- O. Relaxace, plavání
- so D. 10× 150 až 200 m výběhy kopců
- O. 6–8 km vyklusání
- ne D. 10–15 km běh v terénu dle chuti
- O. Pohybové hry, plavání, posilování
Doporučená kilometráž (dle plánovaného výkonu na 10 km)
Je uvedena pro kombinaci dvou týdnů přechodného období a dvou týdnů přípravného období, z nichž je v jednom týdnu soustředění:
- pod 35 min: 120–200
- 35–37 mim: 100–170
- 37–39 min: 80–140
- 39–41 min: 70–130
- 41–43 min: 60–120
- 43–45 min: 60–110
- pod 50 min: 50–100
- pod 60 min: 50–90
Závěr
Měsíc červenec by měl být měsícem příjemně strávených dovolených nebo prázdnin s načerpáním nových sil pro vaše další aktivity.
Komentáře (Celkem 0)
jkervit 29.06.2012 11:00:32
V červnu vrcholila sezona jarních závodů a pro většinu z vás
i běžecká příprava. Proto často cítíte únavu a potřebu nějaké
změny. K té přímo vybízí právě první prázdninový měsíc a také
měsíc dovolených. Na červenec se většina z vás těší celý rok,
protože je to především období odpočinku, kdy můžete načerpat nové
síly pro celý zbytek roku.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.