Trénink v prosinci s výhledem na jarní závod
Jarní závody jsou sice ještě daleko, ale už nyní byste měli začít s přípravou. Jak trénovat v prosinci? Na co se zaměřit a čemu se vyhnout? Přinášíme pár praktických rad zkušeného trenéra Jana Kervitcera, v jehož tréninkové skupině se připravují přední běžci společně s hobíky.
Zimní měsíce, zejména prosinec, se mohou zdát pro běžecký trénink nepříznivé. Brzy se stmívá, takže dny jsou krátké. Počasí je nestálé a často dost nepříjemné. Musíme čelit dešti nebo sněhu, větru, mrazu i náledí. V samotném předvánočním období máme méně času, který nám berou různé společenské akce v závěru roku. Další hrozbou je i časté přejídání. Všechny tyto faktory ovlivňují přípravu běžců hobíků.
V tomto období se koná minimum závodů, proto je dobré se zaměřit na vytvoření kondice pro příští rok.
Základní vytrvalostní příprava
Začneme s děleným a postupně souvislým volným během převážně v nižších zónách tepové frekvence. Tempo běhu volte podle vaší současné výkonnosti. Rychlejší tempo zařazujte jen výjimečně nebo v závěru tréninku. Nevyhýbejte se běhání v kopcovitém terénu, které je rovněž součástí kondiční přípravy.
Pro delší souvislé i dělené běhání využijte soboty, neděle a svátky. Samotný běh kombinujte se základním posilováním i v průběhu běhu. Celková kilometráž by měla být v prosinci nejvyšší z celého ročního tréninkového cyklu. Pokud je sníh, je vhodné zařadit i běžky. Při obzvlášť nepříznivém počasí se dá využít běhátko ve fitness centru.
Kondiční příprava
Pravidelně cvičte protahovací a kompenzační cvičení. Alespoň jednou až dvakrát týdně posilujte ve fitness centru nebo v tělocvičně, podle svých možností zařazujte i plavání či jiné doplňkové sporty, třeba in-line brusle. Také se můžete věnovat turistice.
Zdravotní stav
Měli byste si nechat dobře zkontrolovat váš zdravotní stav na preventivní lékařské prohlídce. Pokud to myslíte s tréninkem vážně, doporučuje se absolvovat i zátěžové vyšetření (na běhátku nebo na kole).
Přípravu rozhodně nezahajujte, dokud nemáte vyléčeny všechny zdravotní neduhy. Dbejte na správné oblečení a obutí s ohledem na stav terénu. Po tréninku se rychle převlékněte do suchého oblečení. Nepodceňujte regeneraci. Při běhání za tmy dbejte zvýšené opatrnosti, používejte reflexní nášivky a čelovku.
Doporučený týdenní cyklus
alespoň 4–5 běžeckých tréninků týdně:
- 1× velmi dlouhý běh – aktivita minimálně 90 min
- 1× dlouhý běh – aktivita 60–90 min
- 2–3× běžecké aktivity 30–60 min
- 1–2× kondiční příprava – posilovna, tělocvična, fitcentrum, možné kombinovat i s běháním
Doporučená kilometráž
V měsíci podle plánu výkonu, kterého chci dosáhnout v roce 2012 (na příkladu výkonu v běhu na deset kilometrů):
- pod 35 min: 250–300 km
- 35–37 min: 220–250 km
- 39–41 min: 180–220 km
- 41–43 min: 140–180 km
- 43–45 min: 120–140 km
- pod 50 min: 100–120 km
- kolem 60 min: 80–100 km
Závěr
Měsíc prosinec je pro běžce jedním z nejdůležitějších období. Vytváříte si základ pro běžeckou výkonnost v příštím roce. Přípravu v tomto období proto nepodceňujte.
Komentáře (Celkem 1)
Kervitcer Jan st. 08.12.2011 12:56:29
Jarní závody jsou sice ještě daleko, ale už nyní byste měli začít
s přípravou. Jak trénovat v prosinci? Na co se zaměřit a čemu se
vyhnout? Přinášíme pár praktických rad zkušeného trenéra Jana
Kervitcera, v jehož tréninkové skupině se připravují přední běžci
společně s hobíky.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.