Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Zlákaly vás barefoot boty? Udělejte běžecký "restart"

Zlákaly vás barefoot boty? Udělejte běžecký "restart"
foto: archív Hogo Fogo s.r.o.

komerční prezentace | 19.10.2013 | přečteno: 64081×

„Bosoběh neznamená běhat zarputile po špičkách. Při dotyku paty se zemí běžcům lýtka neshoří. Pojďme vyvrátit mýty,“ přesvědčuje v rozhovoru o bosoběhu Kamil Vedral, majitel firmy dodávající do České republiky boty Vivobarefoot. Vedle běhání v botách s minimem gumy pod chodidlem šla řeč i o jeho australské anabázi, během níž barefoot běhání… a chození sám propadl. Je tak příkladem toho, že co hlásá, to sám dělá.

Kdy a kde tě oslovil bosoběh?

„Studoval jsem dva roky v Austrálii. Miloval jsem běhání naboso po pláži. Seznámil jsem se tam s člověkem, který se věnoval triatlonu a ten mi tehdy v roce 2007 představil prapodivné boty Vivobarefoot :-). Já tenkrát měl celkem vleklé problémy se zády. Přičítal jsem je tomu, že mám špatnou matraci. Kamarád mi doporučil, ať zkusím běhat naboso a ono to fungovalo, ale hlavně mě to začalo bavit. Pak jsem si objednal první pár bot Vivobarefoot a byla to láska na první pohled, nebo spíš dotek a první vyzkoušení. Jenže tehdy byl barefoot běh v plenkách a všichni se značce spíše vysmívali. Nyní již i největší výrobci bot zařazují barefoot obuv do své nabídky a my se těšíme na to, jak budou stejní lidé vysvětlovat zákazníkům, že to, co 25 let hlásali, najednou nefunguje a všechno je vlastně opačně. Ale nechci, aby to vyznělo nějak negativně, ať každý prodává to, čemu věří, Vivobarefoot je v tomto od samého počátku konstantní, prostě čím méně gumy tím lépe.“

Jakou cestu doporučuješ pro přechod na barefoot běhání? Mám prostě tlumivé boty hodit do kouta?

„Bohužel spousta běžců si nedokáže představit, že by mohli třeba jen na kratší čas běhat menší objemy, a tak se snaží od začátku běhat v barefoot botách stejné dávky kilometrů, na něž jsou zvyklí i z klasických bot. To společně s nedostatečně zvládnutou technikou a oslabenými svaly je hlavní příčina přetížení. Je dobré si uvědomit, že při barefoot běhu se zapojují jiné svaly a člověk se v podstatě učí znovu běhat a tyto svaly používat. Koupit si barefoot boty a jít je hned ‚provětrat‘ na svou oblíbenou dvacetikilometrovou trasu je asi nejhorší věc, jakou člověk může udělat.“

Co tedy dělat?

„Doporučujeme začít velmi pozvolna, běhat ze začátku s vložkou v botě a přibližně třetinu objemů, naslouchat tělu, co nám druhý den řekne. Polovina lidí nemá výraznější problémy, druhou polovinu ze začátku tahají lýtka a achilovky. Chce to čas a trpělivost, přirovnal bych to k plavání. Celý život plavete prsa a relativně rychle zaplavete bez větší únavy tři kilometry, pak se začnete učit kraula. Ze začátku zaplavete 200 metrů a máte toho dost, navíc plavete pomalu. Vidina, že na první pokus dáte 3 km a rychleji než stylem prsa, je hloupost. Jednou to však přijde, technika bude dobrá. To samé platí i u běhání, kdy uběhnete stejné vzdálenosti, které jste běhali v klasických botách a ve spoustě případů i rychleji a hlavně s podstatně nižším rizikem zranění.“

Proč se lidé těchto začátečnických chyb dopouštějí?

„U plavání každý akceptuje, že se ho musí naučit, aby dobře plaval, ale u běhání? Běhat umí přeci každý, nic na tom není, co se na tom mám proboha učit? Omyl, běhání je dovednost a člověk se jí musí naučit, aby běhal efektivně a bez rizika zranění. Technika a trpělivost jsou dvě základní věci. Lidé jsou někdy pohodlní měnit něco, co funguje. Fascinuje mě, že například jeden z nejlepších golfistů světa zjistí, že má problémy s kolenem a kvůli tomu se rozhodne překopat celou techniku švihu, ztratí třeba rok, ale pak se vrátí a je ještě lepší a navíc nemá zdravotní problémy. Někdy se prostě vyplatí udělat změnu, i když to už před ní funguje a třeba půl roku se s něčím trápit, protože to trápení člověk přetaví v něco, co ho posune dále.“

Mám tedy ideálně začít chůzí a přidávat sem tam trochu běhu? Nebo na to vlítnout rovnou? Nebude to mít opačný efekt? Nohy hýčkané tlumivými modely začnou protestovat, jak jsi sám uvedl.

„Je dobré si na boty pár týdnů jen zvykat a chodit v nich. Pak pomalu zařazovat kratší výběhy, soustředit se na techniku a postupně zvyšovat objemy. Kdo si myslí, že si koupí barefoot boty a bude běhat ladně jak gazela, je na omylu. Chce to čas. V podstatě jde o běžecký restart. Musíte zapomenout na to, co jste dosud dělali. Je tu nový začátek, nový pohyb, nová motivace. Mimochodem, přes 70% běžců vzdalo běhání kvůli zraněním. Viděli jste někdy psa, kočku, antilopu, že by se při běhu zranili? Dle výzkumů se každý rok zraní až 80% běžců. Čím to je? Máme nejlepší regenerační možnosti, trenéry, doktory, výživu a… tlumené boty.“

Fajn. Přijmu-li koncept barefoot chůze a běhu, kolik bot doporučuješ pro celý rok?

„Na tuhle otázku není jednoduchá odpověď. Obecně se doporučuje střídat dva páry bot, což souvisí i s tím že boty potřebují vyschnout. Důležité také je, kde se rozhodnete běhat a kolik kilometrů naběháte. Je běžec, který naběhá 100 km ročně a je běžec který naběhá 100 km týdně. Budete běhat hlavně v terénu, na silnici nebo na pásu ve fitness? To vše má vliv na to, kolik párů bot potřebujete.“

Dobře, jak je to tedy s výběrem bot a počtem párů u tebe?

„Vivobarefoot má čtyři druhy podrážek od 3 do 7 mm. Od bot na silnici, do terénu ale i na civilní nošení či crossfit. Já ročně střídám čtyři až pět párů bot, všechny jsou barefoot, a to ani nedělám proto, že bych pracoval pro značku, ale klasické boty mi nohu svírají a připadám si tak, jako když mám na nohách podkovy. Tento pocit má většina lidí, kteří jednou zkusí barefoot boty, když si znovu obují boty, na něž jsou celý život zvyklí. Většinou to začíná tak, že si zákazník objedná boty na civilní nošení poté, co si přečetl knihu Born to Run nebo na crossfit či do posilovny s odůvodněním, že na to, aby v nich běhal, si nevěří. Po pár týdnech zjišťuje, že vlastně nechápe, jak mohl někdy nosit boty tlumené. Pochopitelně se najdou i tací, kteří je nosí jen do práce s tím, že jim jsou pohodlné, ale na běhání používají boty tlumené, protože se prostě nechtějí učit něco nového nebo se bojí něčeho, co ani nepřijde. Ale lidé začínají zkoušet a objevovat.“

Běhám v terénu, na asfaltu, chodím po městě, střídají se roční období. Nemůžu si najednou koupit třeba šest párů bot pro každou příležitost. Jakou nejekonomičtější cestu bys doporučil začátečníkovi?

„Tady je asi největší výhoda, protože nejekonomičtější je si zkusit běžet opravdu naboso. Člověk si vyzkouší, jestli ho to baví a zjistí, že i když běží opravdu naboso po asfaltu, pocity nejsou nepříjemné, spíše naopak. Pak si můžete koupit svoje první barefoot boty na běžné nošení, noha si zvykne a vy zjistíte, jestli by vás lákalo v takových botách i běhat. U druhého páru je dobré zvážit, kde člověk hlavně běhá, na silnici, v terénu, multiterénu? Pro každý z povrchů vyrábí Vivobarefoot vhodnou obuv. Nejekonomičtější je koupit boty s multiterénní podrážkou. Ty lze využít pro každý povrch.“

Kde se dozvím více o technice běhu?

„Hodně informací se dá dohledat na našem webu www.vivobarefoot.cz, kde je průvodce jak začít běhat, na co si dát pozor, jak se protahovat a čeho se vyvarovat. Vivobarefoot spolupracuje s nejlepším barefoot trenérem Lee Saxbym. Na našem webu naleznete i video s ukázkou špatné techniky klasického běhu, ukázku špatné techniky barefoot běhu a dobré techniky barefoot běhu. Navíc v Praze již funguje 1. Barefoot běžecká klinika, kde je certifikovaný trenér přímo z kliniky Vivobarefoot, již vede Lee Saxby. Tam se zájemci například dozví, že běhat přes špičku neznamená běhat po špičkách, že pokud se dotknete patou země, neshoříte vy ani vaše lýtka, k tomu spíše dojde, pokud budete běhat pouze po špičkách, jak mnozí začátečníci činí. Dozvíte se tam vše o správné technice, kdy vás trenér natočí na video před a po korekci vašeho běžeckého stylu. Většina lidí se nestačí divit, jak celý život běhali.“

Na co se mám primárně, co se techniky týče, zaměřit?

„Držení těla, rytmus a relax, to jsou tři základní pilíře pro dobru techniku barefoot běhu. Spousta lidí si myslí, že se nesmí dotknout patou země. Pak vidíte lidi, kteří se "pohybují“ parkem a vy nevíte, jestli běží nebo trénují na balet Labutí jezero. Běží prostě jenom a pouze přes špičky, protože jim to kamarád řekl, nebo četli, že se v barefoot botách má běhat po špičkách."

Přinutí mě sama bota změnit techniku?

„To, že se bota o vše postará, je častý mýtus. Bohužel, bota je prostředek, ale vše za vás nevyřeší. Spousta lidí si myslí, že si koupí barefoot boty a vše přijde samo a automaticky. Řekněme, že bota pomůže smazat některé nedostatky v technice, dokáže vám zprostředkovat vjemy od povrchu, po němž běžíte. Dovolí chodidlu přirozeně pracovat díky dokonalé flexibilitě a špičce v anatomickém tvaru chodidla, kdy se zapojují svaly, o nichž jste neměli ani tušení, že existují. Vše ostatní je už na vás.“

Jsou barefoot boty vhodné i pro lidi s nadváhou?

„Nejsem sice obézní, ale při výšce 196 cm vážím 107 kg, nejsem tedy prototyp lehkoatleta. Sám nosím pouze barefoot boty a nemám sebemenší problém, naopak. Navíc, pokud vím, nikdy nebylo prokázáno, že by lidé s nadváhou díky používání tlumených bot nějak vyřešili problém a mohli v nich bez rizika běhat. Naopak, musíme si uvědomit, že pokud nebudete běhat po patách, ale přes přední část nohy, noha funguje jako přirozený tlumič sama o sobě, a vy tak nepotřebujete patní tlumič. Díky „dropu“ (sklonu) tlumené podrážky je člověk nepřirozeně nakloněn, trpí jeho záda, kolena. A hlavně, pokud člověk dopadá na paty, v tlumených botách to jen necítí, ale to neznamená, že se to neděje. Asi tak, jako když vám začne hořet dům. Máte dvě možnosti: začít hasit, nebo vypnout alarm. Druhá možnost vás sice zbaví rámusu, ale problém nevyřešíte. Z tohoto pohledu jsou dle mého názoru tlumené boty pro lidi s nadváhou mnohem nebezpečnější než barefoot boty.“

Říká se, že bosoběh je přirozený běh, jaký používali naši předkové, tehdy ale nebylo tolik lidí obézních.

„Člověk je zvyklý chodit a běhat naboso, provozoval to 5 000 000 let. Nejstarší nalezené "boty“ jsou staré nějakých 2 000 let, boty tlumené jsou v podstatě záležitost posledních 25 let. Tak nevím… Nechce se mi věřit, že lidé běhají posledních 25 let. Obezita souvisí s naším životním stylem, ale jak sem již řekl, obezita a použití barefoot bot se nevylučuje, naopak."

Jaká je vaše prodejní filozofie?

"Zájemcům o koupi říkáme: „Neutrácejte peníze za naše boty, když si jimi nejste jistí. Proběhněte se po asfaltu a sami uvidíte, jestli vás to bude bavit nebo ne.“ Nedoporučujeme běhat naboso v neznámé trávě, kvůli riziku šlápnutí na ostrý předmět a případnému zranění. Jde nám hlavně o to, aby lidé začali přemýšlet, proč běhají. Pokud kvůli zdraví, měli by si zvolit vhodnou obuv a upravit techniku, protože jinak může časem dojít k tomu, že kvůli zranění člověk s běháním sekne, a to je škoda. Běháme přeci proto, abychom byli fit a v kondici, ne proto, abychom se huntovali.

Koncept barefoot bot je strašně jednoduchý, neprodáváme marketing a nechrlíme každý rok jinak tvarovanou podrážku s novým ještě lepším tlumičem, který vás vystřelí kupředu. Říkáme lidem, přemýšlejte o tom takto, má se běhat přes špičku nebo po patách? Většina lidí řekne správně přes špičku. Tak pak můžeme přemýšlet, proč je tedy na botách odtlumená pata? A proč přes 70% běžců běhá po patách? Proč má tolik lidí problémy se zády? A když už jsem uvedl několik případů, uvedu i další. Co je lepší, měkká nebo tvrdá matrace? Pro vaše záda jednoznačně ta tvrdá, u bot tomu není jinak."

Komentáře (Celkem 12)

Nalezené položky: 13 První Předchozí | 1 | Další Poslední

komerce 21.10.2013 22:11:40

„Bosoběh neznamená běhat zarputile po špičkách. Při dotyku paty se zemí běžcům lýtka neshoří. Pojďme vyvrátit mýty,“ přesvědčuje v rozhovoru o bosoběhu Kamil Vedral, majitel firmy dodávající do České republiky boty Vivobarefoot. Vedle běhání v botách s minimem gumy pod chodidlem šla řeč i o jeho australské anabázi, během níž barefoot běhání… a chození sám propadl. Je tak příkladem toho, že co hlásá, to sám dělá.
Odkaz na článek

avatar

Praha

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 21 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 21.10.2013 22:30:00

Teda tenhle rozhovor mě moc potěšil. Už proto, že se s Kamilem znám, ale stále si spolu vykáme /to je ten věk :-)). A zjistil jsem, že máme shodné názory na začínání běhu v těchto botách, na jejich použití, na technice běhu (prosím nééé pouze na špičky :-)) a dalších věcech. Jen se neshodnem na kvalitě a ceně bot :-)) a možná na použití na dlouhých bězích. Ale názory jsou od toho, aby se lišily.

Díky Evžen

avatar

Sloviensko

rudo muž 21.10.2013 23:05:06

"" prostě čím méně gumy tím lépe. ""

to som uz cital aj v zenskych casakoch

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 21 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 21.10.2013 23:09:41

>> rudo, 21. 10. 2013 23:05:06

No tak rudo …:-)) Jsi na foru běžců a né běhen. :-))

Ale pobavil jsi mě. Doufám, že nás za to nevyškrtnou. :-))

avatar

Čelákovice

Celkem 22125,06 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:50 (2011)
půlmaraton: 1:32:39 (2011)
maraton: 3:23:50 (2011)

Láďa S. muž 22.10.2013 00:04:40

>> rudo, 21. 10. 2013 23:05:06 rudo, už tyhle kraviny nečti! ;-)

Motto: Teprve se zabíhám...
avatar

Vivobarefoot muž 22.10.2013 09:22:53

>> EvženGe, 21. 10. 2013 22:30:00 Zdravím Evžene, tak já čekal jestli mě jako služebně starší nabídnete tykání:) K vašemu komentáři, ano bohužel spousta lidí po přečtení Born to run chce začít běhat jinak a tak sice jinak běhají ale běhají jak sem popisoval tzn. hlavně se nedotknout patou země. Ve Vivech lze opravdu běhat i na dlouhévzdálenosti je to jen o technice. Daniel , který vede v Praze běžeckou kliniku, lidem ukazuje jak správně běhat a tato jednorázová investice se rozhodně vyplatí i zarputilému odpůrci barefoot bot. K ceně, ano nezastíráme naše boty nepatří k nejlevnějším, ale máme trochu smůlu v tom že spousta lidí si chybně spojuje vysoká tlumená a všelijak kroucená podrážka= ospravedlinitelná vyšší cena, 3mm tenká podrážka= tzn žádná technologie a cena musí být nízká. Výrobní náklady na boty jsou přitom stejné, vlastně u našich bot i vyšší , protože boty nechrlíme v milionových sériích. Navíc asi sám víte že naše boty vydrží stejně i více než boty s tlumenou podrážkou. No a jsme u kvality, tady se neshodneme protože vyjma minulého modelu bot One, který jsme stáhli z trhu, kvůli vadám z výroby jsou naše boty co se týče kazovosti hluboko pod 5% reklamovanosti. Navíc značka v současné době investuje do vývoje nemalé úsilý a investice. Ať se vám daří K.V

avatar

Tábor

Celkem 15157,34 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:46 (2016)
půlmaraton: 1:17:34 (2014)
maraton: 2:46:17 (2014)

otilrak muž 22.10.2013 10:01:34

Super článek. Se vším souhlasím. A k těm dlouhým tratím. Ani 100 km v terénu v nich není problém. Podle mě jsou právě lepší než jiné. Viz mé zkušenosti, když já běžel ultra a měl jsem boty potřetí na noze a přitom naprosto v pohodě a jiní běžci v Salomonech, NB, Asics a podobných, kteří měli otlačeniny, černé nehty a jiné problémy. Takže, něco na tom bude… :-)

Motto: Zkusil jsi to. Selhal jsi. To není důležité. Zkus to znovu. Selži znovu. Selži lépe. (Samuel Beckett)
avatar

Prievidza, Slovensko

Celkem 11594,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:46 (2020)
půlmaraton: 1:27:42 (2016)
maraton: 2:57:58 (2017)

ttomino1980 muž 22.10.2013 12:59:42

skoda ze tento typ tenisiek nie je v vidno v obycajnych sportovych predajnach . Takto na nete vyzraju zaujimavo. Ak na vivo niekde narazim tak im dam sancu popri odskusanych minimusoch

Motto: "Keď prechádzate peklom, nezastavujte sa." - W. Churchill
avatar

Praha

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 21 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 22.10.2013 13:23:28

>> Vivobarefoot, 22. 10. 2013 09:22:53

Tak Kamile, od teď tykání, jo? Já jsem „stále mladej“ a občas mi nedojde, že takové „drobnosti“ jako nabídka tykání už musí vyjít ode mně. Promiň. :-))

S tou cenou jsem myslel některé připravované změny na jaro. Ty současné jsou odpovídající. A s tou kvalitou jsem taky myslel jen ty ONE a snad ještě Aqualite. Ostatní jsou opravdu v pohodě.

A k těm dlouhým běhům. Každej má jinak postavený nohy a i je zvyklej na něco jiného. Koneckonců moje výběhy „na pivo“ do Řeže a zpět (minimálně 26 km) by spoustě lidí mohly taky připadat dlouhý. Jen v lehkých botách nepoběžím cokoliv nad maraton.

avatar

KM

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km

kube muž 22.10.2013 15:52:44

>> Vivobarefoot, 22. 10. 2013 09:22:53 Musím říct že Vivo bot mám plno (Neo trail, aqua lite, dharma, EVO I, Gobi) a kromě Neo trail je kvalita bot v pořádku. U Neo trail se po cca 10 bězích odlomilo velké množství „špuntů“, proto už je šetřím jen na běhání ve sněhu. Bohužel tato zkušenost mě odradila od koupi Synth hiker, které bych viděl jako ideální turistické boty. Aqau mají po roce podrážku už téměř prošoupanou, ale to se dá překousnout. Naproti tomu EVO I jsou po víc jak roce téměř netknuté. A k ceně. V létě jsem koupil v Anglii Gobi za cca 50liber a kamarád Aqua za 40 :-)

Ps. Pokud chce někdo jen vyzkoušet „barefoot“ boty, doporučuji koupit pouze vložku do Ultra. Používám je na běh po asfaltu a do fitka a neměnil bych.

avatar

SABZO Praha

Celkem 1988,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:06 (1991)
maraton: 3:42:45 (1992)

Tomáš
Miřejovský
muž
28.01.2014 17:03:10

Minimalistické boty jsou jistě dobré pro běhání po lesních cestách, po trávě, na polytanu. Běhání v písku je nejlepší úplně bez bot. Nicméně na asfalt, beton, dlažbu nelze doporučit ani běhání bosky ani minimalistické boty. Ve městech běháme po extrémně tvrdém terénu s kterým příroda při vývoji lidského druhu nepočítala. Asfalt, beton, dlažbu jsme vymysleli my lidé a to poměrně nedávno. Proto jsou arthrózy nejrůznějších kloubů u městské populace tak časté. Na městské běhání je nejlepší zlatá střední cesta,např. Mizuno Wawe Rider. Vůbec není nutné používat 400 gramové bačkory. Dnes mají možnost používat dobré maratónky všichni. Kdysi byly kloudné maratónky nedostižný sen. Někdy v roce 1983 jsem tady poprvé viděl a měl v ruce Nike Air Odyssey a zmohl jsem se pouze na obdivné polknutí. Byla to tehdy naprostá vzácnost, kterou si mohli dovolit lidé, kteří směli v reálném socialismu cestovat na západ a těch bylo opravdu málo.

avatar

ma-to muž 24.06.2015 16:30:26

zdravim. pise sa tu o barefoot, ale pritom su to takmer klasicke topanky. preco nie sandale? mavaju sice hrubsiu podrazku, ale nie nutne vsetky a hlavne prsty nie su nicim obalene a maju uplnu volnost. aj mexicania ci africania predsa pouzivaju sandale. ma tu niekto skusenosti s behanim v sandaloch? a ked tak ake modely, resp podla coho vyberat, ci na co si dat pri vybere ci behu pozor? vdaka.

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 24.06.2015 16:35:36

>> ma-to, 24. 06. 2015 16:30:26

Viděl jsem před několika lety některé známé běhat v Huarachies, či jak se to správně jmenovalo, ale nevím, jestli u toho ještě zůstali.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
Nalezené položky: 13 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.