Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Prosim o pomoc

Prosim o pomoc

Nalezené položky: 8152 První Předchozí | 169 | 170 | 171 | 172 | 173 | 174 | 175 | 176 | 177 | 178 | Další Poslední
avatar

Sloviensko

rudo muž 09.04.2016 09:47:09

[ (JAGR+1) + (10 x (PI x FIB(1.62))) ] = 120

to ma hlboky fyziologicky zmysel

akokolvek moze byt niekto na hociktoru cast rovnice alergicky

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 09.04.2016 10:00:08

>> rudo, 09. 04. 2016 09:47:09

:-) :-) :-)
Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

max39 muž 09.04.2016 12:57:01

Dakujem vsetkym za reakcie.Trosku rozkol medzi RUDOM a Oblivionom .No je to tym ,ze som pochopil (na 2–3krat),ze autorka nieco napise ale nevysvetli co tym mysli.(napr.beh povazuje len za anaerobnu aktivitu).HIIT je predsa tiez anaerobna ativita ale s dostatocnymi prestavkami.No to predsa mohla robit aj s behom ktory"zakazuje"

Jej 50–80g/den sa mi moc nezda-stale je to NSS(ale uz asi mysli ,ze nie ketoza).Tvvrdit ,ze sa pri tom neda schudnut.....co ja viem???Mozno zvolit spravny trening.No podla nej telo nejde ani na ketony ani cukry nema.Toto mohla tiez lepsie vysvetlit.

Jej vysvetlenie spociva v tom ,ze jedine mozne riesenie je stiahnut S na 20g/den-IMHOtrochu chabe vysvetlenie.

Ale pozastavim sa pri tych 20g S/den.Tam sa dievca asi myli alebo to opat nevysvetlila.Ja som v tom ,ze 20g S je hrozne malo.Dievca mala na mysli asi 20g cukru.

Este jedna vec.Vsade pisu ,ze tuky sa palia az po 30min cvicenia.Ano v danej dobe.Ale ja predsa ked budem trenovat len 20–30 min idem najprv na ATP a cukry(aj pri nizkej intenzite)-az neskôr po tych 30min na tuky.Ale aj po 20–30min ak trening ukoncim musi telo predsa obnovit ATP+glykogen.A ak som v ketoze tak len tvorbou ketonov z tuku a ich naslednym pouzitim na obnovu ATP pripadne glykogenu.

Ja len ,ze mi z toho vyplyva ,ze aj pri kratkej a malo intenzivnej cinnosti(pri dodrzani nizkych S) sa spaluje tuk.

Cele som to tu predostrel len pre moju potrebu zmensit cas na cvicenie(bolest palca) a vyuzit ine formy treningu pri zachovani urcitych priorit(ako zahrada a pes).Idealny stav pes+trening nieje momentalne mozny-smola.

Mimochodom 5-ty den som v silnej ketoze a vaha ani o gram.Ale ano verim,ze je to zatial len adaptacne obdobie.No je to cudne.Uz mam ten organizmus asi taky domyleny,ze nevie co a ako:-).Kedysi som pri obmedzeni S isiel s vahou a 3–4kg za prvy tyzden.

Neskôr sa vratim k cviceniu.

MAX

avatar

Sloviensko

rudo muž 09.04.2016 14:31:33

>> max39, 09. 04. 2016 12:57:01

MAXi

nieze tak, prrr hamuj kone

HIIT ak sa robi spravne nie je alebo nemusi byt anaerobne ale ALAKTICKE

ak sa cvici do 20s a je prestravka, tak je to ALAKTICKE

anaerobne by to zacalo byt az nad 30 sekund u menej trenovanych uz od 20 sekund

to je prave ta pointa

je jedno ci bezis 60m az 150m do 20 sekund alebo ci robis HIIT nejake vyskoky z drepu alebo cokolvek naplno do 20 sekund

ked v cinkarni ked robia 10 opakovani a trva im to cez 30 sekund co im trva aj 1–2 minuty, tak tam je to anaerobne

ak ale sa robia 3 opakovania tak ich stihnes do 20 sekund

preto vrhaci vzpieraci atd ktory potrebuju naberat skutocnu silu nejdu cez 5 oapkovani

na druhej strane s extra lahkymi vahami sa da ist 50–200 opakovani kde sa laktat stiha odplavovat z maleho svalu a telo ho nehromadi.

HEAT je nieco ine to je blaznivy aerobic ktory je ekvivalent zavodu na 5–10km a teda je to klasicke anaerobne

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 09.04.2016 14:34:47

>> max39, 09. 04. 2016 12:57:01

Cele som to tu predostrel len pre moju potrebu zmensit cas na cvicenie(bolest palca) a vyuzit ine formy treningu pri zachovani urcitych priorit(ako zahrada a pes).

musis cvicit veci kde palec nepouzivas aj nohy sa daju cvicit v sede naprikald aj v lahu a zaeraj sa na hgornu cast tela, chrbtom sa da spalit velmi vela kcal

chrbtove svaly su takmer tak velke ako zadok alebo stehna

a zacni jazdit na vonkajsej biciklici tak ze nohy klades na pedal patami aby prsty neprenasali ziadnu namahu, chce to sedlo o trosku nizsie, noha je tak akoby kratsia

takto mozes odbiciklovat hodiny a palec je nezatazeny

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

max39 muž 09.04.2016 15:56:40

>> rudo, 09. 04. 2016 14:31:33

OK RUDO dakujem.Predbehol si ma co som si chcel dat vysvetlit.No mam tu novy pojem -alakticke cvicenie,hmm.

Takze:

„To samé při HIIT, většinou se dělá 15 – 30 sek. intenzivní aktivty a 1 – 2 minuty odpočinku pro regeneraci. Při této regeneraci se produkuje další ATP.“

S tymto suhlasis.Ako dlho ma podla teba trvat taketo cvicenie-vzhladom na mna.Alebo ako dlho trva trening aby sa mi stacilo obnovovat ATP a nesiel som uz za tuto hranicu. Nechcem tu stale rozoberat preco sa mi neda 2–3H chodit/bicyklovat ale uzavrem to-morbidna obezita+intenzivna bolest.

Ak ma rovnaky ucinok spravne vykonany HIIT alebo dlha aerobna cinnost(obidve vykonavane doma) tak davam rozhodne prednost HIITu a môzem venovat viac casu zahrade spolu s Benym.

Tento trening asi nie je vhodny(asi to nie je HIIT).Su tam pravdepodobne kratke prestavky pre obnovu ATP.

https://www.youtube.com/watch?…

Dakujem za odpoved.

MAX

avatar

Sloviensko

rudo muž 09.04.2016 16:19:43

>> max39, 09. 04. 2016 15:56:40

alakticke je striktne do tych 20 sekund

ti co su dlho trenoivani s vybornou kondickou mozu do 30 sekund ale navrhujem hobikom na 30 sekund zabudnut

ja by som povedal ze spociatku bezpecna verzia bude

20 sekund a 100 sekund pauza, takze zacinat kazde 2 minut, tahat 20 sekund a cakat az pride dalsia 2 minutova…

ako dlho alebo kolko serii?

zalezi aky tazky cvik a kolko vladzes

z haldiska metabolismu je to teaoreticky jedno ale ak to robis naplno budes mat dost po par seriach, nemaj velke oci, 3–5 serii a bude dost

neskor mozes mat ciel 30 serii teda ist tak celu hodinu obcas, ale to je daleko

a dalsia vec, je vhodne mat viac cvikov a striedat ich hoci aj po kazdej serii

cize ak si najdes 5 tazkych cvikov podla moznosti vzdy ina ale velka cast tela

(OK ziadne sex narazky)

tak das 5 serii ale kazdy sval-klb by pracoval len raz a tak to cele mozes otocit este 1–2 x

neviem ako s tym palcom dokazes stat a drzat ropvnovahu

ale zakldne cviky co by som odporucal vseobecne ( neviem ako palec ?)

drep, mrtvy tah, kliky, veslovanie alebo ztah kladky dolu, pripadne cely pohyb zavazia zo zeme az nad hlavu kde to zacne drepo-mrtvym tahom, vyhod na prsia a vytlak nad hlavu a kontrolovane na zem.

rozne cviky na brucho a boky nie su dostatocne velka zataz aby vybvoalali hiit efekt

ani izolovany vbiceps alebo triceps nie su dostatocne zatazujuce svaly rovnako lytka nestacia

musi v tom byt vzdy zadok, chrbat a stehna, optimalne vsetky spolu

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 09.04.2016 16:28:09

>> max39, 09. 04. 2016 15:56:40

to videjko to je take pre zeny co si doma hopsaju bez naradia

tych 10 sekund je kratka pauza, ale to cvicenie je dost nizka intenzita takze je to vcelku takmer OK ale je to taky aerobic

proste zeny cvicia a netrenuju

tvrdy alakticky trenink je taky ze po 20 sekundach padnes mrtvy na zem

pre vysoko alakticky trenovaneho je to tych 30 sekund a ak si najdes videjko ako Bolt skusal v Ostrave zabehnut svetak na 300m a ako bol v ciely mrtvy

tak to je ono, haha

pred rokmi, jak som bol uplne z formy a bol som pomaly, ked som bezal naplno 200m som nevladal dobehnut do ciela, proste sa podlomili nohy pri 20 sekundach a dalej to neslo.

takze holcicka si tam zlahka hopsa, zrejme robi vselico ine a tak je stihlucka

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 09.04.2016 16:29:22

>> rudo, 09. 04. 2016 16:28:09

ale ak by si siel podobny system a nemusel potom jets cukor bolo by to fajn a chudol by si a naberal by si kondicku

akurat si musis najst ine cviky to hopsanie nie je teraz pre tvoju vahu a palec

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha-Dalejské údolí

Celkem 2570,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:34 (2016)
půlmaraton: 1:22:23 (2015)
maraton: 3:11:54 (2015)

oblivion muž 09.04.2016 17:15:33

>> max39, 09. 04. 2016 12:57:01

Maxi, ma reakce se s rudovou shoduje prakticky ve vsem, krome nazoru na spravnost clanku. ;o)

A mas pravdu, ze by nemuselo vadit palit cukr, kdyz se pak doplni z tukovych zasob. Ale ma to nekolik ale:

1] Spalovanim cukru vznikaji latky, ktere poskozuji bunky. Tuk je cistsi palivo, ketony nejcistsi.

2] Kdyz vycerpas cukr ze svalu a jater, telo te bude nutit je doplnit, je pak mnohem tezsi nejist cukry ci nejist pres miru.

3] Cukry se z tuku doplnuji pomaleji, nez potravy, takze takove cviceni nemuzes delat vickrat tydne, nemel bys silu ani chut. Nizkou intenzitou na tuk nebo alakticky HIIT muzes jit kazdy den stejne.

Nevim, zda jsi se ptal na alakticky – zamena to, ze se netvori laktat, ten se tvori anaerobnim spalovanim cukru. Alakticky je sice anaerobni, ale tak kratky, ze se anaerobni spalovani cukru nestihne nastartovat. Proto ta prestavka po 20 s. No a nejlepsi cvik na zadove svaly jsou shyby nadhmatem (klidne s protivahou) a mozna i veslovani.

Motto: „Výhoda běhání naboso je, že se vám uprostřed závodu nerozváže tkanička.“
avatar

Sloviensko

rudo muž 09.04.2016 17:52:37

>> max39, 09. 04. 2016 12:57:01

""" Este jedna vec.Vsade pisu ,ze tuky sa palia az po 30min cvicenia.Ano v danej dobe.Ale ja predsa ked budem trenovat len 20–30 min idem najprv na ATP a cukry(aj pri nizkej intenzite)-az neskôr po tych 30min na tuky.Ale aj po 20–30min ak trening ukoncim musi telo predsa obnovit ATP+glykogen.A ak som v ketoze tak len tvorbou ketonov z tuku a ich naslednym pouzitim na obnovu ATP pripadne glykogenu. """

vsade pisu, to je problem, bolo to prevrate z delenia bezeckcyh disciplin prenase ucebnicami FTVS a nechapenae a potom preberane do clankov atd

je to volovina

to bolo povodne myslene tak ze ak bezis naplno 200m co sa deje v tele

ked bezis naplno 400, co sa deje

800, 1500, 5 k 10 k

atd a bolo porovnavane spalovanie tukov cukrov kuysliku tvorba laktatu atd

a boli discipliny delene tak aby sa chapalo kolko energie je pokryte ako

ale to neznamena ze ked ides klusat 30 minut ze prvtch 20 sekun sa deje to iste ako by si siel naplno 200m a prve 2 minuty ako by si siel naplno 800m atd

to je proste casovy graf ak ides prave ten cas naplno

ak zacnes klusat, ides hned ak nie si zaciatocnik aerobne a na tuk podla toho aku mas hladinu cukru

necitaj, len ta to pletie

ATP sa obnovuje sustavne ak bezis pomaly tak sa stiha obnovovat kontinualne

prave specialita na 200–400m je ta ze na 200 trenovany mozes tahat na plne gule a ATP ti este zvysi aj na poskakovanie za cielom a hranie lukostrelca

ak by si bezal 400m naplno tak padne kazdy mrtvy po 300m, preto bezia pomalsie aby neminuli ATP pripadne sa stihalo v niektorych vlaknach obnovovat

trenink na 400m je najvacsia veda a umenie

ale ak bezis pomaly tak minas malo ATP a to sa v pohode stiha doplnat kontinualne

glykogen = kazdemu podla zasluch, kazdemu podla potreby

ale ak by si minul glykogen vsetok behom tak sa domov ledva doplazis

to som vyviedol velakrat v zivote

ovsem ty to v treninku nepotrebujes, pretoze nasleduje obrovske prezieranie niekolkdnove, to som nikdy nerobil koli chudnutiu ale ako zbytocne tvrdy trenink alebo ako dosledok zabludenia v lese na DP alebo pri tazkom lesnom behu ked som behal ovela dlhsie ako som planoval a pritom trenink bolo rychle tempo okolo ANP

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

České Budějovice

Celkem 12147,12 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:57 (2014)
půlmaraton: 1:35:02 (2018)
maraton: 3:34:26 (2016)

PaKo muž 09.04.2016 17:58:13

Pánové, díky za podnětnou debatu, zase pár střípků do mozaiky.

Abych nezůstal dlužen, přihodím svojí dnešní, otřesnou, zkušenost. Zajel jsem si do Bujanova (kanec, koláče, rudo ví ;-)), běží se tam takový pěkný 15,4 km krosík, lehce zvlněný. Já tam dělám registrace, takže jsem tam celé dopoledne seděl u počítače, deset minut před startem jsem vstal, převléknul se a bez rozklusání šel rovnou na start.

Byl to závod, tak jsem nasadil standardní závodní tempo, ale … Tak pocitově hroznej závod už jsem dlouho neměl, snad nikdy. Kardio v pohodě, ale nohy mi postupně tuhly a tuhly, takže jsem musel 3× přejít i do chůze. Hrůza, děs. Čas o 5 min. za osobákem z téhle trati z před dvou roků, to by mi nevadilo, ale fakt jsem byl úplně hotovej.

Hlavní přícina podle mě: šel jsem v podstatě z nuly na sto bez jakéhokoliv warm-upu, tzn. hned na cukry a jelikož jich do sebe moc nedávám, nebylo odkud brát.

Diskutabilní příčina: před 10 dny jsem byl darovat krev, ale to by se podle mě projevilo problematickým dýcháním. Tři dny po odběru jsem běžel 20 km pomalu (4 podle rudovy stupnice) a bez problémů.

No, tak to půjdu večer vyklusat.

avatar

max39 muž 09.04.2016 19:50:52

RUDO pockaj,ved tebe sa neda tak rychlo ani odpovedat:-).

Chvilku mi daj cas.

MAX

avatar

max39 muž 09.04.2016 20:35:31

>> rudo, 09. 04. 2016 16:19:43

OK dakujem.Toto som potreboval vediet.No a mal som na mysli na cvicenie HIIT-anglicaky.Tam sa tiez zapaja dost svalovych skupin.

>> rudo, 09. 04. 2016 16:28:09

No ved prave ze pre mna to cvicenie vôbec nie je lahke(to videjko).Vydrzal som ho cvicit asi 8min:-(.Je to pre mna narocnejsie ako chôdza do kopca.

>> rudo, 09. 04. 2016 16:29:22

Ved cukor by som nejedol-o to sa snazim.Palec to prave ze zvladne,lebo to trva „len“ 20min.Ovela horsia je natom 2–3h chôdza.

Ide mi o to ,ze tento cvik je pre mna isto anaerobny(tepy nad 160) a tam sa nechceme dostat-teda ked som v ketoze.Ale mozno to vidis inak.

>> oblivion, 09. 04. 2016 17:15:33

Ahoj.Jasne ja viem ,ze ste to s RUDOM mysleli podobne.Len ste mali iny nazor na spôsob akym bol clanok napisany.

Ja som ten cukor spominal prave na zaklade tvojho prispevku:

"""Z toho tez plyne nutnost zacinat chuzi / beh velmi pomalu, protoze v prvnich minutach plice a krevni obeh nestihaji dodavat dost kysliku a vznika tak kyslikovy dluh, kdy je anaerobne palen cukr, protoze spalovat tuk bez kysliku nelze. Jakmile se plice „otevrou“ a krev rozproudi (5.-10. minuta), zacne se cukr spalovat aerobne, kysliku uz je na to dost. A kdyz konecne nabehne spalovani tuku (20.-30. minuta), prestane se spalovat cukr – pokud a dokud jde o pohyb v nizke intenzite. To proto se rozumni bezci pred zavody „rozehrivaji“ pomalym behem, aby setrili cukr."""

Netusil som ,ze aj ked zacnem uplne pomalicky idem spociatku na cukor.To ma zaujalo ,ze clovek nemusi zakonite ist pomalym tempom nad 30min aby schudol.Ak je na NSS tak sa ten cukor doplni z tuku.Bola to len taka moja uvaha,ze nie je povinnostou behat nad 30min.

Ale ja samozrejme suhlasim s tym co si napisal v tych bodoch.Dakujem za vysvetlenie vyznamu alakticky a cvik.

>> rudo, 09. 04. 2016 17:52:37

Toto je vsetko OK.Az na maly detail ktory ma zmiatol.

""ak zacnes klusat, ides hned ak nie si zaciatocnik aerobne a na tuk podla toho aku mas hladinu cukru""

To si trosku odporovalo s prispevkom od Obliviona no hned som pochopil,ze obaja myslite rovnako a to ,ze cukor vo vacsej miere aj pri minimalnej intenzite na zaciatku palia hlavne netrenovany zaciatocnici.

Citat RUDO musim-bol by som nestastny ak by som tomu nerozumel.Ale ved ty mi to aj tak vzdy laskavo vysvetlis:-).Ale vazne-dakujem ti(vsetkym) za neskutocnu trpezlivost.

>> PaKo, 09. 04. 2016 17:58:13

"""Pánové, díky za podnětnou debatu, zase pár střípků do mozaiky."""

Moja rec.Aj ja dakujem.

MAX

avatar

Sloviensko

rudo muž 09.04.2016 20:56:16

>> max39, 09. 04. 2016 20:35:31

ak je ti ten cvik tazky, tak si davaj prestavky 100 sekund a zacni hopsat kazde 2 minuty po 20 sekund, to bude alakticke, rych 10 sekund prestavky je malo a vznika z toho anaerobny intervalovy trenink

vies je rozdiel medzi:

alakticke useky = dostatocne dlhe prestavky

intervalovy trenink = kratke prestavky, kde nenastane uplna regeneracia a namaha sa stupnuje

ak nemas krv nasytenu cukrom a zacnes pomaly, tak podla mna nemusis zacat palit cukry a ides hned na tuky

ale : skutocne pomaly a skutocne nic sladke nejest a nepit 4 hodiny pred

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha 5

Fischi muž 09.04.2016 21:52:59

>> max39, 03. 09. 2014 15:59:09

Ahoj pane, bez toho jídelníčku to nepůjde. Ale jde všechno, osobně jsem měl dva úrazy, po kterých jsem se učil znovu chodit, po druhé jsem vážil 92kg, naštval jsem se a teď mám 70kg a běhám. Není to jako v mládí (800m pod 1,50,00), ale dokážu, co si slíbím. Dej si cíl, udělej si jídelníček a těš se na to že to bude nepříjemné a že to bude bolet, ale bez toho to nejde a pak si sebe začneš vážit víc a víc a hlavně nehledej důvody pro NE ale jen pro ANO.

Motto: Běh je pro mne výzva, sport, kde bojuji především se svou slabostí, a když překonám tu, pak mohu zvítězit i nad soupeři.SEB COE
avatar

max39 muž 09.04.2016 22:25:23

>> Fischi, 09. 04. 2016 21:52:59

Dakujem za radu aj podporu.Vazim si to.

>> rudo, 09. 04. 2016 20:56:16

Rudo velke dakujem Tebe a Oblivionovi.Paradne ste ma dostali do obrazu.

MAX

avatar

Praha-Dalejské údolí

Celkem 2570,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:34 (2016)
půlmaraton: 1:22:23 (2015)
maraton: 3:11:54 (2015)

oblivion muž 10.04.2016 01:16:06

>> PaKo, 09. 04. 2016 17:58:13

Buď to darování krve, nebo přepálení. Ja se nikdy před závodem nerozběhávám a takový zážitek jsem nikdy neměl.

>> rudo, 09. 04. 2016 17:52:37
>> max39, 09. 04. 2016 20:35:31

Souhlasím zejména s tím, že grafy krytí maximálního výkonu na určitou vzdálenost (či v určitém trvání) bývají mylně chápány jako změny krytí v průběhu výkonu. Na ose x totiž není průběžný čas, ale cílový čas. Např.:

Podle tohoto obrázku je alaktická zóna do 15–20 s při výkonu na max. Laktátovou odolnost pak nejlépe trénuje 40s výkon (zmiňovaných 400 m). Při výkonech delších než 1–2 minuty již převážnou část tvoří aerobní spalování. O časovém průběhu krytí pri konkrétních výkonech však graf neříká vůbec nic.

Bez ohledu na hladinu cukru či insulinu v krvi je ale vždy problémem kyslíkový dluh, který si spalování cukrů (svalový glykogen + krevní glukóza) vynutí v každém případě:

To je těch pár minut (3–5) po započetí pohybu. Kyslíkový dluh se splácí až po ukončení pohybu. Takže mi vlastně není jasné, jestli na to rozběhání se nějak pomáhá, ale třeba se už jednou vybuzený oběhový systém rychleji přizpůsobuje změnám (zvýšení) nároků na kyslík.

Ohledně otázky zpoždění oxidace tuků: i když tělo bude startovat z režimu spalování tuků (či ketózy), nějakou dobu potrvá, než zareaguje na zvýšené energetické nároky zvýšeným uvolňováním tuku ze zásob – ten pak musí ještě projít játry pro štěpení na jednotlivé mastné kyseliny (FFA, či až na ketony). Lépe na tom bude trénovaný jedinec, který má pohotovostní tuk rovnou ve svalech (IMFT). Hůře na tom bude jedinec s insulinem vybuzeným glukózou, ten totiž štěpení tuků brání a musí být nejdřív potlačen např. adrenalinem.

Takže zpoždění pálení tuků tam bude – to neznamená, že se zpočátku nepálí žádný, ale že se nepálí dostatečné množství, úměrné intenzitě. Jestli náběh na „úměrný podíl“ trvá těch často uváděných 20 (u trénovaného) až 40 (u začátečníka) minut, to si jist nejsem. Každopádně u sebe kolem 18.-22. minuty běhu (volného, 4:30/km) pozoruji změny, které mi na plný náběh spalování tuku sedí (vyšší spotřeba kyslíku, atd.).

Shodneme se nakonec i v tom, že rozbíhat pomalu. A nejlépe i dál běžet pomalu. ;o)

Motto: „Výhoda běhání naboso je, že se vám uprostřed závodu nerozváže tkanička.“
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 10.04.2016 01:50:54

Volně inspirován diskusemi o systému 20:10, též již z dřívějška na idnes, jsem zkusil před chvílí 20 minut na rotopedu, konstatní průměrnou rychlostí 36 km/h, na mé poměry svižnou jízdou. Rozdíl byl v tom, že prvních 5 minut jsem jel rovnoměrně, pak 10 minut tabatou, kdy jsem jel vždy 20s rychle a 10s pomaleji, ale tak, aby průměrná rychlost z 30s zůstala na 36 km/h, a pak 5 minut opět rovnoměrně, celkem tedy 20 minut jízdy (12 km). V tom střídání 20s/10s jsem se asi 2× spletl, ale to nevadí, pouze to může způsobit větší amplitudu tepu, uvidím dle grafu. Průměrný tep celé jízdy jsem měl 133, z toho v jednotlivých čtvrtinách 121 (rovnoměrně), 137 (tabata), 141 (tabata) a 135 (rovnoměrně).

Zkusím pak totéž při běhu – resp. už jsem to nedávno zkoušel, ale jen na 1200m úsecích, tempem asi 3:57, kde se ukázalo, že při tabatě byla amplituda tepu jen pár tepů a celkově se to jevilo výkon příliš neovlivňující – různé strategie běhu na 1200m z tohoto testu zde

Můj názor je, že pokud se ty 20s úseky dělají tak, že jich dotyčný zvládne 40 či více, tak pak výsledný metabolický efekt tréninku 40×(20s rychleji+10s volněji) vyjde podobně, jako souvislý trénink 20 minut rychle. Rozdíl by snad mohl být jen ve velmi úzkém spektru intenzity, kde by člověk byl velmi blízko ANP, ale ani zde nemyslím, že by rozdíl byl nějaký zásadní.

Graf vývoje z dnešního rotopedu vypadá ještě rozházeněji, než jsem myslel, v podstatě tam není moc poznat větší rozdíl mezi těmi 3 fázemi, a větší fluktuace jsou i v rámci těch rovnoměrných pětiminutovkách.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

max39 muž 10.04.2016 02:24:25

>> Petr Kaňovský, 10. 04. 2016 01:50:54

Viac by mi/nam povedalo Peter ak by si isiel na rotopede jeden den suvisle 20min(36km/h),druhy den tabata 20min(priemer tiez 36/km) a zaujimave by bolo treti den HIIT 20min (20/100sec-vykon/pauza)

MAX

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 10.04.2016 02:26:54

>> rudo, 09. 04. 2016 16:28:09 takze holcicka si tam zlahka hopsa

Také mi na tom její cvičení nepřijde nic extrémního, prostě alternativa k jiné obdobné aktivitě v délce 20 minut, u ní pravděpodobně aerobní.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 10.04.2016 02:29:58

>> max39, 10. 04. 2016 02:24:25

U 20s hitt a 100s pauza nelze zajistit stejnou průměrnou rychlost (36 km/h), navíc já z technických důvodů prostě nějakou supervysokou rychlost nevyvinu, už jenom kvůli tomu, že můj stroj by rychlost nad 42–43 km/h nezvládl. ;-)

Také mě to na rotopedu moc nebaví, mohu to ještě někdy zkusit u běhu, ale nepředpokládám, že to vyjde moc jinak, než u těch 1200m pokusů, viz již odkazované.

Tady mám grafy, když jsem zkoušel 3.3. nějakou analogii tréninku z idnes, tedy opakované tabaty s mezijízdou. Opět v rámci tabat žádné významné výkyvy.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 10.04.2016 02:36:01

Ale mé zkušenosti jsou na Tebe naprosto nepřenositelné, každý máme úplně jiné předpoklady, jinou vytrvalost apod. Takže bylo by zajímavé, kdybys zveřejňoval své grafy. Mohu Ti bezplatně dlouhodoběji zapůjčit nějaký starší Garmin Forerunner 305, kdybys chtěl, pošli v takovém případě v mailu poštovní adresu, kam to poslat.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

max39 muž 10.04.2016 02:42:21

>> Petr Kaňovský, 10. 04. 2016 02:29:58

OK.Bol som len zvedavy ako by to dopadlo.Myslim si ze robit tie zmeny v jednom 20min bloku nie je moc vypovedne.No nic nehajme to.

>> Petr Kaňovský, 10. 04. 2016 02:26:54

"""Také mi na tom její cvičení nepřijde nic extrémního, prostě alternativa k jiné obdobné aktivitě v délce 20 minut, u ní pravděpodobně aerobní."""

Tak pre mna to bolo ovela narocnejsie ako chôdza do prudsieho kopca.

MAX

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 10.04.2016 02:46:50

>> max39, 10. 04. 2016 02:42:21

Mohu zkusit, není problém. :-) Já s ohledem na variabilitu tepů v různé dny při stejné zátěži považoval vhodnější toto, ale je mi jasné, že druhý přístup by byl asi srozumitelnější pro většinu z vás.

No jasně, že to bylo pro Tebe náročnější, když jsi toto dal jen 8 minut. Třeba zkusit příště s o něco menší intenzitou, a teprve to pak porovnávat. Případně porovnávat toto třeba s během. Psali jsme názor, jak extrémní to bylo pro tu holku, ale těžko říct, i když nevypadala moc zničeně.

Tak dobrou noc, jdu už spát. :-)

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

max39 muž 10.04.2016 02:53:36

>> Petr Kaňovský, 10. 04. 2016 02:46:50

Dobru.

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 10.04.2016 07:01:21

Graf tepu dnešní ranní jízdy na rotopedu v délce 30 minut, konstantní rychlostí 36 km/h, celkem 18,01 km, průměrný tep 146, jel jsem nalačno, po nočním testu jsem už nejedl. Glykemii před jízdou jsem měl mírně sníženou (3,7), po jízdě zcela normální (4,5; keto 0,2), ale tepy byly o něco vyšší (lze srovnat prvních 5 minut i s těmi prvními 5 minutami noční jízdy, dnes jsem byl asi o 10 tepů výš).

Průměry tepu po 5 minutách: 137 144 146 1­49 150 151.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 10.04.2016 08:48:57

Tak jsem uskutečnil i druhou jízdu, tentokrát 20 minutovou, tabatovou, 12,02 km průměrnou rychlostí 36 km/h, s tím, že v rychlých částech jsem se nacházel poblíž konstrukční maximální rychlosti rotopedu, kolem 45 km/h, v pomalejší to bylo kolem 20 km/h, jen volně. Průměrný tep byl 161, tepy po pěti minutách byly 155 162 165 a 164. Pocitově to bylo o něco náročnější než ráno, ale zvládnutelné.

Část kolem 12.minuty je zkreslená, bohužel se mi rozpadal rotoped, tak jsem z něj musel na pár sekund sestoupit a dotáhnout šroub, jinak bych mohl skončit špatně, ale pauzu jsem počítal do průměrné rychlosti, o to intenzivněji jsem jel dalších 20+10 sekund, abych to vyrovnal.

Můj názor je, že podobný trend tepovky bych měl, kdybych jel rovnoměrně tak 38 km/h, těžko odhadovat přesněji, musel bych zkusit.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

10 km: 0:53:39 (2015)
půlmaraton: 1:56:00 (2015)

gilwen77 žena 10.04.2016 09:34:38

>> max39, 10. 04. 2016 02:42:21

To videjko – jojo, ono to vypadá lehčeji než potom ve skutečnosti je. Předcvičující se usmívá a my v bolestné křeči. To znám.

Ale že sis vybral takovou hopsandu a nabalenou v teplákách. Mě lakají spíš tyto cviky. Líbí se mi ty na pohled křehké slečinky a byť se u toho leží, tak i těch 6 min je proklatě dlouhá doba :-?

avatar

Desert muž 10.04.2016 09:37:31

>> oblivion, 10. 04. 2016 01:16:06

to jsou sice krásné grafy z jedné seminární práce, ale ty vycházejí ze statiky, i teorie a zhodnocení bude tak asi pro kočku,

treninkem se dostávám na vyšší výkonnostní úroveň, proto mi ty AE mechnismy startují podstatně dříve, rozběhání před závodem má samozřejmě ten význam, že mi zlikviduje glukozu -potlačí inzulín, a AE mechanismy jsou už nastartované, tj. vybíhá se už na spalování tuků, :-)

Nalezené položky: 8152 První Předchozí | 169 | 170 | 171 | 172 | 173 | 174 | 175 | 176 | 177 | 178 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.