ZAČÁTEČNÍCI: Kam na první závod?
Počasí je letos jiné a vyhnalo ven nové běžce o notných pár týdnů dříve, než bývalo obvyklé. Pokud patříte mezi začátečníky či snad běháte déle, ale nyní vám trochu vyprahla motivace, možná tento minimanuál poslouží k výběru premiérového běžeckého závodu. Ty totiž mívají krásný nádech společného setkání stejně „postižených“ a odnesete si z nich nový zážitek.
Když jsme letos sestavovali kalendář závodů, do jeho tištěné podoby se vešlo přes devět stovek akcí doma i v nejbližším zahraničí. I po uzávěrce však pokračuje příliv akcí nových, které jejich pořadatelé nestihli nahlásit a ve vydané termínovce je tak nenajdete. Jak se však v přehršli běhů vyznat, když už s tím mají problém i leckteří zkušení harcovníci?
Na začátku je třeba se rozhodnout, po čem toužíte. Ty největší a mediálně nejznámější závody jara (Sportisimo 1/2Maraton a Volkswagen Maraton Praha) jsou již vyprodané, navíc možná netíhnete k davům, nechce se vám dávat za něco nevyzkoušeného velké peníze či vás dokonce odpuzuje délka zmíněných závodů.
V pohodě, v nabídce je stále více běhů kratších, s méně početným startovním polem a řekněme i rodinnějších, co se týče atmosféry. Pokud teprve děláte první krůčky a vaše výběhy nepřesáhnou pět kilometrů, zkuste kratší nebo vložené závody například při šňůrách RunTour, Mizuno Running Cup, Salomon Trail Running Cup, Brněnský běžecký pohár či Asics Vaše Liga.
To jsou pořád ještě akce početnější, kde vám „všichni neutečou“ a kam míří kromě těch nejlepších i zástupy superhobíků. Navíc mívají tratě velmi dobře značené a nabízejí vesměs kvalitní zázemí, takže si určitě odnesete do dalšího běhání kopu nové motivace a zkušeností.
Existují však i miniakce do padesáti či sta běžců, o kterých jste dosud patrně neslyšeli. Někdy se jim říká tatrankové, podle toho, že zaplatíte pár desetikorun a v cíli dostanete čaj a tatranku. Mají vysloveně „rodinný“ charakter jak atmosférou, tak i tím, že o chod se starají táta, máma, dcery, synové, příbuzní a známí. Nečekejte však na nich medaile, čipové časomíry a vrtulník nad hlavou. Spíš prima pocit z pěkně stráveného víkendového dopoledne.
Na závěr jedna důležitá rada – každý pořadatel vydává tzv. propozice, tedy jakýsi souhrn organizačních pokynů. Najdete v nich údaje o tom, kdy a jak se na závod přihlásit, kde najdete start, šatny, kde v případě větších běhů zaparkovat. Pokud máte děti, řada pořadatelů pro ně organizuje i dětské závody, vesměs zdarma.
Na výběr je toho mnohem mnohem více, toto je jen velestručný výběr. Ponořte se do online termínovky nebo si zakupte tištěnou verzi (pár jich ještě máme v redakci, pište na redakce@behej.com, určitě je budou mít i na prodejních místech).
Komentáře (Celkem 0)
Radek Narovec 24.03.2014 10:33:59
Počasí je letos jiné a vyhnalo ven nové běžce o notných pár týdnů
dříve, než bývalo obvyklé. Pokud patříte mezi začátečníky či snad
běháte déle, ale nyní vám trochu vyprahla motivace, možná tento
minimanuál poslouží k výběru premiérového běžeckého závodu. Ty
totiž mívají krásný nádech společného setkání stejně
„postižených“ a odnesete si z nich nový zážitek.
Odkaz na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.