Kipchoge kuriózním způsobem ovládl berlínský maraton, Češi na limit nedosáhli
Ve čtyřicátém druhém ročníku berlínského maratonu zvítězil v nejrychlejším letošním maratonském čase 2:04:01 keňský běžec Eliud Kipchoge. Téměř celý maraton přitom běžel s vložkami lezoucími z bot! Čeští běžci Kreisinger s Homoláčem na předpokládaný limit pro olympiádu v Riu (2:15:00) nedosáhli – Homoláč přesto finišoval v nejlepším letošním maratonském čase českého běžce 2:17:44, Kreisinger závod naopak nedokončil.
Závod startoval za ideálního slunečného počasí při teplotě 11 °C. S ambicemi na další posun světového rekordního času do něj vstupoval právě Kipchoge. Jenomže světové rekordy se nepřekonávají jako na běžícím pásu. Kipchoge o svém vítězství rozhodl po 35. kilometru, kdy se nekompromisně odpoutal od skupinky, v níž dosud běžel. Jako kdyby už měl vlajících vložek do bot plné zuby a chtěl být co nejdříve v cíli.
Na druhém místě doběhl rekordman pražského maratonu, Kipchogeho krajan Eliud Kiptanui. Cílovým časem 2:05:21 posunul o pár sekund svůj osobní rekord, který si vytvořil v roce 2010 v Praze časem 2:15:39.
Skvělého výsledku dosáhla ženská vítězka, keňská vytrvalkyně Gladys Cherono. Čas 2:19:25 je v redukovaném pořadí šestým nejlepším ženským maratonským časem všech dob a nejrychlejším ženským maratonem letošního roku.
České dvojici útočící na limit se dařilo držet plánované tempo na čas 2:15:00, který by měl znamenat splnění kvalifikačního limitu pro olympijské hry, pouze do 25. kilometru, pak tempo polevilo. Kreisinger pak po 30. kilometru ze závodu odstoupil.
„Zpočátku bylo všechno dobré. Tak, jak jsme chtěli. Běželi jsme ve velké skupině, dobré bylo i tempo. Jen mi na 30. kilometru došly síly, tak nemělo cenu pokračovat dál,“ uvedl po závodě Kresinger.
Homoláč maraton dokončil v čase 2:17:44. Tím překonal výkon Pavlišty z pražského maratonu, zároveň výrazně vylepšil svůj osobní rekord a vyhoupl se na první místo letošních českých maratonských tabulek.
„Jsem rád, že jsem si posunul osobní rekord. Mrzí mě však, že to nebylo ještě o něco lepší. Od 30. kilometru se mi stáhl stehenní sval na jedné noze, pak i na druhé. Zvažoval jsem, že zastavím a protáhnu to. Nakonec jsem doběhl v omezeném rozsahu kroku. Jsem rád, že mě nepotkala žádná krize ve smyslu výrazného úbytku energie. To si beru ze závodu jako pozitivní jev,“ hodnotil po doběhu svůj výkon Homoláč.
Do příštího roku hledí s optimismem: „Pokusím se připravit se na jaro tak, aby vše bylo OK a limit na olympijské hry jsem splnil.“
s přispěním Barbory Soukupové
Komentáře (Celkem 2)
PetrK 27.09.2015 12:34:41
Ve čtyřicátém druhém ročníku berlínského maratonu zvítězil
v nejrychlejším letošním maratonském čase 2:04:01 keňský běžec Eliud
Kipchoge. Téměř celý maraton přitom běžel s vložkami lezoucími z bot!
Čeští běžci Kreisinger s Homoláčem na předpokládaný limit pro
olympiádu v Riu (2:15:00) nedosáhli – Homoláč přesto finišoval
v nejlepším letošním maratonském čase českého běžce 2:17:44,
Kreisinger závod naopak nedokončil.
Odkaz
na článek
Statenice
Spidla 27.09.2015 13:09:27
Me uz nebavi pan Dusik a ty jeho rekordy porad On neresi nic jineho nez rekordy trati a rekordy svetove. Kdyz mu spolukomentator rekl, ze preci nejde o rekordy tak na moment prestal a pak uz zase jel tu svou.
mates111 28.09.2015 08:32:51
>> Spidla, 27. 09. 2015 13:09:27
Tak kdyby pan dusik nemluvil o rekordech a statistikach, tak by nemel co rict. Dnes jsou vytrvalostni behy rozsirene mezi sirokou verejnost, ale k dusikovi to evidentne nedoslo a maraton komentuje stylem jako beh na sto metru.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.