Uvidíme české maratonce v Riu? Svaz zvolil tvrdší limity
Nominační kritéria pro olympijský maraton zveřejnil oficiálně počátkem ledna Český atletický svaz společně s Českým olympijským výborem. Aby mohl být vytrvalec zařazen do návrhu nominace, musí dosáhnout v případě mužů A limitu, tedy na výkon rovný či lepší 2:15:00, u žen 2:35:00. O limit se má údajně pokusit minimálně osmička českých vytrvalců.
Svaz společně s Českým olympijským výborem jdou v případě limitů v duchu posledních let držet tvrdší linii. „Přitvrzením limitu chceme dostát pokynu Českého olympijského výboru uvedeného v „Zásadách nominace sportovců a členů doprovodu na Hry XXXI. Olympiády Rio de Janeiro 2016“. Uvádí se v nich, že na olympijské hry jsou vysíláni sportovci s vysokou výkonností, kterou prokázali na předchozích vrcholných soutěžích,“ vysvětluje šéftrenér atletické reprezentace Tomáš Dvořák.
Podle Dvořáka jsou i přitvrzené limity výrazně měkčí než limity pro ostatní atletické disciplíny. V redukovaných maratonských žebříčcích z posledních let zohledňujících jen nejlepší výkon příslušného vytrvalce je český limit na úrovni 81. místa na světě, u žen na 95. místě. Vstřícnost svazu směrem k vytrvalcům dále dokládá limity, které přijaly další evropské země. V Německu jde o časy 2:12:15 a 2:28:30, v Nizozemsku 2:11:00 a 2:28:00, v Polsku 2:11:30 a 2:30:00.
Jinak se k limitům staví naopak Slovensko, které ctí měkčí limity přijaté Mezinárodní asociací atletických federací IAAF. Je však třeba říci, že úroveň současných maratonců (vyjma Kataríny Bérešové) je na Slovensku ještě nižší než v České republice.
IAAF společně s Mezinárodním olympijským výborem (IOC) se v předvánočním období vydala opačnou cestou, když posunula „své“ limity z 2:17:00 na 2:19:00 u mužů a z 2:42:00 na 2:45:00 u žen. Svůj postoj zmírnila po vyhodnocení výsledků maratonu na MS v Pekingu, v němž startovalo pouze 68 mužů (42 jich závod dokončilo) a 67 žen (dokončilo 52, mezi nimi i Slovenka Bérešová na 22. místě v čase 2:37:24). Na olympiádě by v maratonu IAAF ráda viděla stovku startujících, proto přistoupila k výše uvedenému kroku zmírnění limitů. Konečné rozhodnutí však patří národním atletickým svazům a olympijským výborům.
„Zmírněné limity IAAF jsou na úrovni přibližně 900. maratonského výkonu na světě mezi muži, mezi ženami jde o přibližně 700. nejlepší maratonský výkon,“ komentuje Dvořák rozhodnutí IAAF a IOC.
Příliš času čeští maratonci na splnění vypsaných limitů nemají. Zahájení nominačního období stanovil ČAS na 1. ledna 2016, končí pražským maratonem 8. května. Limity je možné plnit jen na certifikovaných maratonech, jejichž seznam vydala IAAF. Vedle Prahy tam z nejbližších maratonů patří například Vídeň. Uznávají se i maratonské výkony dosažené v roce 2015, v loňském roce však nikdo z českých vytrvalců limit nezaběhl.
Jak je to s odhodláním české maratonské špičky poprat se o účast v olympijském maratonu? „Držím palce všem běžcům, kteří se o překonání stanovených časů pokusí. Někteří z nich to již avizovali, a tak není tajemstvím, že mezi nimi nechybí Ivana Sekyrová, která před čtyřmi lety předvedla v Rotterdamu výkon 2:34:23, z žen dále Monika Preibischová, Eva Vail (rozená Tománková) a podle slov trenérky Aleny Peterkové i její svěřenkyně Šárka Macháčková. Mezi muži pak účastník OH v Londýně Jan Kreisinger, loni nejlepší maratonec Jiří Homoláč či Vít Pavlišta,“ říká Dvořák. „I když bych raději slyšel nebo si přečetl, že jdou do závodu s vědomím a chutí vypsané výkonnostní kritérium překonat a ne se o jeho překonání pokusit."
Podle informací redakce je olympijský maraton v Riu stále cílem Evy Vrabcové-Nývltové, která se vrátila nedávno do plného tréninku po zdravotních komplikacích.
„Zdravotní obtíže jsou snad stabilizované. Sportovní cíle se mi rozhodně nijak nemění a na maraton se budu chystat. Limity neřeším, chci běžet nejlépe jak dokážu, a kdo jak stanoví časy, jde mimo mě. Já chci především podat co nejlepší výkon a nic jiného mě nezajímá. Chci startovat na pražském maratonu 8. května,“ uvedla Vrabcová-Nývltová po návratu ze soustředění na Kanárských ostrovech.
„Na jaře chci běžet půlmaraton v Praze, a když bude sloužit zdraví, tak bych se tam proběhl i na maratonu 8. května. A běžel bych na limit. Na jaký čas? To se uvidí až při závodě,“ přidává se Kreisinger, jeden z osmičky, která se hodlá o limit pokusit.
„Bude-li příprava probíhat podle plánu, ráda bych se o limit pokusila. Vybrali jsme maraton v polské Lodži, běží se 17. dubna,“ říká další z adeptů na překonání limitu Monika Preibischová, pro niž půjde o premiérový maratonský start.
„Jsem teď na dva a půl měsíce v keňském Itenu, abych se připravil a měl šanci olympijský limit na maraton pokořit. Jestli tato sázka na vše byla dobrá čí nikoliv, to se dozvíme nejpozději 8. května v Praze. Nicméně první a hlavní pokus bych chtěl uskutečnit v polovině dubna, pravděpodobně na maratonu v Hamburku. Hlavní slovo padne po návratu zpět, jak dopadne reaklimatizace,“ svěřuje se Jiří Homoláč.
Se Zátopkem na dresech, jak se uvádí na webových stránkách Českého olympijského výboru, vyrazí do Ria česká olympijská výprava. Mírně upravená kresbička běžící postavičky, kterou Zátopek občas připojoval ke svým podpisům, bude v Riu součástí reprezentačních dresů a loga Českého olympijského výboru. Bylo by smutné, kdyby českým symbolem her byla postavička vytrvalce, aniž by vytrvalec byl zároveň jejich přímým účastníkem. Co na to čeští maratonci?
Anketa
Kdo z uvedených vytrvalců ma podle vás největší šanci překonat limit pro maraton na OH v Riu (2:15:00 u mužů a 2:35:00 u žen)?
Komentáře (Celkem 20)
PetrK 17.01.2016 14:44:01
Nominační
kritéria pro olympijský maraton zveřejnil oficiálně počátkem ledna
Český atletický svaz společně s Českým olympijským výborem. Aby mohl
být vytrvalec zařazen do návrhu nominace, musí dosáhnout v případě
mužů A limitu, tedy na výkon rovný či lepší 2:15:00, u žen 2:35:00.
O limit se má údajně pokusit minimálně sedmička českých vytrvalců.
Odkaz
na článek
Brno
Petr Kaňovský 17.01.2016 15:29:34
Porovnávat žebříčky není úplně šťastné, protože technické či dráhové disciplíny mají mnohem menší kapacitu, než je kapacita maratonského závodu. IAAF má evidentně zájem, aby počet zúčastněných maratonců byl vyšší, když limity ještě změkčila.
Největší problém pro české vytrvalce ale vidím v tom, že se limity vyhlašují až tak pozdě, takže pak vlastně mají dva vrcholy sezony – kvalifikační závod a pak olympijský závod, pokud se na něj kvalifikují.
Arnhem
Janka86 17.01.2016 16:14:29
Nechapu, proc to zverejnuji az tak pozde. V Holandsku to zverejnili uz loni na jare. Hned v dubnu 2015 ze kvalifikovala bezkyne Miranda Boonstra. Z muzu se v Amsterdamu 2016 kvalifikoval Abdi Nageeye. Jak se ma nekdo stihnout pripravit za necele 4 mesice???
Švejdis 17.01.2016 19:21:36
Český atletický svaz opět ukázal, jak silniční běhy nepovažuje za plnocenné disciplíny. Měli by nechat limity IAAF s tím, že pojede pouze ten nejlepší a případně při překonání 2:15 by mohlo jet závodníků i víc… Největší šance má podle mě Eva Vrabcová-Nývltová, která v článku z nějakého důvodu chybí… Z chlapů věřím Jirkovi Homoláčovi, který dnes odjel na 3 měsíce do Itenu, kde se bude připravovat s Keňany.
Ústí nad Labem
PetrK 17.01.2016 20:58:46
>> kalla, 17. 01. 2016 19:21:36 Ahoj. Přidali jsme do článku i citaci Evy Vrabcové-Nývltové a samozřejmě ji zařadili i do ankety. Eva byla na soustředění a odpověděla až po návratu z něj těsně po vydání článku. Přestože loni jasně řekla, že se chce na olympijský maraton kvalifikovat, po nedávných zdravotních obtížích jsme ji nechtěli uvádět, dokud jsme to neměli potvrzené přímo od ní. Proto jsme zatím uvedli jen vytrvalce, o nichž hovořil šéftrenér svazu Tomáš Dvořák. Ten její jméno ve výčtu maratonců a maratonkyň hodlajících se podle svazu o limit pokusit, nezmiňoval. Díky za pochopení.
Tachlovice
kaz67 17.01.2016 21:38:49
věta v článku: Uznávají se i maratonské výkony dosažené v roce 2015, v loňském roce však nikdo z českých vytrvalců limit nezaběhl. – to je teda blábol, bafuňářům je to úplně putna a čím sportovců pojede méně tím pro ně lépe, a vůbec nemaj páru o tom že moc pokusů o limit si maratonec nemůže dovolit, ale proč to řeším, a´t jdou do háje
ví někdo třeba kolik a jakým způsobem se rozdělují letenky pro nesportující delegáty ?
rudo 18.01.2016 09:02:17
IAAF zmirnila limity protoze se lekla ze jak se bude brat dopinkova kontrola seriozne ze to neda nikdo a je jedno jesli je cernej bilej nebo voranzovej.
a co se tyce terminu zverejneni limitu CAS
je fakt ze CAS zverejnuje vzdycky vsechno uplne posledni, a kto to chce vzit jako vyhovorku, no tak muze jenom ze ja osobne to neberu
limity jsou vicemene stejne uz dlouhou dobu neni problem se kouknout dozadu jake limity byly predosle OH cyckly i MS a ty casy jsou vice mene porad ty same
byli tam vyjimky kdyz to bafunari chteli radne vosolit nekomu ze jo a to si kadaj dohleda v kerem roce to vosolili jak natvrdo.
a ze limit bude kolem 2:15 a kolem 2:35 bylo jasny kazdymu kto trosku chtel
a kazdej vedel na co teda ma trenovat a moh trenovat uz 3 roky dopredu na to tempo
jesli nekdo rekne ze sedel na riti celej 2015 a cekal az svaz da oficielni limit tak je to vul (nebo krava).
situace tedy neni tak ze maratonci maj jenom 4 mesice na pripravu
kdyby to nekdo skutecne umel behat a mel z lonska cas 2:13 nebo 2:32 tak by jel na jistotu
a je to blby kdyz je uroven tak slaba ze to nekdo teda jako skusi rozbehnut na tech 2:14:50 nebo 2:34:50 a uvidi se jesli vykape na 15 nebo 25 kilometru
a co se tyce ucasti v disciplinach
nuze 100 metru dalku a kouli udelal kazdej obcan, jinak by neprosel zakladni skolou a musel to delat i na gymplu
takze konkurence je 100%
a jen malinke mnozstvi populace je tak mentalne vychyleno ze by bezelo maraton ze jo
ale jesli nekdo neumi nebo nechce natrenovat na serizonejsi casy ale na OH chce za kazdou cenu
tak at si pozada o slovenske obcanstvi
Desert 18.01.2016 09:23:30
>> rudo, 18. 01. 2016 09:02:17
" tak at si pozada o slovenske obcanstvi ",
skoro jsem o tom uvažoval, ještě, kdyby za mě někdo natrénoval,
PS: limity byly neoficielně známy už na podzim, jenom každý asi přepokládal, že to snad změní na 2:20 a 2:40????
České Budějovice, Bratříkov
fuji 20.01.2016 05:48:15
Škoda, že si Dvořák neuvědomuje, kolik lidí ty maratony po celém světě běhá a jak veliká konkurence tam je. Porovnávat limity a výkony na maraton s dráhovými disciplínami podle světových tabulek, je nesmysl.
rudo 20.01.2016 06:42:07
>> fuji, 20. 01. 2016 05:48:15
OH je vyrobni linka na medajle
a prave proto ze v maratonu neni realna sance nejenom ze medajle ale ani prvnich 12–16 neco 24 mist
tak to jako nema zadnej zmysl z te maratonske OH vyrobni linky na medajle nebo i umistneni stejne vypadne neco co neprojde kontrolou kvalitarem tak jako ze nac a proc ?
kdyz chce nekdo do Brazilie jenom tak tak at si zaplati dovolenou s Cedokem je to levnejsi a jednodussi a neni treba predestirat nakou reprezentaci nebo co
svaz dava jasnou sanci : natrenuj na skutecne svetove solidni vykon a pak jo
Desert 20.01.2016 07:24:29
>> fuji, 20. 01. 2016 05:48:15
když se to tak vezmě, kdo by tam nejel? malý problém že to není na medaile, potom je otázka, proč tam jezdit jen pro účast? pak si stačí najít jen sponzora,
když se předpokládá, že M-OH je o taktice, potom realita pro bednu může být cca 2:07? ( 2:25?), ty ostatní časy jsou jen za odměnu,
PS: nemyslím, že běžci z Afriky uvažují o nějaké konkurenci, i když konkurence se týká především čelního umístění, ti co jsou za nimi, to žádná konkurence není,
Iva Milesová 21.01.2016 16:38:46
Limity pro OH visi vysoko ve vsech atletickych disciplinach, nejen v maratonu. Na OH jsou nektere sporty, ktere maji mensi clenskou zakladnu nez behani nebo atletika, s tim ale nic neudelame. Ti nejlepsi i v tech relativne mensinovych disciplinach asi na vysoke urovni byt museji.
Schudny mi letos naopak prijde limit na ME v atletice, tam se bezi pulmaraton a treba zeny maji 1:15:30, to uz je realnejsi nez obvyklych 1:14 nebo 1:13 na MS v pulmaratonu. Jasne, ME nejsou OH, ale kdyz nekdo v ramci maratonskeho snazeni zabehne limit v pulmaratonu, tak ma aspon neco.
Pavel Frček 21.01.2016 22:13:00
Petře, v anketě mi chybí jedna kolonka- „nikdo“. Obávám se (při vší úctě k našim vytrvalcům), že u mužů by tam byla nula, u žen snad alespoň něco. Hodně by mohl napovědět půlmaraton Evy, takže zatím bych se taky držel zpátky, i když bych to všem vyjmenovaným moc přál.
Pavel Frček 22.01.2016 12:22:55
>> kalla, 22. 01. 2016 09:17:49
To je sice pravda, jenže na OH se půlmaraton nepoběží. Také celá tato diskuse se týká maratonu. Svou poznámkou jsem myslel to, že čas Evy na plánovaném 1/2M 2. dubna by mohl naznačit její možnosti při maratonu 8.5. v Praze.
Ústí nad Labem
PetrK 22.01.2016 20:35:24
>> Pavel Frček, 21. 01. 2016 22:13:00
No, to máš pravdu :). Jsem optimista, a to se promítlo i do ankety. I když si uvědomuju, jak těžké to pro naše borce a borkyně bude. Kvalitní trénink, zdraví, forma v den „D“, správný výběr maratonu a ideální počasí v den závodu, to je jako umíchat „koktejl“, v němž některé ingredience nemůžeš sám ovlivnit a přesto to musí chutnat. A pokus je jen jeden.
Švejdis 24.01.2016 10:30:37
>> Pavel Frček, 22. 01. 2016 12:22:55
Sice na OH nepoběží půlmaraton, ale už má půlmaratonem B-limit na maraton a stačí ho tedy potvrdit, což znamená, že jí stačí zaběhnout pomaleji maraton do 2:38, než kdyby B-limit neměla, to by musela mít 2:35…
rudo 24.01.2016 13:15:26
>> kalla, 24. 01. 2016 10:30:37
formulacia kvalifikacnych kriterii nie je napisana jednoznacne pri polmaratonskom limite je vzdy v zatvorke napisane (ME), tak je rovnako mozne ze len pouzilai jeden text na dve akcie naraz a ten polamaraton sa do uvahy brat nemusi
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.