SERIÁL: Strava je jedním z klíčů k úspěchu
„Po českém obědě jest seděti a tupě zírati,“ říkával Karel Poláček. Na kolik jsou tato slova pravdivá, si musí ověřit každý sám. Je pravdou, že česká strava (taková ta častá a rozšířená, tedy rohlík, paštika, bůček, tuny salámů, levné cukrovinky a pivo) skutečně člověka zpohodlní a bude seděti a tupě zírati.
Nechci se nijak navážet do toho, jak kdo jí, ovšem to, co do těla dostáváme, má nepopiratelný vliv na výkonnost. Tuto skutečnost jsem si sám uvědomil, když jsem loni na Lavaredu vyhořel částečně proto, že mi špatnou skladbou jídla totálně došly síly.
Další poučení, které jsem z toho získal a v každé knížce o běhání je často zmiňované: Nikdy během závodů neexperimentujte. Experimentuji teď – v přípravě a v tréninkových objemech – a postupně získávám zkušenosti.
Každým delším a dlouhým během, pro mě tedy více než 30 kilometrů, zjišťuji, že výbornou, rychle stravitelnou a energeticky nabitou potravinou jsou datle, zejména ty sušené. Dodají množství důležité energie a jsou navíc nejsladším ovocem, které znám. Datle během tréninku či závodu střídám s jiným jídlem. Vzhledem k výraznému podílů sacharidů (až 70%) se může chuť rychle „zprotivit“.
Pokud je porovnám s jiným ovocem, které můžu ve větším množství mít při sobě (zejména během závodu), vychází mi, že jsou nejvýhodnější. Navíc obsahují množství hořčíku, jehož nedostatek se časem tak či onak projeví. Konzumací datlí tudíž zabíjím dvě mouchy jednou ranou – doplním energii a malou část hořčíku.
V souvislosti s jídlem jsem také často četl doporučení a názory, co je nejlepší jíst před během a po běhu. Některé z nich během přípravy dodržuji, jiné vůbec. Zásadou, kterou se vždy řídím, je konzumace kvalitních bílkovin a sacharidů. Jestli je to přesně půl hodiny po doběhnutí nebo více, to ani tak neřeším. Nezaznamenal jsem totiž žádné změny ani na úbytku váhy (vlivem toho, že po tréninku nejím na minutu přesně), ani na úbytku svalové hmoty.
Zjistil jsem ale, že rozhodně nikdy nesmím 2–3 hodiny před tréninkem konzumovat papriku. V jakékoliv podobě (žaludek mi to pak dává poznat). A úplně nejhorší je, když to jsou feferonky, ten den jsem vyřízený. Je asi dost nepravděpodobné, že by na občerstvovačce podávali feferonky ještě s něčím, ale pokud bych je tam i tak viděl, obloukem bych se jim vyhnul. Rozhodně nedoporučuji!
Často se mi také stávalo, že jsem do břicha dostával křeče. S pravidelnou přesností, závod co závod. Naposledy během tréninku na LH24. Hned po prvním seběhu přišly dosti silné křeče. Během „pozorování“ jsem zjistil, že to není nedostatkem tekutin, jídla nebo hořčíku, to vše jsem vždy doplňoval. Problém nejspíš souvisel s tím, co jsem konzumoval a v jakém poměru.
Stále se snažím přijít na tu ideální kombinaci a vyhnout se tomu, co mi nesedí. Každopádně jsem zjistil, že čajová lžička jedlé sody rozmíchaná ve vodě dělá zázraky. Stejně tak jsem vyzkoušel popíjet vodu se sodou během delšího výběhu, světe div se, nepřišly žádné křeče.
Je pravdou, že já jako vegetarián konzumuji daleko větší množství zeleniny a ovoce, a tím pádem přijímám daleko více vlákniny než ostatní. A mohlo by se zdát, že křeče s tím souvisí, ale není tomu tak. Přemíra vlákniny, u mě to znamená překročení 65 g za den, mi naopak rozpoutá válku ve střevech a běhám akorát tak na záchod.
Během dlouhých výběhů lze vyzkoušet různé kombinace tyčinek, ovoce, domácích snacků a pití. Zjistíte, co je pro vás optimální. Stejně postupuji i já. Brzy chci vyzkoušet něco podobného, co funguje u většiny velkých závodů – občerstvovací stanice. Udělám si okruh (15 km) vždy se zastávkou u vlastní občerstvovací stanice doma. Je to dobrý způsob, jak vychytat mouchy a zjistit, co mi opravdu sedí a vyhovuje.
Jídlo, tedy palivo, které do sebe dostávám, je minimálně pro mě alfou a omegou úspěšně zvládnutého závodu. Jestli jste již zjistili, co je pro vás optimální, buďte rádi, u mě to jsou již měsíce pozorování a zkoumání (a možná to bude trvat ještě déle), ale výsledky pak stojí za to. Běhejte vždy tak, abyste si to užili, a to se týká i jídla. Pokud mě chcete sledovat v aplikaci Strava, najdete mě pod MJ´s.
Autor článku po loňském neúspěšném startu na Lavaredo Ultra Trailu v italských Dolomitech chystá návrat v letošním roce. V seriálu sledujte jeho přípravu a pochopitelně i reportáž z červnového závodu.
Komentáře (Celkem 241)
runtachykard72 13.06.2016 13:27:37
>> jm1, 13. 06. 2016 13:20:14 vodu káže,víno pije.
Ten článok nepísal pre seba.
Nie je to tak jednoduché..že 65–30–15..čí jak to je?
jm1 13.06.2016 13:38:25
>> runtachykard72, 13. 06. 2016 13:27:37 …článok nepísal pre seba…
Ne.
Clanek je pro MFDnes, kde se IMHO vetsinovy ctenar bezecke rubriky aktualne pripravuje na Birell Prague Grand Prix 2016
Postrizin
SlavoK 13.06.2016 14:44:53
Teda ale se tady to sacharidu navazite… Poprosim 1 priklad vytrvalostniho bezce uprednostnujiciho tuky pred sacharidy ve strave s vykony nekde na alespon urovni kvalifikacnich casu na MS / OH pro 5000m az maraton. Ja o takovem jeste neslysel.
Jestli se tady trenuje jenom na ultra a ironmany na vykonnostni uroni svetove tridy, to prosim zduraznete.
jm1 13.06.2016 16:12:29
>> Láďa S., 13. 06. 2016 16:02:10 …Kdo je to „IMHO čtenář“…
(IMHO = dle meho nazoru) ctenar RUNGA, resp. MFDnes.
Tistenou MFDNES uz ale drahne let neodebiram a prekryv mezi ctenari papirovych a elektrickych Babisovych medii, ev. jejich detailni strukturu neznam (a ani me vlastne nezajima – Tebe ano ? )
Praha
EvženGe 13.06.2016 16:54:09
>> SlavoK, 13. 06. 2016 14:44:53
Hele, to jsem si asi před měsícem vysvětlil s naší novou kolegyní. Já gely nejím, živím se škvarkama pomazanejma máslem . A Lenka Šibravová se cpe těstovinama, gelama atd. Náš „nepatrnej“ rozdíl je, že Lenka nikdy neběžela nic delšího než maraton a spíš běhá 10–20 km. Ale zase je běží za poloviční čas než já.
Proto nám každýmu vyhovuje trochu jiná strava.
Postrizin
SlavoK 13.06.2016 17:28:10
>> EvženGe, 13. 06. 2016 16:54:09
Presne, kdo chce behat dlouho a daleko tak lepsi na tucich. Ale tyhlety zavody do dvou hodin, to chce sacharidy, jinak je to pomale…
Stejne si myslim ze jsou to jenom takove nuance s vyslednym efektem nula, nula nic. SNaha jak odvest pozornost od spatneho treninku a upnout se na nejaky nepodstatny detail, treba pomer tuky/sacharidy. Pokd to neni extrem tak rozdil je malinkej. A tohle ostatne psal Noakes uz davno pred mozna 30lety.
runtachykard72 13.06.2016 17:35:42
Desertee ..pojd znova objasnit vysoko efektivny trening lpd mtblsm,proč je dobre vystavovat telo vytrvalce nedostatku i v treningu(časteji než občas)..za dodržania istych okolnosti a pravidiel. Non ketoza or lcrb.
Rekni,proč není vhodné žrať furt cukry.
MS82 13.06.2016 18:24:59
>> SlavoK, 13. 06. 2016 17:28:10
Ja si taky myslim, ze rozdil je maly, ale samozrejme blba strava muze uskodit. Kazdopadne gely na vykon do hodiny a pul moc nechapu a potravinove doplnky pro hobiky rovnez ne.
Pokud bude mit ale nekdo konkretni pripominky, rad se necham poucit. Shrnuti meho jidelnicku je jednoduche:
Snidane – ovesna kase, ruzne druhy orechu, seminka, rozinky, jablko nebo ted jahody, creme fraiche (zavislost, 36% tuku).
Obed – maso! Co kde zrovna vybereme, v posledni dobe preferuji trochu vice hovezi kvuli zelezu. Priloha ryze, brambor, houska (burger), obcas i nejaka zelenina.
Vecere – 1. testoviny s rajcaty nebo brokolici, 2. chleba zitny se seminky s (sunka, kozi syr, vajicka) a k tomu (rajce, redkvicky, zelena cibulka, cesnek, mrkev)
rudo 13.06.2016 18:54:55
lidi placej vsechny temy na jednu kopu
vo cem se kdo vlastni tady bavi?
- strava pocas zavodu a jak dlouheho
- strava posledni 4H pred startem
- strava poslednich nekolik dnu pred nejdulezitejsim zavodem sezony
- strava pred treninkem a jaky typ treninku za jakym ucelem
- bezna strava v treninkovem obdobi, kdy uz je v danem dni vodtrenovano
a dalo by se to podelit jeste na vic tem
tak neplacejte vsechno dokupy.
v tom jednom vodkaze se psalo o bezcich co jdou na vobycejnej trenink precpanejch cukrama, az jim ty cukry lezou z usi, oci i z trenirek
rudo 13.06.2016 19:08:00
>> MS82, 13. 06. 2016 19:02:24
5. no to by malo byt ako super zdrava strava pre kazdeho cloveka
teda nula cukrov a minimum sacharidov
maximum zeleniny a inej vlakniny a dostatpcne mnozstvo spravnych druhov tukov a proteinov
ta zelenina by sama osebe ako vedlajsi produkt priniesla viac sacharidov ako je naozaj potrebne
co papaju zajace srnky antilopy zebry zirafy slony kozy kamziky
MS82 13.06.2016 19:15:28
>> rudo, 13. 06. 2016 19:08:00
Nemuzes preci v jedne vete napsat nula cukru a sacharidu a v druhe maximum zeleniny. Myslim, ze kdyz v tom clanku psal 65% sacharidu, taky nemyslel, ze si to das v kostkovem cukru.
Pomuze mi vic prakticka rada napriklad vzhledem k memu jidelnicku. Cukry prijimam vicemene v ovoci, ovesne kasi (kterou sladim tak malou lzickou medu nebo nejakeho agave/datle sirupu) a v chlebu ci bramborach/ryzi. Cokoladu jim 80%, kafe nesladim, piju vodu. Vice zeleniny bych jist mel, ale vetsinou me odradi kvalita a nedostatek invence s recepty.
Momo11 13.06.2016 19:46:08
>> SlavoK, 13. 06. 2016 14:44:53
>> SlavoK, 13. 06. 2016 17:28:10
Nikdo se tu do sacharidů nenaváží ani nikdo netvrdí, že nejsou potřeba. Je ale docela rozdíl mezi stravováním v tréninku a před závodem a během závodu, ve dnech před závodem bych s tím poměrem 60–30–15 klidně souhlasil, v tréninku je ale jedna z nejdůležitějších věcí rozvinutí tukového metabolismu, aby práh spalování tuků byl co nejvýše, aby byl pak vlastní energetický výdej při dlouhém závodě hrazen co nejvíce z tuku a omezené zásoby glykogenu vydržely co nejdéle. Záleží spíš kdo a na jakou vzdálenost trénuje … Když bychom se bavili o eliťácích na kratších závodech, převaha sacharidů je vhodná, ten rozhovor byl ale předpokládán určen hobby běžcům, tam převážně sacharidová strava v tréninku je prostě na škodu, to jak z hlediska výkonů, tak z hlediska zdravotního, zejména když tu každý chce běhat 1/2maratóny, maratóny a ultra …
Slaný
EdCable 13.06.2016 19:49:13
>> SlavoK, 13. 06. 2016 14:44:53
Ja se tady do sacharidu nenavazim, clanek navic nemiri na bezce na urovni olympijskych limitu, jestli se nepletu.
Zpovidany „odbornik na sportovni vyzivu“ tvrdi, ze pro kazdeho cloveka v populaci je jediny nejlepsi pomer makrozivin a to ten, kde sacharidy tvori 55 – 60 %. Tezko se lze divit negativni (a nekdy prehnane) odezve od lidi, kterym ten pomer nevyhovuje. A ja bych tedy poprosil o dukaz, ze tento pomer je ten nejlepsi. Kdo ho odvodil, jak ho odvodil, kdy, jak a kym to bylo testovano.
A mohl bych samozrejme pokracovat s perlami o energetickem deficitu (nekdo by o tom mohl natocit film, treba s nazvem Tautologie utoci) nebo neutuchajici propagace iontovych napoju kvuli prijmu sodiku (vyse zmineny Tim Noakes tomuto problemu venoval znacnou cast sve vedecke kariery a pro nas nadsence napsal skvelou knihu).
Brno
Petr Kaňovský 13.06.2016 20:48:51
Já jsem přece nepsal, že se vším v článku souhlasím, ani jsem se k jednotlivým částem nevyjadřoval, ostatně nejsem cílová skupina, pro kterou je článek určen, článek mi přesto připadal zajímavý, protože i behej čtou také hobíci.
Za sebe to vidím tak, že při občasném běhání se potřeby těla příliš neliší od potřeb neběžců, není tedy třeba nic moc výrazněji měnit a řešit, myšleno třeba při 10–30 km týdně, což může být náběh průměrného čtenáře rungo (můj odhad).
K iontovým nápojům a gelům: dosud jsem nikdy gel neochutnal a iontový nápoj ochutnal jen omylem, ale u mě je výdej minerálu potem mnohem menší než u běžných hobíků, zejména když se pravidelně ochlazuji poléváním, a stačí mi i pro maraton jen voda, u stovky pak minerály z běžných nápojů, jídla a soli, ale neumím posoudit, jaké bych měl potřeby, kdybych vypotil několik litrů potu za závod a s ním odplavil spousty minerálů a vody.
Pokud na rungo vyjde článek s jiným přístupem, bude to jistě též fajn, a odkaz sem samozřejmě též dám. Nechcete tam něco poslat?
Shodou okolností dnes vyšel k výživě článek na bezeckaskola
Momo11 13.06.2016 21:44:51
>> Petr Kaňovský, 13. 06. 2016 20:48:51
Problém těchto komerčních serverů jako rungo je v tom, že dávají názory ode zdi ke zdi… Buď naprosté sacharidy, nebo rovnou nějaká paleo strava… Článek o tom ,,jezte normálně" by asi nikomu nevyšel … Otázkou rovněž je, co je „normálně“, protože každý si před tím představí něco jinýho. Ale je dobře, že se o výživě u nás začalo mluvit, třeba to jednou ten sport někam posune, co já sem si stačil všimnout, tak úroveň stravování je u našich sportovců (zejména u cyklistických a běžeckých nadějí) naprosto tragická…
Brno
Petr Kaňovský 13.06.2016 21:56:46
>> Momo11, 13. 06. 2016 21:44:51
Jenže u těch poloprofesionálních sportovců je to asi i o tom, aby jim lidé se znalostmi nabídli své služby a aby je přesvědčili, že je pro ně výhodné se tím řídit, případně totéž nabídnout i přes ČAS. Tím by se pak mohly získat i reference, které by mohly sloužit pro další klientelu – dosažené výsledky by byly asi tou nejlepší reklamou.
Momo11 13.06.2016 22:32:19
>> Petr Kaňovský, 13. 06. 2016 21:56:46
No on je problém, že dnes se nazývá odborníkem na výživu nebo výživovým poradcem kde kdo… Problém je to, že co se nastaví u jednoho, nebude fungovat u druhého a podobně. Strava musí být specifická u každého sportovce, rozdílná podle toho, na jak dlouhé vzdálenosti se člověk chystá apod… Hrozně složitá otázka, obvykle to netuší ani většina trenérů, že by každému jednomu svěřenci měli stanovovat individuální stravovací plán… Ale pokud je sportovec příčetný a má aspoň nějaké základní znalosti, mohl by to zvládnout sám… Ta moje nevinná narážka byla na to, že už sem na pár cyklistikých závodech viděl, jak se kadeti/junioři chodí po závodě stravovat do MCDonnaldu hranolkami a podobnými s…kami… A ono u těch atletů v mladších kategoriích je to podobný, tak pak se nemůžeme divit, že svět někam upádí a naše špička je na tom tak mizerně
Momo11 13.06.2016 23:21:59
>> Desert, 13. 06. 2016 23:12:44
Kdybys nebyl retardovaný a uměl číst, tak bys z mých příspěvků pochopil, že jedna strava je vhodná pro hobby a druhá pro elite a že je potřeba mezi tím rozlišovat. Ten zbytek byla pouze ukázka jednoho (z možných) směrů. Kdyby náhodou redakce chtěla můj příspěvek smazat kvůli obsahu urážek, tak upozorňuji, že retardovanost výše zmíněného deserta nebyla urážkou, ale pouze konstatováním holého faktu..
Desert 13.06.2016 23:24:42
>> runtachykard72, 13. 06. 2016 17:35:42
běžné hormony slinivky břišní, tzn, tvořené z AA, glukagon štěpí glykogen nebo tuky na jednodušší sloučeniny, je inhibován použitím cukru =reakcí vyplavení inzulínu, lipáza štěpí pouze tuky, =dostatek energie, při nedostatku energie se při zátěži spotřebovávají také AA, nevrací se k resyntéze, dojdou -li AA není zdroj na výrobu hormonů, přestanou se štěpit uhlohydráty,
i když dodám cukry, potřebují nějakou transportní látku k cílové tkáni, tou je většinou AA, pouze vysocemolekulární cukry mají vlastní transportní charakteristiku,
Brno
Petr Kaňovský 13.06.2016 23:27:42
>> Desert, 13. 06. 2016 23:12:44
Můžeš dát odkaz na ten jídelníček Evy Vrabcové? Díky předem.
>> Momo11, 13. 06. 2016 22:55:40
V poměru tuky:bílkoviny:sacharidy se to ale asi příliš neliší od toho, co je uvedeno v článku na rungo, že? Díky moc za ukázku a držím palce k dalšímu zlepšování.
Desert 13.06.2016 23:31:11
>> Momo11, 13. 06. 2016 23:21:59
retarda si nechej pro sebe,
profik nejsi, tedy v této oblasti asi nebudeš mít doporučující zkušenosti, to je oproti tobě moje profese,
pokud toužíš po poznání v této oblasti zkus si prostudovat např. dílo profesora Ozawy,
Brno
Petr Kaňovský 13.06.2016 23:41:19
>> Desert, 13. 06. 2016 23:35:08 ke kterému typu stravy inklinuje
Před závodem Eva sází v jídle na klasiku a dá si k snídani housku s máslem a marmeládou. Po náročném výkonu se pak ráda odmění něčím nezdravým, nejraději si vychutná pizzu nebo Lasagne a samozřejmě nějaký sladký dezert. Nejvíce ji potěší zmrzlina nebo čokoláda. Během závodu se většinou neobčerstvuje a gely ani doplňky stravy příliš nevyužívá. Pouze vitamíny od Nutrilite a nyní nově UCAN. Vegetariánskou stravou jí příliš radost neuděláte, má ráda maso a čas od času si užije i tatarský biftek. (zdroj)
Momo11 13.06.2016 23:53:45
>> Petr Kaňovský, 13. 06. 2016 23:27:42
S trochou štěstí si ho vyhledáš, znám třeba jídelníček Mo Faraha, Pauly Radcliff apod… Ale to je jiná liga. Když dva dělají totéž, není to totéž, hobby sportovec je prostě někde jinde než elita. A hlavně aby tak jedl, to pak je zlo… Jestli se poměr liší, tak zas záleží jak kde a jak u koho… Hele, třeba Mo Farah trénuje vždy na to, aby to urval ve dvou až třech závěrečných kolech, má de facto mílařskej trénink, ten se ale hodně bude lišit od maratonce (i když před dnem závodu budou mít stravu nejspíš podobnou nebo stejnou)…
>> Desert, 13. 06. 2016 23:31:11
Hele na anonymy normálně moc nereaguju, ale na tebe (zase) klidně jo: Přidej aspoň jeden logickej argument a budeme šťastni…
Brno
Petr Kaňovský 14.06.2016 00:06:22
>> Desert, 14. 06. 2016 00:01:26
Ta snídaně před závodním výkonem mě překvapila, čekal jsem něco sofistikovanějšího. Ale je to takové normální, přirozené, prostě to ukazuje, že i taková snídaně může být plnohodnotná.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.