SERIÁL: Strava je jedním z klíčů k úspěchu
„Po českém obědě jest seděti a tupě zírati,“ říkával Karel Poláček. Na kolik jsou tato slova pravdivá, si musí ověřit každý sám. Je pravdou, že česká strava (taková ta častá a rozšířená, tedy rohlík, paštika, bůček, tuny salámů, levné cukrovinky a pivo) skutečně člověka zpohodlní a bude seděti a tupě zírati.
Nechci se nijak navážet do toho, jak kdo jí, ovšem to, co do těla dostáváme, má nepopiratelný vliv na výkonnost. Tuto skutečnost jsem si sám uvědomil, když jsem loni na Lavaredu vyhořel částečně proto, že mi špatnou skladbou jídla totálně došly síly.
Další poučení, které jsem z toho získal a v každé knížce o běhání je často zmiňované: Nikdy během závodů neexperimentujte. Experimentuji teď – v přípravě a v tréninkových objemech – a postupně získávám zkušenosti.
Každým delším a dlouhým během, pro mě tedy více než 30 kilometrů, zjišťuji, že výbornou, rychle stravitelnou a energeticky nabitou potravinou jsou datle, zejména ty sušené. Dodají množství důležité energie a jsou navíc nejsladším ovocem, které znám. Datle během tréninku či závodu střídám s jiným jídlem. Vzhledem k výraznému podílů sacharidů (až 70%) se může chuť rychle „zprotivit“.
Pokud je porovnám s jiným ovocem, které můžu ve větším množství mít při sobě (zejména během závodu), vychází mi, že jsou nejvýhodnější. Navíc obsahují množství hořčíku, jehož nedostatek se časem tak či onak projeví. Konzumací datlí tudíž zabíjím dvě mouchy jednou ranou – doplním energii a malou část hořčíku.
V souvislosti s jídlem jsem také často četl doporučení a názory, co je nejlepší jíst před během a po běhu. Některé z nich během přípravy dodržuji, jiné vůbec. Zásadou, kterou se vždy řídím, je konzumace kvalitních bílkovin a sacharidů. Jestli je to přesně půl hodiny po doběhnutí nebo více, to ani tak neřeším. Nezaznamenal jsem totiž žádné změny ani na úbytku váhy (vlivem toho, že po tréninku nejím na minutu přesně), ani na úbytku svalové hmoty.
Zjistil jsem ale, že rozhodně nikdy nesmím 2–3 hodiny před tréninkem konzumovat papriku. V jakékoliv podobě (žaludek mi to pak dává poznat). A úplně nejhorší je, když to jsou feferonky, ten den jsem vyřízený. Je asi dost nepravděpodobné, že by na občerstvovačce podávali feferonky ještě s něčím, ale pokud bych je tam i tak viděl, obloukem bych se jim vyhnul. Rozhodně nedoporučuji!
Často se mi také stávalo, že jsem do břicha dostával křeče. S pravidelnou přesností, závod co závod. Naposledy během tréninku na LH24. Hned po prvním seběhu přišly dosti silné křeče. Během „pozorování“ jsem zjistil, že to není nedostatkem tekutin, jídla nebo hořčíku, to vše jsem vždy doplňoval. Problém nejspíš souvisel s tím, co jsem konzumoval a v jakém poměru.
Stále se snažím přijít na tu ideální kombinaci a vyhnout se tomu, co mi nesedí. Každopádně jsem zjistil, že čajová lžička jedlé sody rozmíchaná ve vodě dělá zázraky. Stejně tak jsem vyzkoušel popíjet vodu se sodou během delšího výběhu, světe div se, nepřišly žádné křeče.
Je pravdou, že já jako vegetarián konzumuji daleko větší množství zeleniny a ovoce, a tím pádem přijímám daleko více vlákniny než ostatní. A mohlo by se zdát, že křeče s tím souvisí, ale není tomu tak. Přemíra vlákniny, u mě to znamená překročení 65 g za den, mi naopak rozpoutá válku ve střevech a běhám akorát tak na záchod.
Během dlouhých výběhů lze vyzkoušet různé kombinace tyčinek, ovoce, domácích snacků a pití. Zjistíte, co je pro vás optimální. Stejně postupuji i já. Brzy chci vyzkoušet něco podobného, co funguje u většiny velkých závodů – občerstvovací stanice. Udělám si okruh (15 km) vždy se zastávkou u vlastní občerstvovací stanice doma. Je to dobrý způsob, jak vychytat mouchy a zjistit, co mi opravdu sedí a vyhovuje.
Jídlo, tedy palivo, které do sebe dostávám, je minimálně pro mě alfou a omegou úspěšně zvládnutého závodu. Jestli jste již zjistili, co je pro vás optimální, buďte rádi, u mě to jsou již měsíce pozorování a zkoumání (a možná to bude trvat ještě déle), ale výsledky pak stojí za to. Běhejte vždy tak, abyste si to užili, a to se týká i jídla. Pokud mě chcete sledovat v aplikaci Strava, najdete mě pod MJ´s.
Autor článku po loňském neúspěšném startu na Lavaredo Ultra Trailu v italských Dolomitech chystá návrat v letošním roce. V seriálu sledujte jeho přípravu a pochopitelně i reportáž z červnového závodu.
Komentáře (Celkem 241)
Momo11 14.06.2016 00:34:24
>> Petr Kaňovský, 14. 06. 2016 00:06:22
Hele, Petře, dřív bylo ve zvyku (myslím tím před etapáčem kde jsou horský etapy) v cyklistice jíst akorát brokolici a k tomu čistou vodu (po týdny) odvážnější si dali i EPO nebo Amfetain, doping je posunul o pár procent, ale o výsledku rozhodovala váha, resp. kdo to dokáže rozhodnout v horské etapě a pak se jen výst…
Desert 14.06.2016 06:19:24
>> Momo11, 14. 06. 2016 00:15:16
i když tvůj vstupní článek má znaky egocentrismu, další narážky jsou projevem minderwertigkeitskomplexu,
nicméně ani u nich se nemohu zbavit pocitu, že i když jsou teoreticky adresovány mě, stále píšeš pouze o sobě,
runtachykard72 14.06.2016 08:10:25
>> Desert, 13. 06. 2016 23:24:42
Jo brácho.Trochu me mrzi,ze zijem tak lacnu dobu,ked je gen.inz v plienkach..nic nevieme uzivat presne(mnoho zbytočne preserieme,neefektivny orgsnizmus ,naopak nezistime,co nam skutocne chyba :-/ ) podla potrieb orgsnizmu(biochem,fyziolog procesy,kód a finito) „Náčrt“ dedičných vlastností organizmu je obsiahnutý v genetických inštrukciách uskladnených v jeho DNA. Tento genetický kód zahŕňa následnosť báz, ktoré sú jedinečné pre každý organizmus . Charakteristiky organizmu sú výsledkom mnohých biochemických procesov kontrolovaných enzýmami. Každý enzým je tvorený proteínom (bielkovinou) a jeho vlastnosť závisí od súslednosti amino kyselín prítomných v jeho polypeptidových raťaziach. Preto DNA rozhoduje o dedičných vlastnostiach organizmu tak, že určuje, ktoré enzými sa budú vytvárať.
Jedoducho kazde rano vo svojom domacom laboratoriu na zaklade vzotky krvi dostat presne instrukcie a pokyny co do vyzivy tak i treningu
Brno
Petr Kaňovský 14.06.2016 08:23:45
>> runtachykard72, 14. 06. 2016 08:10:25 presne instrukcie a pokyny
Obávám se, že se jedná o stochastické procesy.
Navíc, opravdu toto chceme, i s ohledem na finanční náklady podobných metod, vedoucích k tomu, že by si je beztak nemohl dovolit zdaleka každý závodník, a to ani na mezinárodní úrovni?
runtachykard72 14.06.2016 08:56:45
>> Petr Kaňovský, 14. 06. 2016 08:23:45
..chces sa vyrovnat kamarátovi,ktory vie 10-ku za 29,ale pritom to neni fér,jelikoz nevies o tom ze mas spatnu kombináciu bielkovin na urovni genu,co sa dalej odvíja reguluje dalsoe pochody a procesy v tele.Toto tiez neni fer..
Ked uz defekt ,tak aby bol prínosom,čoho real príkladom je fínsky bezec na lyziach z 50tyh rokov(aj skôr),ktory mal gen defekt ,ktoreho exaltom a vyustením(v kratkosti) bola neprestajna tvorba ERY a jeho enorm namerane hodnoty.furt vyhraval…jine cafeee
rudo 14.06.2016 09:00:59
ked sa tu argumentuje stravou elity, a co jedia, tak ked sa povie A treba povedat aj B
teda co vsetko si davaju do tela, tabletkami injekciami infuziami
aj to co by pred WADA nutne zatajili
pretoze nastavit si v tele hormony gelami, bramborami atd na vykon a na treninkovy rezim, a bez zakazanych „doplnkov“ je nemozne.
tazke strava elity, ta jej povolena cast, mna osobne vobec nezaujima
a to ze zatial toho elitaka alebo elitacku ete neprichytili, ma tiez nezaujima, na to je sefom IAAF lord Coe + nelord Bubka, aby sa doping ututlal…
rudo 14.06.2016 09:09:40
>> MS82, 13. 06. 2016 19:15:28
""" Nemuzes preci v jedne vete napsat nula cukru a sacharidu a v druhe maximum zeleniny. Myslim, ze kdyz v tom clanku psal 65% sacharidu, taky nemyslel, ze si to das v kostkovem cukru. """
prave o to ide a preto to tak naschavl pisem aby si to mohol, kto chce, naplno uvedomit.
tazke to tak pisem umyselne.
zeleninu som vybral von zo skupiny sacharidovych jedal, teda vacsinu zeleninu
zvalst treba riesit (brambory za zeleninu nepovazujem) taku zeleninu ako je naprilad tekvica, alebo sladke brambory.
ale vacsina listovej a korenovej zeleniny je u mna mimo sacharidovej skupiny
za sacharidovu skupinu povazujem to co si ludia davaju ako tzv prilohu:
brambory, ryzu, cestiovinu knedla chleba, alebo ti fajnovejsi – ovsaky, proso, pohanku
v cudzine sa casto serviruje maso+zelenina a nie je na taniery ziadny brambor cestovina ryza a nepodava sa ku tomu chleba,
takto sa prezentuju aj rozne kulinarsko kucharske sutaze
a atakto sa uz davno serviorovala strava v treninkovych kempoch, napriklad Font Romeu, ked tam este chodievala za sociku federalna reprezentacia na vysokohorsku pripravu.
a ako som napisal tie sacharidy zoi zeleniny su take nutne zlo, ktore musim akceptovat lebo to inak nejde, aj ked si vyberam zeleninu s minimum cukrov
napriklad listy z pampelisky a koprivy, mangold, spenat.
a daslia vec je (ale nie je to hpavny argument) ze sacharidy z vysokovlaknitej zeleniny sa travia uplne inak v tele (so zdravou traviacou sustavou) a to inak nie je iba spomalenie koli vlaknine a koli pridanym tukom, je to principialne ine travenie
takze cele to zjednusujem v debate tak
ze zelenina nie su sacharidy
ovsem preto napriklad nepisem : pite mrkvovu stavu.
runtachykard72 14.06.2016 09:19:09
Starí ľudia,lenivé enzýmy..furt ich treba podporovat..ani desertove aa to nereší.Jak zozeries,tak vyseries…kolko je v takom hovne nutricbej hodnoty.Upravit a zožrat znova..a znova.usporne opatrenia
runtachykard72 14.06.2016 09:22:28
>> jm1, 14. 06. 2016 09:15:01
Presne tak…mnoho spatnych kombinacii a jasnozriví tréneri
Brno
Petr Kaňovský 14.06.2016 15:57:54
>> Desert, 14. 06. 2016 15:50:33
Pak je také otázkou, jak je to s doporučeným maximálním množstvím vlákniny. Nemáš k tomu nějaká konkrétní numera? Díky.
Desert 14.06.2016 16:19:03
>> Petr Kaňovský, 14. 06. 2016 15:57:54
konkrétní numera by byla asi pouze teorie, každý má individuální charakteristiku zažívacího traktu, podstatné je zda ( do jaké míry) působí vláknina transportně nebo probioticky, většínou u všeho, co projde mrazákem se uvažuje, že ztrácí tzv. výživnou hodnotu, ale i třeba rýže má potom hlavně probiotické účinky,
Slaný
EdCable 14.06.2016 16:25:18
>> jm1, 13. 06. 2016 20:38:09
Server Rungo ho oznacil za „odbornika na sportovni vyzivu“ a tak bych ocekaval, ze o te vyzive ma neco nacteno bez ohledu na jeho formalni publikacni vystupy ci formalni vzdelani. Nemusi byt odbornik na VSE, to jsem ja:-)
>> Petr Kaňovský, 13. 06. 2016 20:48:51
Pot je hypotonicky, pocenim se tedy koncentrace sodiku v tele zvysuje. Voda i sportovni napoje hypotonicke (tedy ty doporucene „iontaky“) delaji to same v obracenem gardu, tedy koncentraci sodiku v tele snizuji. Rozdil mezi obvyklym komercnim hypotonickym iontakem a vodou je z hlediska bilance sodiku v tele naprosto minimalni, protoze ty iontaky maji sodiku hodne malo – rozhodne te nezachrani pred hyponatremii, maximalne umozni telu pojmout o par procent vice tekutiny, ale z hlediska vykonu bezneho hobby bezce je to naprosto zbytecne utraceni penez.
Brno
Petr Kaňovský 14.06.2016 16:26:09
>> Desert, 14. 06. 2016 16:19:03
Takže závěr z toho mám, že všechno je individuální, ale nikdo netuší, jak, takže se stejně člověk musí řídit svou intuicí a svými zkušenostmi, že? Kdesi jsem sice viděl nějaké komerční nabídky nějakých testů metabolického typu, či různých potravinových (in)tolerancí, ale i tak to nevypadalo zatím moc přínosně, tedy zejména po zvážení poměru cena/spolehlivost.
jm1 14.06.2016 16:43:41
>> EdCable, 14. 06. 2016 16:25:18 …o te vyzive ma neco nacteno…
vid vyuka: http://www.muni.cz/…639/teaching (vcetne doporucene literatury v prokliku)
a vlastni publikacni cinnost: http://www.muni.cz/…publications
jm1 14.06.2016 16:51:35
>> EdCable, 14. 06. 2016 16:25:18 … pocenim se tedy koncentrace sodiku v tele zvysuje…
Serum sodium concentration changes are related to fluid balance and sweat sodium loss.
Brno
Petr Kaňovský 14.06.2016 16:54:15
>> jm1, 14. 06. 2016 16:43:41
Otázka v rozhovoru: V jedné bakalářské práci zabývající se vytrvalostním běháním jsem se dočetl, že vytrvalostní běžci by měli každý den přijmout dvanáct až patnáct procent bílkovin, pětapadesát až šedesát procent sacharidů a pětadvacet až třicet procent tuků.
Odpověď MK: Ano, s těmi čísly souhlasím, platí v zásadě pro běžnou i sportující populaci. Může se to pouze měnit v závislosti na přechodné změně objemu nebo intenzity tréninku. Ale dominantní podíl sacharidů je zřejmý.
Právě toto tu bylo opakovaně kritizováno, tak navrhuji, zda by zde nešlo uvést třemi větami alternativní vhodnější odpovědi. Otázku a omezený rozsah odpovědi třeba respektovat, bylo to předem dané. Děkuji předem.
Postrizin
SlavoK 14.06.2016 17:31:21
>> EdCable, 14. 06. 2016 16:25:18
Pocenim se koncentrace sodiku v tele zvysuje? to ctu poprve. A i sam ma zkusenost ze poradne vypoceny mam potrebu doplnovat mineraly, i kdyz samozrejme doplnuji i tekutiny… No proste je to pro mne novinka, teoreticky zajimava v praxi mi to je asi jedno.
Postrizin
SlavoK 14.06.2016 17:37:21
>> jm1, 14. 06. 2016 16:51:35
no teda to je zaver takze koncentrace sodiku v tele ja zavisla od mnozstvi vypoceneho a snezenoho sodiku a od mnozstvi vypite a vypocene vody. Ale co se stane kdyz se jen 3hodiny potim nic nejim, nic nepiju. Budu mit spis nizkou koncentraci sodiku, nebo vysokou?
jm1 14.06.2016 18:23:24
>> SlavoK, 14. 06. 2016 17:37:21
Prumerna koncentrace sodiku v potu je dle vyse citovaneho +/- 43 mEq.L-1, a dal je to trojclenka …
Praha-Dalejské údolí
oblivion 14.06.2016 18:38:00
>> Desert, 14. 06. 2016 16:19:03
>> Petr Kaňovský, 14. 06. 2016 16:26:09
Doplnil bych: aktuální „individuální charakteristiku zažívacího traktu“.
Nevěřím na metabolické typy a zásadní genetické rozdíly. Pokud se výživové potřeby a reakce na „makra“ individuálně liší, pak především kvůli odlišnému aktuálnímu stavu střev. Ideální cílový stav je podle mne univerzálně platný, ovšem každý je od něj jinak „daleko“, proto i aktuální doporučení budou pro každého jiná – ovšem pouze relativně, nikoliv principiálně.
A někdy je nutný i radikální „výchovný řez“.
>> SlavoK, 14. 06. 2016 17:37:21
Je to „adaptabilní“. Při změně klimatu či tréninkové zátěže dojde po několika dnech ke změnám v objemu potu a v jeho (de)mineralizaci. Tedy dojde k přizpůsobení směrem k udržitelnějšímu stavu. Většinou to znamená vylučování více potu a méně soli. Ve Tvém případě bych tedy čekal zvýšení koncentrace. Doplněním samotné vody by ale následně koncentrace klesla příliš.
>> IP, 14. 06. 2016 18:19:02
:o))
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.