Chotěbořský Pavel Novák zkusí oživit rozladěného ultraDana
Neúspěchy na posledních velkých akcích a hlavně velmi špatný pocit z vlastních výkonů přiměly 46letého ultravytrvalce Dana Orálka k zásadnímu rozhodnutí – „propustil“ sám sebe z pozice trenéra a svěřil se do služeb bývalého skvělého maratonce Pavla Nováka z Chotěboře na Vysočině. Reprezentant a člen vedení českého ultra to oznámil na svém blogu.
„Když jsem před 12 roky začal přidávat na tréninkových objemech, tak se to výrazně projevilo na výkonnosti a to v celém spektru tratí, které jsem běhal. Nejmíň 7 – 8 let to fungovalo výborně a neustále jsem cítil posun. Hodně se to podobalo situaci na začátku mé atletické kariéry, kdy přechod na intenzivní intervalový trénink měl obrovský vliv na moji výkonnost. Bohužel lidský organizmus při stejných impulzech má tendenci stagnovat a v horším případě se výkonnost zhoršuje. To je také důvod, že aktuálně cítím, že potřebuji další nový impulz. Nejlépe takový, který mě posune o kus dál,“ uvádí skvělý český ultravytrvalec Dan Orálek na svém webu www.ultradao.cz.
„Moc se těším na spolupráci s Pavlem, kterého jsem si vybral, protože je za ním vidět poctivá trenérská práce. Doufám, že právě to bude nový impuls a také posun v mé výkonnosti,“ dodal ambasador značek adidas či Mazda, kterému letos hrubě nevyšel zářijový Spartathlon, ale i jiné akce, kde zaostal – na rozdíl od kratších závodů – hodně za svými možnostmi.
Není bez zajímavosti, že Pavel Novák již trénuje jiného skvělého ultraběžce Ondřeje Veličku, který minulý víkend doběhl druhý na ME v běhu na 24 hodin, přičemž předvedl druhý nejlepší český výkon všech dob (258,661 km).
Rovněž 46letého Pavla Nováka zdobí maratonský čas 2:17 z roku 2001, naposledy startoval na větším závodě před třemi lety, kdy na Běchovicích zaběhl desítku za 32:29. Věnuje se trenérské činnosti, jeho rukama prošel například skvělý vrchař Robert Krupička či nadějná Lada Nováková.
Komentáře (Celkem 15)
Radek Narovec 25.10.2016 18:03:54
Neúspěchy na posledních velkých akcích a hlavně velmi špatný pocit
z vlastních výkonů přiměly 46letého ultravytrvalce Dana Orálka
k zásadnímu rozhodnutí – „propustil“ sám sebe z pozice trenéra a
svěřil se do služeb bývalého skvělého maratonce Pavla Nováka
z Chotěboře na Vysočině. Reprezentant a člen vedení českého ultra to
oznámil na svém blogu.
Odkaz
na článek
Nelahozeves
filipoinzagi 26.10.2016 14:30:51
>> rejca, 26. 10. 2016 13:55:09 věk je jen číslo
Brno
milan 26.10.2016 18:00:15
>> rejca, 26. 10. 2016 13:55:09
Asi bych si nedovolil komentovat rozhodnuti člověka s takovou běžeckou historií.
Vnímám to tak, že dospěl k potřebě získat oponenti názor jiného vynikajícího běžce.
Brno
Skritek Hugo 26.10.2016 20:06:04
Pro Dana budou nove treninkove impulsy jiste skvelym prinosem. Preji, at je pristi sezona jen lepsi.
rejca 26.10.2016 20:41:54
>> milan, 26. 10. 2016 18:00:15
Ano, ale spíš mi přijde i s ohledem na blog, že málo regeneroval a hlavně proto potřebuje trenéra. Prostě nikdo nemládne.
Tím nechci říct, že nemá stále na skvělé výsledky a navíc je stále skvělý . Ale dával si toho už asi moc.
Takže paradoxně úkolem trenéra může být ho trošku brzdit a vrátit na zem.
Brno
mulisak 27.10.2016 00:39:07
Občas zavítám na http://ultradao.cz/ a 2 těžké tréninky a jeden závod týdně mi s ohledem na věk přijdou moc. V tréninku dát 30km@4:00 a v závodě mít na stejné metě problémy svědčí buď o přetrénovanosti, nevyladěnosti nebo o špatném tréninku. Je-li hlavní trať 100 km, tak já bych se snažil hodně natrénovat specifické tempo kolem 4:00 na kilometr, které znamená s ohledem na tréninkovou únavu běhat v tréninku ještě o něco pomaleji. A na kratších závodech zkusit překonat ego a běžet je tréninkově, dejme tomu 3:30 a pomaleji dle vzdálenosti. Výkony na desítce a půlmaratónu jsou s ohledem na věk skvělé, ale vzhledem k důrazu na 100 km nedůležité. Stejně jako nelze současně trénovat na maximální výkon na půlmaratónu a maratónu, tak tím víc nelze současně maximalizovat výkon na půlmaratónu a ultra.
Brno
milan 28.10.2016 17:13:11
>> rejca, 26. 10. 2016 20:41:54
Občas ctu Danovi reporty a zároveň na Stravě pravidelně sledují běhy Radka Brunnera. Chápu, že každému vyhovuje jiný koncept, ale přece jen v posledních letech je Radek na stovce i na Spartatlonu úspěšnější. Letmým pohledem to vypadá, že Radek běhá jednou týdně tempo 4 min/km, jednou stupnovany běh kde konci cca na 3:30/km. Minimálně v posledním roce opakovane zajíždí do kopců (Krkonoše, Šumava). Nebeha závody kratší maratonu, nebrání se závodům v kopcích nebo horských terénech např. P100, K100… Prave v poslednim roce Radek zminuje zmenu v poctu zavodu a vetsimu durazu na odpocinek a regeneraci. Po zásadních závodech se nebrání vynechat par dni běh a pote začít pomalými tempy a kratšími běhy. Takové plynule náběhy a trpělivý návrat do formy. Zejména v posledních dvou letech mu tento přístup vyhovuje.
Dan se nebrání pravidelným kratším závodům (letní i zimní běžecké poháry), pravidelně ma úseky, at už delsi v rovině nebo 1 km v kopcích.
Nechci vyvozovat a porovnávat úspěšnost rozdílných přístupů (jako že jsou zjevné i mě jako linemu laikovi, který to nijak nestuduje). Znám oba a oběma fandim a vazim si jich.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.