Pomůžete nejlepší české stýplařce k prostředkům na kemp v Keni?
Věděli jste, že nejlepší česká stýplařka, Jihočeška Lucie Sekanová, chce časem okusit i maraton? Limit pro olympijské hry na stýplu jí letos unikl o 0,08 vteřiny… Má však v hledáčku olympiádu další a mezidobí hodlá využít na maximum. Po novém roce chce stejně jako její tréninkový kolega Jiří Homoláč odjet na soustředění do keňského Itenu, ráje vytrvalců. Aby pokryla náklady na cestu a pobyt, rozjela tzv. crowdfundingový projekt, tedy oslovuje širokou veřejnost se žádostí o finanční výpomoc.
Jak tě napadlo absolvovat soustředění v Itenu?
„Nový rok zahajuji vždy horským soustředěním. Letos jsem se rozhodla pro změnu a místo již tradiční Šumavy jsem zvolila Keňu. S myšlenkou jsem si pohrávala již minulý rok, ale definitivně jsem se rozhodla letos na podzim. Svou roli v tom sehráli David Vaš s Jirkou Homoláčem, kteří již v Keni trénovali a vesměs tuto zkušenost hodnotili velice kladně."
Co na to tvůj trenér Róbert Štefko, který vede i Jirku?
„Rozhodnutí padlo až po konzultaci s trenérem. Řekl mi, že si trénink v Keni dovede představit a nastínil mi, jak bude příprava probíhat. Byl to pro mě důležitý faktor v rozhodovacím procesu."
Na co se tam tedy chceš zaměřit?
„S tréninkem začneme opatrně. Budu trénovat v nadmořské výšce 2 400 m n. m. a klimatické podmínky budou od těch našich odlišné. Začneme zvýšenou kilometráží v pomalých tempech a dál budeme postupovat podle toho, jak mé tělo zátěž v tomto prostředí přijme. Nicméně věřím, že mimo fyzické připravenosti si z Keni přivezu i neměřitelné hodnoty, jako je motivace a psychická odolnost, kterou Keňané vynikají."
Kdo se s tebou ještě do Keni chystá?
„Do Keni odletím se sparring partnerem Tomášem Chlupem, který zde se mnou stráví celých pět týdnů. V tomto období se v Itenu určitě budu vídat s Jirkou Homoláčem a Davidem Vašem."
Jaké jsou vůbec v Itenu podmínky pro běžkyně? Běhají tam samy, nebo trénují s muži?
„Z informací, co mám, se Keňanky snaží běhat ve skupině jak s muži, tak se ženami. Evropanky běhají většinou ve vlastních skupinách nebo s domluvenými sparring partnery. Jak to bude probíhat doopravdy, vám snad s jistotou budu moci napsat až po pár dnech přímo z Itenu."
Tvým cílem je olympiáda za téměř čtyři roky. Co tě motivuje k tak dlouhodobému cíli?
„Olympiáda je mým snem už od střední školy a vím, že je v mých silách se na ni probojovat. Zároveň si ale uvědomuji, že cesta je dlouhá a může se vyskytnout plno komplikací, proto musím být co nejlépe připravená a olympijské mezidobí využít na maximum."
V budoucnu chceš zůstat u stýplu, nebo plánuješ jiné (delší) tratě?
„Mou hlavní disciplínou bude určitě stýpl. Z doplňkových tratí se budu věnovat 1 500 m a 5 000 m, kde chci posunout svá osobní maxima. S chutí si zaběhnu i silniční desítky v rámci městských běhů, které mají vždy skvělou atmosféru. Delší tratě a maraton zatím odkládám na neurčito, můj styl běhu zatím není vhodný pro dlouhé štreky."
A co maraton, třeba za pár let?
„Jeho absolvování patří mezi mé dlouhodobé cíle. Obdivuji každého, kdo ho dokáže dokončit, a vůbec si netroufám klást si nějaké časové ambice. Ale ano, za pár let se o něj rozhodně pokusím."
Kdy přesně chceš do Keni odjet a co tě do té doby ještě čeká?
„Právě jsem s trenérem a Jirkou na předzávodním soustředění na Sardínii, kde v neděli 11. prosince startujeme na ME v krosu v Chia. Poslední den roku zakončím tradičně na prestižním silvestrovském běhu v rakouském Peuerbachu. Odlet do Keni je naplánovaný na 5. ledna."
Kampaň na Hithitu Lucie Sekanové, kde jí můžete přispět na pobyt v Itenu je ZDE
Komentáře (Celkem 65)
daniela82 08.12.2016 20:12:57
Věděli jste, že nejlepší česká stýplařka, Jihočeška Lucie
Sekanová chce časem okusit i maraton? Limit pro olympijské hry na stýplu
jí letos unikl o 0,08 vteřiny… Má však v hledáčku olympiádu další
a mezidobí hodlá využít na maximum. Po novém roce chce stejně jako její
tréninkový kolega Jiří Homoláč odjet na soustředění do keňského
Itenu, ráje vytrvalců. Aby pokryla náklady na cestu a pobyt, rozjela tzv. crowdfundingový
projekt, tedy oslovuje širokou veřejnost se žádostí o finanční
výpomoc.
Odkaz
na článek
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 09.12.2016 12:33:10
>> pitr83, 09. 12. 2016 10:49:15
Nechceš, tak nepřispívej, nikdo Tě nenutí, je to jednoduché. A nevím, proč by to měla být blbost… např. Ondra Fejfar takhle sháněl peníze minulý rok na skyrunningovou sezónu. Místo plivání bys mohl napsat, kolik českých běžců je schopných se s pracovním zápřahem kvalifikovat na olympiádu
A pokud nechápeš, jak funguje crowd funding, tak ona si to stejně odpracuje. Ale hlavně, že ses potřeboval vyjádřit
rejca 09.12.2016 12:49:02
>> Luckyboy, 09. 12. 2016 12:33:10
Aktuálně ji chybí ještě přes polovinu a už tam jsou leda tak pohlednice…
Nicméně proč ne, když ji to někdo zaplatí. Ale překvapuje mě, že 85 tisíc je pro atletku jejich kvalit fatální, že by bez podpory neodletěla…
A taky si nejsem jistý, jestli „Keňa“ je správná cesta pro všechny (a hlavně běžkyně).
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 09.12.2016 14:19:24
>> rejca, 09. 12. 2016 12:49:02
Počítám, že tam bude s dalšíma klukama z ČR, co se tam (zase) chystají. Tak v čem by byl problém. Jinak zahraničí, a často rozvojové země (přitom Keňa je na Afriku úplně v pohodě), se často démonizují a lidi o nich mají dost zkreslené představy, protože o nich ve skutečnosti nic neví. Já v Keni nebyl, ale nevidím důvod, proč by to mělo být pro běžkyni, nebo běžce nevhodné. Spíš když jsi to napsal, bys mohl napsat, jaká je jiná vhodnější cesta
Venkov, resp. mimo veliká města je v zahraničí v drtivé většině všechno v pohodě, pokud teda nejde zrovna o zemi, kde je rozšířená radikální forma nějakého náboženství.
Takže nebuď jako typický Amík který si myslí, že za hranicemi USA končí svět.
rudo 09.12.2016 14:21:39
nejdem debatit o tej financnej stranke a ako sa zhanaju peniaze.
mam 2 ine temy v suvislosti s clankom:
1. ako sa hned na zaciatku zdoraznilo ze
" chce časem okusit i maraton "
co je absolutne nedolzita infoancia jak z hladiska sucasnej atletickej pripravy tak z hladiska argumentu preco by verejnost jej mala teraz prispiet na KEN pobyt
mne to pripada ako snaha obplyvnit bezcov amaterov ktorym ked sa podsunie slovo maraton tak to nich bude vplyvat inak ako keby to bola iba stipliarka co chce limit na MS 2017
to ze niekedy za niekolko rokov planuje maraton v totmo clanku ako reklama pre podlanie penazi je podla mna len psychologicka finta
bolo by to etocky cistejsie keby sa ten maraton tam nedal opretoze ide o peniaze pre treninkovy pobyt na zlepsenie vykonnosti na stipl
2. z treninkove hladiska je otazne ci stipl specialista s doplnkovymi tratami 1500–5000 potrebuje trenovat v KEN a ci by nebol lepsi trenink postaveny uplne inak. vravim otazne neviem nic o jej treninkovom systeme, ale hodit KEN ako riesnie vsetkeho je pochybne
a to myslim iba na vyskohorske behanie pomalych km v atmosfere vytrvalstneho behu, nie na tie ostatne veci
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 09.12.2016 15:53:12
>> milan, 09. 12. 2016 15:30:31
V čem bezradnost? Z mýho pohledu, pokud se znají, tak lepší trénovat v grupě v Keni, než jeden v Keni, druhý v Praze, a třetí někde jinde…
Já bych jel na podobné soustředění hned, pokud bych měl nějaké ambice místo toho, abych se tu v ČR plácal v zimě na ledu, sněhu nebo v klimatizované halve vevnitř, kdy bych měl současně strach, že někde od někoho něco chytnu.
Ano, někdy dřív to šlo i tady přes zimu, ale nutno dodat, že dneska je doba jiná, a ono není možná ani špatné prostě utéct z prostředí, kde je spousta možností rozptylování a osekat externí věci na minimum, a soustředit se jenom na trénink a regeneraci.
Trenér netrenér.
>> rudo, 09. 12. 2016 14:21:39
Však nikdo, pokud jsem se nepřehlédl, nebere Keňu jako spásné řešení. Jen mi přijde, že Jirkovi Homoláčovi se to osvědčilo, tak ostatní to chtějí taky zkusit. Nic víc bych za tím nehledal.
gilwen77 09.12.2016 16:17:48
Zeptám se jako laik (jak jinak)
Je cílem v Keni nabrat super formu a potom ji „vyfouknout“ na jednom klíčovém závodě, kde splním limit např. na OH?
A co potom? – zůstane mi ta forma nebo musím těsně před OH do Keni a zase ty krvinky (nebo co tam ta n.m. způsobuje) doplnit?
jm1 09.12.2016 16:50:17
>> gilwen77, 09. 12. 2016 16:17:48
nabizi se filmova hlaska
„Neživíš, nepřepínej! Nic neřeš, nepřepínej a hlavně, hlavně po ničem nepátrej.“
Brno
Petr Kaňovský 09.12.2016 17:05:01
>> Desert, 09. 12. 2016 16:49:33
Jak to je třeba s hypoxickými stany? Má to nějaké účinky srovnatelné s vysokohorským pobytem?
Brno
milan 09.12.2016 17:15:15
>> Luckyboy, 09. 12. 2016 15:53:12
Pokud uvadis příklad JH, tak snad byl jeho vrcholem maraton. Vypadá to zvenčí, že forma vrcholila na pražském pulmaratonu a zlepšení na maratonu bylo spis symbolické. Limit nesplněn… Srovnatelné časy, i lepší se behaly z přípravy v našich klimatických podmínkách a mnohdy s plným pracovním uvazkem. Asi to ke zlepšení do nějaké míry pomůže, ale není to podstatný prvek k výraznému zlepšení.
rudo 09.12.2016 17:17:49
>> Petr Kaňovský, 09. 12. 2016 17:05:01
su vrcholovi vytrvalci ktori si stan pochvaluju a su taki ktorym vyslovene skodil a vymohli si vynimky aby to nemuseli uz viac absolvovat
a dalej su vytrvalci ktori si velmi pochvalovali treninkove tabory na urovni morskej hladiny ale v ihlicnatych lesoch
takze: niet jednoznacneho zaveru.
ale v debatach sa zanedbava efekt horskeho prostredia cisteho vzduchu, cistej zivotnej energie atd
ja som mal velmi dobre skusenosti s pobytom v borovicovych lesoch, piesok ihlicie cisty vzduch mimo civilizacie na chate v oblasyi vojenskych lesov na Zahori (za Malackami) v takmer nulovbej nadmorskej vyske
takisto mam nazor ze ucinky Strbskeho Plesa nie su z tej nadmorskej vysky ale zo specialnu vzduchu a specialnej energie
a dalej z prostredia bez mikrobov virusov bacilov bakterii takze telo sa nevycerpava bojujucim imunitnym systemom
takisto kvalita spanku je ovela lepsia
toto vsetko neplati v hypoxickom stane
zabita energia vsetky negativne vplyvy takisto asi mizerny spanok.
keby to bolo tak jednoduche ze obmedzim si kyslik a navberem cervene krvinky
to by stacilo pri behu menej dychat
alebo robit dlhe plavanie kde sa nadychuje az na kazde 4 ci 6 tempo
ale ako skusal kedysi Salazar behal s maskou na ksichte s priskrtenim privodom vzduchu
a svetovi chodci, sampioni na vytrvalost do KEN nechodia
obcas nejake to mexiko ale forma sa vyraba v alpach
rudo 09.12.2016 17:19:48
>> milan, 09. 12. 2016 17:15:15
tak nejak
Zatopek v KEN netrenoval ani v nadmorskej vyske a jeho casy na 10km stale nik u nas nevie
a vtedy EPO neexistovalo a steroidy zacali brat az jeho superi (Kuc)
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 09.12.2016 18:49:41
>> milan, 09. 12. 2016 17:15:15
Jenže mně ten sentiment přijde trochu krátkozraký. Myslet si, že pokud se dost výrazně změní okolní podmínky, tak když budu mít stejný systém, že ho nemusím změnit, není podle mě vhodná úvaha. Nechci teď v diskuzi útočit přes věk sám moc dobře vím, že se pohybuješ mezi mnohem mladšími lidmi, než jsi Ty ale současné mladé generace jsou jiné. Oni nemají stejné myšlení a stejné výchozí podmínky, jako měl Zátopek, anebo i kdokoli, kdo trénoval na přelomu 80. a 90. let. A můžeš x-krát říkat, že mají dřít a zatnout zuby apod., ale ono to nebude nikdy fungovat. A není to chyba těch lidí, oni jenom reagují na svět okolo sebe. Vidím to dnes a denně ve výuce na univerzitě. Děcka, ačkoli by to bylo naše zbožné přání, protože se na to lépe vymlouvá, nejsou hloupější a hloupější, ale vyžadují jiný způsob výuky. To, že jim ho neumíme (nedokážeme) dát, protože on zatím nikdo moc přesně neví, jak to udělat, je trochu jiná věc.
A když to vezmu zpátky k běhání… Bude mít někdy český nejlepší vytrvalec v ČR dostatečnou konkurenci na to, aby se o těch pár procent, co potřebuje k posunu, zmáčknul, když ho tady k tomu nikdo nemotivuje? Nezmáčkne se líp, když vyleze z baráku v Keni ven, a každej druhej je schopnej běhat to co on?
Přijde mi, že místo toho, aby se mladým pořád předhazovalo něco, co oni nikdy nezažili, a znají to (v lepším případě) z pár videí anebo knížek, a nutit je, aby pochopili, že to dřív šlo jinak, a oni to musí dělat teda taky tak, je lepší je nechat jít si svou cestou, a držet jim u toho palce
Co se týče JH, tak nevím, kdo rozhodoval o jeho závodním programu po návratu (jestli on, nebo jeho bývalý trenér), ale to, jak to dopadlo, nebylo podle mě nízkým přínosem jeho pobytu v Keni, ale špatným rozhodnutím. Podle půlmaratonu to vypadalo, že na limit má v pohodě, akorát měl malý rozestup mezi závody. S novým trenérem to třeba bude promyšlenější.
>> rudo, 09. 12. 2016 17:17:49
Zrovna během ledna, února a března jsou Alpy ideální na výroby formy, ale spíš skialpové
rudo 09.12.2016 19:57:32
>> Luckyboy, 09. 12. 2016 18:49:41
ten argument ze zima som uz cital v debate o homolacovi
ale inak si myslym ze ist do KEN na cely leden a potom sa vratit do unorove zimy
pekne zamava s organizmem
a stejne je to daleko od drahove atleticke sezony ze skutecne nevim jaky to ma smysl
Meescha 09.12.2016 22:09:58
>> Luckyboy, 09. 12. 2016 18:49:41
Z toho, co jsem se dočetl, tak do Keni jel tehdy z vlastní iniciativy, prý pak forma kulminovala na tom půlmaratonu, kde se kvalifikoval na ME, jenže pak se zřejmě nepodařilo dotáhnout ten limit na maratonské trati pro OH. Sequent z toho byl (opět prý) naštvaný, což bych si tipl, že mohlo vést i k pozdější změně trenéra. Jestli s Jirkou někdo mluvil, celkem bych rád věděl, jestli to tak doopravdy bylo…
No a že chce teď každý do Keni? Ruku na srdce, kdybyste člověk neměl závazky, nechtěli byste podobný camp též vyzkoušet? V běžeckém sportu u nás moc peněz není, tak mi přijde crowdfunding jako poměrně dobrá cesta, kde sehnat finance. Navíc ten pobyt v Keni je poměrně levná záležitost.
Brno
milan 10.12.2016 05:11:04
>> Luckyboy, 09. 12. 2016 18:49:41
Tady nejde o sentiment, ale pochopení podstaty, že bez tvrdé dlouhodobé práce nemohou mít výsledky srovnatelné s mezinárodní konkurenci. To ostatní, např. řešit zda napr. Keňa nebo Tatry, jsou jen kulisy, které mohou trochu napomoci nebo naopak zhoršit výsledek. Do obecné polemiky o dnešní mládeži bych se radeji nepouštěl, je to především výsledek vychovy v rodině.
rudo 10.12.2016 05:20:20
>> Meescha, 09. 12. 2016 22:09:58
este pred tym polmaratonom, hned ako sa dostala informacia ze homolac prileti 2 dni pred tym do Prahy a pobezi polmaraton naplno
skutocni odbornici na vytrvalostny beh sa hned v sukromi vujadrili ze to je obrovska chyba a ze cela sezona tym nutne stratena a vykon potom pojde rapidne dolu po zvysok roka a ze niet sanca ani na limit na maraton a uz vobec nie na dostojnu repre na OH.
a presne to sa udialo.
je urcita pravdepodobnost ze to moze zanechat nasledky aj do nasledujucich sezon a pokial nieco podobne zopakuje zase, tak je to asi koniec celej kariery.
rudo 10.12.2016 05:24:06
>> milan, 10. 12. 2016 05:11:04
suhlasim
v podobnom duchu sa vyjadrila Kratochvilova o vychove bezkyn sucasnych generacii
ked sa jej podarilo dosiahnut fantasticky vysledok (majterka sveta 800m) s jednou a povedala ze a by zase nasla neskazenu holku z vesnice co je zvykla od malicka tvrde fyzicky makat a neni zlenivela technologickou civilizacii
ze z kazde takove holky udela svetovou hvezdu
neni jsou to presne jeji slova ale takhle jsem to pochopil ve zkratce
a podobne to psali i v knize Kvac-Kratochvilova
a to bylo uz nejake to desitileti tomu nazad, ted to bude jiste o kus horsi.
Desert 10.12.2016 09:07:02
>> Luckyboy, 09. 12. 2016 18:49:41
v roce 1991 jsem stál před podobným rozhodnutím, neměl jsem finanční zabezpečení, vrátil jsem se z ciziny a měl možnost trénovat, ale jen teoreticky, prakticky bych dělal učitele na 1/2 a trenéra na 1/2 místa od sebe vzdálená 50km, časová náročnost 11hod., vzdal jsem to,
toho učitele jsem dělal nějakých 20let, něž mi došlo, že s důchodem pohybujícím se něco nad 10l. to asi nebude to pravé ořechové, tak jsem se zase vrátil do zahraničí " k lopatě", plat trochu vyšší, samožřejmě kondiční trenink je v pozadí,
takže k věci, asi mě nezabije, když Lucii přispěji,
rudo 10.12.2016 09:42:04
>> Desert, 10. 12. 2016 08:24:44
boli 2 varianty alebo priletet rano v den zavodu a to by slo
alebo priletet snad asi 2 tydne predtym
(si detajly nepamatam ja som nikdy nejak hlbsie nestudoval tieto casovacie otazky nadmorskej vysky kedze som to nikdy nepotreboval) a tak spolieham len na to co mi povedli experti
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 10.12.2016 11:24:19
>> milan, 10. 12. 2016 05:11:04
Fajn, a podle čeho poznáme, jestli např. JH tvrdě maká, nebo ne? Nebo taky, jestli nemaká zbytečně tvrdě a je to kontraproduktivní…
>> rudo, 10. 12. 2016 05:24:06
Makat tvrdě je jedna věc, a druhá věc je, jak moc je v poslední době Zuzka Hejnová zraněná… Jasně, pokud vezmeš 10 talentů, pojmeš trénink způsobem narvat do nich, co se vejde, aniž by se uvažovalo o kvalitativní stránce tréninku, a tím jim naložíš brutálně tak, že 9 z nich to rozbije, tak jednoho rekordmana nejspíš vychováš. Ale otázka je, jestli to nejde šetrněji. A teď nechci kritizovat konkrétní způsob vedení J. Kratochvílové, protože konkrétní informace nemám.
On je totiž problém, že o šampionovi, který třeba navzdory zbytečně drsným tréninkovým metodách něco dokázal, se ví, ale o zástupu těch, který taková tréninková metoda rozbila, se už jaksi nemluví a neví.
Já jsem ten poslední, který by obhajoval vyhýbání se zátěži, a mít trénink „pohodlný“, ale kvůli tomu, co profesně dělám vím, že motivace, povzbuzení, kontinuita a soustavnost je lepší, než výběrové přetěžování.
>> Desert, 10. 12. 2016 09:07:02
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 10.12.2016 11:28:13
>> pitr83, 10. 12. 2016 11:23:55
Jasný, Jágr je taky lepší hokejista než Ronaldo, i když mu je 44
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.