Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Slovenský maratonec je po Košicích namlsaný: Chci na olympiádu!

Slovenský maratonec je po Košicích namlsaný: Chci na olympiádu!
foto: Jiří Harašta

Mirek Píštěk | 18.10.2018 | přečteno: 8578×

Není mnoho lidí v Česku a na Slovensku, kteří dokážou zaběhnout maraton pod 2:16. Za posledních 14 let se to v Čechách ani u východních sousedů nepodařilo nikomu. Až letos. Na maratonu v Košicích doběhl na osmém místě 27letý Tibor Sahajda, rodák z Raslavic u Bardejova, v čase 2:15:59, který mu otevřel prostor pomýšlet na olympiádu. Jak se připravoval a proč mluví krásně o Jirkovi Homoláčovi?

Předvedl jsi na 95. ročníku MMM (Medzinárodný maratón mieru v Košicích, pozn. red.) v Košicích perfektní výkon. Jak hodně jsi spokojený?

„Velmi! Letošní sezona se nevyvíjela úplně podle mých představ. Váhal jsem, zda vůbec běžet letošní MMM. Věřil jsem ale, že je v mých silách pokořit hranici osobního rekordu. Vždyť jsem celý rok trénoval! Tak výrazný posun ve svém osobáku jsem ale, upřímně, nečekal. Byl to pro mě šok. Takové nakopnutí jsem potřeboval.“

Ze svého osobáku jsi ukrojil tři minuty. Na maratonské distanci je to neskutečný výkon, nejedná-li se o začátečníka. V čem se tvá příprava proměnila oproti minulosti?

„Příprava se v ničem nezměnila. Během roku jsem trénoval na čas 2:17. Letos jsem si ale více věřil, to se mi ale nakonec vymstilo. Nedokončil jsem totiž maraton v Bratislavě a nejvíce mě štve, že jsem selhal na ME v maratonu. S určitostí můžu napsat, že se pod to podepsaly chybějící maratonské zkušenosti.“

Jak vypadá tvůj tréninkový deník? Kolik běháš týdně? Máš nějaké speciální tréninkové bloky a režimy?

„Týdně běhávám kolem 200 km, někdy i více. Dvakrát do týdne mám speciální tréninky. Tento trénink mám stejný bez ohledu na to, zda se chystám na maraton, nebo jiný závod.“

A těsně před letošními Košicemi?

„Příprava byla poslední měsíc taková, že jsem běhal spíše kvalitu na stadionu, hodně intervalových běhů a spíše stupňovaných. Dlouhý běh jsem poslední měsíc neměl. Spíše více volných běhů, například ráno 15 km, večer 12 km. Zhruba to vypadalo takto: 12× 1500 m v jedno týdnu, přes víkend tempový běh 15 a více kilometrů. Druhý týden 20× 800 m a zase tempový běh. Mezi tím mnoho volných a regeneračních bě­hů.“

Měls tedy oproti loňsku více a nejspíše i kvalitněji natrénováno… Na jaký čas jsi během MMMM cílil? Bylo to těch 2:17?

„Rozhodně jsem měl více natrénováno. Byl jsem dva a půl měsíce v Keni, potom jsem v přípravě pokračoval v Tatrách. Téměř celý rok jsem se připravoval ve vysokohorských podmínkách. Možná to bylo až přespříliš. V trénincích jsem ale nepolevil, zdraví bylo během celé sezóny výborné, snad jen pár nachlazení. Celkově bych letošní přípravu zhodnotil velmi pozitivně. Co se týče času. Cítil jsem se na čas 2:17, to byl můj cíl. Také jsem si to takto rozběhl. Mnoho lidí mi po maratonu říkalo, že to bylo dost riskantní. Nejspíše tento risk vyšel, a já díky tomu zaběhl čas ještě lepší, než jsem plánoval.“

Zvažuješ nyní, že by ses zúčastnil nějakého kvalifikačního závodu, kde bys mohl atakovat limit na olympiádu?

„Ano, olympiáda je můj cíl. V této disciplíně (maraton pozn. red.) je účast na olympiádě reálná. Toto byl jeden z důvodů, proč jsem se maratonu začal věnovat intenzivněji. Ještě je ale velký kus cesty přede mnou. Potřebuji získat finance, mít dobré zdraví. To vše je potřebné na to, abych se vypracoval na úroveň hodnou olympiády. Jsem rozhodnutý pro to udělat vše.“

Tvůj maratonský osobák 2:15:59 je za poslední roky nejlepší československý čas. Rekord doposud držel Jirka Homoláč s časem 2:16:55, který jsi překonal téměř o minutu. V čem je tvůj model maratonské přípravy jiný než Jirkův?

„Nevím, Jirka má skvělé výsledky. Na půlce je velmi rychlý! Určitě má na lepší čas, než je jeho maratonský osobák. Řekl bych, že v maratonu mu zatím chybí takové to sportovní štěstí, aby dokázal předvést to, na co trénuje. Podle mě jej větrné počasí ve Frankfurtu obralo o limit na ME. Myslím si, že jeho maratonský den teprve přijde. Budu rád, když můj čas překoná, já se tak budu moci soustředit na překonání tohoto času. Věřím, že se v žebříčku top časů ještě párkrát prohodíme.“ (úsměv)

Jak hodnotíš současnou československou vytrvaleckou špičku?

„V Česku máte skvělé běžce – Homoláče, Zemaníka, Pavlištu či Kreisingera. Vrabcová je neskutečná. Velmi mě motivuje zmiňovaný Jirka Homoláč. Slovenská špička se musí nakopnout, protože jsme se Evropě vzdálili, a bude to horší a horší. Musí se změnit smýšlení běžců, funkcionářů běžeckých klubů a financování. Stačí se podívat, jak to funguje v jiných státech. Vynikající běžci jsou například i v Polsku nebo na Ukrajině. A v čem jsou jiní než my, Slováci? V ničem!“

Celý rozhovor včetně rozboru zimní přípravy v Keni najdete v příštím čísle tištěného Běhej.

Běžecké tabulky Tibora Sahajdy: https://www.behej.com/…ahajda-tibor

Maratonské výkony Čechů a Slováků od roku 2000: https://www.behej.com/bezecke-tabulky?…

Anketa

Má větší šanci dostat se na olympiádu Tibor Sahajda, nebo spíše Jirka Homoláč?

 
65 hl.
 
8 hl.
oba
 
18 hl.
Celkem hlasovalo 98 uživatelů.

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

MirekCek muž 18.10.2018 17:09:03

Není mnoho lidí v Česku a na Slovensku, kteří dokážou zaběhnout maraton pod 2:16. Za posledních 14 let se to v Čechách ani u východních sousedů nepodařilo nikomu. Až letos. Na maratonu v Košicích doběhl na osmém místě 27letý Tibor Sahajda, rodák z Raslavic u Bardejova, v čase 2:15:59, který mu otevřel prostor pomýšlet na olympiádu. Jak se připravoval a proč mluví krásně o Jirkovi Homoláčovi?
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.